امروز :جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ساعت : ۱۲:۱۳:۱۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

رهبری به طور دقیق مذاکرات را زیر نظر داشتند / مردم در خرداد ۹۲ رأی دادند که باید پرونده هسته‌ای حل و فصل شود

در ابتدای این جلسه دکتر ظریف و دکتر صالحی گزارشی از روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان در وین ارائه کردند.

راه ملت، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه امروز روز ویژه و بی‌نظیری برای هیأت وزیران محسوب می‌شود، گفت: قضاوت من این است که با این توافق تاریخ ایران ورق خورده است و تصور غلطی که از اول انقلاب تا امروز در سطح افکار عمومی غرب و مسئولین بلندپایه سیاسی آن به جمهوری اسلامی ایران مطرح بود، تغییر کرده است.
دکتر روحانی با بیان این که آنها همواره جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک تهدید و کشوری غیرقابل پیش‌بینی مطرح می‌کردند و نگاه آنها به ایران نگاه تهدید بود نه فرصت، گفت: نگاه آنها این نبود که از توانمندی ایران بعنوان قدرت منطقه‌ای می‌توان برای حل و فصل مسایل و بحران‌های منطقه‌ای و جهانی استفاده کرد و صرفاً به دنبال آن بودند که ایران چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همه افکار، اندیشه‌ها و برنامه‌های آنها در دنیا به این صورت بود که ایران کشوری است که برای صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان تهدید است که البته بی‌تردید اخبار دروغ و تحلیل‌های کذب بدخواهان و دشمنان نیز به این مسأله دامن می‌زد تا جایی که پرونده هسته‌ای کشورمان را به شورای امنیت کشانده و تحت فصل هفت ، به عنوان کشور تهدید کننده صلح و امنیت جهانی قرار دادند.
دکتر روحانی افزود: درست است که این گونه اقدامات، تحت فشار قدرتهای بزرگ و بدخواهان ایران انجام شد اما با تصویب قطعنامه علیه کشورمان در شورای امنیت و قرار گرفتن ذیل فصل هفت، قوی‌ترین کشورهای دوست ایران هم پس از این قطعنامه‌ها حاضر نبودند با ما همکاری کنند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در مقطع سال ۸۲ که از یک طرف طالبان و از طرف دیگر صدام از بین رفت و حامیان آنها در منطقه تضعیف شدند بهترین فرصت تاریخی برای ایران فراهم شد که می‌توانست بزرگترین و مؤثرترین قدرت منطقه باشد اما تحت عنوان ساخت سلاح هسته‌ای و با اتهامات و پرونده‌سازی‌هایی ما را وارد ماجرایی خسارت بار کردند و درست در زمانی که می‌شد به این پرونده سامان بخشید دومرتبه، حوادثی اتفاق افتاد که تا امروز ادامه پیدا کرده و ۱۲ سال خسارت دیدیم.
دکتر روحانی گفت: سال ۹۲ که سال رقابت‌های انتخاباتی بود مردم به خوبی تشخیص دادند که در میان مشکلات اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی، مهم‌ترین مسأله آنها موضوع هسته‌ای است و به دنبال آن بودند که در میان نامزدها کسی را پیدا کنند که بتواند این پرونده را به سرانجام برساند.
رییس جمهوری اظهار داشت: مردم در خرداد ۹۲ رأی دادند که باید پرونده هسته‌ای در چارچوبی عزتمندانه حل و فصل شود و دولت یازدهم هم از روز اول این مسئولیت سنگین را احساس کرده و آن را در اولویت اقدامات خود قرار داد و بدون این که سایر امور و وعده‌های خود را کنار گذاشته باشد در کنار آنها این موضوع را هم پیگیری کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و تورم بالای ۴۵ درصد زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده بود و باید برای آن چاره اندیشی می‌شد، اظهار داشت: لازم بود در موضوع هسته‌ای و سیاست خارجی فعالانه عمل کنیم و آن را حل و فصل نماییم.
رییس جمهوری تیم مذاکره کننده کشورمان را بسیار متعهد، مجرب و فنی توصیف کرد و با قدردانی از تلاش‌های خستگی ناپذیر آنان ضرورت وجود تیم مجرب برای مذاکرات را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر رهنمودهای مقام معظم رهبری در بالاترین سطح، بهترین دولت روی کار باشد و اراده قوی رییس جمهور هم وجود داشته باشد اما تیم مذاکره کننده حرفه‌ای نباشد، بی‌تردید نمی‌توان به مقصد رسید.
دکتر روحانی با بیان اینکه قدرتهای جهانی نیز به این نتیجه رسیده بودند که فشار و تحریم‌های اقتصادی بی‌فایده است و به جایی نمی‌رسد، گفت: آنها نیز به خوبی می‌دانستند که راهی که انتخاب کرده‌اند تبعات و خطرات زیادی علیه منافع‌شان دارد بنابراین راهی جز مذاکره نداشتند و از نظر ما هم بهترین راه مذاکره بود و از ابتدا آن را مورد تأکید قرار دادیم.
رییس جمهوری با اشاره به تخصص و تجربه‌های ارزنده دانشگاهی و علمی آقایان ظریف و صالحی در موضوع و مذاکرات هسته‌ای گفت: برای مذاکره داشتن تخصص، ادب، ابتکار، شهامت و اتکاء به خدا مهم است و آقای ظریف هم خودشان و هم تیم‌شان از چنین روحیه‌ای برخوردار هستند.
رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین با قدردانی از حمایت‌ها و رهنمودهای دقیق مقام معظم رهبری نسبت به مذاکرات اظهار داشت: حضرت آقا با دقت مسأله را پیگیری می‌کردند و به طور دقیق بر آن نظارت داشتند و انصافاً مسئولیت سنگین‌تری در این زمینه بر دوش گرفتند.
دکتر روحانی افزود: وحدت و انسجامی که در جامعه مشاهده می‌شود تنها با حضور و حمایت ایشان شدنی است و اگر هدایت، کمک و ارشادات ایشان نبود امروز بی‌تردید در این نقطه قرار نداشتیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: همواره ولی امر در همه مقاطع و در روزهای سخت پناه مردم بودند و توانسته‌ است گره‌ها را باز و راه‌ها را گشوده و وحدت و انسجام را حفظ و تقویت کنند.
دکتر روحانی با اشاره به حساسیت و سختی مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: مذاکره حتی با یک کشور معمولی هم دشوار است و ما با شش قدرت بزرگ و مدعی گفتگو کردیم که در تاریخ جهان کمتر سابقه دارد این قدرتها با یک قدرت منطقه‌ای حدود ۲۳ ماه مذاکره جدی داشته باشند ضمن اینکه امروز هیچ کس در دنیا چنین نمی‌گوید که ایران در این مذاکرات تسلیم شد بلکه این اطمینان را پیدا کردند که ایران کشوری است که به خوبی مذاکره کرده و مسایل خود را حل و فصل می‌کند.
رییس جمهوری گفت:‌ به فرض اگر این توافق هیچ دستاوردی هم نداشته باشد فی نفسه انجام این مذاکرات یک پیروزی حقوقی، سیاسی و فنی برای ایران محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی می‌تواند به مذاکره بپردازد.
دکتر روحانی گفت: به فضل الهی تا امروز موفق بودیم و روزهای آینده و در ادامه مسیر نیز موفق و پیروز خواهیم بود.
رییس جمهوری با بیان اینکه وفای به عهد یکی از اصول دینی و اخلاقی ملت ایران است، اظهار داشت: ‌تصمیم ما این است که به آنچه در این توافق آمده متعهد باشیم مگر اینکه طرف مقابل نخواهد به آن پایبند باشد.
دکتر روحانی در ادامه ماه رمضان را ماه برکت برای همه مردم دانست و اظهار داشت: دولت فعالیت خود را از ماه مبارک رمضان آغاز کرد و دیروز نیز به برکت همین ماه و دعای خیر مردم این موفقیت بزرگ بدست آمد.
در ابتدای این جلسه دکتر ظریف و دکتر صالحی گزارشی از روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان در وین ارائه کردند.

منتشر شده در :2015/07/15 - 05:07|شناسه خبر: 12334 595 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه