امروز :دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ساعت : ۰۱:۱۵:۱۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

قیمت نان از اوایل ۹۵ آزاد خواهد شد

لزومیان زمان اجرای آزاد کردن قیمت نان یا حذف یارانه آرد گندم را اوایل سال ۹۵ اعلام کرد و در پاسخ به این سوال که تغییر قیمت نان، بعد از تک نرخی شدن آرد چقدر خواهد بود؟ بیان کرد: پیش بینی نمی کنیم که با حذف یارانه نان، شاهد تغیییر قیمت محسوسی باشیم.

راه ملت: به نقل از اقتصاد نیوز، رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، زمان آزاد کردن قیمت نان را اوایل سال ۹۵ اعلام و بیان کرد: پیش‌بینی نمی‌کنیم با حذف یارانه نان، شاهد تغیییر قیمت محسوسی در این محصول باشیم.

چندی پیش، علی قنبری، معاون وزیر جهادکشاورزی درباره برنامه دولت درباره آزادسازی کامل نرخ آرد، گندم و نان، اظهار کرد: «از نظر کارشناسی با توجه به وضعیت دو نرخی قیمت‌ها و این‌که امکان سوءاستفاده، فساد و قاچاق وجود دارد، دیدگاه عمده کارشناسان این است که قیمت آرد، نان و گندم باید آزاد شود، اما در مقابل به اقشار آسیب‌پذیر به عنوان کمک‌های جبرانی دولت یارانه دهیم.»

وی در گفت‌وگو به خبرآنلاین، اظهار کرده است: «دیدگاه کارشناسی به این سمت است که دوگانگی قیمت از بین رود، چون این تفاوت قیمت‌ها به ضرر دولت، تولیدکننده و مصرف‌کننده است.»

معاون وزیر جهادکشاورزی، افزود: «همچنین به طور عمده دیدگاه‌ها این است که اگر دولت بتواند کمک‌های جبرانی را برای اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر داشته باشد و به‌نحوی مشکلات آنها را حل کند، قیمت‌ها به سمت آزاد حرکت خواهد کرد و این موضوع به صلاح کشور و جامعه است، منتها رئیس‌جمهور به‌دلیل مسایل سیاسی و اجتماعی و مراعات وضعیت اقشار ضعیف جامعه، ملاحظه کردند و گفتند بحث آزادسازی را به صورت پلکانی انجام دهید.»

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۰ درصد نانواها آزادپز اعلام شدند و قرار شده در صورتی که این طرح جواب دهد، در سال‌های بعد نیز قیمت‌ها آزاد شود، گفت: «در دولت طرح‌هایی مطرح است و صحبت‌هایی صورت می‌گیرد، اما هنوز در رابطه با این‌که زمانی را اعلام کنند که نرخ نان، آرد و گندم آزاد شود، به صورت مشخص مساله‌ای مطرح نیست.»

معاون وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به این پرسش که آزادپز شدن نانوایی‌ها تا چه اندازه موفق بوده است؟ بیان کرد: «از نظر این‌که آیا کیفیت نان بالا رفته، هزینه‌های دولت کاهش پیدا کرده، بخش خصوصی از این قضیه استقبال کرده و کاهش مصرف را به‌دنبال داشته، در مجموع نتایج مثبتی به‌دنبال داشته است.»

در این راستا، محسن لزومیان، رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان ایران، در زمینه آزاد شدن قیمت نان بیان کرد:‌ آزاد کردن قیمت نان اتفاقی است که باید از مدتی پیش می‌افتاد، چون اکنون دولت دو مرتبه یارانه پرداخت می‌کند. در واقع هم به مصرف‌کننده و هم به تولیدکننده یارانه پرداخت می‌کند و باید یکی از این دو یارانه، یکی از آنها را قطع کند.

او ادامه داد: در دولت قبل برای مردم، پرداخت یارانه  آغاز شد و بعدها با گران شدن قیمت آرد گندم، برای آرد گندم هم، پرداخت یارانه به تولیدکننده آغاز شد. اکنون ادامه این وضعیت دلیلی ندارد، چون مصرف کنندگان برای مصرف نان یارانه نقدی دریافت می‌کنند. اکنون یارانه‌ای که دولت برای نان پرداخت می‌کند فقط برای نان مصرف نمی‌شود بلکه برای تولید ماکارانی، استفاده در قنادی‌ها و … مصرف می‌شود. در شرایط جدید کیفیت نان نیز بالا می‌رود چون تولید نان رقابتی شده و تولیدکننده مجبور است که کیفیت محصول خود را بالا ببرد.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۰ درصد از نانی که در بازار عرضه می‌شود، با قیمت آزاد است، بیان کرد: توجه به تجربه انواع نانی که قیمتش آزاد است، ما را متوجه این می‌کند که آزاد کردن قیمت نان نتایج خوبی در برداشته است. اکنون نان فانتزی، نان‌های صنعتی بسته‌بندی شده و… با قیمت آزاد عرضه می‌شوند و کیفیت این محصولات نیز بالاست.

لزومیان زمان اجرای آزاد کردن قیمت نان یا حذف یارانه آرد گندم را اوایل سال ۹۵ اعلام کرد و در پاسخ به این سوال که تغییر قیمت نان، بعد از تک نرخی شدن آرد چقدر خواهد بود؟ بیان کرد: پیش بینی نمی کنیم که با حذف یارانه نان، شاهد تغیییر قیمت محسوسی باشیم.

منتشر شده در :2015/10/04 - 11:10|شناسه خبر: 16333 802 بازدید
گزارش خطا:
برچسب ها:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه