امروز :یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ساعت : ۱۲:۲۴:۳۱

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

یادداشت | سید ایمان تقوی

سایه شورای چهارم دهدشت بر سر شورای پنجم می‌ماند؟!

امید می‌رفت کارنامه پرتلاطم شورای چهارم دهدشت با نهی تاریخی دهدشت به اعضای آن بسته شود! کمااینکه بسته شد اما بخش‌هایی از این پرونده پرحجم مفتوحه باقی خواهد ماند!

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان راه ملت است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
بینندگان راه ملت می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.

راه ملت: سید ایمان تقوی

امید می‌رفت کارنامه پرتلاطم شورای چهارم دهدشت با نهی تاریخی دهدشت به اعضای آن بسته شود! کمااینکه بسته شد اما بخش‌هایی از این پرونده پرحجم مفتوحه باقی خواهد ماند!

شورایی که قطعاً خوبی‌هایی هم داشت، اما سود و ثمرش در قیاس با انبوه حواشی، به قدری ناچیز است که امروز به سختی می‌توان در مقام تجلیل و تقدیر از شورای چهارم سخن گفت. بگذریم از این‌که در آن برهوت، سه چهار عضو شورا، گاهی، قطره آبی به حلق تشنه شهر ریخته باشند؛ کاری به این بخش ماجرا نداریم. مخاطب این رنج‌نامه، کلّیت شورای چهارم است که اعضای آن، یا متخلف بودند (طبق آن‌چه که در رسانه‌ها و محافل شنیدیم) یا تماشاچیان تخلف!

چه پروژه‌هایی که برخی اعضای شورا را به نان و نوای خوبی رساند! پروژه‌هایی که یا به بستگان اعضای شورا داده شد یا پولش برای آن‌ها بود.

ظرفیت‌های اشتغال و بهبود وضعیت شهر می‌توانست دو سه برابر وضعیت فعلی باشد؛ اما با کدام شورا؟ شورایی که به جای این که مدافع کارگر باشد، پشت کارگر قایم شد و از مظلومیت ذاتی این قشر بهره بُرد، مگر می‌توانست دغدغه اشتغال داشته باشد؟ شورایی که از باج‌گیری پنهان و پیدا ابایی نداشته‌باشد، چطور ممکن بود حامی فعالیت‌های سرمایه‌گذاری شود؟!

شورای چهارم و شهردار منتخب آن‌ها، چهار سال تمام، نیروهای باتجربه و پاکدست شهرداری را دست‌وبال بست و از هیچ تلاشی برای دخالت در امور اجرایی شهر دریغ نکرد. به همین خاطر است که در کنار شور و شوق عمومی از انتخابات دور پنجم، امروز به نظر می‌رسدکارگران شهرداری، خوشحال‌ترین طیف اجتماعی شهر هستند که بدون دخالت‌های اجرایی شورا، می‌توانند به وظایف خود برسند.

مصوبات شورا، قانوناً از دو مسیر نشات می‌گیرد؛ یا لوایحی که از سوی شهرداری ارائه می‌شود، یا طرح‌هایی که خود اعضای شورا تدوین و تصویب می‌کنند. در چهار سال گذشته، ندیدیم و نشنیدیم که شورای چهارم، یک طرح برای رونق شهر و سهولت مردم ارائه دهد.

عمده وظایف شورای چهارم معطوف به اظهارفضل آقایان و خانم عضو شورا در نطق‌های پیش‌ازدستور و بحث روی لوایح شهرداری بود. همین وظیفه نیز به قدری آلوده به خودنمایی بود که دستور کار شورا را به کلی منحرف می‌کرد.

شورایی که باید الگوی اخلاق و ادب می‌بود، در اکثر جلسات متأسفانه رفتارهای دور از شأن و متأسفانه گاهاً پرده‌دری بود. با نزدیک‌شدن به پایان عمر شورای چهارم، به سختی می‌توان نکته‌ای فنی و تخصصی در باب مفاهیم توسعه شهری از این شورا به یاد آورد. نکته‌ای که تبدیل به اصل و قانون شود یا به عنوان «گفتمان شورای چهارم» در حافظه تاریخی شهر بماند، نیست. (هست؟)

در عوض، تا دلت بخواهد، انبوهی از گفتارهای هزل‌آمیز و لودگی و مزه‌پرانی، از شورای چهارم به یادگار مانده‌است که مطایبات ملانصرالدین در قیاس با آن‌ها باید غلاف کنند.

بعضی در شورای چهارم از همان ابتدا گرفتار غرور شد، شروع بدی داشت، ادامه آن بدتر بود، با دهدشت مظلوم و عزیز ما خوب تا نکرد، حب تریبون و مصاحبه داشت و عاقبت‌به‌خیر نشد.

با گذشت این چهار سال، اعضای شورای چهارم بیش از هر فرد و مجموعه دیگری، کارنامه مردودی خود را دریافت کردند. مردم هم به خوبی، عبرت آموخته‌اند که باید در انتخاب خود بیشتر دقت کنند. اما شنیده‌ها حاکی از آن است برخی درصددند یکی از اعضای شورای چهارم که انتقادات زیادی بر عملکرد و سابقه و حتی عناوین دهن پرکنش می‌رود، به مجموعه شهرداری که زخم‌ها خورده است، وارد کنند تا همچنان دست شورای ناموفق چهارم بر این مجموعه کوتاه نشود. بااین شرایط نه تنها پرونده‌های قضایی مفتوحه خواهند ماند، بلکه یکی از مسببین ناکارآمدی شورا به دور پنجم راه خواهد یافت تا تمام کننده آنچه باشد که نتوانسته‌اند به حراج بگذارند!

شورای پنجم رای اعتماد گرفتند تنها بیم شورای پنجم، آن‌جاست که پشتوانه تحزّب آن، مخدوش به سیاست‌زدگی و جناح‌بازی شود. مسیری که در خلاف با وظایف خاص شورا و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص پرهیز شورا از تعلقات سیاسی است. امید آن‌که شورای پنجم با مطالعه فراز و نشیب چهار دوره شورای شهر دهدشت، مسیر پویای نظارت و تصمیم‌سازی را به درستی بپیماید.

منتشر شده در :۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۰۲:۰۵|شناسه خبر: 32268168 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

سرویسخ بری

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه