امروز :دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ساعت : ۱۵:۰۱:۴۱

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

بیانیه مجمع روحانیون به مناسبت دهه فجر

دهه فجر انقلاب اسلامی پیش روی ماست و ملت بزرگوار ایران آماده بزرگداشت واقعه مهمی است که نقطۀ عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب او و حرکت مداومش به سوی حاکمیت بر سر نوشت و استوار کردن جامعه بر پایه عدالت و استقرار ارزشهای والای الهی و اسلامی و ایجاد فضای امن و آزاد برای اندیشه و بیان و رفتار مدنی و در یک کلمه به سوی بهروزی است آنچنانکه خداوند و پیامبر عظیم الشأن او خواسته اند.

بسم الله الرحمن الرحیم
دهه فجر انقلاب اسلامی پیش روی ماست و ملت بزرگوار ایران آماده بزرگداشت واقعه مهمی است که نقطۀ عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب او و حرکت مداومش به سوی حاکمیت بر سر نوشت و استوار کردن جامعه بر پایه عدالت و استقرار ارزشهای والای الهی و اسلامی و ایجاد فضای امن و آزاد برای اندیشه و بیان و رفتار مدنی و در یک کلمه به سوی بهروزی است آنچنانکه خداوند و پیامبر عظیم الشأن او خواسته اند.

حادثه بزرگ و دوران سازی که در ۲۲ بهمن ۵۷ اوج پیروزی را طی کرد وجدان بیدار ملت آنرا (بهار آزادی) نام نهاد که صولت سرمای استبداد وابسته را شکست و همین وجدان پاک بود که ، ماهیت انقلابش را در شعار گویای آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی بیان کرد و اینک ۳۶ سال از آن واقعه ی عظیم گذشته است و در این دوران ملت شریف شاهد کامرواییها و ناکامیها، شادیها و رنج ها و گشایش ها و سختی ها بوده است ولی برآیند حرکت دوران ساز او مثبت و انشاء الله به سوی هدف مقدسی بوده است که انقلاب بزرگش آنرا تعیین کرده است.

هوشیاری مثال زدنی ملت ایران دربرابر مشکلات و توطئه هائی که از بیرون و درون انقلاب اسلامی و نیز تمامیت ارضی و عزت ملی را تهدید میکرده است و مقاومت ناشی از این هوشیاری سرمایه بزرگ این ملت بوده و هست. و برای نگاهداشت این دست آورد بزرگ و نیز افزودن بر کم و کیف آن هزینه های گرانی را پرداخته است.

توطئه تجزیه ایران، جنگ تحمیلی و رواج امواج سهمگین تروریسم و حتی تلاش برای براندازی بصورت کودتا همزمان با فشارهای بیرونی بصورت تحریم های گسترده و تشویق و حمایت از دشمن متجاوز و تروریستها موانع بزرگی پیش پای ملت ما بوده است که به یاری خداوند و در اثر هوشیاری این مردم و مقاومت آنان و رهبری داهیانه حضرت امام و تلاش مسئولان محترم در همه دوره ها از میان برداشته یا کم اثر شده است ولی هزینه ای که مردم نیز پرداخته اند کم نیست شهادت صدها هزار نفر از فرزندان رشید این ملت از جمله نمونه های والای مبارزه و جهاد و مدیریت و راهبری کشور در قوای مختلف و تعداد بیشتری از مردان و زنان بزرگواری که افتخار آزادگی و جانبازی را بجان خریدند و نیز انبوه نیروهای ایثارگر نظامی و غیر نظامی به علاوه ویرانیهای فراوان و آسیب دیدن تأسیسات و مصروف شدن هزاران میلیارد ریال برای جبران خرابیها و تأخیر در بازسازی و سازندگی هزینه کمی نیست. و البته جا دارد که از زحمات بزرگوارانی که ایران را در دوران سخت جنگ تحمیلی با کمترین درآمد و امکانات به نحو مناسبی مدیریت کردند تقدیر کنیم.

ولی ملت بزرگوار در تمام این دوران سخت گامی را واپس ننهاد و علیرغم فشارهای نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی که از سوی دشمنان متجاوز با حمایت قدرتهای فزونخواه بخصوص امریکا به عمل می آمد با تأسی به امام عارف و آگاه و شجاع خود در میدان سر نوشت ایستاد و از جمهوری اسلامی و سرزمین ایران و عزت و شرف خود دفاع کرد و در برابر هزینه های سنگین، دست آوردهای گرانقدری نیز داشت که از جمله آن استقلال سیاسی است که در این زمینه جمهوری اسلامی اگر نگوئیم بی نظیر در میان ملتها و کشورهای مشابه کم نظیر است و امروز هر نقدی که بر این کشور و نظام وارد باشد هیچکس نمیتواند کوچکترین تردیدی داشته باشد که در این کشور سر نوشت ملت را خودمان تعیین می کنیم و مصالح ملی و اسلامی خودمان را با تدبیر و و بی اتکاء به هیچ نیروی بیرونی می شناسیم و در تآمین آن خود تصمیم می گیریم و عمل می کنیم و علاوه بر آن همواره در کنار همه ملتها و اقوامی که برای ازادی و استقلال مبارزه می کنند ایستاده ایم و عصبانیت بیگانه که او را به تحریم و فشار و توطئه علیه ما وارد می کند از همین جا است. البته در کنار این دستاورد بزرگ، کامروائیهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما نیز پس از انقلاب کم نبوده است.

اینکه ملت ما و فرزندان ایثار گر و مدیران صالح و فرماندهان غیور ما در ۸ سال دفاع مقدس یک وجب از خاک کشور را از دست ندادند و دشمن متجاوز و حامیان فزونخواه او را مستأصل کردند دست اورد کوچکی نیست. اینکه تروریسم کور نه تنها زمین گیر شد بلکه تروریست های مفلوک بی ابرو شدند و ماشین مخوفشان از کار افتاد خود دست آورد بزرگ دیگر است.

بدون تردید پیوند استوار میان امام و امت و رهبر و ملت از عمده ترین علل موفقیت های ما و ناکامی های دشمنان بود و بهمین دلیل رحلت درد آور حضرت امام میتوانست مشکلات بزرگی را بوجود بیاورد که به یاری خداوند و انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای به این سمت مهم آرزوی دشمنان و بد خواهان نقش بر آب و نگرانی ملت نیز مرتفع شد و امروز هم باید همین پیوند را محکم نگاه داشت. رهبری باید قدر این مردم را بداند و مردم نیز باید بر پیمان خود استوار باشند.

در آستانه سالروز ۲۲ بهمن ذکر نکاتی از سوی مجمع روحانیون که همواره کوشیده است در راه و خط امام بماند و به نظام جمهوری اسلامی وفادار باشد خالی از فایده نسیت:
۱- امتیاز بزرگ انقلاب اسلامی و نظام بر آمده از آن ابتناء آن به رای و نظر مردم و قرائت مردم سالارانه از اسلام عزیزی است که انقلاب و ملت ما را راه برده است.

نظریه ولایت فقیه گر چه در تاریخ تشیع اسلامی بدیع نیست ولی “ولایت فقیه” بصورتی که امام مطرح کردند اختصاص به ایشان دارد و طبعاً در انقلاب و نظام حاصل از آن دارای جایگاهی والا است ولی با توجه به نظرات و مواضع ایشان باید دانست که ولایت فقیه بصورتی که امام میگویند با مردم سالاری نا سازگار نیست و این امر را برخلاف پاره ای تئوریها و رویکردهائی است که قرائتی اقتدار گرانه از اسلام حکومتی و طبعاً ولایت فقیه دارند.

امام به رای مردم اهتمام ویژه داشتند چنانکه این اهتمام را در بیانات رهبری نیز می بینیم. به اصرار امام اصل نظام و بعد قانون اساسی مصوب نمایندگان مردم به رای ملت گذاشته شد. در امر قانونگذاری مردم دارای جایگاه والائی بحساب آمدند و حتی در مورد تشخیص مصلحت که به نظر امام اساس و محور حکومت است تبعیت از آرای نمایندگان مردم حتی برای فقها و نیز خود رهبری علیرغم انتقاد بعضی از بزرگان لازم شمرده شد و رای ولی فقیه در جامعه نیز در اثر رضایت و رای مردم به ولی فقیه (به واسطه) نافذ بحساب آمد. در نظر امام همانگونه که در قانون اساسی برای حاکم حدودی شناخته شد و برای مردم حقوقی و اگر احیاناً در بعضی موارد خلاف رویه مردم سالاری عمل شد امام بصراحت آنرا از ضرورت های تحمیل شده از شرائط ویژه وضع فوق العاده ای چون جنگ دانستند و تصریح کردند که همگان (از جمله خود رهبر) باید به قانون برگردند.

از یاد نبریم که مردم سالاری دست آورد ارزنده ای است که بشر با گذر از فراز و نشیب های سختی به آن رسیده و مقتضای روح زمانه است و بزرگی امام را از جمله در درک این واقعیت می دانیم که سبب شد نظام بر آمده از انقلاب را جمهوری اسلامی (نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم) معرفی کنند و مردم هم به آن رای دادند. امروز نیز پیروان راستین امام و دلبستگان به اصالتهای انقلاب باید در برابر نظریاتی که با حسن نیت یا سوء نیت قرائتی اقتدار گرا و واپس گرا و تمامیت خواه از اسلام عرضه می دارند ایستاده و از قرائت مردم سالارانه از آئین جاودان خداوند که میراث امام است دفاع کرده است و حتی رفتارها، رویکردها و سیاست ها را با این ملاک باید سنجید و آنرا نقد یا تأیید کرد.

۲- اسلام عزیز دارای دشمنان بزرگی است که نیرو های فزونخواه و سلطه طلب جهانی که اسلام را مانع منافع نا مشروع خود می دانند همواره دشمنی خود را اشکار کرده اند ولی از یاد نبریم که گرایش های واپس گرا متحجر و متعصب در درون امت اسلامی نیز دشمن بزرگ اسلامند ولو اینکه خود را طرفدار اسلام خالص معرفی کنند.

۳- آنچه در عرصه حیات اجتماعی و سیاسی بخصوص در دهه های اخیر در منطقه رخ داده است و چهره اسلام عزیز را مشوه کرده است نگران کننده است. جریانی که به نام اسلام خشونت می کند و می کوشد که جامعه را به قرنها قبل بر گرداند آگاهانه یا نااگاهانه در برابر تجربه ایست که ملت ایران به نام و به برکت اسلام انجام داده است. اسلامی که در انقلاب تا بوده و هست با مردم سالاری با حقوق اساسی انسان و حق حاکمیت مردم بر سر نوشت باکرامت انسانی و با پیشرفت و توسعه سازگار است و در عین حال در برابر استعمار گران ، متجاوزان به حقوق ملتها و صاحبان منافع نا مشروع و دخالت کنندگان در امور کشور ها و ملتها ایستاده است این اسلام در برابر اسلام تحجر، اسلام ادمکش و احیاء کننده بردگی و اسلام واپس گرا و تروریست قرار دارد.

صرفنظر از ریشه های پیدایش و تقویت این اسلام ادعائی تردید نکنیم از این جریانها و رفتارهای نا شایست آنها، همانهائی سوء استفاده می کنند که با اسلام حقیقی مخالفند. این اسلام منحرف بیشترین بهانه را به دست کسانی می دهد که با رواج اسلام هراسی می کوشند که تجاوز ها و جنایتهای خود را بخصوص علیه ملتهای آزاده مسلمان توجیه کنند و واقعاً اگر اسلام آنست که جریانهای منحرف درون عالم اسلام نماینده آنند باید از آن ترسید.

از جمله مهمترین رسالتهای ما و جمهوری اسلامی نشان دادن چهره رحمانی از اسلام است و بر ماست که این چهره را به خصوص در رعایت حقوق شهروندان و در برنامه ریزی عالمانه و درست برای توسعه همه جانبه و پیشرفت و پررنگتر کردن جنبه های مردمسالارانه نظام و تأمین آزادیهای اساسی و حق و حرمت مردم و در همان حال دفاع از مظلومان و محرومان و ایستادن در کنار آزادیخواهان جهان بخصوص مسلمانان نشان دهیم و سحر اسلام هراسان و مسلمان نمایان واپسگر و افراطی را باطل کنیم.

۴ـ دشمن بزرگ دیگر فقر، بی عدالتی و بخصوص سیاستها و رویه هایی که به کاهش اعتماد ملت از نظام و خدای ناخواسته از بین رفتن آن منجر می شود بر همه ارکان نظام است که هوشیارانه در برابر این دشمن بایستند و بخصوص درصدد جلب رضایت بیشتر ملت با تأمین نیازهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آنان برآیند. باید از خدمات و تلاشهای دولت تدبیر و امید تقدیر کرد بخصوص از جناب ریاست محترم جمهور که همچنان بر عهدی که با ملت بسته است تأکید دارند و استواری خود را نسبت به شعارهائی که مردم به آنها رآی دادهاند نشان می‎دهند. همه باید به مشکلات سختی که از گذشته به ارث رسیده است یا از بیرون بر کشور و دولت تحمیل میشود توجه داشته باشیم و توقعات خود را با توجه به این مشکلات و نیز امکانات دولت هماهنگ کنیم.

خوشبختانه دولت مذاکرات هسته ای را با تدبیر دنبال می‎کند و با اینکه در جستجوی راهحل برای مشکلاتی است که خواه ناخواه برای کشور و ملت ما ایجاد شده است بر اصول و ارزشها و نیز منافع ملی نیز پافشاری میکند. دولت محترم باید همانگونه که مورد تأئید رهبری بوده است از سوی همگان نیز مورد تأئید باشد تا بتواند برای حل مشکل به صورتی که به نفع همه اطراف قضیه است بکوشد.

دولت محترم کوشیده است تا با کاهش نرخ تورم و نیز برنامههایی برای رفاه و سلامت مردم گامهای خوبی بردارد ولی آنچه بسیار مهم است رونق تولید و سرمایه گذاری و جلب سرمایههای داخلی و خارجی و حضور در بازارهای جهانی و اهتمام به بخش خصوصی که میتواند ما را از معضل رکود تورمی – که گامهایی به سوی حل آن برداشته شده است -رهایی بخشد تا هم شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم و هم فشارهای اساسی از دوش مردم بخصوص بخشهای کم درآمد که واقعاً سختی فراوانی را تحمل میکنند برداشته شود.

۵ـ دولت محترم باید تلاش بیشتری را در تأمین نظر مردم و عملی شدن شعارهای خود برای گذر از فضای امنیتی به فضای امن و آزاد سیاسی بخصوص در عرصه رسانهای و دانشگاهی و اجتماعی به خرج دهد. هر چند که همه میدانیم در این زمینه دولت موانع و مشکلاتی دارد و نیازمند همراهی و همکاری دیگر قوا و نهادهایی است که منشأ اثرند. بخصوص بجاست که جناب رئیس جمهور با جلب حمایت رهبری و هدایت ایشان مسأله حصر و نیز فشارهایی که بر بسیاری از نیروها وارد میآید و کدورتها را بیشتر و زمینه ساز بدبینیهای بیشتر میشود نیز به نحو اساسی حل کنند.

در این برهه حساس ما نیازمند همدلی بیشتر نگاه به آینده هستیم تا به یاری خداوند همه نیروها برای ساختن کشور مقابله با مشکلات و استقرار مستحکمتر پایه های مردمسالاری سازگار با دین و تقویت جمهوری اسلامی در برابر مشکلات و توطئه های بیرونی و درونی با نشاط و امید در صحنه حضور داشته باشند.

۶- مسئولان و اجزاء قوّه مجریه در واقع دستیاران آقای رئیس جمهور هستند و لازم است به شعارها و برنامههای ایشان مؤمن و در جهت تحقق آنها کوشا باشند. دولت محترم باید مدیریت فعلی را همسو با رویکردها و برنامههای مورد نظر و در جهت خواست مردم در نظر بگیرد و در صورت لزوم در مواردی تجدید نظر کند.

– همه ما در جهت اهداف بلند انقلاب باید نسبت به توطئه ها و ترفندهایی که علیه انقلاب، نظام و ملت ایران و علیه مبارزان راه آزادی وجود دارد هوشیار و کوشا باشیم و سختی‌ها ما را از مسیر منحرف نکند. دفاع از سرزمینهای اشغالی، مجاهدان و مبارزان راه انقلاب و همه مظلومان جهان از اصول اساسی انقلاب ما است همچنین باید از آنچه به نام اسلام علیه بشریت اعمال می شود بخصوص رفتارهای خشن و تروریستی اعلام انزجار کنیم و در همان حال از آنچه به نام آزادی بخصوص در اهانت به مقدسات اسلامی و حتی مقدسات ادیان و ملتهای دیگر صورت می گیرد نیز برائت خود را اعلام داریم.

باید در نظر و عمل افکار عمومی را توجیه کنیم که آنچه به نام اسلام در بخشهایی از منطقه ما صورت مبگیرد هیچ نسبتی با اسلام اصیل ندارد و این مدعیان اسلام که جز به ترور و خشونت نمیاندیشند همدستان و همراهان خواسته یا ناخواسته نیروها و قدرتهایی هستند که آزادی و استقلال ملتها را مخالف منافع نامشروع خود می دانند و در همان حال باید افکار عمومی جهان را روشن کرد که کینهتوزی متقابل از سوی بعضی محافل غربی که از جمله به صورت توهین به مقدسات اسلامی صورت میگیرد در عین حال که خود خیانت به آزادی بیان حقیقی و خلاف موازین حقوق بشر است مشکل را مضاعف میکند.

و در پایان سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به رهبر معظم و ملت شریف ایران و به همه آزادگان جهان تبریک میگوییم و مطمئن هستیم که ملت شریف ایران در بزرگداشت این حادثه سرنوشت ساز بخصوص با حضور شاداب در مراسم سالروز پیروزی انقلاب که متعلق به همه ملت با هر گرایش و سلیقه و رویکرد است کوتاهی نخواهد کرد، و هیچ گروه و جریانی حق ندارد انقلاب و نظام را در انحصار خود بداند. امیدواریم امسال شاهد حضور شادابتر ملت در بزرگداشت انقلاب اسلامی باشیم و چنین خواهد بود انشاالله. مجمع روحانیون مبارز( یازدهم بهمن ماه هزارو سیصدو نودوسه)

 

منتشر شده در :2015/02/02 - 12:02|شناسه خبر: 3244 503 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه