امروز :دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ساعت : ۲۲:۰۵:۲۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور دود می‌شود

صادق نیت با اشاره به وضعیت مصرف دخانیات در کشور گفت: نتوانسته ایم در کاهش مصرف دخانیات اقدام جدی انجام دهیم.

دکتر خسرو صادق نیت رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات در برنامه مناظره که با موضوع بررسی “مالیات بر سیگار” برگزار شد، با اشاره به اینکه متاسفانه کشور ما در میزان استعمال دخانیات وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار کرد: علیرغم تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی مبنی بر کاهش ۳۰ درصدی در مصرف را داریم، متاسفانه میزان استعمال دخانیات سیر صعودی داشته ایم و نتوانستیم اقدامات جدی انجام دهیم.

صادق نیت با بیان اینکه در۴۰ سال آینده جزء ۳ کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد، ادامه داد: درصد رشد در نوجوانان و دختران ما رشد فزاینده ای را نشان می دهد و مشکل بعدی در خصوص مرگ افرادی است که در معرض دود سیگار هستند.

وی اضافه کرد: ۳۰ درصد بچه های زیر ۵ سال با دود سیگار مواجه هستند و احتمال اینکه در بزرگسالی مصرف کننده دخانیات شوند بالا است. هم اکنون ۱٫۴ میلیارد سیگاری در دنیا وجود دارند که سالانه ۶ میلیون نفر از این افراد مستقیم بر اثر استنشاق دود سیگار می‌میرند و ۶۰۰ هزار نفر نیز به دلیل مواجهه با دود دست دوم سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

صادق نیت خاطرنشان کرد: در ارتباطی که با سازمان جهانی بهداشت برقرار کرده ایم، ۶ روش پیشنهادی در کنترل مصرف دخانیات مطرح شده است که ضعیف ترین اقدام در این ۶ گام، در حوزه وضع مالیات بر دخانیات بوده است بطوریکه در بین ۲۰ کشور مدیترانه شرقی، رتبه ۱۹ داریم یعنی یک قدم جلوتر از کشور سومالی.

وی با اشاره به وجود پیچیدگی های مالیاتی در حوزه دخانیات، گفت: صنایع دخانی تولید داخل در کشور حدود ۳ تا ۷ برابر قیمت تولید شده به فروش می رسد در حالیکه مالیاتی که از آنها اخذ می شود بر مبنای قیمت تولید شده است نه قیمتی که چندین برابر بیشتر به فروش می رسد.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با تاکید بر ارتباط مستقیم مصرف سیگار و مالیات، تصریح کرد: برای ساماندهی مصرف دخانیات بطور همزمان ۶ گام را باید جلو برویم که آخرین راه آن مالیات است که یکی از عوامل موثر بر کاهش مصرف سیگار می باشد که بر این اساس پیشنهادی از سوی وزارت بهداشت مبنی بر افزایش مالیات بر سیگار مطرح شد که با مخالفت کمیسیون تلفیق روبرو شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، مطالعات در ۷۶ کشور موفق در کنترل دخانیات نشان می دهد توانسته اند برنامه دریافت مالیات را با رویکرد کاهش مصرف دخانیات عملیاتی کنند، افزود: وزارت بهداشت بر این نکته تاکید داشت که افزایش مالیات بر سیگار موجب کاهش مصرف آن خواهد شد و تاکید داشت که این پول به حساب خزانه واریز شود تا وزارت بهداشت از اتهامی که ممکن است در این رابطه از سوی برخی از افراد مبنی بر این که وزارت بهداشت در صدد افزایش اعتبارات خود است، مبرا باشد که بعد از پیشنهادات مختلف در نهایت پیشنهاد افزایش ۱۰ ریالی قیمت سیگار در صحن علنی مجلس رأی نیاورد.

صادق نیت با اشاره به اینکه سالانه ۶۵ هزار مرگ در کشور به مصرف مواد دخانی بازمی‌گردد، ادامه داد: با فرض مصرف سالانه ۵۰ میلیارد نخ سیگار درکشور، سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور دود می‌شود که این رقم دو برابر هزینه کاهش عوارض مصرف سیگار در کشور است.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات در پایان بیان کرد: در این زمینه باید از تجارب کشورهایی که وضعیت مشابه ما داشته اند اما با بکارگیری از راهبردهای موثر به وضعیت مطلوبی رسیده اند، استفاده کنیم چرا که برخی کشورها با وضع مالیات های ۷۰ درصدی موفق شده اند مصرف دخانیات را کاهش دهند اما متاسفانه این رقم در کشور ما، ۱۱ درصد است.

منتشر شده در :2015/03/08 - 02:03|شناسه خبر: 5366 502 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه