امروز :شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ساعت : ۰۸:۴۶:۰۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

مرثیه‌ای بر اعتیاد

دکتر کامران باقری لنکرانی – رئیس مرکز تحقیقات سلامت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

“شهر شیراز همیشه فرهنگ ساز بوده و در سوگیری فرهنگی کشور تاثیر تام داشته است . به همین دلیل بسیاری از پیچیده ترین ترفندهای دشمن در تخریب فرهنگ ایران از شیراز کلید خورده است و به لطف خدا مردم فرهنگی شیراز در این فراز و نشیب ها همیشه بهترین دفاع فرهنگی را داشته اند . جشن فرهنگ و هنر طاغوت که بنایی ضدفرهنگی در ترویج بی‌فرهنگی بود، با بی‌اعتنایی شیرازی‌ها هیچگاه رونق نداشت و تلاش‌های ضدفرهنگی در ترویج ارزش های غربی پاسخش را از بیش از چهارده هزار شهید استان گرفت و سیل مدافعین حرم امروز افتخار شیرازی ها هستند .

اما آسیب های فرهنگی هم در این شهر پرآشوب کم نیستند. از مظاهر بسیار تلخ این آشوب ها اعتیاد است . اعتیاد یک معضل پیچیده است که هم فرهنگی و هم امنیتی و هم اجتماعی و هم اقتصادی است .

برخورد با چنین پدیده پیچیده ای هرگز نمی تواند ساده انگارانه باشد . همین است که بسیاری از راه حل های ارائه شده برای اعتیاد به سرانجام نرسیده و همین است که برخی از اقدامات به ظاهر دلسوزانه بدترین آسیب ها را به بار آورده است .

معتاد تا درمان می‌شود، طبق قانون مترقی ایران اسلامی مجرم نیست و تلاش قانون گذار بر تشویق به درمان و رهایی بوده است . حال اگر ملجا درمانی این بیماران مورد حمله عده ای به خیال پاک سازی شهر قرار گیرد تا صورت مساله ای این چنین واقعی پاک شود، چه باید کرد ؟

متاسفم در حالی که سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر سال‌هاست ابلاغ شده، برخی خود قانون گذاری می‌کنند و خود مجری می‌شوند . آنچه که در یکی از مراکز ارائه خدمات به معتادان تحت درمان در شیراز گذشت، هر چند پدیده ای کوچک در بین ده ها پدیده بزرگ جاری است، اما از آنجا که بیم آن می رود به رویه ای تبدیل شود نگران کننده است .

ما در جمهوری اسلامی ایران افتخار داریم که با واقع بینی به پدیده اعتیاد و بیماری های ناشی از آن برخورد کردیم . آن زمانی که کسانی با انکار به انتقال بیماری های ناشی از اعتیاد بی اعتنایی کردند، همه گیری بزرگی از هپاتیت و اچ آی وی در کشورمان رخ داد که هنوز هم دست به گریبان آثار سوء اش هستیم .

واقع بینی و همکاری بین بخشی به ویژه حمایت قوه قضاییه و تلاش نظام سلامت ما را از آن ورطه رهاند . البته همه کار مبارزه با اعتیاد ، کاهش آسیب نیست اما این جز مهم را نباید فراموش کرد .

نباید معتاد تحت درمان را از درمان محروم ساخت . بهانه های زیباسازی بهانه هایی کودکانه برای بی توجهی به این درد مزمن است . خواهش میکنم توجه کنید.”

منتشر شده در :2015/03/13 - 03:03|شناسه خبر: 5789 723 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه