امروز :پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ساعت : ۱۶:۱۵:۲۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

ابر پروژه‌های اب استان در مسیر تحول بنیادین

استان کهگیلیویه و بویراحمد با دارا بودن بارشی معادل ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال و نیز ۸/۵ میلیارد متر مکعب رواناب پتانسیل ویژه ای در راستای مهار و استفاده از این منبع خدادادی برای تامین اب شرب ، صنعت و کشاورزی دارد.

به گزارش راه ملت؛ استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بارشی معادل ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال و نیز ۸/۵ میلیارد متر مکعب رواناب پتانسیل ویژه ای در راستای مهار و استفاده از این منبع خدادادی برای تامین اب شرب ، صنعت و کشاورزی دارد.
طرح های مهمی چون سد تنگ سرخ ، آبرسانی از سد کوثر به لیکک و روستاهای مسیر با جمعیت ۸۵۰۰۰ نفر، تامین اب شرب دهدشت ، چرام ، سوق و لنده و ۳۰۰ روستای مسیر از سد کوثر ، سد سرپری ، سد سقاوه ، تامین اب ۵۵۵۵ هکتار اراضی کشاورزی دهدشت غربی ، تامین اب اراضی کشاورزی لیشتر ، خان احمد و امامزاده جعفر ، تنگ انگشترک و آبرزی ، تامین اب اراضی رودبال تا نازمکان ، تکمیل سد چمشیر و حدود ۵۰ طرح آبی دیگر شامل ساماندهی رودخانه ، تامین اب کشاورزی و ….به همراه تکمیل مطالعات سد ابریز ، آغاز مطالعات سدهای پراشکفت ، سادات و عزیزی ، قلات و سرآسیاب یوسفی ، اقدام برای اجرایی شدن سد شیو از جمله مهمترین برنامه های بنیادین برای تحقق اهداف کلان توسعه استان است .
در دولت سیزدهم توجه به این طرح ها سرلوحه مسولان ملی و استانی قرار گرفته است .
درطول سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان در طرح های مهم آبی استان هزینه گردیده و علاوه بران در شش ماهه دوم سال جاری تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار بمنظور تسریع در روند طرح های مهم اب استان تخصیص داده شده که در کل تاریخ این طرح ها بینظیر بوده است .
استفاده از اعتبارات ملی پیوست لایحه بودجه ، تنش آبی ، تهاتر نفت ، ماده ۵۶ ، مسولیت های اجتماعی وزارت نفت، توازن منطقه ای ، ماده ۱۷ مدیریت بحران و … برای نخستین بار محقق و به ظرفیت بودجه ای اعتباری این طرح ها افزوده شده است .
این مهم حاصل تلاش و جلسات متعدد ملی و حضور مقامات مهم کشوری در استان بوده است .
انجام عملیات لوله گذاری طرح عظیم آبرسانی ازسد کوثر به لیکک و روستاهای مسیر به میزان ۱۵ کیلومتر در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ با هزینه ای بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان ، تامین اعتبار تملک اراضی سد تنگ سرخ بعد از ۱۱ سال از شروع عملیات اجرایی و فعالیت کار در جبهه های کاری متعدد ، پیشرفت ۹۵ درصدی مخزن ۲۰۰۰۰مترمکعبی دهدشت ، تکمیل ۳۰۰ هکتار شبکه آبیاری تنگ انگشترک و شروع خط انتقال آب دشت آبرزی ، برگزاری ۲۰۰۰ میلیارد تومان مناقصه در سال ۱۴۰۱ با بیش از ۵۳ مناقصه مهم از جمله سد سقاوه و طرح تامین اب اراضی کشاورزی دهدشت غربی ، تامین اعتبار برای سد سرپری از محل اعتبارات عمرانی تعهدات وزارت نفت و شروع عملیات اجرایی بعد از ۲۵ ماه وقفه کار در این سد ، خرید بیش از ۶۰ میلیارد تومان تجهیزات برقی و مکانیکی و تجهیزات ابزار دقیق خارجی برای طرح های لیشتر ، خان احمد و امامزاده جعفر ، ایستگاههای پمپاژ دشت روم . سروک و دلی اولاد علی مومن بویراحمد ، تکمیل طرح های ساماندهی رودخانه در قیام لنده ، بشار و مارون و نیز شروع ۱۰ طرح ساماندهی رودخانه در لنده ، باشت ، کهگیلویه ، گچساران ، باشت ، مارگون ، دنا ، چرام به همراه مطالعات ۵۰۰ کیلومتر از رودخانه های استان بخشی از اقدامات اخیر در طرح های آبی استان است .
تکمیل مطالعات سد مهم ابریز تا مرحله طراحی
پایان سد چمشیر و آماده آبگیری آن ، اتصال اب پتروشیمی گچساران به سد کوثر و صدور بیش از ۴۰۰ مجوز جدید برای بهره برداران اب نوید تحولی عظیم در استفاده از نعمت بزرگ اب در استان را رقم زده است .
این مهم نتیجه رویکردی انقلابی نشات گرفته از نگاه عدالت محور دولت مردمی در سطح ملی و استانی است که روحیه جهادی مدیران ارشد استان را بیش از پیش نمایان می سازد .
در طول یکسال اخیر سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ، معاون محترم اجرایی رئیس جمهور ، روسای کمیسیون های عمران و اب کشاورزی مجلس شورای اسلامی ، وزیر محترم نیرو و مدیران ارشد اب کشور و هماهنگی مطلوب استاندار ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و بخش اب اثرگذاری ویژه ای در این میان داشته است .

مصلح؛ مدیرعامل آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد

منتشر شده در :2023/01/12 - 08:01|شناسه خبر: 80985 60 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه