امروز :پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ساعت : ۱۶:۰۶:۵۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

با پیگیری‌های مستمر مدیر کل صمت استان کهگیلویه و بویراحمد محقق شد؛ صدور مجوز اکتشاف حین استخراج معدن فسفات کوه لار چرام

با پیگیری های مستمر مدیر کل صمت استان کهگیلویه و بویراحمد مجوز اکتشاف حین استخراج معدن فسفات کوه لار چرام صادر شد.

به گزارش راه ملت و به نقل از بلادشاپور، کریم روزبهان مدیر کل صمت استان بیان داشت : پس از پنجاه سال انتظار برای عملیاتی شدن برنامه های دولت در خصوص فعال نمودن معادن فسفات چرام تیر ماه سال جاری با همت و با پیگیری های که از وزارت صمت ، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (امیدرو) و هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری زیر مجموعه داشتیم توانستیم ابتدا تخصص اعتبار لازم از طریق منابع زیر ساخت معدنی وزارت صمت، جاده دسترسی به معدن فسفات کوه لار شهرستان چرام را تامین و سپس با تخصیص اعتباری بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تومان عملیات ایجاد، تعریض و ترمیم این جاده را آغاز و مسیر دستیابی به این معدن بزرگ و استراتژیک را فراهم نمائیم.

و ی افزود: پیگری های مستمر ،هماهنگی با ادارات ذی ربط به ویژه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان بصورت ویژه ادامه یافت و اقدامات اولیه برای اکتشاف و بهره برداری از این معادن شروع و در ادامه در ادامه این پیگیری ها موفق شدیم در تاریخ ۵ بهمن یماه ۱۴۰۱ سال جاری مجوز اکتشاف حین استخراج بزرگ ترین معدن فسفات رسوبی کشور را صادر نمایم.

روبهان گفت:صدور این مجوز، اولین اقدام اجرایی و عملیات میدانی برای بهره برداری از معدن فسفات کوه لار به شمار می آید و این اقدام، گام اول برای شروع عملیات اجرای یک سلسله پروژه ها و طرح های تولیدی، صنعتی و معدنی قلمداد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:این اقدام می‌تواند پایانی باشد بر انتظاری ۵٠ ای ٧٠ ساله برای مردم منطقه و گامی ابتدایی برای عملیاتی کردن دیدگاه ها و طرح های صنعتی معدنی که در ذهن و افکار مردم و دولتمردان سالها پرورش می یافت.

وی گفت:سالهاست که «معادن فسفات چرام» تنها یک واژه بود که برای اهداف مختلف سیاسی، اجتماعی، اداری و…. به کار میرفت ولی اینک به یمن دولتمردان دولت سیزدهم و مسئولان و دولتمردان استان تبدیل به فرصتی عملی و میدانی برای به بار نشست آرزوهای دیرینه مردم منطقه تبدیل شده است.

مدیر کل صنعت،معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت:باز شدن جاده دسترسی به فسفات چرام و به تبع آن صدور مجوز اکتشاف حین استخراج برای این معدن مهم و استراتژیک نویدبخش ایجاد فرصت های شغلی فراوانی برای مردم منطقه است که می‌تواند از قِبَلِ اجرای طرح های معدنی و صنعتی بر پایه مواد معدنی استخراجی از این معدن باشد که از جمله این طرح ها، تکمیل طرح آهک هیدراته با پیشرفت فیزیکی بالغ بر ۶٠ است که پس از رکودی بیش از دو سال، اکنون به همت مسئولان استان بویژه پیگیری های مدیرکل صمت استان تحقق یافته است.

وی افزود: همچنین طرح های متعددی با نظر به شروع فعالیت های معدنی این معدن در حال شکل گیری است که از مهمترین آنها کارخانه خردایش و پرعیار سازی فسفات در محل معدن و کارخانه تولید اسید فسفریک در زمین های اطراف و همجوار با طرح آهک هیدراته چرام، در حال اخذ زمین است

همچنین طرح های متعددی بر پایه استفاده از محصولات این معدن در حال پیگیری از َطرف مسئولان ارشد و مدیران استانی برای اجرا در منطقه است و جمیع این طرها در صورت اجرا می‌تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی در منطقه شود.

منتشر شده در :2023/01/31 - 06:01|شناسه خبر: 81077 51 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه