امروز :جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ساعت : ۱۷:۲۵:۳۲

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

تاجگردون:صادرات غیرنفتی یکی از راه‌های پیشرفت اقتصادی کشور

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین نشست اعضای این کمیسیون اظهار کرد: در این نشست مجلس دولت را به جلوگیری از خام‌فروشی موظف کرده است.

راه ملت، غلامرضا تاج گردون در حاشیه سفر به خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: به‌طور حتم رشد اقتصادی کشور منوط به افزایش درآمدهای غیرنفتی است و در این خصوص نیز در نشست اخیر بحث و تبادل نظر لازم انجام شد. وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین تاکیدات اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی موضوع صادرات غیرنفتی است گفت: سال گذشته ۴۹ میلیارد دلار صادرات داشتیم که حدود ۵۰درصد آن مربوط به صنایع پتروشیمی و مییعانات بوده است.

تاج گردون بیان داشت: ما در قانون چند بند مهم را تصویب کردیم که یکی از مهم‌ترین موارد آن جلوگیری از خام‌فروشی نفت توسط دولت بود.

به گفته وی صادرات غیرنفتی به‌طور قطع یکی از راه‌های پیشرفت اقتصادی کشور و کاهش وابستگی به نفت است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به همین جهت کمیسیون برنامه و بودجه راهکارهای آن را با مسئولان ذی‌ربط از جمله بانک مرکزی مورد بررسی قرار داد. وی با یادآوری اینکه جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اخیرا با حضور رئیس بانک مرکزی، رئیس گمرک، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس صندوق توسعه، رئیس بانک توسعه صادرات و مسئول بانک صنعت و معدن برگزار شد گفت: در این نشست بر جلوگیری از خام‌فروشی و تامین منابع صحیح برای رشد صادرات غیرنفتی تاکید به‌عمل آمد.

تاج گردون بیان داشت: خراسان شمالی جزء معدود استان‌هایی است که به خطوط ریلی کشور وصل نیست و نزدیک‌ترین راه برای اتصال راه آهن به مرکز استان خراسان شمالی شهرستان اسفراین است که در مجلس این طرح تصویب شده و تاکنون نیز دو قطعه آن به مناقصه گذاشته شده و به پیمان کار نیز واگذار شده است.

وی اظهار کرد: امیدواریم عملیات اجرایی آن هم به‌زودی آغاز بشود و از اسفراین به مرکز استان و از بجنورد نیز به سایر مناطق کشور ادامه پیدا کند.

وی گفت: شهرستان اسفراین به دلیل حجم بالای تولید که در بخش صنعت دارد راحت می‌تواند از صنعت ریلی به‌نحو مطلوب استفاده کند.

تاج گردون مسئله بار و تولیدات را مهم‌ترین فاکتور تأثیرگذار در صنعت ریلی بیان کرد و افزود: خوشبختانه شهرستان اسفراین به دلیل داشتن صنایع بزرگ و محصولات متنوعی که در این مراکز تولید می‌شود و از طرفی نیز محصولات پتروشیمی که در بجنورد تولید می‌شود، احداث خطوط ریلی در این استان از ضروریات است و احداث خط آهن جوین به اسفراین و اسفراین به بجنورد و سایر مناطق دارای منفعت اقتصادی است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی سرمایه در گردش و نقدینگی را از مشکلات عمده دو مجتمع صنعتی و لوله گس‌تر اسفراین بیان کرد و افزود: چون در یک مرحله مطالبات این مراکز پرداخت نشده و از طرفی نیز مشکلات ارزی که وجود داشته موجب شده تا سفارشات بخش دولتی از این مراکز نیز کم شود.

وی تاکید کرد: بهترین راه حل برای برطرف شدن این مشکل پیش‌خرید و سفارش کالا است که این کار می‌تواند در رونق صنایع این شهرستان بسیار موثر باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به همین منظور با پیگیری‌های که از طریق سازمان گسترش انجام گرفته کمک خواهیم کرد تا شرکت نفت و یا دستگاه‌های که خریدار این کالا‌ها هستند این ارتباط را برقرار کنیم تا نقدینگی بیشتر برای این صنایع فراهم شود.

اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به‌منظور بازدید طرح‌های مختلف عمرانی، صنعتی به مدت دو روز به استان خراسان شمالی سفر کرده‌اند.

منتشر شده در :2015/05/16 - 12:05|شناسه خبر: 9629 674 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه