امروز :شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۰۵:۵۳:۰۸

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سه رکن سلامتی با این سه پرهیز!

در دانش پزشکی پارسی، یکی از مهم ترین پایه‌های نگاهداشت تندرستی، اصلاح شیوه خوردن و آشامیدن، نوع غذاو میزان آن با توجه به سن، مزاج، جنسیت، چاقی و لاغری، مسافرت‌ها، بهداشت اعضا، استفاده از «مصلح‌ها» برای رفع ضرر غذاها و … است.   مهم ترین دسته‌های غذایی انسان، نان گندم پاکیزه، برنج خوب، گوشت گوشفند […]

IMG21361383

در دانش پزشکی پارسی، یکی از مهم ترین پایه‌های نگاهداشت تندرستی، اصلاح شیوه خوردن و آشامیدن، نوع غذاو میزان آن با توجه به سن، مزاج، جنسیت، چاقی و لاغری، مسافرت‌ها، بهداشت اعضا، استفاده از «مصلح‌ها» برای رفع ضرر غذاها و … است.

 

مهم ترین دسته‌های غذایی انسان، نان گندم پاکیزه، برنج خوب، گوشت گوشفند یک ساله و بزغالۀ ۶ ماهه، گوشت کبک و جوجه مرغ و خروس و ماهی سفید و ماهی قزل آلا، و از شیرینی جات، شیرینی ساخته شده از شکر و بادام و از میوه جات، میوه‌های تَر چون انجیر و انگور پیش از غذا و انار ملس (ترش و شیرین) پس از غذا و خربزۀ میانه دو غذا هستند و دیگر دسته‌های غذایی چون لبنیات و سبزیجات، باید به میزان لازم در کنار این موارد قرار گیرند.

 

شاید اگر بخواهیم مهم ترین تدابیر غذایی را در سه واژه خلاصه کنیم، باید بگوییم: پرهیز از «پُرخوری»، «باهم خواری» و «بَرهم خوری». غذا را، چنان که در منابع طبی و احادیث موثق آمده است که باید در زمان اشتهای کامل و راستین خورد و پیش از سیری کامل هم از دست خوردن کشید تا معده، فضای لازم را برای هضم درست آن داشته باشد.

 

همچنین، بسیار مهم است که در یک وعده، غذاهای گوناگون نگذاریم و نخوریم و البته که باید از خوردن یک نوع غذا در چند وعده پیاپی هم پرهیز کرد.

 

به عقیده ناصر رضایی پور دستیار تخصصی طب سنتی ایران در پیام تندرستی؛ نکته مهم دیگر پرهیز از کنار هم خوردن بعضی غذاهاست که با هم خوردن آنها مضر است. مثلاً در منابع آمده که خوردن سرکه و برنج موجب درد روده و قولنج می‌شود و یکی از دلایلی که همیشه توصیه می‌‌شود افراد از خوردن ترشی‌ها و سالاد در کنار غذا خودداری کنند، همین است.

منتشر شده در :2014/10/25 - 12:10|شناسه خبر: 1126 545 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه