امروز :یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۹:۰۶:۰۵

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

عربستان حادثه منا را به گردن ایران انداخت!/ فرار رو به جلوی سعودی ها

همچنین شماری از به اصطلاح کاربران شبکه های اجتماعی در اقدامی هماهنگ با مسئولان رژیم آل سعود، تلاش کرده اند حادثه منا را به گردن ایران انداخته و آن را طرحی از سوی ایران برای ایجاد هرج و مرج و بهره برداری سیاسی معرفی کنند.

راه ملت: پس از حادثه منا که بر اثر آن در روز عید قربان و در حرم امن الهی بیش از ۲۰۰۰ نفر از حجاج بیت الله الحرام جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز مصدوم شدند، مقامات و رسانه های سعودی بجای عذر خواهی و پذیرش مسئولیت می کوشند تا حجاج ایرانی را مسئول این حادثه معرفی کنند.
روزنامه اینترنتی “سبق” عربستان روز گذشته با انتشار گزارشی تلاش کرد با متهم کردن حجاج ایرانی در این حادثه، از بی کفایتی مقامات آل سعود سلب مسئولیت کند؛ مسأله ای که بار دیگر داستان وارد آوردن اتهامات واهی به ایران را به اذهان تداعی می کند.
این روزنامه مدعی شد “شاهدان عینی اعلام کردند حادثه منا زمانی اتفاق افتاد که  شمار زیادی از حجاج ایرانی با حرکت در مسیر مخالف با سایر حجاج برخورد کردند.”  این در حالی است که گزارشها و شاهدان عینی اعلام کرده اند فشار جمعیتی که علت آن، حرکت کاروان محمد بن سلمان، فرمانده جوان و بی کفایت سعودی که کشتار یمنی ها در ۶ ماه گذشته اشتهای سیری ناپذیرش را فرو ننشانده، سبب کشته شدن شمار بالای حاجیان شده است. همچنین روزنامه سبق مدعی شد حجاج ایرانی به دستورات نیروهای سعودی گوش نکرده و با جمعیت حجاج دیگر برخورد کردند. این روزنامه مدعی شد که حجاج ایرانی پیش از این اقدام نیز در حال سردادن شعار بودند!
اما ادعای مضحک تر، اظهارات روزنامه سعودی الشرق الاوسط، چاپ لندن در مقصر دانستن حجاج ایرانی در حادثه منا است. این روزنامه به نقل از یک مسئول ایرانی(!)که نامی از آن نبرده مدعی شد حرکت مخالف ۳۰۰ حاجی ایرانی، سبب رخداد حادثه منا بوده است.
این رسانه سعودی مدعی شده یکی از مسئولان “مؤسسه مطوفی حجاج ایران،” زیر نظر سازمان حج زیارت به الشرق الاوسط گفته است ۳۰۰ حاجی ایرانی، صبح پنجشنبه از مشعر به سمت منا برای رمی جمرات حرکت کردند و بدون ورود به چادرهای در نظر گرفته شده برای حجاج، بی آنکه منتظر زمان حرکت گروه خود بمانند، در خیابان ۲۰۴ در جهت مخالف آغاز به حرکت کردند.
این روزنامه سعودی در ادامه ادعای خود نوشته است هنگامی که گروه های دیگر طبق جدول زمان بندی خود برای رمی جمرات حرکت کردند، با حجاج ایرانی برخورد کرده و پس از فشار و تلاش حجاج برای خروج از مسیری به عرض کمتر از ۲۰ متر، در این منطقه ازدحام بوجود آمد.
اما تأسف بارتر و توهین آمیزتر، مقاله روزنامه سعودی عکاظ است که با تمسخر ایران و حزب الله لبنان، تلاش کرده بر بی کفایتی مقامات رژیم آل سعود سرپوش گذارد. این روزنامه در مقاله ای با عنوان ” ابو قمامه ینظم الحج،” (پدر زباله ها مراسم حج را برگزار می کند) با لحنی توهین آمیز آورده است: در میان انبوه زباله هایی که خیابانهای بیروت را پوشانده، حسن نصرالله، عامل ایرانی- که لبنان را به روزی انداخته است که حتا نمی تواند زباله های خود را جمع کند، آمده و خواهان برگزاری بزرگترین تجمع سالیانه بشری جهان شده است.
این روزنامه در ادامه توهین های آشکار خود به ایران و دبیرکل حزب الله لبنان آورده است: “در صورتی که ابوقمامه ( لقب توهین آمیز روزنامه عکاظ به دبیرکل حزب الله لبنان) تنها فیلمی از تلاش شرکت های نظافتی در موسم حج را مشاهده می کرد، می فهمید مسأله خیلی بزرگتر از ظرفیت وی و به طبع ایران است. شاید او، ایران و همکاران روسشان با یکدیگر باید کمک کنند تا بتوانند تنها زباله را در مراسم حج جمع آوری کنند.”
  همچنین روزنامه سعودی الحیات تلاش کرد تا با انتشار اخبار و گزارشهایی، ایران را در انتقاد به بی کفایتی عربستان در اداره مراسم حج تنها جلوه دهد. این روزنامه با انتشار گزارشی با عنوان “رؤسا و مسئولان حج: منتقدان تلاشهای سعودی، تنها نمایانگر نظرات خود هستند” نوشت: رؤسا و مسئولان حج کشورهای اسلامی تأکید کرده اند بروز برخی حوادث، از تلاشهای بیشماری که دولت سعودی برای راحتی و خدمت به میهمانان خانه خدا انجام می دهد، نخواهد کاست.
این روزنامه همچنین مدعی شد در حالی که تمامی افرادی که حج بجا آورده اند، از پیشرفت هرساله عربستان در ارائه خدمات به زائران قدردانی می کنند، منتقدان تلاش های عربستان تنها نماینده نظرات و افکار خود هستند. این روزنامه همچنین با انتشار خبری با عنوان “جمعیت علمای پاکستان، اظهارات مقامات ایران را محکوم کرد” تلاش کرد بر بی مسئولیتی مقامات رژیم آل سعود سرپوش گذارد.
موضع رسانه های سعودی در حالی مطرح می شود که مقامات رسمی عربستان نیز تلاش دارند با دادن نشانه های غلط، قصور فاحش مأموران خود را در حادثه منا مسکوت نگه دارند. محمد بن نایف، ولیعهد عربستان با تشکر از اقدامات نیروهای سعودی در حادثه منا، تصریح کرد دولت خادم حرمین شریفین(!) ملک سلمان بن عبدالعزیز همچنان به ارائه خدمات به مهمانان خدا ادامه می دهد و با هر فردی که تلاش کند با امنیت و سلامت حجاج بازی کند، برخورد خواهد کرد. روز گذشته، مجتهد فعال عربستانی فاش کرد محمد بن نایف تلاش دارد با مخفی کردن تصاویر دوربینهایی که بوضوح کوتاهی مأموران سعودی را نشان می دهد، از افشای بی کفایتی مقامات این کشور جلوگیری کند.
همچنین مفتی اعظم آل سعود در اظهاراتی تعجب آور گفته است حادثه منا بر اثر قضا و قدر الهی بوده است. وی همچنین در دیدار با محمد بن نایف، ولیعهد عربستان گفته بود او مسئول آنچه در حج رخداده نیست!
همچنین شماری از به اصطلاح کاربران شبکه های اجتماعی در اقدامی هماهنگ با مسئولان رژیم آل سعود، تلاش کرده اند حادثه منا را به گردن ایران انداخته و آن را طرحی از سوی ایران برای ایجاد هرج و مرج و بهره برداری سیاسی معرفی کنند.
هنگامی که اظهارات رسانه های سعودی را در کنار سخنان مقامات این رژیم قرار می دهیم، آشکار می شود طرحی بزرگتر از سوی عربستان در جریان است تا با فرافکنی و فرار به جلو، مانع از فاش شدن علت اصلی حادثه منا شود؛ حادثه ای که تنها چند روز پس از سقوط  یک جرثقیل در مسجد الحرام اتفاق افتاد و بر بی کفایتی مسئولان رژیم آل سعود مهر تأیید زد.
نویسنده: محمد حسن خلیلی/باشگاه خبرنگاران
منتشر شده در :2015/09/27 - 10:09|شناسه خبر: 15979 1143 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه