امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۲۸:۰۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

رییس بیمارستان سرطان شناسی امیر شیراز:احتمال شیوع سرطان و ربط آن به سد تنگ سرخ

بیماری ناشناخته سرطان و سرعت پیشرفت مرموزانه آن چنان است که همه چیز به احتمال شیوع یا عامل تشدید آن نسبت داده می شود که در تازه ترین نوع از احتمالات، یک پزشک درشیراز ساخت سد تنگ سرخ شیراز را عامل تشدید این بیماری دانسته و برخی سازمان ها و صنایع را ردیف کرده است.

این پزشک که رییس بیمارستان سرطان شناسی امیر شیراز است،شنبه یازدهم بهمن ۹۳ درجمع خبرنگاران بیان کرد: ایجاد طوفان نمک در دریاچه نمک (مهارلو) که در اغلب فصول سال خشک و کم آب است و انتقال ریزدگردها به شیراز یکی از احتمالات و گمانه ها در رابطه با ا فزایش سرطان در شیراز است و اندک نم و رطوبت دریاچه عاملی برای مهار ریزگردها در این دریاچه است که ساخت سد تنگ سرخ این اندک نم را می گیرد. البته دریاچه مهارلو یا دریاچه نمک در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد و سد تنگ سرخ در فاصله دو کیلومتری شمال غرب شیراز در حال احداث است. دکتر سهیلا زارعی فرد رییس بیمارستان سرطان شناسی امیر شیراز گفت: برخی گمانه ها مبنی بر اینکه با ا حداث سد تنگ سرخ احتمال خشک شدن کامل دریاچه مهارلو وجود دارد بیان می شود و احتمال تشدید ریزگردها و ذرات مشکوک به انتقال سرطان با خشک شدن دریاچه مهارلو نیز از جمله گمانه های مطرح است. وی به مناسبت هفته مقابله با سرطان سخن می گفت و در نشست خبری پرسید: چرا شهرداری شیراز باید اجازه احداث این سد را بدهد در حالی که ما می دانیم اندک رطوبت موجود در این دریاچه عاملی برای کم شدن ریزگردها است .

زارعی فرد با اشاره به اینکه سطح دریاچه مهارلو پوشیده از فلزات سنگین است گفت : انتقال این فلزات با باد و ریزگردها به شیراز در ایجاد سرطان می تواند موثر باشد. وی همچنین پرسش دیگری را مطرح کرد: درختانی با سابقه و سن چند ده ساله در شیراز قطع می شوند و جای آن را گلهای فصلی می گیرد ، این طور برخورد کردن با فضای سبز واقعا چه نتیجه ای برای سلامت مردم به ارمغان می آورد؟

رییس بیمارستان سرطان شناسی امیر شیراز با بیان اینکه آلودگی هوا در ابتلا به سرطان قطعا تاثیر گذار است بیان کرد: متاسفانه ما شاهد آن هستیم که شبها در تاریکی مطلق کارخانه سیمان شیراز فیلترهایش را حذف می کند و موجی از آلودگی را به حلق مردم سرازیر می کند ، این نوع تولیدات صنعتی در ابتلا به سرطان موثر است .

زارعی فرد ادامه داد : در بسیاری از موارد روی کنترل کیفی صنایع تسلطی نداریم و آن را به حال خود رها کرده ایم ، استفاده از سموم شیمیایی در تولیدات کشاورزی چرا بی رویه به حال خود رها شود ، کشاورزان برای تولید محصول چقدر مجاز به استفاده از این سموم هستند. وی با ارائه آماری از افزایش سرطان و ثبت موارد در بیمارستان سرطان شناسی امیر در شیراز گفت : دو هزار و ۶۲۵ مورد ثبت سرطان در سال جاری و دو هزار و ۶۱۳ مورد ثبت در سال گذشته داشته ایم. زارعی فرد با بیان اینکه ماهانه ۶۵۰ مورد ثبت سرطان و درمان سرپایی در این بیمارستان داریم گفت : ۸۴۰ مورد از ثبت سرطان در سال جاری و ۹۴۶ مورد از ثبت سال گذشته در این بیمارستان کودک بوده اند. دکتر داوود حدادی رییس بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست مرگ و میر بر اثر سرطان را سومین عامل مرگ و میر در جامعه دانست و بیان داشت : در کشور ما سالانه حدود ۹۰ هزار مورد ثبت سرطان وجود دارد که ۳۰ هزار نفر از آن جان خود را از دست می دهند.

دکتر رضا وجدانی فوق تخصص سرطان شناسی نیز در این نشست گفت : سرطان گوارش و روده بزرگ به ویژه در مردان در حال افزایش است و مهمترین عامل آن مسایل ژنتیک ، چاقی ، کم تحرکی و الگوی نامناسب تغذیه است .

همچنین دکتر بهمن ناظم زادگان از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست خاطر نشان کرد: سرطان پوست ، معده ، پروستات و روده بزرگ شایع ترین نوع سرطان در بین مردان و سرطان سینه ، پوست ، گوارش و معده شایع ترین نوع سرطان در بین زنان است . هفته مقابله با سرطان از هشتم بهمن ماه آغاز شده و به مدت یک هفته با برگزاری برنامه های نمادین ادامه دارد

منتشر شده در :2015/02/01 - 01:02|شناسه خبر: 3215 994 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه