امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۲۲:۳۲:۱۱

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

هزینه سبد خواروبار بهمن ماه خانوار کارگری

دبیر شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر اینکه هزینه خواروبار به تنهایی طبق بررسی‌ جدید و با در نظر گرفتن حداقل‌هزینه زندگی، ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است، گفت: نتیجه نهایی هزینه سبد معیشتی بهمن‌ماه خانوار ۴ نفره کارگری به زودی اعلام می‌شود.

حسین حبیبی با اشاره به اینکه هزینه سبد معیشتی کارگران در ماه‌های مهر، آبان و آذر اعلام شده است، اظهار داشت:‌ به دلیل بررسی الحاق برخی تبصره‌ها به قانون کار و مشکلات فعلی، موفق به ارائه گزارش دی‌ماه هزینه سبد معیشتی کارگران نشدیم.

وی افزود: در زمان اعلام هزینه سبد معیشتی کارگر در خانوار ۴ نفره برای بهمن ماه، هزینه سبد دی‌ماه هم اعلام خواهد شد. دبیر شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر اینکه آخرین بررسی‌ صورت پذیرفته در هزینه سبد معیشتی نزدیک به ۳ میلیون تومانی حکایت دارد، گفت: بسیاری از مراجع و تشکل‌ها هم رقمی بین ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون تومان برای حداقل سبد معیشتی کارگران تائید کرده‌اند.

وی گفت: سایت بانک مرکزی معمولاً‌ ۳۹۵ قلم کالا را رسماً اعلام کرده، اما شورای اسلامی کار برای بررسی سبد هزینه‌ای تنها ۱۸ قلم کالای خوراکی ضروری را که حداقل زندگی خانواده کارگری را شامل می‌شود، بررسی کرده است.

حبیبی تصریح کرد:‌ طبق این بررسی‌ها تنها ۸۰۰ هزار تومان هزینه مربوط به خواروبار است و سایر موارد از جمله مسکن، پوشاک، حمل و نقل، آموزش و بهداشت در نظر گرفته نشده که با احتساب همه آنها حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نرخ دولتی و ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان با نرخ آزاد محاسبه شده است.

وی با بیان اینکه مهمترین مشکلات جامعه کارگری موضوع دستمزد، امنیت شغلی،‌تعدیل نیروی کار و سایر نیازهایی است که یک کارگر به آن احتیاج دارد، مطرح می‌شود، گفت:‌ طبق قانون کارگاه‌هایی که ۳۵ نفر به بالا نیرو دارند باید دارای شورای اسلامی باشند تا این شورا مسائل و مشکلات کارگری را پیگیری کند.

دبیر شوراهای اسلامی کاراستان تهران تصریح کرد: تمام کارگاه‌ها طبق اصل ۱۰۴ قانون اساسی باید دارای شورای اسلامی کار باشند و این موارد امکان پیگیری مشکلات کارگری و انتقال آن به کانون شوراهای اسلامی کار را تسهیل می‌کند./فارس

منتشر شده در :2015/02/12 - 02:02|شناسه خبر: 3786 652 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه