امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۸:۳۶:۲۴

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

واکش عراقچی به سخنان کامرون

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه گفت: امیدوار بودیم که بشود برای پیشرفت در مذاکرات از فضای مجمع استفاده کرد که هنوز این اتفاق رخ نداده است. به گزارش تسنیم، سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه سازمان ملل متحد، طی گقتگویی با شبکه خبر در نیویورک، درباره محتوای سخنرانی روحانی در مجمع گفت: سخنرانی رئیس […]

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه گفت: امیدوار بودیم که بشود برای پیشرفت در مذاکرات از فضای مجمع استفاده کرد که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش تسنیم، سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه سازمان ملل متحد، طی گقتگویی با شبکه خبر در نیویورک، درباره محتوای سخنرانی روحانی در مجمع گفت: سخنرانی رئیس جمهور، مهم‌ترین موضوعات بین‌المللی و جهانی را در بر خواهد داشت و به ویژه موضوع افراط‌گرایی و آنچه در منطقه خاورمیانه با این عنوان می‌گذرد و به یک تهدید بین‌المللی تبدیل شده است.

وی افزود: روحانی در سخنرانی سال گذشته این تهدید را پیش‌بینی و تبیین کرده بود و پیشتر ایران درباره خطر این گروهک‌های تکفیری و تروریستی هشدار داده بود و اکنون جامعه بین‌الملل به این نتیجه روشن رسیده که اظهارات روحانی به یک واقعیت تبدیل شده است. و دکتر روحانی در سخنرانی امسال خود می‌خواهد به این موضوع بپردازد که چرا به این وضعیت رسیدیم و چرا باید با چنین تهدیدی مواجه باشیم و چه راه حل‌هایی برای آن وجود دارد.

عراقچی، درباره اظهارات دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، درباره ایران گفت: متاسفانه این روحیه برخی سران کشورهای غربی است. ملاقات دیروز کامرون و روحانی در جو خوبی بود. درباره مسایل مهم بین‌المللی صحبت شد. درباره برخی مسایل، اشتراکات و برخی دیگر اختلاف نظرهایی وجود دارد. این کاملا طبیعی است. ما درباره موضوع هسته‌ای و نحوه برخورد با افراط‌گرایی مسلم اختلاف نظر داریم. اما اینکه کامرون این را در سخنرانی مجمع مطرح کرد جای تاسف دارد. اشاره مسایل داخلی ایران در جایی که دولت انگلیس تحت اتهام است به خاطر سیاست‌هایش در منطقه و حمایت‌های یک‌جانبه از رژیم صهیونیستی به شدت زیر سوال است. این‌ها رو ما در ملاقات‌های خصوصی و عمومی به طور شفاف بیان کردیم. اما این رفتار از طرف انگلیس مسلم قابل قبول نیست. سخنگوی محترم جواب ایشان را دادند در جاهای دیگر هم پاسخ لازم داده خواهد شد.

وی همچنین درباره احتمال تغییر در روند مذاکرات هسته‌ای گفت: تا کنون مذاکرات در سطوح مختلف انجام شده است. مذاکرات اکنون به مرحله نفس‌گیری رسیده است. اکنون در مسایل کلیدی نتوانستیم به راه حل‌هایی برسیم که مورد پذیرش دو طرف باشد، اما تلاش‌ها ادامه دارد و در برخی موضوعات که دیدگاه‌ها نزدیک‌تر است وارد جزئیات شدیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما امیدوار بودیم که بشود از فضای مجمع استفاده کرد برای پیشرفت قابل توجه در مذاکرات که هنوز این اتفاق رخ نداده امروز و فردا هم مذاکرات ادامه خواهد داشت. امروز هم جلسه‌ای به درخواست خانم اشتون با حضور ظریف، کری و اشتون خواهیم داشت. فردا نیز ممکن است جلسه‌ای را با وزرای اروپایی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است، پافشاری بر حقوق و خواسته‌هایمان و نگذشتن از خط قرمزهایمان است. این‌ها اصل راهنمای ماست؛ اگر به موقعیتی برسیم که با حفظ خطوط قرمز و حقوق هسته‌ای ملت ایران، راه حلی بشود پیدا کرد که در عین حال، نگرانی‌ها را مرتفع کند، ما آمادگی داریم و میز مذاکرات را هرگز ترک نخواهیم کرد و تا آخرین لحظه تلاش می‌کنیم؛ اما آن‌چه مسلم است، یک قدم از حقوق مردم عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

وی احتمال حضور مستقیم روحانی در مذاکرات با سران کشورهای طرف مذاکره گروه ۱+۵ را تقریبا منتفی عنوان کرد.

منتشر شده در :2014/09/26 - 01:09|شناسه خبر: 383 598 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه