امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۰:۰۴:۴۵

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

استاندار کهگیلویه وبویراحمد: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند راهبرد فرهنگی است

دکترسید موسی خادمی در کارگاه یک روزه اقتصاد مقاومتی گفت: رفع ضعف و موانع بر سر راه رسیدن به استقلال اقتصادی با تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند راهبرد فرهنگی دارد. استاندار افزود: ایران اسلامی منابع و ظرفیت ها، دانش و فناوری و زمینه رشد و توسعه برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حرکت در مسیر استقلال اقتصادی […]

دکترسید موسی خادمی در کارگاه یک روزه اقتصاد مقاومتی گفت: رفع ضعف و موانع بر سر راه رسیدن به استقلال اقتصادی با تحقق اقتصاد مقاومتی، نیازمند راهبرد فرهنگی دارد.

استاندار افزود: ایران اسلامی منابع و ظرفیت ها، دانش و فناوری و زمینه رشد و توسعه برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حرکت در مسیر استقلال اقتصادی را دارد اما باید با فرهنگ سازی  و ایجاد انگیزه، اراده، توکل و با خود باوری زمینه مشارکت، کار، فعالیت و تلاش را در جامعه ایجاد کرد.

دکترخادمی تصریح کرد: در پرتو فرامین مقام معظم رهبری با رویکرد اقتصاد مقاومتی  در دولت تدبیر و امید، دستیابی به اقتصادی بومی و پایدار تحقق یافتنی است.

وی با بیان اینکه، استقلال یکی از خواسته‌ها و دلایل اصلی ما در شکل گیری جمهوری اسلامی بود، اظهار داشت: استقلال یک مفهوم چند بعدی وعالی دارد و شاید فهم اولیه ما از این واژه استقلال سیاسی بود.

خادمی اظهار داشت: معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری به دنبال نظامی ایده آل بوده و هستند که آن نظام درابعاد مختلف استقلال یافته ومستقل از قدرت‌های بیرونی عمل کند و تصمیم بگیرد و بر مقررات خود حاکم و حاکمیت مردم خود را هم داشته باشد.

وی با بیان اینکه، بعدی که در معانی دینی ما بر آن تاکید شده بعد اقتصادی است، گفت: ما در قواعد فقهی و بحث‌های مذهبی، مسئله عدم پذیرش سلطه بیگانه بر مسلمین را داریم، یعنی مسلمانان امورات اقتصادی خود را به دست دیگری ندهند.

خادمی با تاکید بر عملی کردن بیشتر بعد اقتصاد، گفت: در استقلال سیاسی امروز، می‌توانیم ادعای کامل بودن داشته باشیم اما در استقلال اقتصادی دچار مشکلاتی هستیم که این امر با تحقق اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد داخلی شکل خواهد گرفت.

استاندار با اشاره به اینکه، اگر می‌خواهیم استقلال اقتصادی داشته باشیم باید از داخل، یک جامعه قوی با اقتصاد خوب به وجود بیاوریم، افزود: در قانون اساسی ما هم راه های مشخصی برای رسیدن به سرانجام کار هموار شده  که ریشه‌کن کردن فقر به طور کامل با ایجاد فرصت و توسعه فرهنگ کار و تلاش یکی ازاین  راه ها است.

خادمی، یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران را از بین بردن فقر و نابرابری ها  در جامعه ذکر کرد و گفت: جامعه‌ای که در آن فقر و بیکاری وجود دارد، نمی‌تواند استقلال اقتصادی به وجود آورد.

به گفته وی، یک اقتصاد خوب، اقتصادی است که علاوه بر رشد  کمی و کیفی همیشگی در فرآیند  تولید و روند توزیع هم عادلانه عمل کند و در این خصوص  جمهوری اسلامی به همه امور از منظر دین توجه دارد و اقتصاد مد نظر آن هم  توزیع عادلانه و توام با رشد کمی و کیفی است .

خادمی در ادامه یکی از جلوه‌های اقتصادی در قانون اساسی جمهوری اسلامی را خودکفایی در محصولات کشاورزی دانست و گفت: ما به دنبال آن هستیم هر چه را که لازم داریم خودمان تولید کنیم و به گونه‌ای نباشیم که دشمن از وابستگی ما سوء استفاده کرده و ما را دچار چالش کند.

استاندار با بیان اینکه، اقتصاد مقاوتی مد نظر رهبری، تقویت  شعارما می توانیم، همت و تلاش برای رسیدن به استقلال و عدم وابستگی  به بیگانگان است، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی در واقع جلوه ای از استقلال اقتصادی است  که اگر در مقابل تهدیدهای شکننده هم قرار بگیرد، دچار بحران نشود و بتواند خود را بازیابی کند و به جایگاه واقعی خود برگردد.

استاندار یادآور شد: اقتصاد خوب و زنده، تک محوری،  یک بعدی و مقطعی نیست بلکه دارای منحنی رشد و سود رسان و زنجیره ای از تولیدات و متکی به خود می باشد و جمهوری اسلامی  دانش چنین اقتصادی را دارد و به دنبال کابردی وتحقق آن است.

خادمی بیان کرد: امروزه هر جامعه ای بخواهد خود را به استقلال و خودکفایی نسبی برساند به بخش کشاورزی و تولید صنعت غذایی خود رونق می بخشد و سرمایه گذاری می کند و کشورما منابع، ظرفیت، استعداد و دانش آن را دارد که به بخش کشاورزی  رونق ببخشد ودر تولید محصولات  استراتژیک  به خودکفایی برسد.

وی، اولویت مهم استان را بخش کشاورزی ، آب، گردشگری و صنایع وابسته به نفت و گاز دانست و افزود: توسعه کشاورزی  می تواند ما را زودتر به استقلال اقتصادی و خود کفایی برساند و تهدیدها و تحریم های اقتصادی را بی اثر سازد.

استاندار، نقش روستائیان را در تولید محصولات مختلف کشاورزی، زراعی، باغی، دامی  و آبزی پروری سازنده و حیاتی دانست و گفت: برای رسیدن به بهره وری و تولیدات واقعی باید از منابع با دانش و سیستم روز استفاده  کنیم.

منتشر شده در :2014/09/19 - 07:09|شناسه خبر: 40 572 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه