امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۱۸:۳۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

کشت بهاره ارقام پرمصرف آب ممنوع شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به افت شدید منابع آبهای زیرزمینی در استان گفت: کشت بهاره از ارقام پرمصرف آب از طریق سفره های زیرزمینی ممنوع است.

پورتال خبری راه ملت :جعفر گوهرگانی با اعلام اینکه کم بارشی این استان را با پدیده خشکسالی و بحران کم آبی شدید مواجه کرده است افزود: براساس گزارش هواشناسی این استان کمترین میزان بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت ۲۰ساله را با منفی ۴۰درصد در بین استان کشور داشته است.

وی کاهش میزان بارندگی کهگیلویه وبویراحمد نسبت به میانگین ۲۰ ساله را ۱۴۴میلی متر اعلام کرد و گفت: بارش باران بهاره در جبران زیان های کشت دیم کشاورزان این منطقه بی تاثیر خواهد بود.

گوهرگانی اظهار کرد: در مناطق گرمسیری این استان که حدود ۷۰درصد تولید محصولات کشاورزی را دارند، بیش از ۹۰ روز بارندگی موثری رخ نداد و این امر علاوه برکاهش منابع آب، دیم زارهای استان را دچار خسارات جبران ناپذیر کرده است.

وی به کشت ۱۰۸هزار هکتار گندم و جو دیم در استان اشاره کرد و افزود: کشاورزان دیم کار این استان متحمل خسارات سنیگی شده اند.

گوهرگانی میانگین بارندگی استان سال زراعی جاری را تاکنون ۲۱۵میلی متر اعلام کرد و خاطر نشان کرد: میانگین بارندگی پارسال استان درمدت مشابه ۳۵۰ میلی متر بود.

وی اظهارکرد: کاشت برنج، هندوانه، ذرت و خربزه از طریق آب چاهها با توجه به افت شدید منابع آب های زیرزمینی ممنوع اعلام شده و کشت بهاره برای زمینهای مجاور رودخانه ها و روان آبها توصیه شده است.

این مسئول یادآور شد : براساس آمار، از حدود ۳۰۰ هزار هکتار زمینهای کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد کمتر از ۳۰درصد آن آبی است.

وی سطح زیرکشت گندم آبی در کهگیلویه و بویراحمد درسال زراعی جاری را ۲۵هزار هکتاراعلام کرد ./عصردنا

منتشر شده در :2015/02/16 - 01:02|شناسه خبر: 4086 782 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه