امروز :یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۸:۴۳:۳۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

ظریف: هنوز راه زیادی تا توافق نهایی در پیش داریم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در مذاکرات انجام شده تا حدودی پیشرفت در برخی مباحث صورت گرفت اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در پیش داریم.

محمدجواد ظریف پس از پایان نشست ژنو در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: سه روز گذشته گفتگوهای جدی، مفید و سازنده ای با کشورهای ۱+۵، به ویژه با طرف آمریکایی که با وزرای خارجه و انرژی خود در این مذاکرات حضور یافته بود، داشتیم. وی تصریح کرد: مسلما تا وقتی در مورد همه مسائل توافق صورت نگیرد در واقع در هیچ موضوعی توافق نشده است. وی افزود: بنابراین مذاکرات ادامه پیدا می کند و تصمیم گرفتیم هفته آینده در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر گفتگوها را ادامه دهیم. یک مسئول آمریکایی از مسایل بسیار بغرنجی سخن گفته است که مذاکرات هسته ای با ایران را با مشکل مواجه کرده است.

سومین دور نشست هسته ای محمدجواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و امریکا پایان یافت. این جلسه که با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا برگزار شد، پس از دو ساعت و نیم پایان یافت.

به گزارش آسوشیتد پرس مذاکرات ایران و غرب در برخی موارد پیشرفت‌هایی داشته است. این خبرگزاری به نقل مقا‌م‌هایی از شش کشور مذاکره کننده که نام‌شان آورد نشده نوشته است که مذاکرات روی توافقی دور می‌زند که بر اساس آن برنامه هسته‌ای ایران در ابتدا محدود خواهد شد، اما در دراز مدت ایران این امکان را دارد که برنامه هسته ای خود را توسعه دهد.

این مقام‌ها از حفظ ۶۵۰۰ سانتریفوژ توسط ایران سخن گفته‌اند اما ایران می تواند بعد از یک دوره محدودیت، تعداد سانتریفیوژهای خود را به ۱۰ هزار یا بیشتر برساند. ایران هم‌چنین باید قسمت عمده ای از اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند و یا پودر کند به شکلی که قابل استفاده در سلاح هسته ای نباشد. گفته شده هدف از این توافق تشویق ایران به خاطر پای‌بندی این کشور به توافقی است که سال گذشته انجام شد.

آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌هایی که به هیأت‌های مذاکره‌کننده نزدیک هستند، گزارش می‌دهد که هم‌چنین احتمال توافق بر سر حد وسطی از خواست‌های طرفین وجود دارد. آمریکا در ابتدا خواستار محدودیت ۲۰ ساله برای برنامه هسته ای ایران بود و ایران روی محدودیتی کمتر از ۱۰ سال پافشاری داشت. اکنون ممکن است که روی یک حد وسط توافق شود و در ابتدا برنامه‌ای برای محدودیت شدید ایران در یک دوره حداقل ۱۰ ساله اعمال شود و در ۵ سال آخر این دوره در صورتی که ایران سازگاری خود را نشان دهد، بتواند به‌طور تدریجی غنی سازی خود را توسعه دهد. در صورت رسیدن ایران و ۵+۱ به توافق، آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر اجرای آن خواهد بود.

امریکا: شانس رسیدن به توافق ۵۰درصد است
در همین حال، “جاش ارنست”، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود شانس دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را ۵۰ درصد اعلام کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران “جاش ارنست”، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود پاسخگوی سوالات مختلف خبرنگاران بود. وی شانس دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را ۵۰ درصد اعلام کرد. رایزنی‌های هسته‌ای ایران و آمریکا بعد از چهار روز مذاکره؛ در ژنو پایان یافت و قرار است مذاکرات دوشنبه هفته آینده در ژنو از سر گرفته شود.

جن ساکی : ابهامی در مهلت مذاکرات اتمی وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد آخرین مهلت رسیدن به توافق نهایی هسته ای اعلام کرد که می دانم در مورد معنی پایان ماه مارس برای گفت و گوهای ۱+۵ به رهبری اتحادیه اروپا با ایران سردرگمی به وجود آمده است. جن ساکی گفت: به نظر من بهترین کار مراجعه به سخنان جان کری وزیر امور خارجه است که دقیقا هنگام توافق در ماه نوامبر ۲۰۱۴ در مورد تمدید مدت مذاکرات اظهار کرد و گفت که ما (۱+۵ و ایران) این گفت و گوها را برای ۷ ماه تمدید می کنیم، باهدف نهایی کردن توافق سیاسی طی ۴ ماه و چنانچه بتوانیم زودتر این کار را به انجام برسانیم این کار را خواهیم کرد. در پایان ۴ ماه اگر بر سر مسائل عمده به توافق نرسیده باشیم، آن زمان می توانیم در مورد چگونگی ادامه کار تصمیم بگیریم.

به گزارش پایگاه اینترنتی صدای آمریکا، وی در موارد توافق شده با سایر طرف ها به خبرنگاران افزود: توجه شما را به بیانیه اتحادیه اروپا و ایران در مورد تمدید مدت مذاکرات در نوامبر جلب می کنم که جملات مشابهی به کار گرفته شده است. وی گفت که ما قصد داریم بر اساس وضعیت کنونی گفت و گوها را در کوتاه ترین زمان ممکن، تا ۴ ماه، تکمیل کنیم و در صورت لزوم از زمان باقی مانده تا پایان ژوئن، برای نهایی کردن هر نوع کار تکنیکی و نگارش متن استفاده کنیم.

عراقچی برای گفت و گو با آمانو امشب به وین می رود
سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه برای دیدار و گفت و گو با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ژنو عازم وین شد. هدف از سفر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای به آژانس،« ادامه رایزنی ها در موضوع هسته ای »عنوان شده است. «همکاری های جمهوری اسلامی ایران و آژانس در رابطه با موضوعات گذشته و حال» و « نحوه پیشبرد و تسریع در ادامه این همکاری ها» از دیگر محورهای رایزنی عراقچی – آمانو خواهد بود.

منتشر شده در :2015/02/25 - 12:02|شناسه خبر: 4580 669 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه