امروز :سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۳۹:۲۵

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

آخرین اخبار مذاکرات ۵+۱;روانچی: بحث تمدید مهلت مذاکرات مطرح نشده است

راه ملت؛ مهم‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ از روز پنجشنبه ششم فروردین آغاز شد تا طرفین طی شش روز سخت و نفس‌گیر، واپسین مذاکرات را برای دستیابی به توافق نهایی انجام دهند؛ توافقی که احتمال تحققش به مراتب بیش از عدم وقوعش بود اما از روز سوم مذاکرات، شکاف‌هایی آشکار شده که […]

راه ملت؛ مهم‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ از روز پنجشنبه ششم فروردین آغاز شد تا طرفین طی شش روز سخت و نفس‌گیر، واپسین مذاکرات را برای دستیابی به توافق نهایی انجام دهند؛ توافقی که احتمال تحققش به مراتب بیش از عدم وقوعش بود اما از روز سوم مذاکرات، شکاف‌هایی آشکار شده که دستیابی به توافق را دشوار ساخت و این فاصله‌ها در روز چهارم پررنگ‌تر شد تا همه تلاش‌ها برای دستیابی به دیدگاه مشترک به نشست مشترک وزرای خارجه ایران و ۵+۱ موکول شود اما این نشست نیز نتوانست به نتیجه نهایی منجر شود و همه چیز به امروز، روز پایانی مذاکرات منتهی شد.

به گزارش «تابناک»؛ پس از سلسله مذاکرات نفس‌گیر ایران با آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان بر سر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران در ژنو و وین، اکنون لوزان سوئیس میزان حساس‌ترین دوران مذاکرات در آستانه فرارسیدن ضرب الاجل ۳۱ مارس ۲۰۱۵ است. تیم مذاکره کننده ایران، چهارشنبه شب مصادف با پنج فروردین وارد سوئیس شد تا به طرفین دیگر برای مشخص شدن فرجام مذاکرات به گفت‌و‌گو بنشیند اما آیا تا روز یازدهم فروردین ۱۳۹۴، توافق نهایی حاصل خواهد شد؟

همه شواهد از احتمال بسیار بالای توافق در روزهای پیش رو خبر می‌دهند و احتمال بسیار اندکی برای عدم دستیابی به توافق و موکول شدن به مذاکراتی دیگر وجود دارد و در این میان در شرایطی که کشورهای اروپایی با آمریکا تقریباً موضعی مشترک در حمایت از توافق داشته‌اند، فرانسه بار دیگر به نیابت از صهیونیست‌ها، موضع مثبتی نسبت به توافق نداشته و این بار، آلمان نیز همراستا با فرانسه شد، هرچند موضع آلمان به مراتب منعطف از فرانسه بود اما در نهایت نشان داد اروپایی‌ها عجله‌ای برای توافق ندارند!

ایران در قبال پذیرش برخی محدودیت‌های موقت و همچنین اجازه نظارت مدیریت شده بیشتر بر برنامه هسته‌ای با هدف نشان دادن صلح آمیز بودن تمامی فعالیت هسته‌ای کشورمان، خواستار لغو کامل تحریم‌های چهار گانه ملی، یک جانبه و کنگره و شورای امنیت است و به نظر می آید دو طرف بر سر تحریم های اقتصادی ناشی از مساله هسته ای از هر چهار جهت به تفاهم رسیده‌اند اما آنچه هنوز مورد بحث است تحریم های کنگره و شورای امنیت است. با این توافق، دولت آمریکا متعهد می شود تعلیق تحریم ها را تا پایان مدت توافق ادامه دهد.

در روز نخست مذاکرات نشست عمومی کشورهای ۵+۱ برگزار شد و همزمان نشست‌های دو و چندجانبه‌ای میان ایران و آمریکا و همچنین دیگر طرف‌های مذاکره برگزار شد؛ نشست‌هایی که برخی از آنها در ابعاد فنی و برخی دیگر در حوزه سیاسی و دیپلماتیک بود و ادامه این جلسات به روز دوم مذاکرات موکول شد و در روز دوم نیز پس از چند نشست از دو موضوع عمده «تحقیق و توسعه» و «تحریم‌ها» به عنوان اختلافات باقی مانده سخن به میان آمد و در نهایت مشخص شد اگر تا یکشنبه توافق حاصل آید، طرفین برای اعلام توافق به مقر سازمان ملل در ژنو خواهند رفت.

روز سوم مذاکرات با دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا آغاز شد و سپس نشست‌هایی میان محمدجواد ظریف با جان کری، فرانک اشتاین مایر و لوران فابیوس وزرای خارجه آمریکا، آلمان و فرانسه برگزار شد و در این میان برخی شایعات در خصوص رسیدن به توافق که در رسانه‌های صهیونیستی منتشر شد، ارزیابی بدبیانه‌ای در پی داشت و تلاش زودهنگام برای BLAME GAME یا انداختن تقصیر بن بست مذاکرات به گردن ایران تلقی شد.

ظاهراً در روز سوم مذاکرات و برای رسیدن به توافق در موضوعات عمده باقی مانده، بن بستی پیش آمده که حضور وزرای خارجه شش قدرت جهانی نیز در راستای تلاش برای گذر از این شرایط و اخذ تصمیم جدی از سوی کشورهای غربی برای امکان دستیابی به توافق است اما در روز چهارم نیز تلاش ایران منجر به رفع اختلاف‌های موجود پیرامون روند تعلیق و لغو تحریم‌ها و حفظ روند توسعه و تحقیقات هسته‌ای نشد.

روز پنجم مذاکرات با نشست حساس مشترک وزرای خارجه ۵+۱ با وزیرامورخارجه ایران آغاز می‌شود اما آیا نتیجه این نشست، حصول توافق نهایی خواهد بود یا ضرب الاجل ۳۱ مارس یا یازده فروردین برای دستیابی به توافق شفاهی و آغاز مکتوب نمودن این توافق، برای چند روز یا چند هفته تمدید می‌شود و پیش از پایان تعطیلات کنگره آمریکا، در نشستی دیگر، توافق حاصل خواهد آمد؟ پاسخ به این پرسس در روز پنجم نیز مشخص نشد و نشست جامع نیز نتوانست منجر به نتیجه‌ای مشخص شود.

ظاهراً شش کشور طرف مذاکره با ایران بر سر موضع گیری در قبال ایران، اختلاف نظرهای جدی داشتند که باعث شد تا واپسین ساعات روز پنجم نشست مشترک داخلی داشته باشند و در نهایت در صبح روز ششم مذاکرات به عنوان روز پایانی، پس از یک دور دیگر از مذاکرات داخلی شش کشور، نشست دوم مشترک این شش کشور با هیات ایرانی برگزار شد تا احتمالاً موضع این ۶ کشور در قبال موضع آخر ایران که در جلسه روز پنجم اعلام شده بود، اعلام شود.

۱۷:۱۸- سومین نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور با حضور موگرینی و معاونان وزرای خارجه که یک ساعت پیش برای تنفس پایان یافتن بود، دوباره از سر گرفته شد.

۱۷:۰۱- کارشناس نشریه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی نوشت که در صورتی که توافقی با ایران صورت نگیرد یا اینکه از دید غربی‌ها توافق بدی امضا شود، در پی آن بخش کلیدی سیاست خارجی رئیس‌جمهور آمریکا شکست خواهد خورد. در واقع در صورت موفقیت در این مذاکرات، اوباما می‌تواند امیدوار باشد که به قول خود هنگام رقابت‌های ریاست‌جمهور عمل کرده است. منظور از این قول، وعده وی برای حمایت از منافع آمریکایی‌ها به وسیله تعامل جهانی و جایگزین کردن این دیدگاه به جای اقدام یک جانبه که به آمریکا زیان رسانده است. علاوه بر این اوباما می‌تواند سیاست خارجی به دور از خشونت را پایه‌گذاری کند که رئیس‌جمهور بعدی به راحتی نخواهد توانست آن را نقض کند.

۱۶:۴۹- یک مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در خصوص گزارش منتشر شده آسوشیتدپرس عنوان کرد: تصمیمی گرفته نشده و بحث‌ها همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی صبح امروز گفت که علاوه بر بیانیه مشترک، سندی غیررسمی در حال تهیه است که تحلیل گران معتقدند این متن – non paper – با اصرار طرف امریکایی برای ارایه به کنگره است. در عین حال منابع ایرانی نزدیک به مذاکرات در چند روز گذشته تاکید داشته اند که در این دور از مذاکرات اگر به نتیجه مدنظر برسیم سندی در کار نخواهد بود و صرفا بیانیه‌ای مشترک درباره روند مذاکرات ارایه خواهد شد.

۱۶:۲۳- نشست وزیران خارجه ایران و ۱+۵ قرار است پس از استراحتی کوتاه مذاکرات در سطح وزیران خارجه عصر روز سه شنبه از سرگرفته شود.  منابع خبری مختلف غربی و خارجی حاضر در محل مذاکرات اعلام کرده اند که متن بیانیه پایانی مذکرات در حال بررسی و تکمیل توسط وزیران خارجه است.

۱۶:۱۰- سومین نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور (آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان، آلمان و چین) با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونان وزرای خارجه در لوزان پس از ۲ ساعت پایان یافت.

۱۵:۳۰- کوریره دلاسرا پرشمارگان ترین روزنامه ایتالیایی طی گزارشی از مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در لوزان نوشت: مذاکرات هسته ای با هر نتیجه ای که تمام شود، از امشب جهان را تغییر خواهد داد. در زورآزمایی جاری هسته ای در صورت حصول توافق با ایران، اوباما (در مقابل مخالفان خود) پیروز شده و غرب ایران را به عنوان مخاطب به رسمیت می شناسد و در صورت شکست، تهران می تواند بدون کنترل به سوی برنامه اتمی اش برود و در هر صورت جهان تغییر خواهد کرد.

اگر در لوزان توافقی حاصل شود، ایران تبدیل به دوست غرب نمی شود، بلکه به عنوان مخاطب به رسمیت شناخته خواهد شد و مشارکت تعیین کننده ایران در مبارزه علیه داعش می تواند تناقض کمتری داشته باشد و موقعیت شیعیان در خاورمیانه نیز تحکیم شود. اگر موضوعات اخیر مانع حصول توافق با ایران شوند، نتانیاهو که از ابتدا مخالف با این توافق بود، برنده خواهد شد و اوباما نیز در کنگره علیل و ناتوان شده و آخرین برگ های بین المللی خود را در اروپا علیه پوتین بازی خواهد کرد. همچنین نقش عربستان سعودی افزایش پیدا کرده و در جهان شیعیان نیز گروه های تندرو سهم بیشتری خواهند داشت.

کوریره دلاسرا در بخشی دیگر از این گزارش آورد: مذاکرات هسته ای نیز در اطراف دو نیاز به پیش می رود. به عقیده واشنگتن این توافق باید به مدت ۱۰ سال معتبر باشد و به عقیده فرانسه باید ۲۰ سال ولی ایران با بیش از پنج سال موافقت نمی کند. همچنین برای تضمین این توافق، شمار سانتریفیوژها نیز باید از حدود ۲۰ هزار دستگاه کنونی به ۶۵۰۰ دستگاه کاهش یابد و توسعه سانتریفیوژهای جدید نیز ممنوع شده و تحت بازرسی سخت قرار گیرد. تهران در این مورد موافق نیست و آن را مساله ای مرتبط با حق حاکمیت محسوب می کند.  آمریکا در خصوص تحریم ها معتقد است می توان بخشی از آنها را لغو کرد اما برای لغو تحریم های سازمان ملل نیاز به اقدامی تدریجی از طریق کنترل است… باید در خصوص رویکردهای متناقض دیگر نیز قبل از اینکه توافق تا ماه ژوئن تکمیل شود، به تفاهم رسید.

کوریره دلاسرا در پایان با اشاره به سناریوهای مختلف در صورت ناکام شدن مذاکرات، افزود: باید پرسید که جایگزین یک توافق چیست؟ … مشکل می توان پیش بینی کرد که جهان چگونه تغییر می کند، اما به هر حال از امشب تغییر خواهد کرد.

۱۵:۱۱- فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پیشتر بر اساس برنامه قرار بود امروز سه شنبه به تونس برود، به منظور تداوم حضور در مذاکرات هسته‌ای لوزان سفر خود به این کشور را لغو کرد.

۱۴:۱۸-  سومین نشست وزرای خارجه ایران و ۵+۱ با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونان وزرای خارجه در لوزان آغاز شد. البته لاوروف غایب این نشست است و قرار است بعدازظهر به لوزان بازگردد.

۱۳:۴۲- خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات مذاکره‌کننده در لوزان مدعی شده است که ایران و شش کشور عضو ۵+۱ در حال به پایان رساندن مذاکرات خود همراه با انتشار بیانیه‌ای هستند که حاوی جزئیات بیشتر در مورد چارچوب تفاهم شکل گرفته بین آنها نخواهد بود. آسوشیتدپرس مدعی شده است که این متن نمایانگر موانع باقی مانده برای رسیدن به توافق نهایی است ولی به دو طرف اجازه خواهد داد که به گفت و گوهای خود در فازی جدید برای رسیدن به توافق جامع ادامه دهند.

در صورت صحت این خبر، در واقع توافق در این دور حاصل نخواهد شد و به مذاکرات بعدی تا پیش از فرارسیدن ضرب الاجل اصلی دهم تیرماه موکول می شود. قرار بود تا روز ۳۱ مارس یا همان ۱۱ فروردین، تمامی جزئیات توافق نهایی مورد جمع بندی و توافق همه طرفین قرار گیرد و سپس از این تاریخ تا ۱۰ تیرماه، روند نگارش توافق صورت پذیرد و عملاً پروسه اصلی تا ۳۱ مارس به پایان رسیده باشد اما ظاهراً با وجود کاهش اختلافات، موضوعات عمده باقی مانده از جمله روند لغو تحریم‌ها و تحقیق و توسعه، مانع از دستیابی به این توافق شده است.

۱۳:۰۰- برخی منابع در مصاحبه با ایتارتاس گفتند طرح کلی یک مصالحه درباره لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در مذاکرات هسته ای در لوزان سوییس تهیه شده است. براساس این مصالحه، ایران شاهد لغو بخش اعظم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور پس از امضای یک موافقتنامه جامع و به لحاظ قانونی الزام آور درباره برنامه هسته ای تهران خواهد بود. پیش بینی می شود چنین سندی ماه ژوئن امضا شود. در ازای آن، آمریکا تاکید دارد باید سازوکاری تهیه شود تا در صورت نقض مفاد موافقتنامه به دست آمده، تحریم ها علیه ایران به طور خودکار از سر گرفته شود.

۱۲:۵۸- سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا در جریان است. یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفت که این رایزنی ها و ملاقات های پی در پی و در سطوح مختلف برای پیشبرد اموربرگزار می شود.

۱۲:۵۵- واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گزارش داد، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی در مسکو گفت ما تحریم هایی را که خارج از چارچوب سازمان ملل بر ایران تحمیل شده است به رسمیت نمی شناسیم.

۱۲:۴۰- حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران را پوشش داده که در میزگرد هسته ای دانشگاه هارواد آمریکا گفته است: اگر مذاکره کنندگان نتوانند به توافق نهایی دست یابند، برای پیشرفت مذاکرات می توانند توافق دومی را امضا کنند که شامل برخی تعهدات از طرف ایران در مقابل رفع برخی از تحریم های اساسی به طور همیشگی باشد و برای توافق نهایی آخر چند ماه دیگری هم مذاکره کنند. برای مثال با افزایش سطح غنی سازی ایران به سطح ٢٠٪ در سال ٢٠١١ ، اروپا بانک مرکزی و نفت ایران را تحریم کرد. حالا مذاکره کننده گان می توانند توافق کنند که مثلا برای یک دوره ای طولانی، ایران غنی سازی در سطح ۵٪ داشته باشد و یا بازفراوری پلوتونیوم نداشته باشد و اروپا تحریم های بانک مرکزی، نفت و سویفت را لغو کند.

۱۲:۳۴- رویترز گزارش داد، سرگئی لاوروف گفت که برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای به لوزان بازمی‌گردد. وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در مسکو درباره روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفت که فرصتهای خوبی برای موفقیت در گفت‌وگوها وجود دارد.

۱۲:۳۳- سرگئی ریابکوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در سخنانی اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور امروز بعد از ظهر به لوزان باز می‌گردد. لاوروف، بعد از ظهر روز گذشته بود که به علت مشغله کاری لوزان را به مقصد مسکو ترک کرد.

۱۲:۰۲-ژیل کرشوف هماهنگ کننده مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا روز گذشته در سخنانی در پارلمان اروپا به طور ضمنی از فزونی‌یافتن قدرت ایران در پی توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرده و مدعی شد: در شرایطی که مسلمانان اهل سنت سعی می‌کنند تا با نفوذ روزافزون ایران مقابله کنند، توافق هسته‌ای می تواند به جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه دامن بزند. یک انگیزه مهم تروریسم، این جنگ نیابتی از سوی جهان اهل سنت است که احساس می‌کند به خاطر ظهور ایران در موضع دفاعی قرار گرفته است!

وی در پاسخ به این سئوال که آیا یک توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند تاثیری بر این مساله داشته باشد، گفت: بله، البته، به این دلیل که ایران حتی پول بیشتری خواهد داشت.

این مقام اروپایی در تلاش برای القای نزاع شیعه-سنی مدعی شد: ایران یک کشور پیچیده است، با این نگرش که به دنبال قدرت بیشتر در خاورمیانه است و بنابر این در طرف اهل سنت ممکن است این وسوسه وجود داشته باشد که از برخی گروه های تندرو برای مقابله با ایران در جنگ نیابتی استفاده شود.

۱۱:۳۱- خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه از مبدا سنگاپور گزارش داد، معامله گران در بازارهای بورس تا آخرین لحظه اخبار مربوط به مذاکرت هسته ای که برای رسیدن به توافق بین ایران و گروه ۱+۵ در جریان است و می تواند تحریم های نفتی اعمال شده علیه تهران را تسهیل کند، دنبال می کنند. در معاملات اواسط امروز در بازار آسیا، نفت پایه ‘وست تگزاس اینترمدیت’ با ۶۹سنت کاهش به ۴۷دلار و ۹۹سنت رسید و نفت ‘برنت’ نیز با کاهش ۵۵ سنتی، ۵۵ دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه داد و ستد شد.

۱۱:۲۰- نشست ایران و ۵+۱ پایان یافته و اکنون وزرای خارجه پنج کشور آمریکا، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و معاون وزیر خارجه روسیه، نشست داخلی مشورتی ۵+۱ را برگزار می‌کنند. احتمال می‌رود پس از این نشست، سومین نشست مشترک ایران با ۵+۱ برگزار شود.

۱۱:۱۸- «فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: «ما در مذاکرات هسته‌ای با ایران دچار مشکلاتی شده‌ایم.» وی احتمال داد که در نشست ساعت ۱۱ احتمالا رویکرد جدیدی در پیش گرفته شود. این سخنان پیش از نشست ایران و ۵+۱ مطرح شده و این نشست اکنون در حال برگزاری است. علی عراقچی نیز روز گذشته از احتمال تغییر را حل سخن به میان آورده بود اما مشخص نیست همان منظوری را داشته که وزیر خارجه آلمان به آن اشاره کرده است.

۱۱:۱۳- نشست معاونان وزیر خارجه ایران و آمریکا و صالحی و مونیز دقایقی پیش آغاز شد. پیش از این و در صبح امروز نشست وزرای خارجه ۱+۵ بدون ایران و پس از آن با ایران به مدت بیش از یک ساعت انجام گرفت.

۱۱:۰۴- یک منبع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات هسته‌ای لوزان به «ایتارتاس» گفت: «هیچ موفقیت چشمگیری بدست نیامد. مشکل اصلی حل نشده همچنان لغو تحریمها است».

۱۰:۴۴- «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، عصر دیروز سخنان مشهور جان اف کندی، یکی از اسلافش را که در زمان به قدرت رسیدن در ۲۰ ژانویه ۱۹۶۱ بیان کرده بود، در دفاع از رویکرد دیپلماسی که دولتش در قبال پرونده هسته‌ای ایران دنبال می‌کند، تکرار کرد.

اوباما در سخنانی در «بوستن» به مناسبت افتتاح مرکز پژوهشی «تد کندی» برادر کوچکتر رئیس‌جمهور فقید آمریکا و یکی از بارزترین چهره‌های حزب دموکرات، از تلاش‌های «جان کری» وزیر خارجه این کشور که در حال حاضر در «لوزان» سوئیس است و مذاکرات سخت با ایرانی‌ها را برای دستیابی به توافقی دنبال می‌کند، تمجید کرد.

اوباما در آغاز سخنانش گفت: «کری با ایران و جامعه جهانی مذاکره می‌کند و از اصلی که تد و تا حد زیادی برادرش، رئیس‌جمهور کندی به آن پایبند بودند، دفاع می‎‌کند؛ ما نباید هرگز زیر بار ترس مذاکره کنیم اما نباید هرگز از مذاکره بترسیم.»

۱۰:۴۰- مارکو روبیو، سناتور ارشد آمریکایی روز دوشنبه در مصاحبه ای با فاکس نیوز گفت که گزینه حمله نظامی علیه ایران هرگز نباید از روی میز برداشته شود. ,ی گفت: «ما نباید هرگز این نکته که ممکن است لازم باشد به ایران برای مقابله با اهداف هسته ای این کشور حمله نظامی کنیم را از روی میز برداریم.»
این سناتور آمریکایی که از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ هم هست در ادامه گفت: «من درخواست حمله نظامی نمی کنم ولی می گویم که این گزینه، راه حلی واقعی است چون تهدید برنامه هسته ای ایران تا همین حد جدی است.» روبیو تحریم های آمریکا علیه ایران را مهم خواند و ادامه آن را ضروری دانست.

۱۰:۳۰- بر اساس نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا، ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت و ۳۱ درصد مخالفت کردند.
به گزارش پایگاه صهیونیستی «آی ۲۴»، نتیجه این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۲ نفر از ۳ نفر از حامیان حزب دموکرات از توافق هسته‌ای حمایت کرده و در میان طرفداران جمهوریخواه هم ۴۷ درصد حامی توافق و ۴۳ درصد مخالف هستند. نظرسنجی دو رسانه آمریکایی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در حالی منتشر شده که دو طرف در لوزان برای رسیدن به تفاهم سیاسی تا پیش از ۳۱ مارس(امروز سه شنبه) همچنان در حال رایزنی و گفت‌وگو هستند.

۱۰:۲۴- وزرای خارجه ایران و ۱+۵ برای دومین بار و با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به گفت‌وگو نشستند. در این نشست به جای سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه حضور دارد. اولین نشست عمومی وزرای خارجه ایران و ۶ کشور صبح دوشنبه به مدت یک ساعت و نیم برگزار شد.

۱۰:۲۰- نشست وزرای خارجه گروه ۱+۵ صبح امروز به وقت محلی لوزان برگزار شد که در این نشست به دلیل عدم حضور سرگئی لاوروف، سرگئی ریابکوف حضور دارد.

منتشر شده در :2015/03/31 - 05:03|شناسه خبر: 7161 718 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه