امروز :یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۱۰:۳۳:۵۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

ظریف در برنامه نگاه یک:ما برای فتوای مقام معظم رهبری از هر سند بین‌المللی بیشتر اعتبار قائلیم+ متن کامل سخنان

راه ملت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب (شنبه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به مدت ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه به تشریح آنچه در ۹ روز رایزنی هسته‌ای در لوزان گذشت و پرداخت. وی با تاکید براینکه امسال شعار همدلی، همزبانی دولت و ملت توسط مقام معظم رهبری انتخاب شد، افزود: […]

راه ملت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب (شنبه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به مدت ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه به تشریح آنچه در ۹ روز رایزنی هسته‌ای در لوزان گذشت و پرداخت.
وی با تاکید براینکه امسال شعار همدلی، همزبانی دولت و ملت توسط مقام معظم رهبری انتخاب شد، افزود: این شعار با فعالیت‌هایی در این ایام همراه شد که امیدوارم خیر و برکت برای مردم کشورمان به همراه داشته باشد.

 

ظریف ضمن تشکر از رسانه ملی و رسانه‌های دیگر که مردم را در جریان مذاکرات قرار دادند گفت: باید از مردم تشکر کنیم، اگر می توانیم در مقابل شش قدرت جهان قرار بگیریم و هم چنین اجماعی که آن ها از آن حرف می زنند در مقابل آن ها بایستیم و با صلابت از حقوق ملت دفاع کنیم تنها به این دلیل است که مردم این فشار و تحریم را به زانو درآورده اند و امید آن ها را ناامید کرده اند.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آن ها به دلیل وجود مردم پشت میز مذاکره آمدند البته هنوز هم تلاش دارند زورگویی کنند اما در عمل به خواسته هایشان نمی رسند و فقط در بیاناتشان زورگویی می‌کنند افزود: ما توانستیم خواسته های کوچک مردم را به پیش ببریم و نشان دادند این مردم از نظام و حکومت جدا نیستند.

 

از دلواپسان متشکرم
 
رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: آن ها متوجه شدند که با مردم کشورمان نمی‌توانند با زبان تهدید و فشار رفتار کنند و باید با زبان تکریم صحبت کنند.
وی بیان‌داشت: از همه تشکر می کنم حتی از کسانی که خرده به ما می گیرند و دلواپس ما هستند زیرا آن ها هم برای ما دعا می کنند و همیشه می خواهند عزت کشور حفظ شود و خون شهدای ما پایمال نشود.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره خستگی در مذاکرات گفت: من عادت دارم شب‌ها زود بخوابم، ولی تمام عمرم را در دیپلماسی چندجانبه به سر بردم و اکثر جلسات دیپلماسی چندجانبه در شب‌هاست. مذاکره در ۱۲ فروردین ماه ساعت ۹ شب شروع و ۱۰ دقیقه به ۶ صبح تمام شد. رکورد خواب من و دوستان سه ساعت بود.

وی ادامه داد: مذاکرات مفهومی، محتوایی، کلمات و عبارات و مذاکرات سنگینی بود. این ۹ ساعت من از اتاق بیرون نرفتم. شام و نمازمان را خوانده بودیم ولی آمریکایی‌ها شامشان را در مذاکرات خوردند. مذاکرات خیلی پیچیده و سخت و تکراری است. اگر بخواهید روی مواضعتان استقامت کرده و مانع از پایمال شدن حقوق مردم شوید، ممکن است مجبور شوید یک موضوع را صدها بار تکرار کنید.

ظریف ادامه داد: از زمانی که توافق ژنو در آذر ماه ۱۳۹۲ تصویب شد، چندین دور مذاکره نفس گیر داشت و از آن زمان به بعد ۱۶ ماه است مذاکره می‌کنیم. مواضع آنها تا قبل از توافق ژنو می‌خواستند اراک را با بولدوزر خراب کنند، در فردو را گل بگیرند و محدودیت‌های ۲۰ ساله و … باشد، اما این مواضع تغییر کرد.

وی گفت: آنها فهمیدند که نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را تعطیل کنند.

ظریف اضافه کرد: ما قبل از تحریم هم پای میز مذاکره بودیم. زمانی که در دولت هشتم آقای روحانی مسئول مذاکره بودند و من هم سرپرستی تیم مذاکره را داشتم پای میز مذاکره بودیم، تحریمی هم نبود. سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد. نه برای اینکه ایران را پای میز مذاکره بکشانند چون ایران پای میز مذاکره بود، آنها می‌خواستند ایران را تسلیم کنند.

وزیر خارجه به اظهارات کری بعد از مذاکرات لوزان مبنی بر اینکه نمی‌توانیم مردم ایران را به زانو در آوردیم، اشاره کرد و افزود: چه مذاکرات به نتیجه برسد و چه در مرحله نگارش زیاده خواهی کنند، مقاومت خواهیم کرد.

* هیچگاه دنبال بمب نبوده و نیستیم

وی درباره زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل عنوان کرد: ما بیشتر از حقوقمان چیزی نمی‌خواهیم. ما هیچگاه دنبال بمب نبوده و نیستیم. دنبال هژمونی در منطقه هم نیستیم. دنبال روابط خوب با همسایگان در منطقه هستیم و امنیت و آسایش همسایگان را امنیت و آسایش خود می‌دانیم. ما رنج می‌بریم از تروریسم و افراط در منطقه.

*امنیت همسایگان را با کسی معامله نمی‌کنیم

ظریف افزود: ما منافع مشترک زیادی با همسایگان در منطقه داریم. هیچ چیز فراتر از حقوقمان نمی‌خواهیم. این بحران ساختگی نگرانی برای منطقه ایجاد کرده بود. ما هیچگاه مشکلاتمان را به هزینه همسایگان حل نخواهیم کرد. امنیت همسایگان را با کسی معامله نمی‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری درباره حرام بودن سلاح هسته‌ای، گفت: یکی دو بار با غرور گفتند ما از طرف شورای امنیت صحبت می‌کنیم. من به آنها گفتم شورای امنیت، شورای امنیتی است که به عنوان یک کاردار جوان از سفیر شما وقت خواستم که بگویم عراق علیه ایران سلاح شیمیایی استفاده می‌کند ولی به من وقت ندارد و آن شورای امنیت شماست. ما با این شورای امنیت شما کار کردیم.

وی با اشاره به استفاده صدام از سلاح شیمیایی علیه ایران، افزود: به آنها گفتم شما آنجا ساکت نشستید و حتی حاضر نشدید صدام را به اسم محکوم کنید.

* از روز اول گفته‌ام مذاکره یعنی بده بستان

وزیر خارجه گفت: از روز اول گفته‌ام مذاکره یعنی بده بستان. اینگونه نیست که بروید و طرف مقابل تسلیم شود. افتخارمان این است که برابر شش قدرت بزرگ جهان بایستیم و خودشان گفتند ما نتوانستیم ایران را تسلیم کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینکه آمریکا با ما سر خصومت داشته و از حقوق ما حمایت نکرده، چیز جدیدی نیست. اینکه آمریکایی‌ها برای خوشامد همپیمانانشان حرف‌هایی را می‌زنند، اما ما مدیون انقلاب و خون شهدا هستیم و می‌توانیم سرمان را بالا بگیریم و از هیچ کس نترسیم و حرفمان را بزنیم.

وی گفت: دنیا دیگر دنیای زور نیست و زورگویی دیگر قدرت نیست.

گرد هم آمدن ۶ قدرت جهانی تنها برای به زانو درآوردن ملت ایران بود
وی با اشاره به اظهارات جان کری پس از بیانیه لوزان گفت: وزیر امور خارجه آمریکا به نکته بسیار مهمی اشاره کرد و آن این بود که ما نمی توانیم مردم ایران را وادار به تسلیم کنیم و این گونه گفت شاید برای تبلیغات قشنگ باشد که بگوییم مردم ایران را به زانو درآوردیم اما در واقع این گونه نیست و همین که این واقعیت توسط مردم و بزرگ ترین کشورهای قدرتمند ظاهری دنیا مشخص شد بسیار مهم است.
ظریف با اشاره به این که قبل از ورود پرونده هسته ای کشورمان به شورای امنیت ما با انگلیس آلمان و فرانسه مذاکره می‌کردیم گفت دلیل این که امروز برخی ۵+ ۱ را ۳+ ۳ می خوانند این است و پس از این که پرونده ما به شورای امنیت رفت اعضای دائم وارد شده و ۵+۱ شد و این ۶ کشور همگی تمامی تحریم ها مشارکت کردند علی رغم این که ما روابطمان با برخی از کشورهای اروپایی، روسیه، چین روابط گسترده  و در برخی موارد روابط استراتژیک داریم اما هر ۶ قطع نامه ای که علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت از دید بسیاری از مردم جهان به ناحق عنوان شد هر ۵ عضور به آن رای مثبت دادند و این قدرتها برای این گرد هم آمدند تا مردم ایران را به زانو دربیاورند.
افتخار ما ایستادگی در مقابل شش کشور قدرتمند جهان است و خودشان گفتند که ما نتوانستیم ایران را تسلیم کنیم   
رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: من بیشتر این موارد را به صورت حضوری گفتم و این گونه نیست که ما در مذاکرات چیزی بگوییم و سپس بیاییم چیز دیگری را بگوییم ما همان چیزی را که بوده است را مطرح کردیم مخصوصا با مردم خودمان چرا که تاکید کردیم باید با مردم خود روراست باشیم زیرا مذاکره یعنی بده بستان و افتخار ما این است در مقابل شش کشور قدرتمند جهان ایستادیم و خودشان گفتند که ما نتوانستیم ایران را تسلیم کنیم.
وی با اشاره به صحبت هایی که باراک اوباما در گذشته درباره پرونده هسته ای ایران گفته بود اظهار داشت: وی گفته بود اگر در اختیار من بود نمی گذاشتم از برنامه هسته ای ایران پیچ و مهره ای باقی بماند اما مجبورم با این ها مذاکره کنم به همین جهت می توانیم مطمئن شویم که این برنامه هسته ای صلح آمیز و این بزرگترین سند افتخار مردم است و من از رسانه ها می خواهم که این سندهای افتخار را به مردم بگویند.
ظریف تاکید کرد: خصومت آمریکا با کشور ما حرف جدیدی نیست آمریکا برای مصارف داخلی خود و خوشحالی هم پیمانانش و رای جمع شدن در انتخاباتشان حرف هایی می زنند و نگرانند و چهره نگرانی در هنگام صحبت کردنشان وجود دارد در صورتی که ما یک نعمت بزرگی داریم که مدیون خون شهدا هستیم و راحت حرف می زنیم و از گروه فشار و یا دولتی نمی ترسیم و می توانیم سر خود را بالا برده و هراسی نداشته باشیم.

*  ما در مذاکره اهل دروغ و ریا نیستیم

وزیر خارجه گفت: در دنیا هفت هشت کشور بیشتر غنی سازی نمی‌کنند. این مذاکرات را باید با بزرگ منشی ایرانی پیگیری کنیم. ما در مذاکره اهل دروغ و ریا نیستیم. در داخل سالن مذاکره صادقیم در بیرون سالن مذاکره نیز صادقیم.

ظریف خاطرنشان کرد: گروهی بودند که می‌گفتند ایران نباید اصلا تحقیق و توسعه داشته باشد. ما از روز اولی که توافق اجرایی شود، روی بهترین ماشینمان که IR-8 است تحقیق و توسعه را انجام می‌دهیم.

وی در خصوص تحریم‌ها نیز عنوان کرد: این تحریم‌ها سه قسمت است. تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های اروپا. در آن چیزی که خانم موگرینی خواند، کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت از روز توافق لغو می‌شود. شورای امنیت می‌شود ناظر بر اجرای توافق. موضوع ایران از یک موضوع به موضوعی دیگر تبدیل می‌شود. این نظارت برای ما نیز ضروری است.

وزیر خارجه ادامه داد: شورای امنیت در سابقه تاریخی‌اش هیچگاه از مردم ما دفاع نکرده ولی طبق موازین بین‌المللی این سند مورد تأیید شورای امنیت قرار می‌گیرد. تمام شش قطعنامه قبلی – قطعنامه ۱۹۲۹ یک فاجعه در حقوق بین‌الملل است- لغو می‌شود. ما گفتیم از این به بعد لغت Terminate استفاده شود. یک تعدادی از تحریم‌ها در شورای امنیت است که برخی مربوط به اقلام اشاعه‌ای است و تسلیحاتی از قطعنامه شورای امنیت خارج می‌شود. یعنی کلیه تحریم‌های شورای امنیت و قطعنامه‌ها لغو می‌شود.

ظریف درباره اظهارات اخیر ماری هارف درباره تحریم‌ها، گفت: روزی که قطعنامه را تصویب می‌کنیم طرفین باید یک رشته اقدامات انجام دهند. روز تصویب قطعنامه، روز اجرایی شدن توافق نیست. این فاصله را هنوز توافق نکرده‌ایم، چون هنوز نمی‌دانیم چقدر اقدامات ما و طرف مقابل طول می‌کشد. ما باید اقداماتی در اراک، فردو، نطنز، ذخایر و … انجام دهیم که همه مورد توافق مسئولان عالی نظام است و راجع به همه اینها صحبت کردیم. این اقدامات ما زمانبر است و یک روزه انجام نمی‌شود. باید بررسی کنیم. روزی که اقدامات ما انجام و آمریکایی‌ها مقدمات را انجام دادند.

وی اضافه کرد: خانم ماری هارف حدسشان را گفته است. تضمین ما قطعنامه شورای امنیت است که تأیید می‌کند کشورها باید در این مدت این اقدامات را انجام دهند. بعد از توافق می‌روند نیویورک توافق را نهایی، قطعنامه را تصویب و یک برنامه زمانبندی شده برای اقدامات ایران و طرف مقابل تدوین می‌کنند. روز اجرایی شدن آژانس تایید می‌کند ما این اقدامات را انجام می‌دهیم در همان روز آمریکا موظف است کلیه تحریم‌های فرامرزی اقتصادی و مالی‌ خود را که در متن تفاهم خواهد آمد، بانک، ممانعت برای انتقالات پولی، نفتی را از آن روز متوقف کند.

ظریف ادامه داد: سناتورها نامه‌ای که نوشتند خواستند ما را وارد دعوای داخلی خودشان کنند.

وی درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز عنوان کرد: شورای اروپا تصمیم می‌گیرد و بعد آن همه کشورها لغو می‌کنند.

وزیر خارجه درباره یک رشته تحریم‌های اشاعه‌ای اتحادیه اروپا نیز گفت: آنها هست و ما دنبال آن نبودیم که برداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: معماری داخلی تحریم‌ها همین الان فروریخته است. آنها به خاطر نگرانی‌شان بیانیه دادند. ما باید اینقدر هوشیاری داشته باشیم که بدانیم آنها برای مصرف داخلی با کنگره درگیرند و اینها را بیان می‌کنند.

متن توافق حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است/ اکنون راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد
وی افزود: البته این متن حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است چون ما از ابتدا گفته بودیم ما یک توافق داریم و توافقی است که حداکثر در تیر ماه انجام شود این بیانیه مطبوعاتی بیانیه مشترک بود که ما مذاکره کردیم و دو الی سه ساعت طول کشیده بود ما بر روی راه حل ها بحث کردیم و این راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد این بیانیه بین خودمان تدوین شد و چند دور هم مذاکره شد همکاران بنده آن را ترجمه کردند و من به همکارانم گفتم که باید مطمئن باشیم که عین متن ترجمه شود و ما به جلسه وزرا در اختتامیه رفتیم و بنده و عراقچی دوباره این متن را مشاهده کردیم تا کم و زیادی از متن اصلی نداشته باشد و اطمینان پیدا کنیم و وزرا منتظر ما بودند که بتوانیم یک ترجمه دقیقی برای متن داشته باشیم.
ظریف در ادامه با اشاره به این که وزرای خارجه و نمایندگان چین و روسیه در صف اول نشسته بودند و مترجم هم داشتند گفت: ولی با این شرایط هم هیچ کس به من نگفت که می خواهیم ترجمه شما را چک کنیم و این نشان می دهد که آن ها به نمایندگان مردم ایران اعتماد دارند.
وزیر امور خارجه گریزی هم به سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا زد و اظهار داشت: حتی او هم نگفت که ترجمه شما غلط است اما برخی دوستان ما گفتند غلط است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ما راجع به راه حل هایی که مجموعه مفهومی است و قرار است به متن نگارش شود صحبت کردیم اظهار داشت: قرار است متن نهایی در پایان مذاکرات به عنوان متن کامل دربیاید.
وی در خصوص ایرادی که به تیم مذاکره کننده گرفته شد افزود: به ما گفتند که چرا بالای این متن نوشته شده “این متن حقوقی نیست” و ما هم در جواب گفتیم چون این متن چک نویس است.
ظریف ادامه داد: در مورد تعلیق تحریم ها نماینده اتحادیه اروپا به شرمن ایمیل زده بود که چرا موضع ما را خلاف گفتید و حتی به خود کری هم اعتراض رسمی کرده است.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: ما در ژنو تفسیر ندادیم بلکه عین توافق را بیرون دادیم اما آن ها fact sheet دادند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: الان در حال مذاکره هستیم. همین اندازه‌ای که الان می‌گویم به مذاکره ضرر می‌زنم. علت اینکه می‌گویم این است که حرف‌هایی طرف مقابل زده که مردم ما را نگران می‌کند. اگر به توافق برسیم حتما دو طرفه است.

وزیر خارجه ادامه داد: معتقدیم تعهداتی که می‌پذیریم هیچ برنامه ما را متوقف نمی‌کند و با اهداف خود پیش می‌رویم. آنها می‌گویند آنچه از این توافق به دست آوردند این است که ایران سلاح هسته‌ای نمی‌سازد، این در حالی است که ما اصلا نمی‌خواستیم بسازیم.

ظریف افزود: اسم آب سنگین تا یک ماه پیش مثل کفر بود برای آنها.

وی درباره گریز طرف مقابل از تعهداتش، گفت: ایران چون نمی‌خواهد گریز نخواهد داشت. خیلی دلشان را خوش نکنند. ما برای فتوای مقام معظم رهبری از هر سند بین‌المللی بیشتر اعتبار قائلیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: ما کاری به دوربین آژانس نداریم. ما کاری نمی‌خواهیم انجام دهیم. دوربین آژانس الان هم هست. ما نوع نظارتی که می‌پذیریم براساس مصالح ملی خودمان است.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای گفت: هر کاری که در برنامه هسته‌ای داریم دوباره می‌توانیم برگردانیم. بعضی از اقدامات ما در جهت منافع ماست، برخی امکانات جدید را برای ما فراهم می‌کند. دانش ما بومی است و هیچ کس نمی‌تواند آن را از ما بگیرد.

وی همچنین عنوان کرد: قطعات راکتور اراک را از بازار سیاه می‌خریم.

ظریف گفت: آنها اگر تحریم‌ها را برگردانند در دنیا خریدار نخواهند داشت. اگر تصمیم بگیریم می‌توانیم برنامه خود را برگردانیم. ما هم توان برابر داریم که اقدام کنیم با یک تفاوت، اینکه به دنیا نشان دادیم که روی حرفمان ایستاده‌ایم. اگر آنها نشان دهند که اهل اجرای تعهداتشان هستند یک طرف متعهد جدی در مقابلشان خواهند بود. اگر بخواهند به تعهداتشان خیانت کنند ما تصمیم می‌گیریم. هر آن میزان آنها می‌توانند برگردند ما هم می‌توانیم برگردیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: متن انگلیسی توافق ژنو را من به خبرنگاران آمریکایی دادم. به شما اطمینان می‌دهم روزی که توافق نهایی شود اصل آن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: دروغ پایدار نمی‌ماند. ما با توافق دو مرحله‌ای مخالفت کردیم. این بیانیه توافق دو مرحله‌ای نیست. بیانیه دو صفحه‌ای توافق نیست.

ظریف درباره سانتریفیوژها گفت: ۱۹۰ هزار سو زمانی است که بخواهیم سوخت بوشهر را تولید کنیم که بتوانیم میله سوخت را بسازیم. قرص‌های سوخت را بسازیم. میله‌ها و قرص‌های سوخت ما باید لیسانس بگیرد. از روز توافق می‌توانیم به IR-8 گاز تزریق کنیم که روندی را باید طی کند تا به تولید برسد.

*محدودیت‌های غنی سازی ما ۱۰ ساله است

ظریف درباره عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران بعد از ۱۰ سال گفت: محدودیت‌های غنی سازی ما ۱۰ ساله است و بعد از آن روند علمی خود را طی می‌کند. ما از یک زمانی حتی تولید IR-8 را تولید می‌کنیم. بحثی را مخالفان توافق مطرح می‌کنند که ایران بعد ۱۵ سال بمب تولید می‌کند که من آن را رد کردم و گفتم در تعهدات هسته‌ای ما زمان خاموش شدن نیست.

وزیر خارجه ادامه داد: برای ما آنچه مهم است این است که این برنامه صلح‌آمیز است.

وی درباره زمان عادی شدن پرونده هسته‌ای گفت: محدودیت‌هایی را برای مدتی پذیرفتیم که در حوزه غنی سازی ۱۰ سال است. ما مثلا قصد نداریم در حوزه بازفراوری پلوتونیم وارد شویم که این محدودیت ۱۵ سال است.

فردو یک سایت هسته‌ای باقی می‌ماند و از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در فردو استفاده خواهد شد

ظریف درباره فردو و تبدیل آن به مرکز تحقیق و توسعه خاطرنشان کرد: فردو یک سایت هسته‌ای باقی خواهد ماند و از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در فردو استفاده خواهد شد. ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو است و آماده هم هست ولی قرار نیست غنی سازی کند. فردو برای امنیت نطنز است. ۶ قطعنامه شورای امنیت می‌گفت نطنز باید تعطیل شود، اما الان می‌گویند ۵ هزار سانتریفیوژ داشته باشد.

وزیر خارجه ادامه داد: تا زمانی که طرف مقابل متعهد به تعهداتش است، هیچ کشوری بیش از ایران متعهد به تعهداتش نخواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: هر زمان مصالح ملی ما به خاطر نقض عهد طرف مقابل ایجاب کند، خودمان تصمیم می‌گیریم چگونه اقدام کنیم.

توانمندی‌ها و امکانات دفاعی ما خارج از هرگونه بحث است

وی درباره توانمندی‌های دفاعی و بحث PMD، گفت: بحث PMD اصطلاح آنهاست و ربطی به توانمندی‌های دفاعی ما ندارد. ما می‌گوییم PPR (موضوعات گذشته و حال) ادعاهایی شده که دروغ است و ما پاسخ دادیم و آنها را رفع خواهیم کرد. این ادعاهایی است که اسرائیلی‌ها ساختند. ما گفتیم توانمندی‌ها و امکانات دفاعی ما خارج از هرگونه بحث است.

ظریف تصریح کرد: باید با دید و چشم باز بدون اینکه دنبال تئوری توطئه باشیم حواس خودمان را جمع کنیم. ما یک دولت مقتدر هستیم. تلاش کردند انواع وسایل را بفرستند ایران که در دانش هسته‌ای ما اخلال ایجاد کند که دانشمندان ما متوجه شدند.

 اجازه نمی‌دهیم به بهانه یک سازوکار بین‌المللی، از اسرار ما مطلع شوند

وی گفت: اجازه داده نخواهد شد به بهانه یک سازو کار بین‌المللی، از اسرار ما اطلاع یابند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آژانس مرجع اظهارنظر درباره پایبندی ایران به تعهداتش اعلام شده نیز گفت: پادمان فعالیت‌های اعلام شده را بررسی می‌کند. وقتی پروتکل الحاقی را اجرا کنید می‌تواند بگوید هیچ برنامه اعلام شده‌ای نیست.

وی گفت: ما آمادگی داریم با آژانس همکاری بسیار خوبی داشته باشیم. می‌خواهیم آژانس در ایران به عنوان سازمان بین‌المللی بی طرف فعالیت کند، ولی آژانس باید حواسش باشد که از آن سوء استفاده نکنند.

قرار نبوده راجع به روابط دوجانبه با آمریکا صحبت کنیم

وزیر خارجه درباره اتهامات واهی مقامات آمریکایی درباره بحث حقوق بشر و تروریسم عنوان کرد: ما راجع به هسته‌ای مذاکره می‌کنیم. قرار نبوده راجع به روابط دوجانبه صحبت کنیم. همه می‌بینند که در منطقه ما چه کسی از تروریسم و افراط حمایت می‌کند.

ظریف گفت: ایران از حکومت قانونی عراق و حکومت قانونی سوریه حمایت می‌کند. ما در این سیاست‌ها با آمریکا اختلاف داریم. اگر آمریکایی‌ها با دیدگاه واقع بینانه به منطقه نگاه کنند می‌بینند آن کشوری که در منطقه ثبات ایجاد می‌کند، ایران است.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: آمریکا امروز با کشورهایی هم پیاله است که از داعش حمایت می‌کنند. ایران دنبال روابط معقول با همه دنیاست. ایران به دنبال روابط بسیار نزدیک با همه همسایگان است. امنیت همسایگان در خلیج فارس، امنیت ماست. ما برای همه کشورهای خلیج فارس امنیت و اقتدار می‌خواهیم.

وی درباره ادامه نگارش متن توافقنامه جامع گفت: از الان شروع می‌شود قرار بوده یک هفته به افراد فرصتی بدهیم و از هفته آینده نگارش شروع شود.

ظریف گفت: منطقه ما نیاز به درگیری و مسابقات ندارد. تفرقه، فرقه گرایی آتشی است که دامنگیر کسانی می‌شود که آن را شعله ور می‌‌کنند. امیدواریم با همسایگان نزدیک‌تر کار کنیم.

وی در پایان نیز گفت که بحث هسته‌ای ما را از اولویت خود که سیاست خارجی است باز نداشته است.

منتشر شده در :2015/04/05 - 02:04|شناسه خبر: 7400 751 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه