امروز :پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۲۶:۰۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

علوی:خنثی‌سازی ۲ بمب در روز قدس/ بازداشت ۱۳۰ نفر از عوامل مؤثر تکفیری/ با گروهک‌های کومله و دموکرات جلسه داشتیم

    به گزارش ک ب آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در جلسه علنی امروز مجلس و در پاسخ به سوال نمایندگان سوال‌کننده اظهار داشت: وزارت اطلاعات حساسیت نسبت به مسائل امنیتی و تهدیدات کشور را همواره عمیقا درک کرده و بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری با […]

 

 

به گزارش ک ب آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در جلسه علنی امروز مجلس و در پاسخ به سوال نمایندگان سوال‌کننده اظهار داشت: وزارت اطلاعات حساسیت نسبت به مسائل امنیتی و تهدیدات کشور را همواره عمیقا درک کرده و بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری با استراتژی پاسخ لازم را به تهدیدات امنیتی داده و خواهد داد.

وی افزود: وزارت اطلاعات همواره چه در سطح استراتژی و راهبرد چه در سطح عملیاتی و چه در سطح تاکتیکی با رویکرد واقع‌‌‌نگرانه، آینده‌نگرانه و با در نظر گرفتن قابلیت تحقق برنامه‌ها مسائل امنیتی را توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) رصد و به نحو احسنت امنیت را در سطح کشور با همکاری سایر نهادهای امنیتی محقق کرده و به تثبیت رسانده است.

وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: بخشی از فعالیت‌های وزارت اطلاعات شامل شناسایی و پیشگیری است که در این زمینه اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به اشراف اطلاعاتی در گروهک‌های و تهدیدکنندگان امنیت ملی و رصد مستمر فعالیت‌های آنها اشراف بر فضای تبادل اطلاعات و تحرکات دشمن اشاره کرد به گونه‌ای که فرصت هرگونه حرکتی از دشمن سلب کرده و اشراف اطلاعاتی به تمام معنا بر آنها وجود دارد الا در مواردی که اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات مورد توجه قرار نگرفته باشد که آسیب‌هایی متوجه کشور کرده باشد که وزارت اطلاعات در جهت این آسیب‌زدایی نیز تدابیری را اندیشیده است.

علوی تصریح کرد: بخش دیگر فعالیت‌های وزارت اطلاعات اطلاع‌رسانی و هشدار به موقع به مسئولان و کمک به ایجاد فضای یکپارچه هماهنگ و هم‌افزا در برخورد با تهدیدهاست، طبق اسناد و مدارک موجود گزارش‌های جامع و کارآمدی از سوی وزارت اطلاعات به مسئولان مربوطه در زمینه تهدیدها ارائه شده که از جمله‌ آن می‌توان به ارائه اطلاعات لازم در مورد گروه جیش‌العدل قبل از فعالیت این گروه در جدار مرزی کشور به مقامات مسئول در استان اشاره کرد، حتی در این گزارش اهداف عملیاتی گروهک مذکور نیز تبیین شده و هشدارهای لازم داده شده است.

وی ادامه داد: شناسایی مواضع، پایگاه‌ها، مقرها و ردیابی دشمن در قلمرو امنیتی، شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، ضعف‌ها و چالش‌ها نسبت به تهدیدات گروهک‌ها و اقدام به رفع آنها و همچنین خنثی کردن برنامه‌ها و ناکام گذاشتن دشمن در انجام عملیات از دیگر فعالیت‌های وزارت اطلاعات است که از جمله آن می‌توان به کشف و خنثی‌سازی دو مورد جلیقه انفجاری که برای انفجار در دو مرکز دو استان در روز قدس پیش‌بینی شده بود اشاره کرد.

وزیر اطلاعات بیان داشت: اقدامات عملیاتی و درگیری با دشمن نیز از دیگر اقدامات وزارت اطلاعات است و آنچه می‌توان در این مورد به آن اشاره داشت دستگیری عناصر معاند و ضدانقلاب و شرور از جمله شناسایی و دستگیری هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با تکفیری‌ها طی ده‌ها عملیات و دستگیری بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل مؤثر آنها و نیز وارد کردن ضربات غیرقابل جبران به مواضع و نیروهای گروهک‌های شرور و از هم پاشیدن تعدادی از گروهک‌ها در شرق و غرب کشور از جمله برخورد با گروهک فرقان و کشف و خنثی‌سازی محموله‌های سنگین انفجاری این گروهک‌ها اشاره کرد.

علوی اضافه کرد: معدوم کردن سران و نیروهای مؤثر در اقدامات درگیرانه سربازان گمنام امام زمان با گروهک‌های تروریستی در غرب و شرق کشور نیز از دیگر مواردی است که می‌توان به آن پرداخت که به هلاکت رسیدن عامل جنایت تاسوعای چابهار،انهدام کامل گروهک وابسته به او از این جمله است.

وی در ادامه بیان داشت: امروز دشمن با تمام وجود لمس می‌کند که در هیچ نقطه‌ای از چشمان بیدار و هوشیار سربازان گمنام امام زمان پنهان نیست و پدیده آهنین سربازان گمنام امام زمان در هر نقطه‌ای در گلویش فرو رفته و آرامش را از آنها سلب و فرصت دسیسه را از آنها بازستانده است.

وزیر اطلاعات همچنین گفت: کشف اسلحه و مهمات از جمله جلیقه‌های انفجاری و انهدام تجهیزات، امکانات ارتباطاتی و اطلاعاتی گروهک‌های شرور نیز از دیگر اقدامات وزارت اطلاعات است که نتیجه این اقدامات به رغم ناامنی‌های قابل توجهی که در منطقه وجود دارد موفقیت فعالیت‌ها و برنامه‌های وزارت برای امنیت آحاد ملت ایران را نشان می‌دهد.

علوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جلسه علنی امروز مجلس (۱۵ مهرماه ۹۳) و در پاسخ به سوال نمایندگان گفت: در یک سال گذشته وزارت اطلاعات کارنامه درخشانی داشته و مدیریتی که در طول یک سال گذشته ارائه شده به گونه‌ای بوده که هیچ گونه انرژی صرف مسائل بی‌مورد نشود و در جهت برطرف کردن تهدیدات امنیتی و مدیریت بحران‌های احتمالی به کار گرفته شود.

وی افزود:‌ نتیجه اقدامات سربازان گمنام امام زمان (عج) این بوده که بازدارندگی مبتنی بر قدرت امنیتی و اطلاعاتی و عملیاتی دشمن با درک اقتدار نظام، ‌انگیزه توطئه را تا حد زیادی از دست داده است. امروز اقتدار، صلابت و هیمنه وزارت اطلاعات دل دشمنان را به لرزه درمی‌آورد و فرصت دسیسه را از آنها سلب و باعث آرامش مردم شده است.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: کاهش آسیب‌پذیری با پیش‌بینی و پیشگیری و جلوگیری از نفوذ دشمن در حوزه امنیت داخل کشور و فضای تبادل اطلاعات و همچنین ناامنی محیط داخلی و پیرامونی برای دشمن و ایجاد امنیت، آسایش و آرامش برای مردم و فراهم شدن زمینه‌های مناسب برای فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور از دیگر مواردی است که می‌توان در این ارتباط به آن اشاره کرد.

علوی خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات در زمینه بکارگیری افراد در مشاغل حساس و مهم در چارچوب قوانین و مقررات موجود وظیفه خود را انجام می‌دهد. قوانین و مقررات موجود مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است و محتوا نیز محتوای پرونده افراد. ممکن است در مورد افرادی در فضای بیرون صحبتی مطرح شود که اگر این صحبت‌ها به صورت مستند در پرونده‌های وزارت اطلاعات وجود نداشته باشد نمی‌تواند مورد استناد وزارت اطلاعات برای نفی یا اثبات باشد.

وی افزود: وزارت اطلاعات بدون هرگونه تسامح و تساهل آنچه در پرونده‌های افراد است اعمال می‌کند و اگر فردی مورد عمده و مشخصی و مسلمی نداشته باشد بیهوده با آبروی افراد بازی نمی‌کند و اگر خدای ناکرده فردی توجه نکرده باشد و با دست خود برای خود مشکلی را ایجاد کرده باشد خودکرده را تدبیر نیست.

وزیر اطلاعات اظهار داشت:‌ مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و آیین‌نامه‌های مربوط با این مصوبه دستگاه‌های اجرایی را برای بکارگیری نیروهای مورد نظر از اختیاراتی برخوردار کرده که می‌توانند با مسئولیت خود نسبت به بکارگیری افراد اقدام کنند. وزارت اطلاعات در این بین تنها اعلام کننده پاسخ مثبت یا منفی به استعلامات است اما اعمال از عهده وزارت اطلاعات برداشته شده و در حوزه اختیارات وزارتخانه در این حوزه دیده نشده است. در عین حال وزارت اطلاعات هرگاه که مصالح امنیتی نظام لحاظ نشود درصورت وجود مستندات اطلاعات تکمیلی را برای بهره‌برداری به دستگاه‌های ذی‌ربط می‌دهد و توصیه‌های لازم را نیز می‌کند و ما ترجیح می‌دهیم تا در تمام این زمینه‌ها با حفظ آرامش مردم کار صورت پذیرد.

علوی خاطرنشان کرد: من این موضوع را برای خود یک وظیفه و یک فرض دینی و شرعی و انقلابی می‌دانم که رهنمودهای مقام معظم رهبری و خطوط قرمز ترسیم شده توسط ایشان و همچنین رهنمودهای رئیس جمهور و سیاست‌های دولت را سرلوحه کار خود قرار دهم و در چارچوب احکام شرع، قانون و اخلاق با رویکرد حفظ کرامت انسان‌ها و رعایت حقوق مردم با تأمین امنیت نظام کشور و مردم اعتماد نمایندگان پاسخ شایسته‌ای بدهم.

وی افزود: من جلسه‌ای با شورای حزب مشارکت به هیچ وجه نداشتم. من جلسات با افراد مختلف زیاد داشتم. وزارت اطلاعات جلسه با جریان‌های مختلف سیاسی و غیر سیاسی در راستای انجام مأموریت ذاتی خود بسیار دارد. ما حتی جلساتی را با شورای حزب منحله دموکرات و شورای کوموله نیز داریم که جزء وظایف ذاتی ماست و کار طبیعی سرویس‌های اطلاعاتی است که با جریان‌های معاند و محارب هم جلسه داشته و آسیب آنها را به حداقل برساند.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: وزارت اطلاعات با هر فردی که مصالح امنیتی اقتضا بکند جلسه برگزار کرده و صحبت می‌کند. این اختیار ناشی از مأموریت ذاتی وزارت اطلاعات است. با هر کسی هم که بنشینیم و صحبت کنیم به رعایت ادب در گفتار و حسن خلق در رفتار عادت داریم.

علوی خاطرنشان کرد: این جلسات برای کسانی که عادت به حرمت‌شکنی و عدم رعایت ادب دارند دوستانه جلوه‌گر می‌شود. از این منظر از آنجایی که در تمامی جلسات ما ادب رعایت می‌شود دوستانه است و برای اینکه دوستانه نباشد به سراغ بی‌ادبی و حرمت‌شکنی نمی‌رویم.

علوی خاطرنشان کرد: لازمه راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی مقام معظم رهبری این است که حتی با افراد مخالف با اصل نظام و حتی افراد معاند گفت‌وگو و مذاکره صورت گیرد چه برسد به کسانی که به نوعی در درون نظام تعریف می شوند و اظهار اعتقاد به اصل نظام و قانون اساسی و اصل ولایت فقیه و شخص ولی فقیه دارند.

وی افزود: طبیعی است که این جلسات در فضای مودبانه باید انجام شود و الا جذبی صورت نمی‌گیرد که جذب حداکثری محقق شود.حال اگر وزیر اطلاعات در جلسه‌‌ای با افرادی از یکی از جریانات سیاسی درون نظام از فرصت استفاده کند و سعی در نزدیک کردن آنها به مواضع مقام معظم رهبری داشته باشد آیا این یک اغتنام فرصت است و باید مثبت تلقی شود یا یک اشکال؟

وزیر اطلاعات اظهارداشت: اگر بنا باشد که حتی اطلاعات مجاز به چنین جلسات و مذاکراتی نباشد چه مرجعی مجاز به چنین مذاکرات و جلسات با هدف جذب حداکثری است؟ بنابراین نه تنها منکر چنین جلساتی نیستیم بلکه با حساب و کتاب با آنها می‌پردازیم و این نشست‌ها به معنای عدم حساسیت نسبت به عملکرد غیرقابل قبول افراد نیست.

علوی خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات از هیچ نماینده‌ای به دلیل سوال از وزیر شکایت نکرده اما اگر نماینده‌ای شب‌نامه‌ای پر از افترا و توهین در کازیوی نمایندگان قرار دهد آیا جزء وظایف نمایندگی است؟ و در صورتی که از وی شکایت شود شکایت بخاطر سوال است؟

وی افزود: اگر نماینده‌ای مسئولیت نشریه‌ای را داشته باشد و در نشریه توهین کند، تهمت بزند، هتاکی کند، حرمت‌شکنی کند و بابت این موضوعات از وی شکایت شود آیا این به معنای شکایت به دلیل سوال است؟ سوال مجلس در این زمینه مستمسک قرار گرفته که به هیچ وجه به عنوان انگیزه سوال مطرح نبوده و به یاری خدا در دادگاه موارد به صورت مشروح بیان خواهد شد و مسئولیت دادگاه اقتضاء می‌کند آنچه که مقتضای حق و حقیقت است به صدور حکم بپردازد.

۱۳۹۳۰۳۲۱۰۰۰۸۰۹_PhotoA

منتشر شده در :2014/10/07 - 04:10|شناسه خبر: 795 514 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه