امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۱:۰۹:۲۵

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

وام‌های چند صد میلیونی برای آدم‌های خاص

وام‌های چند صد میلیونی برای آدم‌های خاص

مسئولان همیشه در قبال عدم پرداخت وام ازدواج ادعا می کنند که اعتبار ندارند در حالیکه برای اقشاری خاص همیشه اعتبار وجود دارد.

راه ملت:

 ،در شرایطی که بسیاری از جوانان در صف دریافت وام ازدواج هستند برخی از بانک ها تسهیلات چند صد میلیونی برای موارد و مشتریان خاص خود ارائه می کنند.

در این میان برخی به دادن تسهیلات برای خرید هواپیمای شخصی و برخی از بانک ها تسهیلات 800 و 350 میلیون تومانی برای پزشکان و داروسازان می دهند. این در حالی است که این وام ها با شرایطی خاص به آنها تعلق می گیرد از درصد پایین کارمزد تا اعطای وام به اعضای خانواده آن هم بدون وثیقه ملکی.


پرداخت وام 800 میلیون تومانی برای تامین نیاز مالی پزشکان

در بهار 95 روابط عمومی بانک رفاه اعلام کرد؛ بانک رفاه در راستای تامین نیازهای مالی پزشکان و با هدف توسعه و ارتقاء بیش از پیش ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در سطح کشور در قالب "طرح مهر سلامت" به جامعه پزشکان خبر داد. 
منظور از حائزین شرایط برای دریافت این وام پزشکان فوق تخصص، متخصص، جراحان، دندانپزشکان متخصص و عمومی، دکترهای علوم آزمایشگاهی، رادیولوژیست ها، پزشکان عمومی و دامپزشک، کارشناسان رشته های مرتبط با پزشکی اعم از فیزیوتراپیست، سونوگرافیست، اپتومتریست و … هستند که می توانند تا سقف هشت میلیارد ریال تسهیلات مالی دریافت کنند.

< style="font-size: 9pt; font-family: Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif; padding: 0px; margin: 0px; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 22.6667px; text-align: center;">
پول برای پزشکان داریم اما برای ازدواج نداریم!/ پرداخت وام های 800 و 350 میلیون تومانی به پزشکان

روابط عمومی این بانک در خصوص مدت زمان اجرای این طرح اعلام کرد: مدت اجرای این طرح تا پایان فروردین ماه 96 خواهد بود و متقاضیان واجد شرایط می توانند برای تهیه و تامین تجهیزات مورد نیاز و مرتبط با فعالیت خود، تعمیرات اساسی و بازسازی کامل محل فعالیت(مطب)، واحد مسکونی و تامین اموال و خدمات مورد نیاز مشمولان طرح و اعضای درجه یک خانواده شامل هزینه تحصیل، تهیه جهیزیه و سایر هزینه های ازدواج، مسافرت های علمی، پژوهشی و گردشگری از این تسهیلات استفاده کنند.
گفتنی است نرخ سود تسهیلات این طرح در حال حاضر 20 درصد در سال و نرخ سود مورد انتظار مشارکت مدنی در حال حاضر 22 درصد در سال است و از امتیازات ویژه این طرح می توان به امکان کاهش نرخ سود تسهیلات و امکان افزایش مدت دوره بازپرداخت تسهیلات اشاره کرد.

این در حالی است که در هر زمانی که بحث افزایش وام ازدواج پیش آمده مسئولان ادعا می کنند که برای این وام اعتبار وجود ندارد. حالا سوال اینجاست چطور وام برای هزینه تحصیل، جهیزیه و ازدواج خانواده پزشکان آن هم به مبلغ 800 میلیون تومان وجود دارد اما وام 10 میلیون تومانی برای ازدواج یک جوان وجود ندارد؟! این بانک که یک بانک دولتی هم هست برای قشر کارگر چه تسهیلاتی در نظر گرفته است؟ همه باخبرند که اعطای وام دو میلیون تومانی به بازنشستگان که اخیرا اجرایی شده چه پیخ و خم هایی را برای تصویب و عملیاتی شدن طی کرد و با چه موانعی رو برو بود. خرید هواپیمای شخصی با ارائه تسهیلات

یکی دیگر از این موارد مربوط به پرداخت تسهیلات برای خرید هواپیمای شخصی است؛ چندی پیش دبیر کمیته هوانوردی عمومی ستاد توسعه علوم و فناوری های هوا و هوانوردی در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه هواپیماهای شخصی گفت: هر کسی بخواهد این نوع هواپیماها را خریداری کند، به دلیل اینکه خواستار محصولات داخلی هستند می توانند تسهیلات با کارمزد ۸ تا ۹ درصد و بازپرداخت ۳ ساله دریافت کنند.

< style="font-size: 9pt; font-family: Tahoma, Arial, Verdana, sans-serif; padding: 0px; margin: 0px; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 22.6667px; text-align: center;">
پول برای پزشکان داریم اما برای ازدواج نداریم!/ پرداخت وام های 800 و 350 میلیون تومانی به پزشکان

به گفته وی، در واقع، به افراد یا ارگان هایی که می خواهند محصولات دانش بنیان داخلی در صنعت هوایی و هوانوردی را خریداری کنند تسهیلات ارائه می کنیم. 
قیمت چنین هواپیماهایی در حدود 300 میلیون تومان است. وام 350 میلیونی بدون وثیقه ملکی

بانک مهر اقتصاد نیز اعلام کرد به صاحبان داروخانه ها و پزشکان داروساز تسهیلات تا سقف سه میلیارد و 500 میلیون ریال بدون نیاز به وثیقه ملکی و تنها با ارائه سه ضامن پرداخت می کند. در این رابطه ایرج نیک اختر، معاون اعتبارات و بین الملل بانک مهر اقتصاد از فراهم شدن فرصتی مناسب برای مشتریان بانک مهر اقتصاد به ویژه صاحبان داروخانه ها و پزشکان داروساز خبر داد و گفت: این بانک به تولید کنندگان به ویژه صاحبان داروخانه ها و پزشکان داروساز تسهیلات عقود اسلامی تا سقف سه میلیارد و پانصد میلیون ریال بدون نیاز به وثیقه ملکی و تنها با ارائه سه ضامن، پرداخت می کند.
جای سوال اینجاست که چرا باید افرادی در جامعه بتوانند وام های چند صد میلیونی تنها با ارائه سه ضامن دریافت کنند اما وام 10 میلیونی  ازدواج جوانان باید دو ضامن، فیش حقوقی به همراه نامه کسر از حقوق و… داشته باشد؟ مدیران بانکی که از افزایش معوقات بانکی در هراسند چطور برای وام 350 میلیونی تنها یک ضامن بیشتر از وام 10 میلیونی طلب می کنند؟


پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج از توان بانک ها خارج استحمید تهرانفر، معاون نظارتی سابق بانک مرکزی نیز در گفتگو با خبرگزاری میزان درباره ارائه وام ازدواج 10 میلیونی به زوجین طبق مصوبه مجلس و منابعی که در این ارتباط در نظر گرفته نشده است گفته است: هنگامی که مجلس شورای اسلامی در حال تدوین و تصویب این مصوبه بود خیلی تلاش کردم که مجلس تصمیمی نگیرد که با واقعیت‌های بانکی تطابق نداشته باشد و بانک‌ها نتوانند اجرا کنند.
وی افزود: متأسفانه بر اساس اطلاعات نادرستی که به مجلس ارائه شده، مصوبه‌ای تنظیم شده است که در عمل باعث ایجاد مشکلات ساختاری و نقدینگی برای بانک‌ها می‌شود و بانک‌ها توان پرداخت 10 میلیون وام ازدواج را ندارند و با توجه به این روند بانک‌ها نمی‌توانند به تمام متقاضیان، وام ازدواج بدهند.
موضوعی که در اینجا مدنظر است چرایی ارائه این تسهیلات نیست. بلکه شایسته است در کنار چنین تسهیلاتی که به پزشکان داده می شود یا به تولید هواپیمایی داخلی کمک می کند به نیاز اقتصادی و اجتماعی سایر اقشار نیز توجه شود تا آنها نیز بتوانند از منابع و تسهیلات بانکی استفاده کنند. جوانی که برای دریافت وام 10 میلیونی ازدواج عنوان کمبود اعتبار را از زبان مسئولان می شنود و در پیچ و تاب دریافت وام به مشکلات متعدد بر می خورد تا جایی که او را از دریافت وام پشیمان می کنند، حتما سوال های زیادی درباره اعطای چنین وام هایی از مسئولین کشور خواهد داشت. /ستاره ها

انتهای پیام/200

منتشر شده در :2016/06/16 - 04:06|شناسه خبر: 28175 945 بازدید
گزارش خطا:
توجه این خبر بدون دخالت انسانی و بصورت کاملا اتوماتیک از وب سایت "پایگاه خبری صبح زاگرس" دریافت شده است لطفا در صورت مغایرت با قوانین نظام جمهوری اسلامی یا اشکلات دیگر احتمالی در نوشتار روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید.

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه