امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۰:۱۶:۲۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سرطان‌زایی چند برابری قلیان‌ میوه‌ای ثابت شد/قلیان «۲ سیب» ۶ برابر سرطانزاتر

  طلعت قانع اظهار داشت: سرطان زا بودن مضرات مواد دخانی همچون قلیان و سیگار که به صورت غیرقانونی  توزیع و مصرف می‌شود اثبات شده است. وی در ادامه به تحقیقاتی که اخیراً در دو پایان نامه دانشگاهی صورت گرفته اشاره کرد و بیان داشت: در این تحقیقات نکات جالب و قابل تاملی به دست […]

۱۳۹۲۰۳۱۰۲۰۱۲۵۰۸۸۵۶۰۹۱۶۳

 

طلعت قانع اظهار داشت: سرطان زا بودن مضرات مواد دخانی همچون قلیان و سیگار که به صورت غیرقانونی  توزیع و مصرف می‌شود اثبات شده است.

وی در ادامه به تحقیقاتی که اخیراً در دو پایان نامه دانشگاهی صورت گرفته اشاره کرد و بیان داشت: در این تحقیقات نکات جالب و قابل تاملی به دست آمده است که سرطان زایی چندین برابر قلیان‌های میوه ای از معمولی از جمله آنها است.

مسئول ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو گفت: در این تحقیق به دلیل عصاره گیری که از این مواد صورت گرفته سرطان زایی آنها اثبات شده است ولی وقتی عملیات گرمادهی و دودزایی انجام می‌شود چندین برابر سرطان زایی آنها افزایش می‌یابد.

قانع اظهار داشت: نکته قابل تامل دیگری که در این تحقیقات به دست آمده این است که بین مارک‌ها و طعم‌های مختلف تفاوت معنی داری دیده شده به آن معنا که در تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته نام محصول و مارک می‌تواند تا ۶ برابر سرطان زا تر بودن آنها را افزایش دهد.

وی بیان کرد: به عنوان مثال قلیان ۲ سیب ۶ برابر سرطان زا تر از انواع دیگر آن است به این دلیل که عصاره موجود در آن از میوه استفاده نشده بلکه مواد شیمیایی و افزودنی خالص هستند.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو عنوان کرد: این مواد علاوه بر عوارض ریوی که تولید می‌کنند وقتی  وارد خون می‌شوند در هر قسمت بدن می‌توانند سرطان ایجاد کنند.

قانع خاطرنشان کرد: بدتر از همه  آن است که اگر بچه‌ای در محیط باشد چون سلول‌های کبدی آنها کامل نشده است، این خطرات و مضرات چندین برابر بیشتر از بزرگسالان در بدن آنها ایجاد می‌شود که باید توجه کرد در صورتی که افراد می‌خواهند این کار غیراخلاقی را انجام دهد در محیطی خارج از حضور کودکان و زنان باردار باشند.
انتهای پیام/

منتشر شده در :2014/11/15 - 01:11|شناسه خبر: 1589 713 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه