امروز :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۳:۴۷:۵۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

جمعیت ایرانیان به ۸۰ میلیون نفر رسید

جمعیت ایران به ۷۸ میلیون و جمعیت ایرانیان به ۸۰ میلیون نفر رسید که دو میلیون نفر از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می کنند.

«محمد ناظمی اردکانی» رییس سازمان ثبت احوال کشور، به عنوان سخنران پیش ار خطبه نماز جمعه این هفته تهران با اعلام این خبر، افزود: با این رقم ، یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهیم و در بین کشورهای آسیایی رتبه ۱۰ و در منطقه رتبه سوم را دارا هستیم.

وی ادامه داد: در هر کیلومتر مربع از مساحت ایران، ۴۶ نفر ساکن هستند؛ در حالی که در کشورهای پر جمعیت در هر کیلومتر متر مربع ۳۶۰ نفر ساکن هستند.

ناظمی اردکانی افزود: از کل جمعیت کشور، ۳۰ درصد در روستاها و ۷۰ درصد در شهرها به سر می برند، ۴۹ درصد جمعیت را زنان و ۵۱ درصد را مردان تشکیل می دهند، همچنین از لحاظ ترکیب سنی ۲۴ درصد جمعیت زیر ۱۵ سال، ۳۱ درصد بین ۱۵ تا ۳۰ سال ، ۳۹ درصد بین ۳۰ تا ۶۴ سال و۶ درصد جمعیت ، بالای ۶۰ سال سن دارند.

وی همچنین اظهار داشت: ۱۴ درصد خانواده های ایرانی تمایلی به داشتن فرزند ندارند و ۱۹ درصد نیز تک فرزند هستند.

وی ادامه داد: این آمارها نشان می دهد جمعیت کشور جوان است و این وضعیت در ادبیات جمعیت شناسی به عنوان ‘ پنجره طلایی ‘ نامگذاری می شود؛ بنابراین، وضعیت جمعیتی کشور در شرایط پنجره طلایی است اما با در نظر گرفتن مولفه های جمعیتی پیش بینی می شود این شرایط پایدار نخواهد ماند و جمعیت به سمت پیری و میانسالی پیش خواهد رفت.

ناظمی اردکانی افزود: آمار نشان می دهد متوسط ولادت سالانه در کشور ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، فوت ۴۰۰ هزار نفر، ازدواج ۸۰۰ هزار و طلاق ۱۶۰ هزار مورد است. در دهه ای که در آن به سر می بریم این آمارها نشان می دهد شیب ولادت و ازدواج کاهش و شیب فوت و طلاق در حال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه خانواده ها نیز همچنان در حال کوچک شدن هستند گفت: در دهه ۶۰ و ۷۰ متوسط هر خانواده ۶ نفر بود که اکنون به ۳ نفر کاهش یافته است و نشان می دهد که خانواده ها به تک فرزندی و یا نداشتن فرزند تمایل بیشتری دارند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: این شیب نشان می دهد جمعیت کشور رو به کاهش است و نرخ باروری در کشور به ۱٫۷ دهم درصد رسیده است که این نرخ با توجه به دو دهه افزایش جمعیتی که تجربه کرده بودیم نشان می دهد دچار سقوط جمعیتی خواهیم شد.

وی اظهار کرد: بر این اساس است که مقام معظم رهبری در سال های اخیر همواره بر این وضعیت هشدار داده اند تا بتوانیم مانع ادامه کاهش شیب جمعیتی شویم و با تحلیل و برنامه ریزی صحیح این روند را تغییر دهیم.

ناظمی اردکانی افزود: سیاست های کلی جمعیتی که توسط رهبر معظم انقلاب در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ شد، می تواند راهگشای شرایط جمعیتی کشور باشد، بر این اساس، ۱۴بند تعریف شد که در بند اول آن، بر نظارت بر جمعیت جوان کشور تاکید شده است.

وی ادامه داد: در این بند تاکید شد جمعیت جوان کشور همچنان پویا و سازنده باقی بماند که لازمه آن، رساندن نرخ جمعیتی از ۱٫۷ به نرخ بالای جانشین یعنی ۲٫۱ دهم است.

ناظمی اردکانی با بیان اینکه در سیاست کلی جمعیت می توانیم شاهد فرازهایی دیگر باشیم گفت: تاکید بر ازدواج آسان، پایداری و استحکام خانواده ها، کیفیت ازدواج و ترویج خانواده اسلامی ایرانی، افزایش امید به زندگی، تکریم سالمندان، توانمند سازی جمعیت در حال کار، برقراری توازن جمعیتی از لحاظ جغرافیایی، مدیریت مهاجرت و تشویق بازگشت ایرانیان خارج از کشور فرازهایی از سیاست کلی جمعیتی کشور است.

وی با اشاره به اینکه سوم دی ماه روز ملی ثبت احوال نامگذاری شده است افزود: سازمان ثبت احوال کشور سه ماموریت حاکمیتی را بر عهده دارد که ثبت وقایع جمعیتی، صدور اسناد هویتی برای ایرانیان و تولید و نشر آمار و اطلاعات جمعیتی است.

ناظمی اردکانی ادامه داد: این سازمان در سال های اخیر تلاش کرده است از ساختارهای سنتی فاصله بگیرد و با روش های پیشرفته و به روز دنیا، خدمات رسانی کند که برای این منظور ۵راهبرد توسعه ای را پیش بینی کرده است.

وی افزود: اول ثبت وقایع جمعیت در مهلت مقرر و قانونی است که بر این اساس تا به امروز ۹۸٫۵ درصد ولادت و ۹۷٫۵ درصد فوت در کشور به ثبت رسیده است.

به گفته وی ۴۰ هزار نفر ثبت یار در سراسر کشور فعال هستند.

نظامی اردکانی گفت: دوم ادغام اسناد هویتی ایرانیان است که بر این اساس تلاش شد شناسامه های قدیمی به شناسامه های جدید و مکانیزه تبدیل شود.

وی افزود: همچنین کارت ملی به کارت هوشمند ملی تبدیل می شود که غیر قابل جعل است و امکان شناسایی ایرانیان را در فضای مجازی فراهم می کند که برای این منظور از آخرین فناوری های روز دنیا استفاده شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد کشور با بیان اینکه ایجاد شبکه استعلام در کشور برنامه ریزی شده است گفت: بر این اساس ۱۰۰ دستگاه مرتبط از ۱۴۰ هزار نقطه کشور می توانند هویت ایرانیان را احراز کنند.

وی افزود: مرحله سوم تولید آمار جمعیتی به صورت مکان محور است که در این زمینه تغییر کد پستی ایرانیان به ثبت می رسد و لازمه صحیح اجرا شدن این بخش از فعالیت سازمان ثبت احوال این است که مردم نسبت به وظیفه قانونی خود که اعلام کردن تغییر نشانی به این سازمان است، مسوولانه عمل کنند.

ناظمی اردکانی در مورد راهبرد چهارم سازمان ثبت احوال کشور گفت: به روز کردن خدمات و تسهیلات این سازمان راهبرد دیگر آن است که بر این اساس تعدادی از دستورالعمل ها اصلاح و اسناد، الکترونیکی شده اند و افراد در هر نقطه از کشور می توانند به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند.

وی اظهار کرد: در این مرحله سعی شد از بخش خصوصی استفاده شود که در این رابطه اکنون ۴۰۰ دفتر پیشخوان دولتی مشغول ارایه خدمات ثبت احوال است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: فعالیت های فرهنگی پنجمین راهبرد این سازمان است که قرار است در ۱۷ ربیع الاول مصادف با ۱۹ دی ماه همایش ‘ مهندسی فرهنگ نام گزینی ‘ در سراسر کشور برگزار می شود.

وی گفت: همچنین در روز ولادت فاطمه زهرا (س ) همایش تکریم سادات در سراسر کشور برگزار می شود، ۶ میلیون سادات در سراسر کشور وجود دارد. همچنین در روز ولادت ائمه اطهار فراوانی نام های قدسی اعلام می شود تا فرهنگ سازی برای انتخاب نام های قدسی انجام شود.

ناظمی اردکانی تاکید کرد: جمعیت در هر کشوری بالاترین سرمایه و دارایی است به ویژه اینکه جمعیت کشوری جوان و پویا باشد، امام راحل ( ره ) فرموده اند ؛ ایران با وسعتی که دارد می تواند ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای دهد و این تعداد در رفاه در کنار هم زندگی کنند. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در مورد کاهش جمعیت هشدار داده اند که منجر به ابلاغ سیاست های جمعیتی شده است.

وی گفت: امیدواریم با اجرای دقیق سیاست های کلی جمعیتی شاهد جامعه ای جوان ، پویا ، با نشاط و خانواده هایی مستحکم و پایدار باشیم.

منتشر شده در :2014/12/27 - 04:12|شناسه خبر: 2497 659 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه