امروز :چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ساعت : ۲۲:۲۰:۳۴

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سومین بازدید مسئولین ازجاده پاتاوه-دهدشت

این سومین بار است که مسئولین استانی طی سه هفته اخیر از این محور ارتباطی مهم بازدید می کنند و روند اجرای آن را مورد ارزیابی قرار می دهند.

در اواخر آذر ماه بود که نماینده ولی فقیه در استان به همراه معاون عمرانی استاندار و جمعی از مسئولین اجرایی از این محور بازدید کردند.

پس از آن در اواسط دیماه استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز بر سر این پروژه حاضر شد و از نزدیک در جریان روند اجرای آن قرار گرفت.

با این حال به نظر می رسید مسئولین استانی از روند احداث این پروژه ملی مهم راضی نیستند زیرا پس از آن رایزینی هایی از سوی آیت الله ملک حسینی، سید موسی خادمی استاندار استان و نمایندگان استان در مجلس با قرارگاه خاتم مجری این پروژه و وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

جاده پاتاوه به دهدشت

پس از این رایزنی ها بود که امروز سه شنبه علی نورزاد معاون وزیر ومدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی به یاسوج سفر کرد تا از نزدیک مشکلات این شاهراه ارتباطی جنوب به مرکز کشور را بررسی کند.

این پروژه به طول ۱۳۶ کیلومتر فاصله بنادر جنوبی را تا مرکز کشور ۲۰۰ کیلومتر نزدیک تر می کند  و ۴۰۰ روستای استان را نیز از بن بست خارج می نماید.

عملیات احداث این محور از سال ۷۵ آغاز شد اما هنوز به بهره برداری نرسیده و هم اکنون به گفته مسئولین مربوطه ۶۷درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

هزینه راه سازی در کهگیلویه و بویراحمد دو برابر متوسط کشوری

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید گفت: شاخص حوزه راه این استان از متوسط کشوری پایین تر بوده و از جهتی به دلیل کوهستانی بودن، هزینه راهسازی در استان بیش از دو برابر میانگین کشور است.

سید موسی خادمی افزود: براین اساس مسائل و مشکلات جاده ای آن با توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی قابل رفع است.

جاده پاتاوه به دهدشت

وی بیان کرد: ساخت پروژه ملی راهسازی پاتاوه- دهدشت به عنوان کریدور مرکز به جنوب کشور توجه بیش از پیش وزارتخانه راه وشهرسازی را می طلبد.

وی اظهار داشت: هم اکنون کمبود اعتبار روند اجرای این پروژه را که یکی از بزرگترین طرح های مهم راهسازی کشور است، دچار کندی کرده است.

استاندار به ثمر بخش بودن نتیجه دیدار مجمع نمایندگان و مدیران اجرایی استان با وزیر راه شهرسازی برای تحرک و اجرای طرح های نیمه تمام راهسازی این استان اشاره کرد و گفت: سفر معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وزارت راه شهرسازی به استان گامی در جهت تحرک طرح های راهسازی بخصوص پروژه پاتاوه – دهدشت است.

کمبود اعتبار بر سر راه اتمام پروژه

خادمی به حفر دوهزار و ۴۳۷متر از پنج هزار و ۴۱۹متر تونل این مسیر اشاره کرد وگفت: کمبود اعتبار هزینه های دوباره کاری این پروژه را بویژه در بخش تونل های حفاری شده دوچندان می کند.

وی تصریح کرد: اگر چه این پروژه به طول ۱۳۶ کیلومتر به دلیل سخت گذر بودن از جمله طرح های هزینه بر راهسازی است، اما یک تحول اقتصادی در بخش حمل ونقل مرکز و جنوب کشور، صرفه جویی در مصرف سوخت به دلیل کوتاه کردن این محور و توسعه اقتصادی کهگیلویه وبویراحمد را به دنبال دارد.

جاده پاتاوه به دهدشت

خادمی افزود: محور ۱۳۶ کیلومتری پاتاوه – دهدشت بیش از ۱۱۰میلیارد تومان هزینه داشته و برای تکمیل آن به بیش از ۲۶۵ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

مدیرکل راه وشهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: این مسیر در قالب چهار فاز یک تا چهار در دست اجرا است.

ممتاز جهانگیری افزود: قطعه شمار ۱ آن به طول ۲۶ کیلومتر به سمت یاسوج و قطعه ۴ به طول ۱۹ کیلومتر مورد بهره برداری قرار گرفته است و قطع ۲ به طول ۲۸ کیلومتربه عنوان یک قطعه کلیدی برای دسترسی به قطعه سوم  تا پایان سال ۹۴ مورد بهره برداری منطقه ای یا محلی قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: قطعه ۳ به طول ۶۳ کیلومتر هم اکنون در دست اجرا است و در مجموع کل محور دارای پیشرفت ۶۷ درصدی است.

 پس از بازدید میدانی معاون وزیر راه و مسولین استانی از این محور قرار است در نشستی مشترک راهکارهایی برای تسریع در احداث این پروژه ملی اندیشیده شود.

منتشر شده در :2015/01/14 - 05:01|شناسه خبر: 2850 596 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه