امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۰۵:۵۲:۲۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

هر محیط بان در کهگیلویه و بویراحمد جور سه محیطبان را می کشد//۱۲گونه جانوری درمعرض تهدید

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش در کشور است اما همچنان ۱۲گونه جانوری آن درمعرض تهدید قرار دارند.

عطا پورشیرزاد ظهر سه شنبه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت روز هوای پاک افزود: این استان به واسطه داشتن جنگلهای فراوان، رودخانه های خروشان و تنوع آب وهوایی، از تنوع زیستی بسیار خوبی برخوردار است و با داشتن ۲۰درصد جنگلهای زاگرس و ۱۰درصد آب کشور، شرایط مناسبی را برای زیست گونه های مختلف جانوری و گیاهی فراهم کرده است.

وی بیان داشت: بیش از ۱۱درصد مساحت کهگیلویه و بویراحمد را مناطق حفاظت شده تشکیل داده و در مجموع بیش از ۲۹۸هزار هکتار منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد که با توجه به وسعت یک درصدی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به کشور، این استان در این زمینه جایگاه بسیار خوبی داراست.

پورشیرزاد تصریح کرد: یک هزار و۲۵۶ گونه مهره دار در کشور وجود دارد که ۳۰۰گونه از این تعداد در این استان زندگی می کنند.

بالاترین جمعیت کل و بز کشور در استان

وی اظهار داشت: پلنگ، کل وبز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، موش خرما، سنجاب جنگلی، خرگوش، سمور، راسو، گراز، خفاش نعل اسبی، گربه، کاراکال، گربه شنی، گربه پالاس، خفاش گوش بلند، سگ آبی، تشی و چندین گونه دیگر از مهمترین گونه های جانوری این منطقه است.

پارک ملی دنا

پورشیرزاد افزود: ۷۹ گونه جانوری در کشور در معرض تهدید است اما در کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ گونه جانوری در معرض تهدید قرار دارد.

مدیرکل محیط زیست استان تصریح کرد: گوزن زرد، کل و بز، کرکس مصری، فاخته خاوری، خرس قهوه ای و …برخی از این گونه های در معرض تهدید هستند.

وی تصریح کرد: طبق سرشماریهایی که سال گذشته و امسال درمناطق حفاظت شده استان انجام شده، این استان وضعیت بسیار مطلوبی در زمینه حیات وحش دارد و این استان بالاترین جمعیت کل و بز را در کشور داراست.

هر محیط بان در استان جور سه محیطبان را می کشد

وی تعداد محیط بانان در این استان را به نسبت وسعت مناطق حفاظت شده بسیار کم دانست و گفت: طبق استانداردهای بین المللی برای هر دو تا سه هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد اما هر محیط بان ما جور سه محیط بان را می کشد.

پارک ملی دنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان عنوان کرد: ۶۰ محیط بان از مناطق حفاظت شده استان و ۲۸ محیط بان از منطقه حفاظت شده دنا حفاظت می‌کنند.

وی بیان داشت: فرهنگ غالب علاقه به شکار در استان کار را برای محیط بانان ما سخت کرده و این نیاز به افزایش محیط بانان را بیشتر کرده است.

پورشیرزاد اظهار داشت: طی سالهای اخیر برخی از محیط بانان این استان بر اثر حمله شکارچیان مجروح و جانباز شده اند اما دست از تلاش بر نداشته و با جانفشانی  شرور ترین و شکارچیان قهار را دستگیر کرده اند.

 مهر

منتشر شده در :2015/01/21 - 12:01|شناسه خبر: 2932 642 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه