امروز :پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۳:۴۱:۳۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

افزایش ده تا بیست درصدی تعرفه برق از اول اسفند

معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه افزایش قیمت برق را رسما ابلاغ کرد تا اقتصاد مردم در آخر سال دچار برق گرفتگی شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه افزایش قیمت برق را رسما ابلاغ کرد تا اقتصاد مردم در آخر سال دچار برق گرفتگی شود. اتفاقی که به نظر گلایه هم ندارد چراکه جهانگیری آن را قانونی می‌داند و به گفته وی دولت در این زمینه تنها مجری قانون بوده است. بر همین اساس اسحاق جهانگیری مصوبه هیات وزیران مبنی بر افزایش تعرفه‌های برق در بخش‌های خانگی و کشاورزی از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۳ را به وزارت نیرو و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد و بر اساس آن وزارت نیرو مجاز است از ابتدای اسفند سال ۱۳۹۳ تعرفه‌های برق در بخش‌های خانگی و کشاورزی را ده درصد و در بقیه موارد بیست درصد بدون تغییر ساختار تعرفه‌ها افزایش دهد. البته فراموش نکرده‌ایم که دولت سال گذشته نیز در چنین روزهایی بدون اطلاع رسانی قبلی، دستور گرانی آب، برق و گاز را صادر کرده بود.

به هر حال این اتفاق بار دیگر افتاده است و معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با این موضوع می‌گوید: افزایش مجدد قیمت برق از ابتدای اسفند کاملا قانونی و طبق مصوبه مجلس است. اسحاق جهانگیری در حاشیه همایش «حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان» در جمع خبرنگاران، گفت: دولت به‌رغم اینکه مجوز افزایش قیمت ۳۷ درصدی برق را داشت، اما حداکثر افزایشی که اعمال کرد، ۲۰ درصد بود و بنابراین هیچ گونه تخلف قانونی در افزایش مجدد قیمت صورت نگرفته است.

وی در واکنش به سخنان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر غیرقانونی بودن افزایش قیمت برق، ‌افزود: از سال قبل دولت مجوز افزایش ۳۷ درصدی قیمت برق را داشت، ولی برق خانگی و کشاورزی را حداکثر ۱۰ درصد و بخش تجاری را تا سقف ۲۰ درصد گران کرد. درحالی که رئیس مجلس اگر مصوبه‌ای را خلاف قانون تشخیص دهد، به دولت اعلام می‌کند و دولت نیز موظف به اعمال آن است. اما در رابطه با مصوبه دولت برای افزایش قیمت برق، هیچ‌گونه نامه‌ای به دولت ارسال نشده است. به گفته جهانگیری، به‌دلیل شرایطی که مردم به لحاظ معیشتی داشتند، به‌‌رغم داشتن مصوبه برای افزایش ۳۷ درصدی برق، اما این مصوبه را اعمال نکردیم و از اول اسفندماه برق خانگی و کشاورزی، حداکثر ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

 برق کیلویی چند

در شرایط فعلی متوسط مصرف برق مشترکان خانگی کشور بدون احتساب وسایل سرمایشی و گرمایشی برقی همچون کولرهای گازی، اسپیلت و کولرهای آبی به‌طور متوسط برای هر دوره بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت است. بر این اساس با احتساب تعرفه‌های جدید آن دسته از مشترکانی که به‌طور متوسط در هر دوره محاسبه صورتحساب حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کنند با احتساب مالیات، عوارض ۳ تومانی مصرف و آبونمان باید معادل ۳۰ هزار تومان هزینه مصرف برق پرداخت کنند. در این بین درصورتی که مصرف برق مشترکان به ۳۱۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد هزینه مصرف برق این دسته از مشترکان خانگی به ۸۰ تا بیش از ۱۰۵ هزار تومان افزایش می‌یابد. البته با تصویب پیشنهاد دولت در پارلمان، یک بند جدید و ناشناخته هم به قبوض برق و گاز مشترکان خانگی در سال ۹۴ اضافه شده است. با ورود این بند جدید به قبوض گاز مشترکان خانگی، دولت مکلف شده است که هر دو ماه یک‌بار ۱۰۰ تومان به بار مالی قبوض گاز و ۵۰ تومان به قبوض برق اضافه کند اما در این مصوبه هیچ‌گونه اشاره‌ای به‌دلایل این افزایش قیمت نشده است.
 خاموشی‌ها هم از راه می‌رسند
افزایش قیمت برق در روزهای پایانی سال کم نبود حالا خبر می‌رسد که وزارت نیرو از همین الان در حال تدوین برنامه خاموشی در تابستان سال آینده است. در همین رابطه معاون وزیر نیرو سناریوی احتمالی خاموشی‌های برقی برای تاسبتان سال ۱۳۹۴ را تشریح کرد و گفت: از مردادماه امسال تاکنون ظرفیت تولید برق کشور بیش از ۲۵۰۰ مگاوات افزایش یافته است. مهر نوشت؛ هوشنگ فلاحتیان در تشریح مهم‌ترین سناریوهای تامین مطمئن و پایدار برق تابستان سال ۹۴ مشترکان، گفت: از ابتدای مردادماه سال جاری تاکنون واحدهای جدید نیروگاهی ازجمله واحدهای یک و دو اسلام‌آباد غرب به ظرفیت ۵۰ مگاوات، واحد دو چادرملو به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات، واحد شماره ۴ سیاه‌ بیشه به ظرفیت ۲۶۰ مگاوات، واحد شماره سه اسلام‌آباد غرب به ظرفیت ۲۵ مگاوات، واحد شماره سه گناوه به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، واحد شماره سه و چهار نیروگاه گنو به ظرفیت ۳۲۴ مگاوات و واحد شماره یک کهنوج به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات وارد مدار شده است. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ظرفیت نیروگاه‌های جدیدی که وارد مدار شده، ۲۵۱۸ مگاوات است که ۴۶ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر از نوع بادی و خورشیدی، حدود ۷۴ مگاوات نیروگاه DG و CHP از آن جمله است. این مقام مسئول با اعلام اینکه تعدادی از واحدهای جدید از جمله واحد شماره دو کهنوج به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و ۴۰۰ مگاوات واحدهای DG، CHP و انرژی‌های تجدیدپذیر برای تامین برق تابستان ۹۴ وارد مدار می‌شود، سه سناریو احتمالی برای تامین برق تابستان سال آینده را تشریح کرد.وی با اعلام اینکه یک سناریو، رسیدن پیک بار به ۵۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات است که در این صورت با چالش مواجه می‌شویم و باید مقداری خاموشی اعمال کنیم، تبیین کرد: دومین پیش‌بینی پیک بار ۵۱ هزار مگاواتی است و دیگری اینکه پیک مصرف برق به حدود ۵۰ هزار مگاوات برسد.

فلاحتیان با بیان اینکه برای کنترل این میزان بار باید مدیریت مصرف، مدیریت تقاضا و تعمیر اساسی نیروگاه‌ها را به سرعت انجام دهیم، تبیین کرد: وقتی نیروگاهی وارد مدار می‌شود، در مقام عمل بسته به میزان دما و ارتفاع استقرار نیروگاه از سطح دریا، تولید برق آن کاهش می‌یابد. به گفته این مقام مسئول وزارت نیرو سالانه باید پنج‌هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی احداث کند که  فقط ۳۵۰۰ مگاوات به قابلیت تولید برق کشور اضافه می‌کند.

منتشر شده در :2015/03/01 - 10:03|شناسه خبر: 4922 493 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه