امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۰:۰۵:۲۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

شیوع بیماری شیلگوز در اصفهان

با توجه به اینکه شبکه‌های آب‌رسانی به هم متصل هستند باید تعداد زیادی به این بیماری مبتلا می‌شدند.

راه ملت، اگر چه بیماری اخیر شایع‌ یافته «شیگلوز » در برخی شهرهای اصفهان همانند هر بیماری میکروبی دیگر به راحتی قابل انتقال است اما خطر جدی مبتلایان را تهدید نمی‌کند و نگران‌کننده نیست.

به گزارش فارس تنها در روز یکشنبه بیش از ۵۰ نفر با علائم یکسان بیماری به بیمارستان سیدالشهدا (س) سمیرم مراجعه کردند که رئیس شبکه بهداشت و درمان سمیرم علت آن را با توجه به بررسی‌های اولیه ناشی از بیماری به نام شیگلوز (از بیماری‌های باکتریایی روده) عنوان کرد و در بیمارستان‌های شهرستان شهرضا نیز مراجعات فراوانی با علائم مشابه این بیماری صورت گرفت.
پس از آن برخی شایعات مبنی بر اینکه علت شیوع این بیماری آلوده بودن آب این مناطق است، منتشر شد که مسئولان مربوطه قویا آلودگی آب را تکذیب کردند و حتی معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان آلودگی آب در هر نقطه از استان اصفهان را رد کرد.
در این زمینه مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شیوع بیماری‌های میکروبی در فصول گرم را امری طبیعی عنوان و بیان کرد: حتی چند درجه افزایش دما سبب فعال شدن عوامل بیماری‌زا می‌شود.
رضا فدایی با بیان اینکه گرمای هوا امراض اسهالی را افزایش می‌دهد، گفت: همه ساله اینگونه بیماری‌ها با یک نام مطرح می‌شود، اسهال خونی، تب، استفراغ، درد رکتوم و خستگی و زور پیچ شکم نشانه‌های شیگلوز است.
وی در خصوص شیوع شیگلوز در برخی از مناطق اصفهان از جمله سمیرم و شهرضا تصریح کرد: مرکز بهداشت استان در هر موقعیت زمانی و فصلی که با موجی از بیماری اپیدمی مواجه شود بلافاصله اقدامات آزمایشی را انجام می‌دهد و در این رابطه نیز از تعداد ۲۰ بیمار نمونه‌گیری‌های لازم به عمل آمده و طی امروز علت اصلی بروز شیگلوز در سمیرم اعلام می‌شود.
مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: اگر چه این بیماری هم مانند هر بیماری میکروبی دیگر به راحتی قابل انتقال است اما خطر جدی مبتلایان را تهدید نمی‌کند و نگران‌کننده نیست.
وی در ارتباط با علت بروز شیگلوز در این مناطق را به احتمال قوی گرمی هوا دانست و عنوان کرد: در نمونه‌گیری‌های (میکروبی و شیمیایی) انجام شده از آب تا این لحظه هیچ مشکلی که حاکی از وجود اختلال باشد مشاهده نشده اما با این همه علت و نحوه انتشار این بیماری به گونه‌ای پیچیده است.
فدایی یادآور شد: با توجه به اینکه شبکه‌های آب‌رسانی به هم متصل هستند باید تعداد زیادی به این بیماری مبتلا می‌شدند.

منتشر شده در :2015/04/22 - 02:04|شناسه خبر: 8307 1393 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه