امروز :یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۰۸:۲۵

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سالن برگزاری مراسم امضای توافق آماده است

سانه های آلمانی روز یکشنبه گزارش ها و تحلیل های مختلفی از ششمین روز مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در پایتخت اتریش منتشر کردند که در این میان خبرگزاری آلمان(د.پ.آ) مدعی شده که مذاکرات به یک توافق کلی رسیده و سالن ویژه برگزاری مراسم امضای توافق کلی نیز آماده شده است. به گزارش ایرنا، […]

سانه های آلمانی روز یکشنبه گزارش ها و تحلیل های مختلفی از ششمین روز مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در پایتخت اتریش منتشر کردند که در این میان خبرگزاری آلمان(د.پ.آ) مدعی شده که مذاکرات به یک توافق کلی رسیده و سالن ویژه برگزاری مراسم امضای توافق کلی نیز آماده شده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آلمان (د.پ.آ) در گزارش های لحظه به لحظه خود از ششمین روز آخرین مرحله مذاکرات هسته ای وین، نوشت: یک روز مانده به پایان ضرب الاجل ۲۴ نوامبر(سوم آذرماه)، دلهره از ناکام ماندن مذاکرات و از دست دادن فرصت برای دستیابی به یک توافق تاریخی احساس می شود.

این رسانه آلمانی البته در جدیدترین گزارش خود از وین مدعی شده است، با وجود آنکه هیچ خبر رسمی اعلام نشده اما به نظر می رسد طرفین به سمت امضای یک توافق کلی پیش رفته و حتی سالن ویژه برگزاری مراسم امضای توافق نیز آماده شده است.

‘د.پ.ا’ در ادامه با یادآوری حضور وزیران امورخارجه دو کشور دیگر گروه ۱+۵(روسیه و چین) در آخرین ساعات مهلت باقیمانده در وین، این پرسش را مطرح کرده که ‘آیا وزیران خارجه هفت کشور، سندی که بتوان به آن ‘توافق تاریخی’ لقب داد را برای امضا در روز دوشنبه در دست خواهند داشت یا نه؟’

این مطلب می افزاید: با وجود باقی بودن اختلافات بزرگی همچون موضوع غنی سازی اورانیوم در ایران و نحوه لغو تحریم ها، به نظر می رسد طرفین مذاکره همچنان با جدیت به دنبال دستیابی به توافق هستند؛ هرچند این توافق سیاسی و بر روی کلیات باشد.

این خبرگزاری آلمانی افزود: منابع دیپلماتیک غربی با رد این موضوع که هدف مذاکره کنندگان فقط تمدید دوباره مذاکرات است، تاکید می کنند، باید از این فرصت استثنایی که ممکن است دیگر به دست نیاید، نهایت استفاده را برد.

این رسانه آلمانی می افزاید: این درحالی است که در ایران ناکامی احتمالی در مذاکرات نیز یک پیروزی قلمداد می شود و بازنده اصلی ناکامی مذاکرات هسته ای را غرب و آمریکا می دانند.

به نوشته خبرگزاری آلمان، اهمیت حضور وزیران امور خارجه گروه ۱+۵ در وین می تواند آخرین تلاش ها برای خروج از بن بست و به نتیجه رساندن مذاکرات در آخرین ساعات باقیمانده باشد.

‘د.پ.ا’ همچنین نوشت: وزیران امور خارجه ۱+۵ و ایران تا نیمه شب دوشنبه فرصت دارند به مناقشه بزرگ ۱۲ ساله پایان دهند و هر توافقی باید منتقدان آن در آمریکا و ایران را قانع کند.

خبرنگاران شبکه های تلویزیونی خبری آلمان از جمله ZDF و ARD در گزارش های خود، با تاکید بر نامشخص بودن نتیجه مذاکرات تنها یک روز مانده به پایان مهلت ۲۴ نوامبر، هرچیزی اعم از توافق نهایی در دقیقه ۹۰، توافق بر کلیات و تمدید چند ماهه برای بررسی جزئیات و یا ناکامی مذاکرات را محتمل دانستند.

به اعتقاد گزارشکر شبکه ARD، مذاکرات نهایی و تعیین کننده از امشب (یکشنبه شب) با ورود وزیران امور خارجه روسیه و چین آغاز خواهد شد و می توان امیدوار بود تا نیمه شب دوشنبه، بعد از هفت روز مذاکره سخت و فشرده، خبری از توافق اعلام شود.

سایت خبری شبکه تلویزیونی NTV نیز در گزارش خود از ششمین روز مذاکرات وین۸، نوشت: باوجود ادامه مذاکرات سنگین و فشرده و دیدارهای دو و چندجانبه هیات های مذاکره کننده، با اضافه شدن وزیر خارجه آلمان به مذاکرات، هنوز پیشرفت قابل ملاحظه و امیدوار کننده ای حاصل نشده است.

این رسانه آلمانی مدعی شد که ایران به دنبال تمدید دوباره مذاکرات است زیرا اختلاف نظرهای بزرگی همچنان درمورد لغو تحریم ها و سطح و میزان غنی سازی میان طرفین وجود دارد.

روزنامه ‘فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ’ درمورد مذاکرات هسته ای وین ۸ نوشت: درحالی که مذاکرات در حساس ترین مرحله خود قرار دارد، هیچ خبر رسمی از جزئیات مذاکرات و توافق های طرفین از اتاق مذاکره به بیرون درز نمی کند و اطلاعاتی که گاه و بی گاه به صورت پراکنده منتشر می شود نیز جنبه تاکتیکی دارد.

خبرنگار این روزنامه آلمانی در وین، نوشت: این موضوع قطعی و جدی است که هیچکدام از مذاکره کنندگان خواهان ناکامی گفت وگوها نیستند؛ حتی اگر اختلافات جدی باقی بماند و طرفین از مواضع خود کوتاه نیایند؛ این را می توان از تکمیل شدن حلقه وزیران امور خارجه ۱+۵ به خوبی درک کرد.

این مطلب می افزاید: به فرض تمدید دوباره مذاکرات که بعید هم نیست، پرسش اساسی این است که چه تضمینی می تواند بهتر از امروز برای دستیابی به توافق در چند ماه آینده وجود داشته باشد.

این روزنامه آلمانی افزود: با نگاه به محتوای اصلی مذاکرات، دو موضوع برای ایرانی ها و آمریکایی ها به صورت نمادین از اهمیت بالایی برخودار است،«تعداد سانتریفیوژها» و «لغو تحریم ها».

به نوشته فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، پیشنهاد روسیه مبنی بر نگهداری اورانیوم غنی سازی شده مازاد بر نیاز ایران در این کشور می تواند موجب دستیابی توافق دوطرف درمورد موضوع ظرفیت غنی سازی تهران باشد.

در پایان این مطلب آمده است: البته هرگونه توافقی در وین نیز به این معنا نخواهد بود که روند گفت وگوهای ایران و ۱+۵ به پایان رسیده باشد،بلکه جزئیاتی وجود دارد که کارشناسان دو طرف باید درمورد آن ماه ها رایزنی و تبادل نظر کنند.

هفته نامه اشپیگل نیز در نسخه آنلاین خود با انتشار گزارش های ارسالی از وین درمورد دیدارهای وزیر خارجه آلمان و همچنین مذاکرات دو و چندجانبه هیات های مذاکره کننده ایران، آمریکا و اتحادیه اروپایی در ششمین روز مذاکرات، نوشت: با توجه به اینکه اختلاف بر سر موضوع های اصلی همچنان باقی است، شانس برای دستیابی به توافق تا ۲۴ نوامبر بسیار کاهش یافته و این احتمال تقویت شده که مذاکرات برای یک دوره چند ماهه دیگر دوباره تمدید شود. n00392189-b

منتشر شده در :2014/11/24 - 03:11|شناسه خبر: 1812 597 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه