امروز :یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۸:۳۴:۵۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

کشف ۱۰ شی تاریخی و بدل در یاسوج

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بویراحمد گفت: ۱۰ قلم اشیای فرهنگی، تاریخی و بدل در مرکز این استان کشف و ضبط شد.

محمد حسین زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد شی فرهنگی مربوط به دوره معاصر و قاجار در حین ایست و بازرسی در محور یاسوج ـ شیراز از سوی پاسگاه تنگ سرخ کشف شد .

وی اظهارکرد: این اشیا شامل گلاب پاش، ظرف ریتون، بز کوهی ، گاو میشی به جنس برنز، سنگ منقوش برجسته طرح بدل، گوشواره، النگو و انگشتر نقره ای از دوره قاجار است.

وی با بیان اینکه این اشیا از یکی از استانهای همجوار به قصد استان دیگری در حین انتقال از یک خودرو پراید کشف و ضبط شده افزود: دراین زمینه دو نفر دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شدند.

کهگیلویه وبویراحمد دارای هشت هزار شی تاریخی است .

ناحیه ای که امروزه استان کهگیلویه و بویراحمد نام دارد، بر پایه یافته های تاریخی از چندهزار سال پیش تاکنون مسکونی بوده است. آثاری که به دست آمده گواه آن است که از چندهزار سال پیش، اقوام عیلامی، بابلیها، کاسیها و اقوام دیگر در این منطقه سکونت داشته اند.

به باور مورخان، ایالت انشان عیلامی به مرکزیت شهر انشان در بیضا امروزی شامل سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد، سپیدان، ممسنی و حتی بعضی از بنادر خلیج فارس بود.

اشیای تاریخی این استان متعلق به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخ و دوره اسلامی است و قدمت این اشیا به پنج هزار سال پیش هم می رسد.

سکه های دوره ساسانی، ایلمانی، اشکانی، صفوی و عثمانی، سفال ها و تابوت های سفالی با قدمت سه هزار و۵۰۰ ساله، اشیای مفرقی و تیغه و ریز تیغه و سنگ های مادرهای فشنگی با قدمت شش هزار ساله از جمله مهمترین اشیای تاریخی این استان است.

منتشر شده در :2015/03/04 - 12:03|شناسه خبر: 5099 641 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه