امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۳۹:۳۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

«راهیان نور» فرصت تمرین اقتصاد مقاومتی

ممکن است تصور شود که اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی فقط به مسئولین اقتصادی کشور مربوط می شود، حال آنکه مردم نیز خود می توانند نقش پررنگ و موثری را در این زمینه ایفا کنند. صرفه جویی در مصرف آب، کمک به کاهش آلاینده های هوا، پرهیز از مصرف گرایی و حمایت از تولیدات داخلی ولو به اندازه ای کوچک می تواند سهم و وظیفه مردم در این حماسه ملی باشد.

به گزارش راه ملت به نقل از «خبرگزاری دانشجو» فرهنگ از خود گذشتگی، یکی از ارزش های اصیل و مهمی است که در طول هشت سال دفاع مقدس توانست کشور را از بحران های بزرگ نظامی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی نجات دهد. زنان و مردان کشور با تحمل غیرتمندانه دشواری های زندگی در شرایط حمله ناجوانمردانه دشمن، توانستند کشور و نظام جمهوری اسلامی را سربلند از این بحران بیرون بیاورند.مردان با حضور در میدان جنگ و سازندگی و زنان و کودکان با تحمل شرایط سخت زندگی در تحریم ها و کمبودها در برابر توطئه های جهانی ایستادگی کرده و دوره ارزشمند و افتخار آمیزی را به تاریخ کشور اضافه کردند.

در شرایطی که انقلاب نوپای اسلامی در حال شکل دهی به پایه های نظام جدید بود، حمله نظامی عراق فشار بسیار زیادی را به کشور تحمیل کرد. به طور معمول وقوع جنگ در دنیا به دلیل تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد کشورها تبعات سنگینی را همراه داشته و گاها منجر به وقوع فجایع انسانی و اخلاقی بسیار زیادی می شود. مفهوم جنگ در ادبیات جهانی همراه با مفاهیمی همچون قحطی، گرسنگی مفرط، شیوع بیماری ها، مرگ و میر ناشی از فقر و حتی وقوع قتل و درگیری های داخلی برای کسب غذا است.

آنچه توانست ایران اسلامی را از گزند این قبیل آسیب ها و مشکلات در دوره هشت ساله جنگ در امان بدارد، علاوه بر مدیریت اقتصادی که بر کشور حاکم بود، نفوذ بی نظیر فرهنگ مقاومت و از خودگذشتگی در میان بافت مردمی انقلاب بود. سیاست های اقتصاد مقاومتی در شرایطی که کشور تا پیش از آن به شدت وابسته به خارج بود و تحریم ها، وضعیت اداره معاش مردم را با سختی های زیادی رو به رو کرده بود، اگر با آگاهی و بصیرت مردمی و همچنین ایثار ملت شریف ایران همراه نبود، هرگز نمی توانست موفق عمل کند.

نسل انقلاب ثابت کرده است که نه فقط در روزهای پیروزی و شادی بلکه در سخت ترین شرایط ممکن نیز با جان و مال خود از انقلاب مقدس اسلامی دفاع کرده و تا آخرین لحظه پای آرمان های این انقلاب مانده است. نسلی که در عصر ستمشاهی زجر مبارزه با حکومت طاغوت و درد شکنجه و تحقیر و ظلم را تحمل کرده و تا آخرین لحظه زیر بیرق انقلاب امام خمینی سینه زدند. نسلی که در روزهای جنگ و ویرانی با حضور در میدان نبرد و سازندگی و هچنین شکیبایی در مقابل کمبودها و تحریم ها ایستادگی کردند و تا امروز نیز پای آرمان های خود ایستاده اند.

امروز پس از گذشت سه دهه از شکوفایی انقلاب باید باور داشته باشیم که جنگ نه تنها نمام نشده بلکه هجمه دشمن سنگین تر و عرصه دفاع نیز به دلیل غفلت مردمی ضعیف تر شده است. باید باور داشت که کشور تحت فشار جنگ عظیم فرهنگی و هچنین یک جنگ تمام عیار اقتصادی است و بیش از همه نسل جوان کشور موظف است تا در این عرصه دفاع لازم را انجام دهد.

اگر اوضاع کشور یک روزاقتضا می کرد که جوانانی جان خود را برای دفاع از کشور فدا کنند، امروز نیز وضعیت ایجاب می کند که همه ملت به ویژه نسل جوان در عرصه مبارزات اقتصادی و پیاده سازی سیاست های اقتصاد دقیق مقاومتی اقدامات لازم را انجام دهند. اقتصاد مقاومتی و ایستادگی در برابر جنگ اقصادی، امروز یعنی حمایت تمام قد زوج های جوان از کالاهای ایرانی، یعنی فرهنگ صرفه جویی و ریشه کن کردن مصرف گرایی در جامعه که یقینا بیش از هر کسی در توان نسل جوان کشور است.

اقتصاد مقاومتی از منظر فقهی نیز به نوعی مورد توجه واقع شده است. چرا که جامعه اسلامی و حکومت اسلامی از منظر فقه شیعی و آیات قرآن کریم حائز شأن و کرامت است و این شأن ایجاب می کند که از حربه های دشمن برای ضربه زدن به نظام اسلامی جلوگیری کرد. امروز دشمن از منظر اقتصادی وارد جنگ با نظام اسلامی ایران شده و صدمات زیادی را به حکومت وارد می کند، بنابراین وظیفه هر فرد مسلمان است که از رکن اقتصادی حکومت اسلامی در برابر توطئه دشمنان دفاع کند؛ ولو آنکه این دفاع در اندازه کاهش مصرف آب آشامیدنی باشد!

اگر با شنیدن خاطره رشادت های مردمی و نظامی در دوران هشت ساله جنگ احساس شعف و افتخار می کنیم، لازم است که بدانیم اکنون زمان قدردانی از خون های ریخته شده است. ممکن است تصور شود که اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی فقط به مسئولین اقتصادی کشور مربوط می شود، حال آنکه مردم نیز خود می توانند نقش پررنگ و موثری را در این زمینه ایفا کنند. صرفه جویی در مصرف آب، کمک به کاهش آلاینده های هوا، پرهیز از مصرف گرایی و حمایت از تولیدات داخلی ولو به اندازه ای کوچک می تواند سهم و وظیفه مردم در این حماسه ملی باشد.

در حوزه دفاع از ارزش های کشور، امر ولی برای ورود به این عرصه کافی است؛ همین که رهبری فرمان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تغییر سبک زندگی مردم را صادر کرده اند کافی است تا مردم بدون آنکه منتظر اقدامات دولت و مسئولین بمانند، وارد این عرصه شوند. آیا جز این است که دولت ها و مسئولین بارها ثابت کرده اند که در راستای مطالبات رهبری یک گام عقب تر از مردم هستند؟ حتی در دوران جنگ نیز، مردم هرگز منتظر دولت نماندند و خودشان به صورت داوطلبانه و خودجوش وارد عرصه دفاعی شدند. خود مقام معظم رهبری نیز در این رابطه معتقدند که امور باید به دست مردم سپرده شود و در این رابطه در بیاناتی فرموده اند که: «صاحب کشور مردمند؛ بله، کشور صاحب دارد؛ صاحب کشور کیست؟ مردم. کار وقتی دست خود مردم سپرده شد – که صاحبان کشورند، صاحبان آینده‌اند – آن‌وقت کارها به سامان خواهد رسید. تدبیر مسئولان در هر برهه‌ای از زمان در دوران جمهوری اسلامی، باید این باشد؛ کارها با تدبیر، با برنامه‌ریزی، با ملاحظه‌ی همه‌ی ظرایف و دقایق در اختیار مردم گذاشته بشود؛ آن‌وقت کارها پیش خواهد رفت. ما هم از اوّل انقلاب تا امروز هر وقتی هر کاری را محوّل به مردم کردیم، آن کار پیش رفته است؛ هر کاری را انحصاری در اختیار مسئولان و رؤسا و مانند اینها قرار دادیم، کار متوقّف مانده است.»

مردم به ویژه نسل جوان باید توان خود را در این رابطه نشان دهند، اکنون که موسم عزیمت جوانان و خانواده ها به مناطق جنگی جنوب است می توان از این موقعیت به عنوان کارگاه اقتصاد مقاومتی بهره برد و زندگی ساده، به دور از اصراف و تجمل را ظرف چند روز حضور در مناطق جنگی تمرین کرد. یقینا این تمرین چند روزه اگر با آگاهی لازم و با فهم صحیح از میدان جنگ فعلی صورت بگیرد، می تواند پس از سفر نیز در ذهن فرد نهادینه شده و به تدریج تبدیل به فرهنگ مصرفی جدیدی شود.

 

منتشر شده در :2015/03/09 - 07:03|شناسه خبر: 5527 754 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه