امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۱:۳۰:۳۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

دلواپس بودن جرم نیست اما به معنای متهم کردن و نادیده گرفتن زحمات و خدمات نباشد/ از همه دولت‌ها حمایت می‌کنم البته چک سفید امضا به‌کسی نمی‌دهم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب دقایقی پیش در اجتماع پرشور زائران و مجاوران در رواق امام خمینی(ره) حرم حضرت ثامن الحجج(ع) به ایراد سخنرانی پرداختند.

مهمترین محور‌های سخنرانی مقام معظم رهبری به شرح ذیل است:

* نوروز باستانی نوروز پادشاهان و فرصتی برای سلاطین و حکام مستبد بود تا عظمت ظاهری خود را به رخ ملت‌ها بکشانند.

*امروز بعد از گذشت قرن‌ها، امروز نوروز بهانه و وسیله‌ای است برای ارتباط قلبی میان مردم و میان مبدأ عظمت و عزت یعنی ذات مقدس باری تعالی. در نوروز ایرانی حقیقت نوروز یک حقیقت مردمی است. مردم به مناسبت نوروز با یکدیگر با صفا و محبت رفتار می‌کنند.

* نوروزی که امروز ما داریم، نوروز باستانی نیست بلکه نوروز ایرانی و نوروز ملت مسلمانی است که از قالب این مراسم کهن، توانسته برای خود سرمایه‌ای فراهم کند و به سمت هدف‌های خود پیش برود.

* نماز با آن همه راز و رمزی که در حقیقت نماز نهفته است که معراج مومن است، وسیله سعادت است، از همه اعمال برتر و بالاتر است. حتی نماز دارای جنبه اجتماعی نیز هست. آن هم این است که مسلمانان به وسیله نماز، یکایک آن‌ها با یک مرکز واحدی در تماس می‌شوند. در آن واحد در وقت نماز همه مسلمانان در همه نقاطی که دنیای اسلام گسترده است، دل را به یک مرکز واحدی متصل می‌کنند. این اتصال همه دل‌ها به یک مرکز واحد یک مسئله اجتماعی و نظام‌ساز است. معین‌کننده و شکل‌دهنده هندسه نظام اسلامی است.

* زکات که دارای جنبه‌های فردی است  و گذشت انسان را و اعطای ما یحب را به انسان می‌آموزد که این یک تجربه و آزمون بسیار بزرگ است، یک ترجمان اجتماعی دارد و آن هم این است که زکات به معنی مطلب انفاقات است. جنبه اجتماعی و نظام‌سازی زکات، این است که انسانی که در محیط اسلامی و در جامعه اسلامی برخوردار از مال دنیوی است خود را متعد می‌داند و مدیون می‌داند. طلبکار نمی‌داند بلکه بدهکار جامعه اسلامی می‌داند.

* امر به‌معروف و نهی از منکر، به نوعی زیربنای همه حرکات اجتماعی اسلام است. امر به معروف به معنای این است که همه مومنان در هم نقاط عالم مردم را به سمت کارهای نیکو حرکت دهند و نهی از منکر یعنی از پلشتی‌ها و زشتی‌ها دور بدارند.

* معنای مهم امر به معروف و نهی از منکر، نباید منحصر کرد به مسائل زیرنصاب اهمیت. برخی تصور می‌کنند امر به معروف و نهی از منکر منحصر می‌شود به این که به فلان زنی یا فلان مردی که فرع دینی را رعایت نمی‌کند تذکر دهد، البته این‌ها هست اما مهمترین قلم امر به معروف این ها نیست.  مهمترین امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از امر به بزرگترین معروفات و نهی از بزرگترین منکر‌ها.

* بزرگترین امر به معروف ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی است. معروفی بالاتر از ایجاد و حفظ نظام اسلامی نداریم. هرکسی در این راه تلاش کند آمر به معروف است.

* حفظ عزت و ابروی ملت ایران بزرگترین معروف است. اعتلای فرهنگ و سلامت محیط اخلاقی، محیط خانوادگی و تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید، همگانی کردن اخلاق اسلامی،‌ گسترش علم و فناوری، استقرار عدالت قضایی و عدالت اقتصادی، مجاهدت برای اقتدار ملت ایران و فراتر از آن اقتدار امت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی مهمترین معروف‌ها هستند؛ همه موظفند در این راه تلاش و امر کنند. نقطه مقابل از این‌ها منکر‌ها ست.

* ابتذال اخلاقی، کمک به دشمنان، تضعیف نظام اسلامی، تضعیف فرهنگ اسلامی، تضعیف اقتصاد و علم و فناوری از مهمترین منکرات است.

* اسلام با هر منشا اجتماعی افراد و هر سلیقه اجتماعی اسلام از ما می‌خواهد، همافزایی و انسجام و به یکدیگر کمک کردن را. دولت‌ها در نظام اسلامی باید موردحمایت مردم قرار گیرند. حتی از سوی کسانی که به این شخص خاص در دولت رای ندادند از سوی آن‌ها هم باید مورد پشتیبانی و حمایت قرار بگیرند این حرف حقیقی و لب معنای انسجام اسلامی در کشور اسلامی ماست. همه باید به عنوان یک واحد با دولتی که مسئول کار است و بر سر کار است اتحاد کلمه نشان دهند و کمک کنند. مخصوصا در آن مواردی که کشور با مسائل مهم و چالش ‌های مهمی روبه روست.

* امروز وظیفه همه آحاد ملت این است که از مسئولین کشور، از مسئولان دولتی حمایت کنند. این مخصوص این دولت نیست بلکه مربوط به همه دولت‌هاست. همه دولت‌ها دغدغه اساسی آن‌ ها حل مشکلات مردم است. ممکن است توانایی‌های مختلف داشته و یا سلایق مختلفی داشته باشند بلکه هدف در همه این ها است که در دوره مسئولیت خود بتوانند در حد توان مشکلات کشور را حل کنند.

* هر دولتی که در چارچوب قانون اساسی بر سرکار بیاید دولت مشروع است. مهم نیست که چه قدر و چه نسبتی از آحاد رای دهندگان به آن رئیس جمهور یا این رئیس‌جمهور رای دادند. حقوق دو جانبه‌ای برقرار است.

* هر دولتی منتقدینی دارد. این دولت هم منتقدانی دارد. دولت‌های قبل هم داشتند. تا اینجا هیچ اشکالی ندارد؛ کسانی هستند که این رفتار و حرف و سیاست را قبول ندارند منتقد هستند و انتقاد می‌کنند اما انتقاد ها باید در چارچوب منتقی باشد.

*بنده نیز به دولت‌های گوناگون انتقاد داشتم و تذکر دادم. در هیچ موردی که به نظرم جای عیب بوده خودداری از تذکر نکردم ولی در وضع و موقعیت و در شکل مناسب ابراز داشتیم. تذکر دادن هیچ اشکالی ندارد اما این تذکر بایستی طوری باشد که اعتماد عمومی را از کسانی که مسئول هستند و مشغول کارند سلب نکند. باید جوری باشد که موجب بی اعتمادی حقوقی نشود. اهانت وجود نداشته باشد. روش‌های خشم آلود وجود نداشته باشد بلکه همه با برادری اسلامی به مسئله ارتباط میان دولت و ملت نگاه کنند و با آن شیوه رفتار کنند.

* مردم باید با دولت با نگاه همراهی و مهربانانه و با نگاه همدلی سخن گفت و هم مسئولان کشور. در ۳ قوه باید آن‌ها با منتقدان خود و کسانی که انتقاد می‌کنند، رفتار مناسبی داشته باشند، آن‌ها را تحقیر نکند. تحقیر مخالفان از سوی مسئولان خلاف تدبیر و حکمت است.

* من مردم عزیز را به بیتفاوتی دعوت نمی‌کنم به نظارت نکردن دعوت نمی‌کنم بلکه به اهتمام به مسائل اصلی کشور دعوت می‌کنم اصرار می‌کنم برخورد‌ها تحقیر آمیز نباشد. نه از سوی مردم نسبت به مسئولان و نه از سوی مسئولان نسبت به منتقدین. دلواپس بودن جرم نیست. دغدغه بودن جرم نیست. می‌توان برخی احساس دلواپسی و دغدغه مندی کنند اما این به معنای متهم کردن و نادیده گرفتن زحمات و خدمات نباشد.

* دولت و طرفداران دولت و کسانی که ابراز دغدغه و دلواپسی می‌کنند،‌تحقیر نکنند.

* از همه دولت‌ها حمایت کردم و می‌کنم. از این دولت‌ هم حمایت می‌کنم البته چک سفید امضا هم به کسی نمی‌دهم. نگاه به عملکرد‌ها می‌کنم و برحسب عملکرد قضاوت می‌کنم.

* امروز در دنیای مجازی و رسانه‌های صوتی و تصویری غوغایی است. ۱۰۰ ها رسانه و هزاران رسانه در حال بمباران افکار جوانان ما هستند. برخی سعی می‌کنند جوانان را از دین برگردانند. برخی سعی می‌کنند جوانان را از نظام اسلامی منصرف کنند. این بمباران به طور دائم روی سر جوانان ماست. همین جوانان در روز ۲۲ بهمن می‌آیند شعار می‌دهند و نسبت به اسلام،‌ نظام اسلامی، انقلاب و امام ابراز ارادت می‌کنند.

* همه در‌ها را به روی یک ملت می‌بنند درحالی که آن ملت می‌توانهد در بخش‌های مختلف کارهای بزرگ کند. همین فاز ۱۲ پارس جنوبی به وسیله رئیس‌جمهور افتتاح شد یک طرح صنعتی بسیار بزرگ و پیچیده است که می‌تواند محصول تلاش‌ عمومی ملت را افزایش دهد. از این قبیل پیشرفت‌ها داریم.

*در رزمایش نیروی‌های مسلح دستگاه‌هایی وارد عرصه عمل شدند که دشمنان متعجب شدند و به زبان آوردند. این ها همه در زمان تحریم اتفاق افتاده است. این ها در سال‌های ۸۹، ۹۰، ۹۱ و ۹۲ که تحریم‌های فلج‌کننده بر کشور سایه افکنده اتفاق افتاده است. این تحریم‌ها فرصت است. دشواری‌هایی به وجود‌آورده اما این تحریم می‌تواند فرصت باشد.

* یکی از نقدترین و بزرگ ترین چالش‌های کشور امروز مسئله اقتصاد ملی است. حق مردم ماست که از اقتصاد شکوفا برخوردار باشند. طبقه ضعیف از وضعیت قابل قبول برخوردار باشد. اقتصاد کشور نیازمند یک حرکت جدی و کار بزرگ است.

* چندسال است نسبت به اقتصاد حرف می‌زنم، چند سال قبل پیش بینی کردم دشمنان بر روی اقتصاد ما متمرکز خواهند شد و مسئولان خود را آماده کنند کمر‌ها را محکم کنند برای مواجهه با خصومت دشمنان و سیاست‌های خصمانه دشمنان که روی اقتصاد کشور متمرکز شده‌اند.

* ما باید امروز دهه عدالت و پیشرفت از نیمه گذشته است. ۲۰ سال چشم‌انداز به نیمه رسید. ۲۰ سال را برای چشم انداز ۲۰ ساله معین کردیم ۱۰ سال گذشته است و ۱۰ سال مقابل ماست. حساسیت مسائل اقتصادی با توجه به این واقعیت‌ها بیشتر می‌شود. صریحا دشمنان می‌گویند هدف آن‌ها از فشار‌های اقتصادی، یک هدف سیاسی است تا مردم را مقابل نظام قرار دهند.

* آمریکا عامل اصلی فشار‌هاست و خودشان هم اصرار دارند تا متمرکز شوند روی اقتصاد ملت ما. هدف این است که مردم را در مقابل دستگاه قرار دهند. به دروغ گاهی ادعا می‌کنند که حامی ملت هستند که نمی شود باور کردو هدف آن‌ها هدف سیاسی است و می‌خواهند امنیتی که در کشور است که در منطقه غرب آسیا بی‌نظیر است. امروز در هیچ کشوری نه در شرق، غرب ، شمال و جنوب امنیتی مانند امنیت امروز حاکم بر کشور وجود ندارد. می‌خواهند به دست مردم این امنیت را از بین ببرنند. تحریک می‌کنند و کارمی کنند و با جدیت و با شدت به‌دنبال آن هستند که این چالشی بزرگ است. مسئله اقتصاد را باید جدی بگیریم.

* عرصه اقتصاد امروز به خاطر سیاست‌های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار و جنگ است جنگی از نوع خاص. در این عرصه هر کسی بتواند به رقم کشور تلاش کند، جهاد کرده است. هرکس کمک کند به اقتصاد کشور، حرکتی جهادی انجام داده است.

* در نگاه کلان به اقتصاد کشور، ۲ نگاه وجود دارد. خواهش می‌کنم صاحب‌نظران و جوانان و عامه مردم توجه کنند به رونق و پیشرفت اقتصاد. یک نگاه می‌گوید ما پیشرفت اقتصاد را باید از ظرفیت‌های درون کشور و مردم تامین کنیم. ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور وجود دارد که این ظرفیت‌ها یا استفاده نشده یا درست استفاده نشده است. از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و اقتصاد درون‌زا و اقتصادی که مایه خود را از درون کشور و از توانایی‌های مردم به دست می‌آورد. برای رونق اقتصادی به استعداد‌ها نگاه کنیم و به درستی به کارگیریم.

* نگاه دوم این است که با استفاده از کمک بیرون از مرز‌هاست. می‌گوید سیاست خارجی را تغییر دهیم تا اقتصاد درست شود و تحمیل قدرت‌های مستکبر را در بخش‌های گوناگون بپذیریم تا اقتصاد رونق پیدا کند. شرایط نشان می‌دهد این نگاه کاملا غلط و عقیم و بی‌فایده است.

* همین تحریم‌هایی که امروز علیه ملت ایران اعمال می‌شود دلیل محکم و متقنی بر غلط بودن این نگاه است. اینکه اگر به امید قدرت‌های خارجی نشستید و با زیر بار رفتن آن‌ها اقتصاد را رونق دهید، آن‌ها قانع نیستند. امروز روسای قدرت‌های مستکبر می‌خواهند همین نگاه را تقویت کنند.

* اوباما در پیام نوروزی می‌گوید حرف‌های ما را قبول کنید. می‌گوید در مذاکرات انچیزی که ما دیکته می‌کنیم قبول کنید تا فعالیت اقتصادی در کشور شما راه بیافتد و کار درست شود و اقتصاد شکوفا شود.

* اقتصاد مقاومتی که مطرح شد و خوشبختانه مورد قبول همه قرار گرفت. وقتی اجازه نمی‌دهند برای زمین خود از بیرون آب بیاوری باید چاه بکنی تا محتاج آب آن همسایه بخیل نباشی. باید از درون خود استمداد کنیم تا کارها را پیش ببریم.

* نه در اقتصاد و نه در هیچ برنامه دیگر بدون هدف‌گذاری نمی‌توان حرکت کرد. اگر در هر کاری بدون هدف‌گذاری مسئولان دولتی حرکت کنند و پیش بروند کار به روزمرگی خواهد رسید. هدفگذاری ثابت باید وجود داشته باشد. آن چیزی که امسال باید به عنوان هدف اقتصاد مورد توجه باشد و سال های بعد، سرمایه‌گذاری بر روی تولید داخلی. همه تلاش باید برای تقویت تولید داخلی بسیج شود. از همه مسئولانی که در زمینه‌های اقتصاد فعالیت دارند و از همه احاد مردم مطالبه شود که به تقویب تولید داخلی کمک کنند.

* پیشرفت علم و فناوری به پیشرفت اقتصاد کمک می‌کند و بنگاه‌های دانش بنیان می‌توانند به اقتصاد ملی کمک کنند. نهضت کاهش خام فروشی یکی از کارهای لازم است. ما باید کاری کنیم که خام فروشی به تدریج کاهش پیدا کند تا به کلی از بین برود. بانک ها می‌توانند نقش ایفا کنند هم نقش کمک کننده و هم تخریب‌کننده. برخی از بانک‌ها در سرتاسر کشور بنگاه های اقتصادی کوچک را نابود و تعطیل کردند. یکی از کارهای اساسی تسهیل سرمایه گذاری و کاهش واردات کالاهای مصرفی است. مبارزه با قاچاق از دیگر اقدامات مورد توجه باشد.

* نقش مردم آن کسانی که قادر در سرمایه گذاری هستند باید سرمایه را متوجه تولید کنند. کسانی که مصرف کننده هستند همه ملت ما مصرف کننده هستند. محصولات داخلی را مصرف کنند. سعی کنند همه محصولات داخلی را مصرف کنند و کارگر ایرانی را حمایت کنند و کارگاه های داخلی را رونق دهند. «پرهیز از اسراف» اسراف و زیاده روی که در اسلام این همه مذمت شده است سرنوشت اقتصاد ملی را تعیین می‌کند. اگر از اسراف و زیاده روی پرهیز کند، وسایل تشریفاتی زیادی در مهمانی‌ها و عقد‌ها و عروسی‌ها پرهیز شود به اقتصاد ملی کمک می‌کند.

* در زمینه اقتصاد، تحریم تنها ابزار دشمنان است. تنها ابزار دشمن برای مقابله با ملت ایران امروز تحریم است اگر با تدبیر و درست عمل کنیم می‌تواند بی‌اثر شود. پیشرفت های نظامی، پارک‌های علم و فناوری، تحریم مشکل تر بود اما برکاتی هم داشت و به ما نشان داد که باید به خود متکی باشیم. به ما ثابت کرد که بایداز نیروهای درونی استفاده کنیم. اگر مسئولان دولتی و احاد مردم و به ویژه فعالان بخش خصوصی تلاش کنند و دستگاه های رسانه ای عمومی، خواهیم دید که تحریم قادر نخواهد بود ملت ایران را از پیشرفت باز بدارد.

* در زمینه مسائل هسته‌ای، دشمنان ما که طرف مقابل ملت ایران و عمده آن ها آمریکا هستند آنها با تدبیر و با سیاستگذاری حرکت می‌کنند. آن‌ها به مذاکرات احتیاج دارند. آمریکا به مذاکرات بسیار احتیاج دارد و اختلافاتی که بین آمریکایی‌ها است به این معنانیست که نیازمند مذاکرات نیستند. در همین پیام نوروزی اوباما، متاسفانه حرف های غیر صادقانه ای وجود داشت.

* یکی از حرف ها این بود که در ایران کسانی هستند که با حرف دیپلماتیک مسئله هسته‌ای، موافقت ندارند. می گوید کسانی هستند که نمی‌خواهد با مذاکرات حل شود. در ایران هیچ کس نیست که نخواهد مسئله هسته‌ای حل شود. آن که ملت ایران نمی‌خواهد عبارت است از قبول تحمیل‌ها و زورگویی‌های امریکا. آن چه ملت مقاومت می‌کند قبول زورگویی‌ها طرف مقابل است. ملت ایستاده است و یقینا نه هیئت مذاکره کننده و نه مسئولان و نه مردم ایران مطلقاً این را قبول نخواهند کرد.

* این مذاکراتی که در جریان است، که با دولت‌های اروپایی و آمریکایی است مذاکره با آمریکا در مسئله هسته‌ای است و لاغیر. در مورد مسائل منطقه‌ای مذاکره نمی‌کنیم چراکه هدف آن‌ها نقطه مقابل هدف ماست. ما تسلط ملت‌ها و آرامش را می‌خواهیم آن‌ها ناامنی می‌خواهند. آن‌ها در مقابل بیداری اسلامی که به وسیله ملت‌ها شروع شد، ضد حمله شروع کردند. ما نه در مسئله داخلی، تسلیحات نظامی و منطقه‌ای مطلقا مذاکره و صحبتی نداریم.

* این که آمریکایی ها تکرار می‌کنند ما با ایران قرارداد می بندیم بعد نگاه می‌کنیم اگر عمل کردند تحریم‌ها را برمی داریم ما این را قبول نداریم. رفع تحریم‌ها جزو موضوع مذاکره است نه نتیجه مذاکره. این خدعه آمریکایی‌است. مسئولان ما صریحا گفتند که رفع تحریم‌ها باید بدون هیچ فاصله ای در هنگام رسیدن توافق انجام شود.

* آمریکایی ها تکرار می کنند ایران باید در تصمیم‌هایی که می‌گیرد و چیز‌هایی که قبول می‌کند بازگشت‌ناپذیری وجود داشته باشد ما این را قبول نداریم. رفع تحریم‌ها جزو موضوع مذاکره است نه نتیجه مذاکره. این خدعه آمریکایی‌است. مسئولان ما صریحا گفتند که رفع تحریم‌ها باید بدون هیچ فاصله ای در هنگام رسیدن توافق انجام شود.

* آمریکایی ها تکرار می کنند ایران باید در تصمیم‌هایی که می‌گیرد و چیز‌هایی که قبول می‌کند بازگشت‌ناپذیری وجود داشته باشد ما این را قبول نداریم. این صنعت بومی و مردمی است و باید پیش برود و این پیشرفت جزو ذات هر صنعت و فناوری است. ما در مذاکرات به همه تعهدات بین المللی و اخلاق سیاسی اسلامی پایبند بودیم. عهدشکنی کردند و تنوع در آرا و تقلب نشان دادند.

* تهدید‌های آن‌ها بی اثر است، تهدید به تحریم بیشتر و تحرک نظامی ملت ایران را نمی ترساند و ملت ایران ایستاده است. توفیقات الهی می‌تواند ملت ما را در این راه موفق کند.

 

 

منبع : مشرق

???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ???? ???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ???? ???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ???? ???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ???? ???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ???? ???? ? ??????? ???? ?????? ?? ??? ???? ????

منتشر شده در :2015/03/21 - 05:03|شناسه خبر: 6509 828 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه