امروز :سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۳۳:۰۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

همای: من یک مسلمان شیعه ام/آواز خواندن را با نوحه خواندن و عشق به امام حسین آغاز کردم

پرواز همای خواننده‌ای نام آشنا در عرصه موسیقی است . او پس از کنسرت های متفاوتی‌ که در تالار وحدت ، مجموعه فرهنگی‌ تاریخی کاخ نیاوران و جشنوارهٔ موسیقی‌ فجر و حوزهٔ هنری رشت اجرا کرد خیلی‌ زود سر زبانهاافتاد و تا امروز بیش از ۴۰۰ کنسرت در اروپا،آمریکا ، کانادا و استرالیا اجرا کرده است. جالب اینجاست که او بر خلاف همهٔ شایعات تمام این مدت در ایران زندگی‌ می‌‌کرده و آهنگ‌ها و سروده‌هایش را در ایران کار کرده است .گفت و گوی ما را با او در ادامه می خوانید:.

راه ملت، پرواز همای خواننده‌ای نام  آشنا در عرصه موسیقی است . او پس از کنسرت های متفاوتی‌ که در تالار وحدت ، مجموعه  فرهنگی‌ تاریخی کاخ نیاوران  و جشنوارهٔ موسیقی‌ فجر و حوزهٔ هنری رشت  اجرا کرد  خیلی‌ زود سر زبانهاافتاد و تا امروز بیش از ۴۰۰ کنسرت در اروپا،آمریکا ، کانادا و استرالیا اجرا کرده است. جالب اینجاست که او بر خلاف همهٔ شایعات تمام این مدت در ایران زندگی‌ می‌‌کرده و آهنگ‌ها و سروده‌هایش را در ایران کار کرده است .گفت و گوی ما را با او در ادامه می خوانید:.

آقای پرواز همای اگر چه خیلی‌‌ها با نام و صدای شما آشنا هستند اما می خواهیم خلاصه‌ای از زندگی‌ هنری  گذشته تا امروزتان را برایمان بازگو کنید.

من پرواز همای ۲۰ بهمن ۳۴ ساله پیش دردهکده‌ای دور افتاده  از شهرستان شفت درگیلان به دنیا آمدم. کشاورز زاده هستم و درخانواده‌ای تهیدست چشم‌هایم به جهان بازشد  . نقاشی و سرودن را از ۹ سالگی درمدرسه آغاز کردم . به موسیقی‌ و نمایش علاقه ٔزیادی داشتم و  از هنرستان نقاشی و گرافیک کمال الملک رشت دیپلم گرفتم . موسیقی گیلان و ردیف آواز ایران را نزد زنده یاد فریدون پوررضا آغاز کردم و همزمان در کلاس بازیگری وادبیات نمایش استاد بهزاده عشقی‌ بازیگری را تجربه کردم . از ۱۸ سالگی به تهران آمدم ،پس از انصراف از رشتهٔ نمایش دانشگاه هنرو معماری وارد کنسرواتور موسیقی تهران شدم .  ردیف  آوازی را  نزد استادان سید کمالدین عباسی ، هنگامهٔ اخوان و کریم صالحه عظیمی‌  ادامه دادم. سه تار را ازاستاد محمد فیروزی و پیانو را از استاد فرزاد نوشاد آموختم . سالهاست که از دانش استاد محسن الهامیان در زمینهٔ تئوری موسیقی‌،هارمونی و آهنگ سازی بهره می‌برم و درزمینهٔ شعر و ادبیات فارسی از استادان محمود طیاری ، دکتر علیقلی محمودی بختیاری ،استاد  دادبه ، علی‌ اکبر کنی و …بهره مند هستم  . از ۴ سال گذشته هنر خواندن و آواز ایتالیای را در ایتالیا نزد  مایسرو  دلفومنیگوچی در کلاس‌های خصوصی وکنسرتوار جوزپه وردی میلان آغاز کرده ام .

به عنوان یک هنرمند  موفق امروز چگونه   کارهای گذشته خودتان را نقدمی‌کنید ؟
 

حقیقت اینجاست که من جوان و بی تجربه بودم و در کنار موفقیت‌ها اشتباهات زیادی داشتم که همان اشتباهات مسیر را برای تفکرات اشتباه درباره من هموار می کرد و من نیز در جاده ای پر از خطر گمراه بودم .

در سرزمینی که  حتی اسطوره هایمان می‌نشینند و از چاله به چاه افتادن مان رانگاه می کنند و لذت میبرند اشتباه کردن عجیب نیست و انسان نیز جایز الخطاست. حوادث عجیب غریبی که در ۵ سال گذشته در ایران رخداد باعث شد تا هر چه من رشته کرده بودم پنبه شود و بعضی‌ از آهنگ‌های من بگونه‌‌ای تعبیر شد و  مرده سؤ استفاده قرار گرفت که ای کاش هرگز آن آهنگ‌ها را نمیخواندم و چه بسا اگر کسانی‌ بودند که تجربیاتشان راآسان در اختیارم می‌گذاشتند من نیز بااحتیاط گام بر می‌‌داشتم.

شما  در سروده‌های تان به سوژه‌هایی‌ پرداخته اید و به گونه‌ای سخن گفته اید  که بسیاری شما را به اباحه گری متهم می کنند و انتقاد‌های نهفته در کارتان رافاصله گرفتن از ارزش‌های دینی تلقی‌ کرده اند

من یک مسلمان شیعه هستم و از نه سالگی اواز خواندن را با تعزیه و نوحه خواندن در روزهای محرم  با عشق به امام حسین آغاز کرده ام اما امروز برای دفاع ازدین خودم در رابطه با این ابهامات با افتخار بیان می کنم که به همهٔ ارزش‌های دینی و ملی‌  سرزمین باور  دارم و پایبندم  و حالا که خوانندگی در موسیقی ایرانی را برگزیدم هر چه که تا امروز خوانده ام یا کنایه ای به رفتار های ریاکارانه بوده و یا عاشقانه و عارفانه و اجتماعی  ، اماباور دارم  که بی‌ پرده سخن گفتن‌های من موجب برداشت متفاوتی از سروده هایم شد واگر می شد به گذشته باز گردم هرگز بعضی‌ ازسروده‌ها و آهنگ‌ها را نمی ساختم ونمی خواندم ،اما منظور من از بیان این پیامها تنها کنایه زدن به ریا و کینه‌ها و حسادت‌ها وعجب و دورنگی ها بوده  و هرگز قصد کنایه زدن  به  اعتقاد‌ها و ارزش های دینی ‌ رانداشته‌ام و خود نیز  به همهٔ این ارزش‌هاپایبندم و موفقیتم را خواست خدا می دانم .همیشه در کارهای عارفانه ای که سروده و خوانده ام  یا با خدا  سخن گفته ام و یا  درباره حقانیت خدا حرف های بسیار داشته ام مانند آهنگ  ( خدا در روستای ماست ) و یا  ( اپرای موسی و شبان ) و یا اهنگ  ( بی کس ) یا ( کودکی بودم و دنبال خدا ) که هر کس با شنیدن این اهنگ ها پی به  حقانیت خدا خواهد برد  و من بیش از همه  آنان که به من وصله اباهه گری می چسبانند به خدا و انبیا ایمان دارم .

مصاحبه و حضورتان در برخی‌از شبکه‌های  تلوزیونی مانند صدای آمریکا را چگونه توجیه می‌کنید ؟ با وجود اینکه این شبکه‌ها دشمنان اصلی ایران و انقلاب محسوب می شوند .

توجیهی‌ ندارم اشتباه اشتباه است اماهرگز مصاحبه‌ای از من پیدا نمی کنید که درآن غیر از هنر و موسیقی‌ سخنی گفته باشم . چند سال است که با هیچ شبکه تلویزیونی مصاحبه نکرده و نخواهم کرد  . در حقیقت من باور دارم غافل از سو استفاده های سیاسی از جانب انها بودم و شکر خدا به موقع اگاه شدم و فاصله گرفتم

میخواهیم بیشتر به  موسیقی‌ و هنرتان بپردازیم ، با خبر هستیم که به تازگی از تورکنسرتهای  اروپا به ایران باز گشته اید لطفابرای ما از تازه‌ ترین کارهیتان بگوئید و آیاسفر و کنسرت های  دیگری در پیش دارید یانه

در ماه اردیبهشت و خرداد  سال ۹۳ در ۱۲شهر اروپا کنسرت داشتم و در پایان به ایران برگشتم و  کنسرتهای  زیادی نیز در سال جاری و آینده در  پیش دارم

چه کار‌های را با چه گروهی  در تورکنسرت‌های اروپا اجرا کردید ؟

همراه با گروه مستان که ترکیبی‌ ازسازهای ایرانیست تازترین ساخته‌هایم ازآلبوم‌های  خدا در روستای ماست ، در حسرت دیدار و دیوانه چوو دیوانه ببیند را درشهر‌های لوزان ، وین ، کلن ، هامبورگ ، اسلو، استکهلم ، لندن ، منچستر ، تورین ، و روم اجرا کردیم .

 اگر در ایران به روی صحنه بیاید قصد اجرای کدام یک از آهنگ‌ها یا آلبوم‌ها را دارید ؟

آلبوم دیوانه چوو دیوانه ببیند خوشش آید ، خدا در روستای ماست ، آهنگ‌های عاشقانه و عارفانه ، اهنگ های گمنام و بشر کش ها آهنگ‌های ملی‌ مانند  سرزمین بیکران و مرغ سحر ناله سر نکن ، اجرای موسیقی‌ محلی گیلان و تالش و همکاری با بزرگان موسیقی‌ نواحی ایران ، اجرای رپرتوار‌های بزرگ کلاسیک و اپرای جهان ،اجرای اپرای عشق و عقل و آدمی‌ و موسی‌ وشبان ، همکاری با آهنگ سازان و سرایندگان جوان که موسیقی‌ را از تکرار جدا کرده و رنگی‌تازه بخشیده اند  ، آنقدر ایده و آهنگ‌های تازه و نو برای اجرا دارم که یقین دارم میتوانم به هنر موسیقی و فرهنگ سر زمینم خدمتی ماندگار کنم .

منتشر شده در :2015/03/26 - 01:03|شناسه خبر: 6798 2650 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه