امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۱:۲۴:۳۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

فوری/موضوع تحریم ها حل شده/زمان توافق نهایی مشخص نیست

معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید طبیعی است که گروه ۱+۵ نیاز به مشورت‌ها و هماهنگی‌های بیشتری دارند.

راه ملت: معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید طبیعی است که گروه ۱+۵ نیاز به مشورت‌ها و هماهنگی‌های بیشتری دارند.

حمید بعیدی‌نژاد، معاون وزیر امور خارجه کشورمان، در گفتگو با شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: “به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو ۱+۵ مذاکره می‌کند. اعضای این گروه کشورهای متفاوتی هستند با منافع و دیدگاه‌های سیاسی متفاوت و طبیعی است که این کشورها نیاز به هماهنگی‌های بیشتری برای اتخاذ مواضع مشترک بخصوص در مراحل پایانی مذاکرات دارند.”

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: “این مشورت‌ها از روز گذشته در سطح وزیران آغاز شده و هنوز هم در سطوح مختلف ادامه دارد. این مشورت‌ها زمان‌بر است و به زمان مذاکرات اضافه می‌کند که باید به صورت امر طبیعی در مذاکرات تلقی کرد.”

وی با اشاره به اینکه “در مرحله پایانی مذاکرات هستیم” گفت: “مسائلی از جمله موضوع تحریم‌ها،‌ مباحث تحقیق و توسعه، و برخی مباحث مرتبط با غنی‌سازی که همواره از اوایل مباحثات جزو مسائل مهم تلقی می‌شدند در این مرحله پایانی نیز جزو مذاکرات قرار دارند. امیدواریم که در این مرحله آخر بتوانیم هر چه سریع‌تر راه‌حل‌های نهایی پیرامون این موضوعات را پیدا کنیم.”

بعیدی‌نژاد افزود: “همه کشورهای عضو و حتی کشورهای دیگری که در مذاکرات هم شرکت ندارند بر اهمیت تاریخی مذاکرات در این مراحل آخر تأکید دارند. در یک مرحله بسیار مهمی به سر می‌بریم شاید در دوره تاریخ معاصر مذاکرات بین‌المللی این یک مرحله بسیار منحصر به فردی باشد که خود شخصیت‌هایی مانند وزاری کشورها درگیر مذاکرات هستند. اطلاعاتی داریم که حتی تا صبح خیلی زود هیأت‌ها در حل مذاکره بودند.”

مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: “همه در حال تلاش برای رسیدن به یک توافق جدی هستند اما اینکه مذاکرات کی تمام می‌شود بستگی به این دارد که تصمیمات نهایی کی اتخاذ شود. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که این توافق را به خود توافق نمی‌خواهد بلکه باید متضمن حقوق اساسی ملت ایران مبتنی بر تعهدات بین‌المللی همه کشورها باشد.”

بعیدی‌نژاد در خصوص تحریم‌ها گفت: “موضوع تحریم‌ها حل شده نه طی امروز و دیروز، ما گفت‌وگوهای طولانی در این زمینه داشتیم. موضوعات مرتبط با تحریم هنوز روی میز باقی است و فقط این موضوعات نیست، بلکه موضوعات دیگری وجود دارد که امیدواریم امروز و امشب حل شود.”

به گزارش «انتخاب»، وی در انتها گفت: “مذاکرات را تا زمانی که اطمینان پیدا کنیم حقوق ملت ایران در توافقی که در صدد هستیم به دست بیاید تضمین نشود، مذاکرات را ادامه می‌دهیم و ما هیچ زمان خاصی را الان نمی‌توانیم به صورت قطعی اعلام کنیم. فکر می کنیم که مذاکرات امشب تا زمان طولانی ادامه داشته باشد. بنابراین همه در جستجوی تصمیمات نهایی هستیم که باید اتخاذ شود.”

منتشر شده در :2015/03/31 - 10:03|شناسه خبر: 7176 745 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه