امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۰:۴۸:۵۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

الجزیره: اختلاف ۱+۵ به علت مخالفت روسیه با خودکار بودن بازگشت تحریمهاست

راه ملت، خبرنگار الجزیره مدعی شد : اختلاف موجود در پنج بعلاوه یک به علت مخالفت روسیه با خودکار بودن بازگشت تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ضد ایران است. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره ، عیسی طیبی خبرنگار این شبکه در لوزان سوئیس درباره مذاکرات هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک گفت […]

راه ملت، خبرنگار الجزیره مدعی شد : اختلاف موجود در پنج بعلاوه یک به علت مخالفت روسیه با خودکار بودن بازگشت تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ضد ایران است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره ، عیسی طیبی خبرنگار این شبکه در لوزان سوئیس درباره مذاکرات هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک گفت :« در حال حاضر لوران فابیوس نیز به لوزان بازگشته است اما این مذاکرات درحال حاضر به نظر می رسد به طرف احتمالات سختتری از عدم توافق پیش می رود.

مسئله دیگری که باید به آن تاکید کنم این است که به نظر می رسد اختلاف شامگاه امروز در خصوص مسئله ای است که ایران مطرح کرده و آن اصرار بر حق خود در ادامه گسترش هسته ای و مسائل هسته ای مربوط به سانتریفیوژها مرتبط است.

این پافشاری ایران موجب شده است اروپاییها تا این لحظه سه بار نشست برگزار کنند و به دنبال راه حلی برای مجبور کردن ایران به منظور موافقت با اصل خودکار بودن اعمال تحریمهای سازمان ملل متحد باشند.

اروپاییها می توانند با کاهش تحریمها علیه ایران در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل متحد بین سالهای دو هزار و شش تا دو هزار و ده موافقت کنند اما آنها می گویند باید اصل جدیدی به این توافق اضافه شود که آن اصل بازگشت خودکار تحریمها بدون مراجعه به شورای امنیت است که این چیزی است که روسیه آن را رد می کند چرا که با وجود این اصل ، روسیه نخواهد توانست این قطعنامه را با حق وتو رد کند و ایران بار دیگر تحت قطعنامه های تحریم قرار می گیرد.

همچنین باید اشاره کنم مذاکرات بسیار پیچیده شده است و هنوز دستیابی به چارچوب توافق یا بیانیه مشترک بسیار سخت شده است و برای همین پیش بینی می شود مذاکرات به صبح پنجشنبه موکول شود.»

وی افزود :« آنگونه که محمد جواد ظریف گفته است درحال حاضر مشکل در اراده سیاسی طرف مقابل و نبود توافق در گروه پنج بعلاوه یک در خصوص چگونگی فشار بر طرف دیگر است چرا که روسیه نمی خواهد حق وتو بازگشت تحریمها علیه ایران را از دست بدهد.

اختلاف موجود درحال حاضر دیگر به مسائل جزئی مربوط نمی شود چرا که همه طرفها آن را پشت سر گذاشته اند بلکه مسئله ، تلاش برای به دست آوردن امتیاز در لحظات آخر است و اینکه چه کسی می تواند این امتیاز را کسب کند چرا که این امتیاز در توافق جامع که سه ماه دیگر به دست خواهد آمد منعکس خواهد شد.»

منتشر شده در :2015/04/02 - 09:04|شناسه خبر: 7233 834 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه