امروز :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۵:۴۷:۵۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

نوبخت:اگر لازم باشد فکت شیت ایران مکتوب منتشر می‌شود

سخنگوی دولت طی نشست خبری که امروز متفاوت از سایر نشست‌های او برگزار شد مهم‌ترین اقدامات دولت در موضوع بودجه را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران در زمینه‌های مختلف پاسخ داد.

محمدباقر نوبخت با مورد توجه قرار دادن پیش‌بینی‌های انجام گرفته در بودجه سال ۹۴ و با اشاره به موضوع مذاکرات و توافق هسته‌ای، گفت: اگر در مذاکرات به نتیجه نهایی برسیم، چنانچه شاهد لغو تحریم‌ها باشیم و منابع بیشتری را در اختیار داشته باشیم ما برای این موضوع بودجه سایه‌ای را در کنار بودجه فعلی تهیه کردیم تا اگر لغو تحریم‌ها صورت بگیرد بتوانیم به نحو شایسته‌تری از منابع استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی با توجه به شرایط بودجه‌های در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره تصمیم دولت در خصوص توقیف و تعلیق سفر زائران ایرانی به حج عمره، گفت: طبیعی است که وقتی یک رخداد بسیار غیراخلاقی، ناصواب و غیرمنتظره در یک کشور اسلامی نسبت به دو زائر ایرانی پیش می‌آید، قطعا دولت نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و باید عکس‌العمل متناسبی را داشته باشد.

وی افزود: در این راستا دولت اقدامات خود را انجام داد و تاکنون هم پاسخ رسمی و صحیحی از آن طرف دریافت نکردیم، بنابراین باید اقدامات‌مان بازدارنده‌تر و الزام‌آورتر می‌بود. در این راستا با توجه به تاکید ریاست محترم جمهور در خصوص پیگیری اتفاقات رخ داده وزیر محترم ارشاد لغو سفرهای عمره را به عنوان موضوعی که نشانگر میزان حساسیت و تاسف دولت جمهوری اسلامی است، اعلام کردند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با توجه به نظر مراجع که در این راستا ارائه فرمودند امیدواریم دولت عربستان هر چه سریعتر نسبت به این حادثه که جایگاه اسلامی بودن رفتارها را مخدوش می‌کند، اقدام لازم را انجام دهد و مجازات متناسب با قوانین را برای متخلفین اعمال کند و این موضوع را رسما به دولت جمهوری اسلامی اعلام کند و بر همین اساس ما تا این زمان تعلیق را خواهیم داشت و بعد از آن متناسب با واقعیت‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص فکت‌شیتی که وزیر امور خارجه از آن سخن گفته بود، اظهار کرد: در مصاحبه‌ها و مذاکره‌ها و مواضعی که مسئولین وزارت خارجه بیان کرده‌اند در جهت تبیین فکت‌شیت مواردی مورد توجه قرار گرفته است و اگر هم لازم باشد مکتوب آن قابل انتشار خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: مواضع دیپلمات‌های ما بسیار روشن و تبیین‌کننده است و هم وزارت خارجه و هم بخش‌های دیگر همچون معاونت حقوقی که امروز نیز با حضوربرخی مذاکره‌کنندگان ارشد تیم هسته‌ای جلسه‌ای را خواهد داشت به بررسی موارد مورد توجه می‌پردازند و پاسخ‌های لازم ارائه می‌شود و مطمئنا آنچه که به عنوان نتیجه به دست می‌آید در تنظیم قراردادی که مکتوب خواهد شد مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا؛ نوبخت همچنین در این جلسه با مورد توجه قرار دادن رویکرد اقتصادی دولت درسال ۹۳ و ۹۴ اظهار کرد: سال ۹۳که از نیمه گذشت مشخص شد که میزان درآمدهای نفتی نسبت به مبلغی که در بودجه‌ی سال ۹۳ پیش بینی شده بود حتما تقلیل خواهد داشت و آثار آن روی اقتصاد مشهود خواهد بود. مگر این که ما بتوانیم پیش بینی درستی از این تقلیل منابع داشته باشیم، تا برای آن چاره اندیشی کنیم و برای این که با کسری بودجه مواجه نشویم در حد وصولی‌ها از طریق اولویت‌ بندی عمل کنیم.

وی افزود: پیش بینی ما از منابع ۲۱۱ هزار میلیارد تومانی که در بودجه سال ۹۳ در قانون پیش بینی شده بود این بود که ما در حد ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بتوانیم تحصیل منابع کنیم. خوشبختانه آنچه که در سال ۹۳ تحقق پیدا کرد همان عددی است که در پیش بینی ما برای سال ۱۳۹۳ وجود داشت.

نوبخت خاطر نشان کرد: عملکرد بدین ترتیب بود که درآمدهای ما که پیش بینی کرده بودیم در حد ۱۸۰ هزار میلیارد تومان باشد تحقیقا همین عدد بود همچنین بر طبق پیش بینی ما درآمدها در سال ۹۳ با توجه به کاهش قیمت نفت در حد ۹۷ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بود و آنچه که بر مبنای عملکرد وجود داشت ۹۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود. همچنین طبق پیش بینی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۶۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود . عملا ۶۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تحقق پیدا کرد.

سخنگوی دولت در ادامه اظهار کرد: همچنین واگذاری‌های دارایی‌های مالی بر طبق پیش بینی ما در دی ماه سال ۹۳ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان بود عملا ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تحقق پیدا کرد.

وی در ادامه با اشاره به تورم در اسفند سال ۹۳ و آماری که در فروردین اخذ شد گفت: بر طبق آمار فروردین ماه ۱۴٫۸دهم درصد تورم ۱۲ ماهه بود که این تقریبا ۱۰ واحد درصد کمتر از ۲۵ درصدی بود که مبنای پیش بینی ما برای سال ۹۳ بود در واقع می‌توان گفت،عملکرد دولت برای مهار نرخ تورم رضایت بخش است و رشد اقتصادی هم برای ۹ ماهه سال ۹۳ از سوی بانک مرکزی ۳٫۸ دهم درصد بیان شد. حال آنچه که برای سال ۹۴ در نظر داریم افزایش رشد اقتصادی بیش از رشد اقتصادی است که در سال ۹۳ وجود داشته است.

نوبخت افزود: رشد اقتصادی برای سال ۱۳۹۴ بین ۴ تا ۵ درصد خواهد بود و ما به دنبال رشد اقتصادی هستیم که بیش از رشد اقتصادی سال ۹۳ باشد. همچنین برای نرخ تورم هم برنامه ریزی شده تا ما بتوانیم از متوسط نرخ تورم سال ۹۳ که ۱۴٫۸ دهم بود نرخ کمتری داشته باشیم و این که از سطح ۱۴ درصد افزایش پیدا نکند.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به موضوع مذاکرات و این که اگر شاهد لغو تحریم‌ها باشیم و منابع بیشتری در اختیار داشته باشیم، بودجه سایه‌ای در نظر گرفته شده تا ما بتوانیم به نحو شایسته از منابع استفاده کنیم. ضمن این که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه‌های دیگری متناسب با شرایط مورد توجه قرار گرفته است .

نوبخت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جهت افزایش کارایی و ایجاد انگیزش بیشتر در کادرآموزشی وزارت آموزش و پرورش طرح طبقه بندی یا رتبه بندی کردن فرهنگیان با اعتبار ویژه ۱۳۵۰ میلیارد تومان از اول مهر اجرا می‌شود افزود: این مقدار مازاد برسقف اعتبارات است که برای هزینه‌های جاری و عمرانی در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این راستا برای اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان برای سال ۱۳۹۵ ، ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاصی در نظر گرفته شده است.

نوبخت اضافه کرد: همچنین برای نوعی توازن بخشی و این که به نحو شایسته نظام پرداخت و نظام حقوق و دستمزد کارکنان دولت را اصلاح کنیم هم اکنون طرحی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دست اجراست تا ما بتوانیم هر گونه نابرابری و تبعیض را که درراستای قانون مدیریت خدمات کشوری وجود داشت را از بین ببریم.

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت در ادامه درباره‌ی موضوع تدوین برنامه‌ی ششم توسعه که مورد سوال یکی از خبرنگاران بود، گفت:از دولت تدبیر و امید این انتظار وجود دارد که نسبت به روند تدوین برنامه‌های گذشته آسیب‌شناسی داشته باشد و این نکته را مورد توجه قرار دهد که آیا باید وضع قبل استمرار پیدا کند یا این که تحولی در کار برنامه‌ریزی آغاز شود.

وی افزود:در این راستا ما از فروردین سال ۹۳ در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آسیب‌شناسی‌های لازم را داشتیم و عملکرد تاکنون رضایت بخش بوده است. همکاران ما مشغول کار هستند و قطعا برنامه بسیار مشخص خواهد بود.

نوبخت با بیان اینکه برنامه ششم با یک رویکرد بسیار مناسب و چابک و قابل اجرا تهیه خواهد شد، گفت: برنامه ششم با یک شکل و محتوای بسیار بهتر نسبت به گذشته و مختصر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

خبرنگاری درباره‌ی گرانی خودرو سوال کرد که سخنگوی دولت در این باره گفت: قیمت خودرو و ضوابط و سیاست‌های مربوط به آن را شورای رقابت که غیر دولتی است نظارت و تعیین می‌کند . ضمن این که قیمت خودرو به غیر از آن مالیاتی که وضع شده افزایشی ندارد و همچنین ما از شورای رقابت انتظار داریم که دقت لازم را در این راستا داشته باشد.

خبرنگاری درباره‌ی قطع بیمه برخی از روزنامه‌نگاران سوال کرد و نوبخت اظهار کرد:‌ من از این موضوع بی‌خبرم ولی اگر این موضوع نیاز به منابع مالی داشته باشد باید بگویم که در بودجه پیش‌بینی‌های لازم در این راستا صورت گرفته و شاید وزارت ارشاد خواسته با یک ساز و کار بهتری این موضوع اجرایی شود.

موضوع کاهش نرخ سود بانکی مورد سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود که نوبخت به آن پاسخ داد و گفت: یکی از مسئولیت‌های شورای پول و اعتبار، تعیین نرخ سود بانکی است و حال که نرخ تورم با توجه به سیاست‌های دولت روند کاهنده دارند نرخ سود بانکی هم باید خود را با نرخ تورم تنظیم کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما با تقلیل نرخ سود بانکی موافق هستیم، گفت: امیدواریم در جلسات آینده شورای پول و اعتبار نرخ جدید را که کمتر از نرخ فعلی است اعلام کند.

موضوع ممنوع‌التصویری رییس‌جمهور اسبق از دیگر سوالات خبرنگاران بود که نوبخت در این باره گفت: در این مورد قبلا هم سوال شده بود که من پاسخ دادم و با توجه به این که این موضوع از مصوبات شورای عالی امنیت ملی نبوده است گفتم که قطعا سخنگوی محترم قوه قضاییه که شخصیت قانونمندی هستند هر مطلبی می‌گویند مستند قانونی‌اش هم وجود دارد.

وی در ادامه افزایش شأن ایرانیان‌ در عرصه‌های بین‌المللی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: رخدادی که در چند سال اخیر دیدیم بی‌بدیل بوده چنانچه شاهد هستیم دولت ایران رو در روی دولت‌های بزرگ ایستاده و به جای آنکه ابلاغیه‌های آنها را همچون قرار‌دادهای ننگین امضا کند، خود آن دولت‌ها موظف هستند که نظرات منطقی و مستدل و قانونی ایرانیان را بشنوند. در واقع با توجه به آنچه رخ داده منزلت ایرانیان در عرصه‌های بین‌المللی ارتقا پیدا کرده است.

نوبخت گفت: به رغم همه رفتارهای سوء سیاسی از سوی برخی از دولت‌ها بخصوص در موضوع ایاب و ذهاب شهروندان ایرانی باید گفت که جایگاه رفیع ایران در آینده حتما اثر خود را بیش از گذشته خواهد داشت.

 

منبع : ایسنا

منتشر شده در :2015/04/14 - 12:04|شناسه خبر: 7863 721 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه