امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۲۲:۰۶:۱۴

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

۲۳۰۰ میلیادتومان درجیب یک بیسواد ! با جابجایی ۲۰۰ تن مواد مخدر

وزیر کشور که در صحن علنی مجلس حضور یافته بود تا درباره پول‌‌های کثیف به مجلس توضیح دهد، خطاب به نایب اول رئیس مجلس گفت: از من می‌خواهید اسم اعلام کنم ولی حکم صادر کردن کار قوه قضائیه است و آنچه من گفتم صرفا هشدار بود.

راه ملت، وزیرکشور: فردی با ۳۵ سال سن، ۵ کلاس سواد، در ظرف دو سال ۱۲۰۰ تن مواد مخدر را جابجا کرده است و ۲۳۰۰میلیارد تومان پول در حساب‌هایش چرخانده
جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس شورای اسلامی، در حالی با حضور وزیر کشور و برای توضیح درباره پول‌های کثیف آغاز شد، که باز هم علی لاریجانی ترجیح داده بود ریاست این جلسه مهم و حساس را خود برعهده نداشته باشد. در این جلسه که به ریاست حجت‌الاسلام سید حسن ابوترابی‌فرد، نایب اول رئیس مجلس برگزار شد، رحمانی‌فضلی در ابتدای سخنان خود در مجلس، با قدردانی از نمایندگان گفت: موضوعی که قرار است امروز مطرح شود در رسانه‌ها به آن پرداخت شده و می‌تواند به عنوان موضوعی حساس در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی تأثیرگذار باشد و برخورد مناسب با آن می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف انقلاب و انجام فعالیت‌ها یاری کند.

وزیر کشور، یکی از بزرگترین مشکلات کشور را بی‌انضباطی مالی عنوان و اظهار کرد: در زمانی که در دیوان محاسبات بودم نیز بارها این موضوع را مطرح کردم و گفتم که ما هنوز نمی‌توانیم بگوییم که کل درآمدها و هزینه‌های کشور چقدر است. همچنین باید به صورت جدی تمام منابع مالی کشور و تمام هزینه‌های کشور را به صورت واحد و یکپارچه نه به عنوان یک مسئله دولتی بلکه به عنوان یک مسئله حاکمیتی و همچنین نحوه چرخش و گردش آنها را مشخص کنیم و نظارت عالیه بر تمام امور داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی که سخنانش بارها با اعتراض نمایندگان مواجه شد که «وزیر به موضوع اصلی نمی‌پردازد»، با سؤال روشن ابوترابی‌فرد نیز روبه‌رو شد که «وزیر کشور به این سؤال مشخص پاسخ دهد که آیا در قوه مقننه از پول‌های کثیف استفاده شده است یا نه؟» وزیر کشور در پاسخ به این سؤال اظهار کرد: من نسبت به استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات هشدار دادم و اگر وجود داشته باشد قوه قضائیه وظیفه دارد آن را کشف کند.

وزیر کشور ادامه داد: من در نامه‌ای از رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کردم تا در صورت امکان، جلسه به صورت غیرعلنی برگزار شود تا ارقام و اعدادی را که من اعلام می‌کنم مورد سوءاستفاده دشمنان قرار نگیرد؛ البته موضوعی که ما می‌خواهیم به آن بپردازیم مسئله‌ای است که کشورهای اروپایی و آمریکا به شدت با آن مواجه هستند و علی‌رغم همه برنامه‌ها و اقدامات، بزرگترین پولشویی‌ها در داخل آمریکا، اروپا و کشورهای قدرتمند صورت می‌گیرد اما ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران معتقدیم که باید تمام فعالیت‌های ما مبتنی بر عقاید و اصول انقلابی و اعتقادی‌مان باشد و کمترین تخلف را داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: من در سخنرانی خود در ۹۳/۱۲/۲ در جمع فرماندهان مبارزه با مواد مخدر، بر آثار و عواقب قاچاق و درآمدهای ناشی از آن صحبت کردم. آثار امنیتی این مسئله را مطرح کردم به گونه‌ای که امروز برای ما مسجل است پول‌های قاچاق و قاچاقچیان با اشرار و تروریست‌ها ارتباط دارند و این موضوع را ما برای اولین بار امسال در سازمان ملل نیز مطرح کردیم و برای آنها نیز این مسئله جالب بود و مصادیق خود را در این خصوص به آنها ارائه کردیم.

وی تأکید کرد: در همان زمان گفتم که در حوزه سیاسی اگر مواظب نباشیم قاچاقچیان و کسانی که دنبال پول‌های کثیف هستند به حامی احتیاج دارند و حامی را در حوزه قدرت جستجو می کنند که اگر هوشیار نباشیم امکان دارد از طرق مختلف در حوزه سیاسی از جمله انتقال قدرت که در قالب انتخابات صورت می‌گیرد، اعمال نظر و اعمال نفوذ کنند.

رحمانی فضلی تأکید کرد: نتیجه مسئله قاچاق و پول‌های ناشی از آن در حوزه اجتماعی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر معتاد است که با خانواده‌هایشان حدود ۵٫۵ تا ۶ میلیون نفر را را درگیر می‌کند که مسائل و معضلاتی مثل طلاق، بزهکاری، سرقت و قتل ناشی از آن را به وجود می‌آورد.

وی با بیان این‌که این صحبت‌های بنده به صورت ناقص و جهت‌دار و تحریف شده منعکس شد، گفت: به همین دلیل در فردای آن روز اطلاعیه‌ای از طرف ستاد مواد مخدر منتشر شد و در آنجا بحث را مجددا توضیح دادیم مبنی بر این‌که اگر گردش ناسالم مالی مواد مخدر در هر حوزه‌ای از جمله سیاست بروز کند منجر به فساد و قدرت گرفتن عوامل قاچاق در مناسبات خواهد شد. نسبت به تأثیر پول‌های کثیف، قاچاق مواد مخدر در تمام عرصه‌ها از جمله سیاست نیز هشدار داده شد. وی ادامه داد: این موضوع ادامه پیدا کرد و باز هم رسانه‌ها از طرق مختلف آن را مطرح کردند.

رحمانی فضلی افزود: در تاریخ ۱۸ اسفند سال گذشته با خبرگزاری که این خبر را منتشر کرده بود به صورت کتبی نامه‌ای نوشتیم و اعتراض خود را نسبت به عدم رعایت امانت اعلام کردیم. وی ادامه داد: بعد از پیگیری‌ها یکی از روزنامه‌ها سخنرانی بنده را در جریان ملاقات با کارکنان ستاد مبارزه با مواد مخدر در ۱۹ فروردین به گونه‌ای مطرح کرد که با تحلیل مسأله را به گونه‌ای مطرح کرد که همان موارد گذشته را مجددا ارائه نمود. باز هم ما در نامه‌ای توضیحاتی را ارائه داده و گلایه کردیم. آن رسانه به همین دلیل مجبور شد که همین مطلب را در رسانه خود منتشر کند.

وزیر کشور بیان کرد: آخرین بار این موضوع هفته گذشته و در شورای اجتماعی و بعد از دعوت مجلس جهت حضور در صحن علنی مطرح شد، به طوری که مجددا خبرنگار از من پرسید که توضیح شما در مقابل اظهارات یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس مبنی بر این‌که از شما خواسته شده تا در مورد پول‌های کثیف در مجلس حضور پیدا کنید چیست؟ بنده این‌گونه پاسخ دادم که به عنوان وزیر کشور موظف‌ام وقتی مجلس از ما چیزی می‌خواهد برویم و توضیح دهیم. آمادگی کامل در این حوزه داریم. الحمدلله در این زمینه قانون پولشویی را داریم که با فعال کردن قانون ضد پولشویی می‌توانیم این مسأله را مدیریت کنیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: اگر به موضوع پول‌های کثیف توجه نشود یقین بدانید که این پول‌ها به همه حوزه‌ها نفوذ خواهند کرد تا با جلب حامی منافع و قدرت کسب کنند. بنابراین بحث را از مسئله پولشویی در جهان آغاز می‌کنیم تا بدانید همه کشورها با آن مواجه هستند و تنها مربوط به کشور ما نیست.

به گفته رحمانی فضلی با تلاش‌های انجام شده از سال ۸۶ و تصویب قانون پولشویی اقدامات بسیاری انجام شده است. سالانه در اروپا و آمریکا ۱۲۲ میلیارد تومان پولشویی وجود دارد که ۹۹ درصد این پول پولشویی می‌شود تا در جریان پول‌های تمیز قرار گیرد. وی افزود: بر اساس برآورد دفتر جرم و مواد مخدر سازمان ملل در سال ۲۰۰۵، آمریکا حدود ۳۵۰ میلیارد دلار، آسیا و اقیانوسیه ۲۹۹ میلیارد دلار، اروپا ۲۴۱ میلیارد دلار و نهایتا…در این هنگام نمایندگان باز هم نسبت به توضیحات وزیر کشور اعتراض کردند و گفتند: باید وزیر درباره موضوع ورود پول‌های کثیف در انتخابات توضیح دهد.

لایحه یا طرحی برای روشن شدن منبع تمامی هزینه‌های انتخاباتی ارائه شود
رحمانی فضلی در ادامه اظهار کرد: بنده به عنوان مسئول حوزه‌ مبارزه با مواد مخدر هشدار دادم اگر مواظبت نکنیم این ها قصد ورود به حوزه قدرت را خواهند داشت و این صحبت را به عنوان هشدار مطرح کردم. وی افزود: برخی از رسانه‌ها این موضوع مهم کشور را به عرصه‌ رقابت‌های سیاسی و تحلیل‌های گروهی با توجه به منافع خودشان مورد استفاده قرار دادند.

رحمانی‌فضلی خطاب به حجت‌الاسلام ابوترابی فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت گفت: چرا می‌خواهید بنده مسئله‌ای که اصلا مطرح نشده در مورد آن صحبت کنم و قبول کنم که در داخل سیاست این بوده است. خیر، اگر قرار است کسی در این زمینه صحبت کند، همان قوه قضائیه است؛ بنده نیستم. انتظارم از مجلس و قوه قضائیه این است که با این موضوعات اساسی مقابله کند. وی بار دیگر خطاب به ابوترابی اظهار کرد: مسئله‌ای که اصلا طرح نشده چرا شما انتظار دارید همان موضوع را که جنگ روانی رسانه‌های داخلی و خارجی به آن دامن زدند من داخل آن تور حرکت کنم.

وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: بنده گله‌هایم از کسانی است که به نظرم فریب رسانه‌ها را خوردند و مسئله‌ ملی در کشور به گونه‌ای شد که عده‌ای طرفدار شده و عده‌ای موضع اتخاذ کردند. رحمانی‌فضلی در ادامه با بیان اینکه «اجازه دهید من ریشه این مسائل را در حوزه اقتصادی بگویم»، گفت: از صحبت‌هایی که بنده کردم و موجود هم است استفاده سیاسی و تحلیل انحراف ایجاد شد. مسئله‌ای که کاملا ملی بود کاملا به سمت بازی‌های جناحی کشیده شده و این واقعا ظلم به حقیقت است.

رحمانی‌فضلی همچنین بیان کرد: در حوزه مواد مخدر تنها به دو مورد می‌خواهم اشاره کنم؛ نخست این که حدود ۶۸ میلیارد دلار مواد مخدر با منشأ افغانستان وجود دارد و از این میزان ۳ میلیارد دلار در ایران هزینه می‌شود و این ۳ میلیارد دلار رقمی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان پول است که از طریق مواد مخدر وارد عرصه می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: اخیرا فردی با ۳۵ سال سن، ۵ کلاس سواد، در ظرف دو سال ۲۰۰ تن مواد مخدر را جابجا کرده است و ۲۳۰۰میلیارد تومان پول در حساب‌هایش چرخانده، حسابی که مربوط به خودش هم نبوده و اینها همه خلاف است. لذا این موضوع برای اولین بار در طول تاریخ کشورمان در حوزه مبارزه با پولشویی در شبکه‌ بانکی پرس و جو کردیم با بررسی‌هایی که به عمل آمد نهایتا به بیش از ۲۰۰۰ شماره حساب رسیدیم که همه با هم مرتبط بودند. افرادی که در حوزه‌های مختلف کشوری و لشکری حق حساب دادند.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه فقط ۲۰ میلیون لیتر در حوزه قاچاق سوخت آمار وجود دارد گفت: شرکت‌هایی به ثبت رسیدند که همه یک کد داشتند تمامی اینها مسائلی است که دغدغه‌ مقام معظم رهبری هم بوده است. بنده سؤالی دارم زیرا خودم هم نماینده شما در دیوان محاسبات بودم، آیا به روند هزینه‌های انتخابات در کشور نظارت و کنترلی وجود دارد؟ آیا قدرتمندان و سودجویان به دنبال استفاده از این مسئله هستند؟ بنابراین معتقدم باید با اقدامات جدی جلوی پول‌های کثیف گرفته شود.

وزیر کشور در ادامه اظهار کرد:‌ در حوزه قاچاق کالا بر اساس برآوردهای درست و دقیق حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار در کشور سالانه از این محل آسیب می‌بینیم. پولی که وارد عرصه‌ پولشویی می‌شود می‌تواند اقتصادمان را دچار اشکال کند. وی افزود: در پی ۱۰ سال ۴۸۷ پرونده را در قوه قضاییه مورد بررسی قرار دادیم. جریمه‌ای که برای آن لحاظ شد ۶۰۰۰ میلیارد تومان است که در نوبت بعدی تقاضای رسیدگی مجدد به کمتر از یک درصد این موضوع رسید که باید با این مساله برخورد جدی شود.

رحمانی فضلی گفت: موضوعاتی مانند مسائل دارویی نیز رقم‌هایی در حدود ۳۰ میلیارد و ۵۰ میلیارد به عنوان داروهایی است که از طریق غیرگمرک وارد کشور می‌شود. وزیر کشور در بخشی از سخنان خود اظهار کرد:‌ حتی در کمیته امداد، افرادی بودند که ۲۷ هزار خودروی وارداتی را به اسم این افراد وارد کشور کردند از قبیل پورشه، لگزوز و …. . برای این که مالیات به گمرک ندهند و این افراد دچار این نوع سوء استفاده‌ها قرار دارند.

وی افزود:‌ حتی شرکت‌هایی به ثبت رسیدند که یک کد آدرس دارند به عنوان مثال از ۹ هزار و ۵۷۰ شرکت ، ۲ هزار و ۷۱۴ شرکت با یک آدرس به ثبت رسیده در واقع کد پستی ۹۹ درصد شرکت‌های ثبت شده یک رقم بوده است و این باعث شده که حدود ۲۰۰ میلیارد دلار مالیاتی که کشور می‌توانسته دریافت کند را نگیرد. به خاطر همین فرار‌ها و پولشویی‌هاست که انجام شده است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد:‌ بحث اصلی ما این است که اگر می‌خواهیم اقتصاد سالم و پاک و مقاومتی داشته باشیم اینها گریزگاه‌های مالی کشور است که نه تنها به خزانه واریز نمی‌شود بلکه در مسیر خود فساد را ایجاد می‌کند و می‌تواند ایجاد امنیت و صیانت برای این افراد باشد.

رحمانی‌فضلی تأکید کرد:‌ در وزارت کشور در شورای عالی ضدپولشویی در سال قبل مواردی از پرونده‌ها مورد بررسی قرار گرفت در واقع از سال ۸۶ که تصویب شده بود تنها ۱۸ جلسه برگزار شده و ما سعی کردیم تعداد جلسات را زیاد کنیم. وزیر کشور خاطرنشان کرد: انتظار من و مردم از قوه مقننه و قوه قضائیه این است که بستری را از نظر اقتصادی در کشور فراهم کند که جلوی این کارها گرفته شود. وی بار دیگر تأکید کرد: صحبت‌هایی که بنده کرده‌ام که این موضوع را به حوزه‌ سیاست وارد کردند هشداری است که باید مواظب باشیم به حوزه سیاست و قدرت کشیده نشود.

رحمانی‌فضلی با اشاره به در پیش بودن انتخابات اظهار کرد:‌ می‌توانیم در قالب لایحه‌ای و یا از طریق نمایندگان در قالب طرح چنین موضوعاتی را مورد رسیدگی قرار دهیم که منشأ و منبع کلیه هزینه‌های انتخابات کاملا مشخص باشد که نشان دهیم خودمان دستمال پاک هستیم.

وزیر کشور در ادامه اظهار کرد: اگر برداشت شما نمایندگان از صحبت‌های من به دلیل این که آن را در بازی‌های سیاسی به عنوان تحلیل استفاده کردند بنده بارها آن را تکذیب کردم و خواهشم این است که این موضوع به دلیل اهمیت در تمامی موارد قابل بررسی باشد و ما باید کشوری سالم و پاک و فعال داشته باشیم و دست افراد سودجو را از دامنه اقتصاد کشور پاک کنیم.

در پایان توضیحات وزیر، ابوترابی‌فرد از پشت تریبون مجلس از وزیر خواست که عذرخواهی کند و گفت: بگویید اگر از اظهارات من برداشت ناصحیح شده است عذرخواهی می‌کنم. در همین زمان محمد دهقان عضو هیئت رئیسه نیز دست‌نوشته‌ای به رحمانی‌فضلی داد. به دنبال این ماجرا، وزیر کشور گفت که به من گفته شده که عذرخواهی کنم؛ من هم از اینکه از سخنانم برداشت نادرست شده است از طرف رسانه‌ها و آنها عذرخواهی می‌کنم. در همین زمان وزیر کشور از محل ناطقان پایین آمد و با آغوش باز نمایندگان مواجه شد.

منتشر شده در :2015/04/26 - 03:04|شناسه خبر: 8714 744 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه