امروز :شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ساعت : ۲۳:۴۶:۱۸

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

عینک ۱۸ میلیون تومانی در پایتخت!

راه ملت،در حالی که بخش عمده‌ای از عینک‌ها از چین وارد می‌شوند و در مقابل دیگر عینک‌ها با قیمت بسیار پایینی فروخته می‌شوند. استفاده از عینک، چه طبی و چه آفتابی در مرحله اول برای محافظت از چشم و بهبود بینایی مورد توجه قرار می‌گیرد اما همین کالا می‌تواند جنبه کالای لوکس پیدا کند بعضا […]

راه ملت،در حالی که بخش عمده‌ای از عینک‌ها از چین وارد می‌شوند و در مقابل دیگر عینک‌ها با قیمت بسیار پایینی فروخته می‌شوند.

استفاده از عینک، چه طبی و چه آفتابی در مرحله اول برای محافظت از چشم و بهبود بینایی مورد توجه قرار می‌گیرد اما همین کالا می‌تواند جنبه کالای لوکس پیدا کند بعضا با قیمت‌های نجومی به فروش برسد.

تفاوت در قیمت عینک‌های موجود در بازار به ویژگی‌های مختلفی از جمله جنس بدنه، زیبایی ظاهری و در مورد عینک‌های آفتابی به ویژگی‌های شیشه استفاده شده در آن برمی‌گردد اما نکته مهم اینجاست که این تفاوت‌ها چگونه می‌تواند سبب اختلاف ۱۸ میلیون تومانی در انواع آن‌ها شود؟

گشتی در یکی از بازارهای عینک در تهران نشان می‌دهد که هر کدام از مغازه‌های عینک‌فروشی شیوه کاری خود را دارند؛ برای مثال برخی از این مغازه‌ها فروش عینک را از ۷۰ هزار تومان آغاز می‌کنند و در نهایت قیمت‌هایی در بازه یک میلیون تومان در ویترین آن‌ها به چشم می‌خورد. از سوی دیگر برخی مغازه‌ها عینک‌هایی با قیمت‌های بالاتر و تا نرخ ۱۰ میلیون تومان نیز در همان محل عرضه می‌کنند.

یکی از فروشنده‌ها در این زمینه می‌گوید کسی که به دنبال خرید عینک باشد، می‌تواند با ۱۰۰ هزار تومان نیز یک عینک قابل استفاده بخرد اما برخی از مشتریان به دنبال خرید عینک‌ با برندهای خارجی هستند که همین امر قیمت عینک را بالا می‌برد.

فروشنده دیگری نیز می‌گوید بعضا عینک‌های خاص با قیمت‌های ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان نیز می‌فروشد که البته این عینک‌ها مشتریان خاص خود را دارد.

به گفته او، اغلب مردم عینک‌هایی را در بازه ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای خرید انتخاب می‌کنند که کیفیت و طراحی خوبی دارد.

نگاهی به آمار واردات عینک آفتابی در اولین ماه سال جاری نشان می‌دهد که ۱۶۴۶ کیلوگرم از این نوع عینک به ارزش ۳۸ هزار و ۳۱ دلار به کشور وارد شده که بخش عمده این واردات از کشور چین بوده است.

در همین میان اختلاف قیمت عینک‌های وارد شده از چین با کشورهای دیگر نیز بسیار محسوس است؛ به طوریکه ۱۲۴۸ کیلوگرم عینک از چین به ارزش ۱۲ هزار و ۳۲ دلار وارد کشور شده، در حالی که واردات تنها ۲۰۰ کیلوگرم عینک در این مدت از ایتالیا ارزشی برابر ۱۶ هزار و ۳۰۹ دلار داشته است.

همین امر در زمینه عینک‌های طبی نیز صدق می‌کند؛ به گونه‌ای که از مجموع ۳۶۴۷ کیلوگرم عینک طبی وارد شده به کشور به ارزش ۶۱ هزار و ۸۷۳ دلار معادل ۳۲۵۵ کیلوگرم آن از چین وارد شده که تنها حدود ۱۶ هزار دلار از کل واردات را شامل می‌شود و ۳۹۲ کیلوگرم از عینک‌های وارد شده از جمهوری کره سهم ۴۶ هزار دلاری از واردات دارد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که عینک‌های وارد شده از کشور چین قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به عینک‌های وارد شده از دیگر کشورها دارند.

وقتی با یکی از فروشندگان عینک درباره چگونگی تامین عینک‌ها صحبت می‌کنیم، می‌گوید تمام عینک‌های داخل مغازه از همین تهران و نمایندگی برندهای مختلف تهیه می‌شود که البته هیچکدام نمایندگی رسمی نیستند.

او در پاسخ به این سوال که حجم زیادی از عینک‌ها از چین وارد شده و در زمینه اصل بودن آن‌ها ابهام وجود دارد، تایید کرد که عینک‌های کپی نیز داریم اما اکثر عینک‌های داخل مغازه اصل هستند و از خط تولید برندها در چین تهیه می‌شوند و پس از ورود به تهران، از نمایندگی واردکننده آن، اجناس خود را می‌خریم.

حال آنکه اختلاف قیمت عینک‌های وارد شده از چین با کشورهای دیگر در صورتی که هر دوی آن‌ها اصل باشد چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

به گزارش ایسنا، به این ترتیب مشاهده عینی از بازار عینک نشان می‌دهد که عینک‌های آفتابی و طبی بازه قیمتی در حدود ۷۰ هزار تومان تا ۱۸ میلیون تومان دارند که البته عمده مردم عینک‌هایی با قیمت ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می‌خرند./ایسنا

منتشر شده در :2015/05/18 - 11:05|شناسه خبر: 9702 653 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه