امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۱۳:۴۴:۳۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

افزایش نگران کننده این بیماری خطرناک در کشور

در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد که در بیمارستان شریعتی برگزار شد افزود : در این برنامه قرار است اطلاعات مربوط به تعداد مبتلایان به بیماری التهابی روده را در شهرستان ها و مراکز استانها به ثبت برسانیم .   وی اضافه کرد : بیماری های التهابی روده در […]

IMG21131713

در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد که در بیمارستان شریعتی برگزار شد افزود : در این برنامه قرار است اطلاعات مربوط به تعداد مبتلایان به بیماری التهابی روده را در شهرستان ها و مراکز استانها به ثبت برسانیم .

 

وی اضافه کرد : بیماری های التهابی روده در ایران از ۲۰ سال گذشته به دلایل مختلف مانند رژیم غذایی، سیگار ، فعال شدن سیستم ایمنی بیمار و مسائل ژنتیک افزایش داشته است . به گفته وی این بیماران مجبور هستند تا پایان عمر دارو مصرف کنند در نتیجه ثبت بیماری التهابی روده از اهمیت زیادی در کشور برخوردار است .

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد یاد آور شد :با ثبت بیماری التهابی روده در کشور می توان آماری از مبتلایان به این بیماری در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مشخص کرد . واحدی افزود : این بیماران اغلب با علایم اسهال خونی ، درد شکم ، دل پیچه به پزشکان مراجعه می کنند.

در این نشست همچنین دکتر صابر فیروزی فوق تخصص بیماری گوارش و کبد گفت: در سالهای گذشته بیماری هپاتیت A در میان کودکان زیر ۵ سال بروز می کرد اما امروزه به دلیل پیشرفت های پزشکی و بهداشتی و ایجاد ایمنی در بدن کودکان این بیماری در سن کودکی ایجاد نمی شود. به گفته وی هپاتیت A در سن ۱۵ تا ۳۰ سالگی در جوانان بروز می کند که البته در این سنین بیماری شدید تر است و نیاز به بستری بیمار دارد .

فیروزی اضافه کرد : ایران جز کشورهایی است که جوانان آن مستعد عفونت هپاتیت A هستند و از این رو واکسن هپاتیت A در ایران باید یا از کشورهای دیگر وارد شود و یا اینکه در کشور ساخته شود . وی گفت : در کودکی این بیماری به صورت خوش خیم بروز می کند به طوری که آمار نشان می دهدشا خص مرگ و میر این بیماری از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر در کودکی جان خود رااز دست می دهد.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ایران اظهار کرد : آموزش دوره فوق تخصص گوارش در ایران مانند سایر کشورهای اروپایی و آمریکا از سطح ۲ به سطح ۳ ارتقا می باید. چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران در روزهای ۲۷ تا ۳۰ آبان ماه در مرکز طبی کودکان تهران برگزار می شود.

 

برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت از ابتدای سال ۱۳۹۳ براساس اعلام دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری، با هدف اصلی راه اندازی حداقل ۲۰ نظام ثبت بیماری ها در موضوعات اولویت دار حوزه علوم پزشکی و بهداشت در کشور راه اندازی شد. این برنامه وظیفه ساماندهی و حمایت مالی و فنی از راه اندازی نظام های ثبت نوین و همچنین نظام های ثبت در حال اجرا در کشور را به عهده دارد.

 

منتشر شده در :2014/11/19 - 11:11|شناسه خبر: 1706 538 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه