امروز :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۵:۰۱:۴۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

آب شرب روستای دشت مازه کهگیلویه نامطبوع و غیرقابل شرب است

ک ب آنلاین:سعید آشنایی دهیار روستای دشت مازه بخش سوق از توابع شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه آب این روستا هشت ماه است که مشکل دارد، گفت: به مرور زمان رنگ آب به حالت اولیه برگشت اما بو و مزه بسیار بدی دارد و قابل شرب نیست. آشنایی در پاسخ به سوال خبرنگار  مبنی بر […]

۱۱۱۳۰

ک ب آنلاین:سعید آشنایی دهیار روستای دشت مازه بخش سوق از توابع شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه آب این روستا هشت ماه است که مشکل دارد، گفت: به مرور زمان رنگ آب به حالت اولیه برگشت اما بو و مزه بسیار بدی دارد و قابل شرب نیست.

آشنایی در پاسخ به سوال خبرنگار  مبنی بر اینکه آیا تا حالا به آبفای روستایی شهرستان کهگیلویه مراجعه کرده اید، افزود: آبفای روستایی گفته که این آب مشکل ندارد، این درحالی است که آب شرب روستا به دلیل.

وی گفت اگر آب این روستا سالم است پس چرا بو و مزه بدی دارد؟ و چرا مردم آب شرب را از روستاها و شهر دهدشت تامین می کنند؟

شرکت آب و فاضلاب تاکنون هیچ جوابی مبنی بر سالم بودن و ناسالم بودن آب به این دهیاری اعلام نکرده اند.

همچنین احسام مستوفی، رییس شورای اسلامی روستای دشت ماره با بیان اینکه این روستا بالغ بر ۱۲۰ خانوار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد، گفت: این روستا بیش از ۲۰ سال است که آب شرب سالم دارد و برای اولین بار است که در هشت ماهه گذشته مشکل پیدا کرده است که در اوایل آن رنگ گل آلودی داشت و به مرور زمان تغییر یافت و اما طعم و مزه آن نامطبوع است و مردم آب شرب خود را از روستاهای اطراف و شهر دهدشت تامین می کنند.

موستوفی با اشاره به اینکه آب سالم است، پس چرا مردم اعتراض می کنند؟ آب و فاضلاب روستایی این شهرستان به جای اینکه به روستا بیایند و حرف مردم را گوش دهند و حرف رسانه ها که حرف مردم است را گوش دهند جوابیه صادر می کنند و اهمیتی نمی دهند؟

وی اظهار کرد: اگر آب سالم است پس چرا بوی نامطبوعی دارد؟ آب و فاضلاب تاکنون هیچ جوابی مبنی بر سالم بودن و ناسالم بودن آب به شورا و مردم اعلام نکرده اند.

همچنین هوشنگ اشکویی یکی از اهالی این روستا که دبه بیست ایتری آب به دست داشت ، گفت: هشت ماه است که آب این روستا مشکل دارد و ما آب شرب برای خوردن و چای را از روستاهای اطراف و شهر دهدشت می آوریم.

احمد تقوی دیگر روستایی دشت مازه اظهار کرد: آب این روستا با وجود اینکه مشکل دارد و بو و مزه بسیار بدی دارد اما آب و فاضلاب روستایی هیچ پیگیری بر روی آن انجام نمی دهند و ما هشت ماه است که با این مشکل مواجه هستیم و آب شرب مورد نیاز را از شهر دهدشت و روستا ها تامین می کنیم.

هیبت اله رضوی پور یکی دیگر از اهالی این روستا گفت: مواقعی که مهمان گیرمان می یاید از این آب استفاده نمی کنند و باید از دهدشت و روستا های دیگر آب شرب بیاوریم.

رضوی افزود: اب این روستا بیش از هشت ماه است که مشکل دارد و قابل شرب نیست و طعم و مزه بدی دارد.

خاطره اشکویی یکی از زنان خانه دار این روستا گفت: مدت هشت ماه است که آب این روستا مشکل دارد و آب مورد نیاز برای پخت غذا را از دهدشت و روستا های همجوار تامین می کنیم.

همچنین سید محمد هاشم طاعتی رییس مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه تامین آب شرب سالم بر عهده آبفای روستایی برای روستا است، گفت: شبکه بهداشت و درمان نظارت بر این موضوع را بر عهده دارد.

طاعتی با بیان اینکه در چند ماهه گذشته مشکلی برای آب این روستا به وجود آمد افزود: شبکه بهداشت بر حسب وظیفه خود ۱۲ نمونه میکروبی و چهار نمونه شیمیایی بر آن انجام داد که هیچ مشکلی مبنی بر ناسالم بودن آب مشاهده نشد.

وی با بیان اینکه مردم گفته اند که آب شرب روستای دشت مازه بو و طعم نامطبوعی دارد، اظهار کرد: این دو موضوع را نمی توان آزمایش کرد اما اگر شبکه انتقال فلزی با شد احتمال اینکه جلبک زده باشد و آب موقع وارد شدن به این شبکه بو و طعم را از این جلبک ها بدست بیاورد.

رییس مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه تصریح کرد: دوباره دستور داده شده است که آب از خروجی چاه گرفته شده و آزمایش شود.

همچنین فیض الله پاسره، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با مشکل آب روستای دشت مازه به خبرنگار ایسنا گفت: برای کیفیت آب شاخص هایی وجود دارد که طبق آزمایشات شیمیایی انجام شده بر آب روستای دشت مازه آب این روستا به لحاظ شیمیایی پارامترهای کیفی آب در حد استاندارد است و از کیفیت لازم برخوردار می باشد.

وی افزود: بر اساس آزمایشات میکروبی انجام شده آب این روستا به لحاظ میکروبی مشکلی ندارد و هیچ میکروبی در آن نیست.

پاسره اظهارکرد: اگر آب این روستا قرمز شود ناشی از اکسیده شدن لوله فلزی است که طعم و مزه بد و نامطبوعی می دهد. لوله آب شرب روستای دشت مازه گالوانیزه است و پوشش روی دارد که از اکسیده شدن ان جلوگیری می کند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: آب روستای دشت مازه با وجودی که مشکلی در آزمایشات دیده نشده اما برای بو و طعم بد آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پاسره با بیان اینکه مردم این روستا نگران نباشند و آب آنها آلوده نیست، تصریح کرد: آب روستای دشت مازه از استانداردهای لازم برخوردار است اما این شرکت موضوع بو و طعم بد آب این روستا را بررسی دقیق می کند و این مشکل آب روستا را برطرف خواهد کرد.

منتشر شده در :2014/12/12 - 08:12|شناسه خبر: 2145 796 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه