امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۲۰:۱۲:۲۱

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

عارف:اصلاح طلبان اصیل ترین جریان سیاسی کشور/مخالف ممنوع التصویر بودن خاتمی هستم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر با آقای رحیمی در همان زمانی که در استانداری بود برخورد می شد دیگر معاون اول رئیس به زندان نمی افتاد. البته خطاهایی که در زمان تصدی استانداری آقای رحیمی مرتکب شد می خواستند به گردن آقای رمضان زاده بیاندازند که موفق نشدند.

به گزارش سایت امید، دکتر محمدرضا عارف  در جمع دانشجویان دانشگاه کاشان گفت: حضور دانشجویان در تمامی زمینه‌ها احساس می‌شود همانطور که در پیش از انقلاب نیز دانشجویان نقش به‌سزایی در مقابله با استکبار و پیروزی انقلاب اسلامی داشتند و پس از انقلاب نیز شاهد نقش مؤثر جنبش‌های دانشجویی بوده‌ایم.


وی اختلاف نظر دانشجویان در چارچوب قوانین و مقررات دانشگاه‌ها را باعث تحرک و رشد و تعالی و مهیا کردن آنها برای پذیرش مسئولیت اداری کشور دانست و تصریح کرد: نیاز است تا با یک بررسی و کار کارشناسانه حرکت دانشجویان در دهه چهارم انقلاب اسلامی درچارچوب آرمان‌های نظام و انقلاب تعریف شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دانشجویان نیاز است تا با استفاده از تجارب گذشته خود در انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی و تعیین برنامه و هدف بلندمدت در برنامه‌های سیاسی حضور فعال داشته باشند. عارف انتقال تجربیات را از نسلی به نسل دیگر حائز اهمیت دانست و بیان داشت: ویژگی فعالیت‌های دانشجویی پویایی و موقتی بودن آن برخلاف فعالیت‌های سیاسی است.

وی وجود جنبش و تشکل‌های دانشجویی را به عنوان یک واقعیت ضروری دانست و تصریح کرد: متأسفانه در مقاطعی به دلیل محدودیت‌ها و نوع نگاه رؤسای دانشگاه‌ها برخی از این جنبش با محدودیت مواجه بوده‌اند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور دانشجویان را در زمینه تولید علم و فناوری و تبیین افق روشن برای صنعت و کشور مؤثر دانست و گفت: افرادی که تولید علم کرده و آن را بومی‌سازی می‌کنند و در اختیار صنعت قرار می‌دهند دانشجویان و دانشگاهیان هستند که متأسفانه در مقاطعی قدر این سرمایه معنوی را ندانسته‌ایم و نتایج و لطمات آن را نیز شاهد بوده‌ایم.

عارف دانشجویان و تشکلات دانشجویی را به آرمان‌گرایی، اخلاق‌مداری و خرد جمعی، پرهیز از رفتارهای شتاب‌زده و احساسی، برنامه‌ریزی، تعامل سازنده با جریان‌های سیاسی دانشجویی، حفظ روحیه پرسش‌گرایانه، ارتقای فرهنگی و علمی دانشگاه و مبارزه فساد توصیه کرد. فساد اقتصادی به عنوان یکی از مشکلات پیشرو در کشور است که به دلیل ضعف نظارتی و عدم شفافیت قوانین متأسفانه به بالاترین سطح مسئولان کشوری نیز سرایت کرده است که جای تأسف دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام فساد را مربوط به یک جریان و گروه ندانست و گفت: اگر افرادی از یک طیف سیاسی و یا جناح فسادی را مرتکب شدند نمی‌توان آن جناح را محکوم کرد بلکه باید با آن افراد و اشخاص برخورد شود. عارف از مسئولان خواست تا به جای مچ‌گیری در مبارزهبا فساد به دنبال پیشگیری و مبارزه باشند تا پیش از رخ دادن چنین فسادهایی از آن جلوگیری کنند.

به گفته وی در برخورد با مفاسد اقتصادی باید فرمان هشت ماده ای امام راحل و فرمان رهبرمعظم انقلاب در اوایل سال ۸۰ مورد استناد و مبنای حرکت قرار گیرد، چون اگر سیاسی بشود دچار بحران و مشکلات می شود. عارف برخورد با مفسدان در پرونده اخیر و معاون اول ریاست جمهور دولت قبل را نشان از اقتدار نظام دانست و تأکید کرد: نظام با کسی عقد اخوت نبسته است و چنانچه فردی خطایی مرتکب شود با او برخورد می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد بدون نفت را از دغدغه‌های اصلی نظام دانست و افزود: در این زمینه تمام دولت‌ها کم‌کاری کرده‌اند اما در عین حال در برنامه سوم در حال برنامه‌ریزی و کاهش ۱۰ درصدی سالیانه وابستگی به درآمد نفتی و ورود بخش خصوصی به اقتصاد بودیم و با راه‌اندازی صندوق ذخیره ارزی و تحویل آن به دولت بعد گام‌های اساسی برداشته شد.

عارف متذکر شد: انتظار می‌رود تا با کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و با استفاده از نخبگان و متخصصان داخلی در در عرصه‌های دیگر درآمدزایی کنیم. وی در پاسخ به پرسش یک دانشجو گفت: اصولگرایان و اصلاح طلبان هر دو دارای اصالت و افراد دلسوز برای نظام هستند و هر دو در انقلاب بوده و نباید هیچگاه به فکر حذف یکدیگر باشند.

عارف همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص برخورد با محمدرضا رحیمی گفت: هنوز خیلی ها باور ندارند که آیا رحیمی در زندان است یا نه و این اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران را می رساند که این گونه با مسوولان نظام برخورد می کند. اگر با آقای رحیمی در همان زمانی که در استانداری بود برخورد می شد دیگر معاون اول رئیس به زندان نمی افتاد. البته خطاهایی که در زمان تصدی استانداری آقای رحیمی مرتکب شد می خواستند به گردن آقای رمضان زاده بیاندازند که موفق نشدند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از برخورد حذفی با جریانات سیاسی گفت: متاسفانه جریان رقیب اصلاحات که همیشه امکانات خاص در اختیار این جریان است به دنبال حذف اصلاح طلبان بودند در حالیکه اصلاح طلبان اصیل ترین جریان سیاسی کشور محسوب می شوند.

عارف در پاسخ به سوالی یکی از دانشجویان که پرسید رئیس جمهور گفته ۱۰۰ روزه مشکلات اقصادی کشور را حل می کنم، گفت: دولت آقای روحانی در شرایط خاصی روی کار آمد و وارث مشکلات عدیده ای است انتظار این نیست که یک شبه تمام مشکلات حل شود.البته آقای رئیس جمهور نگفتند ۱۰۰ روزه مشکلات اقتصادی حل می شود بلکه تاکید کردند هر ۱۰۰ روز به مردم گزارش می دهند.انشالله آقای روحانی به وعده هایشان عمل می کنند و تاکنون در این مسیر قدم برداشتند.

وی در واکنش به دانشجویی که درخصوص عملکرد سپاه پاسداران سود در چالی را مطرح کرد که به گفته این دانشجو این نهاد در مسائل سیاسی دخالت می کند،گفت: همه نهادها و سازمانها باید در چارچوب قانون اساسی و طبق وظایفی که برای آنها تعریف شده است عمل کنند اگر سپاه در مسائل سیاسی دخالت می کند کار بدی انجام می دهد. به گفته وی، در برخورد با مفاسد اقتصادی باید فرمان هشت ماده ای امام راحل و فرمان رهبرمعظم انقلاب در اوایل سال ۸۰ مورد استناد و مبنای حرکت قرار گیرد، چون اگر سیاسی بشود دچار بحران و مشکلات می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد اقتصاد بدون وابستگی به نفت نیز گفت: اقتصاد بی نفت جزو آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و تمام دولت ها در این مورد کم کاری کرده اند. وی یادآور شد: در این حال عملکرد هشت ساله دولت اصلاحات کاهش وابستگی به نفت بود و در برنامه سوم مصوب شد که سالانه باید ۱۰ درصد از وابستگی بودجه به نفت کم بشود.

وی تصریح کرد: در دوران اصلاحات سیاست های اصل ۴۴ را نداشتیم و در آن شرایط ما نفت را با حدود ۹ دلار می فروختیم و حساب ذخیره ارزی را راه اندازی کردیم، اما نمی گویم صددرصد موفق بودیم. عارف در مورد رفع حصر نیز گفت: ما با این مساله روبه رو هستیم و خواست جوانان و اکثریت جامعه است. دکتر روحانی نیز برای حل این مساله قول داده و باید اجازه داد با ساز و کار قانونی که در اختیارش است و آنچه که خیر و صلاح هست، انجام دهد.

وی در مورد ممنوع التصویر بودن خاتمی نیز تصریح کرد: موضع من در این خصوص کاملا مشخص است من مخالف این کار هستم و برای من جای سوال است که در این شرایط چرا باید چنین اتفاقی بیافتد .ایشان هشت سال رییس جمهوری ایران بوده، دو برنامه اجرا کرده و عملکرد برنامه ایشان درخشان و شاخص های خاص و خوبی داشته است. امیدوارم دکتر روحانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی با ساز و کارهایی که دنبال می کند، این مساله را حل کند.

گفتنی است پس از سخنان اولیه دکتر عارف، نمایندگان ۴ تشکل دانشجویی دانشگاه کاشان که ۳ تشکل آن از جریانات اصولگرا محسوب می شوند به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و همگی از سخنان منطقی عارف استقبال کردند و او را اصلاح طلب واقعی نامیدند. سخنان عارف بارها با تشویق دانشجویان رو رو شد و با شعار عارف دوست داریم از او حمایت می کردند. بسیاری از دانشجویان به دلیل تکمیل شدن ظرفیت سالن نتوانستند در محل سخنرانی عارف حضور پیدا کنند و بسیاری از آنها بصورت ایستاده سخنان عارف را گوش دادند.

منتشر شده در :2015/02/23 - 11:02|شناسه خبر: 4503 628 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه