امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۲۰:۴۳:۰۲

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

تاجگردون:شعار ما اصلاح طلبان زنده باد مخالف من است/ نماینده مجلس نباید آدم دولت باشد

در زیر مصاحبه منتشر شده از غلامرضا تاجگردون با خبرگزاری مجلس را میخوانید:

راه ملت، غلامرضا تاج گردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی است، وی در شهریور ۱۳۴۵ در شهر دوگنبدان مرکز شهرستان‌ گچساران که یک شهر نفتی در استان کهکیلویه و بویراحمد است، چشم به جهان گشوده و تا پایان مقطع متوسطه در همان شهر زندگی کرده است.

برای انجام یک گفت وگوی مشروح به محل کار دکتر تاج گردون در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رفتیم، باوجود مشغله کاری فراوان دکتر تاج گردون با روی گشاده میزبان تیم خبری خبرگزاری خانه ملت بود که مشروح آن به شرح زیر است.

آقای دکتر تاج گردون بهتر است اینگونه گفت وگو را آغاز کنیم کمی درباره دوران تحصیل خود و زندگی در شهر دو گنبدان صحبت کنید؟

دوران تحصیل خود را در مدرسه ابتدایی نظامی، مدرسه راهنمایی سعدی و دبیرستان شهید مطهری دو گنبدان گذراندم. در شهر دوگنبدان تفاوت فاحشی از لحاظ درآمدی بین خانوارهایی که در شرکت نفت مشغول به کار بودند با دیگران وجود داشت و حتی مدارس بچه‌های کارکنان شرکت نفت با دیگران تفاوت داشت در شهر گچساران همه دوست دارند به شرکت نفت وصل شوند.

آقای تاج گردون در مدرسه  شاگرد اول بودید؟

سطح درسی من متوسط به بالا بود کلاس پنجم شاگرد دوم و سوم کلاس بودم .

کمی درباره دوران انقلاب و حال وهوای آن زمان و همچنین دوران دفاع مقدس صحبت کنید.

 

 در زمان انقلاب ۱۲ سال داشتم و در مدرسه راهنمایی تحصیل می‌کردم. ۱۵ ساله بودم جنگ شروع شده بود، به جبهه رفتم و در اولین عملیات که برای آزادسازی خرمشهر بود زخمی شدم. در اوایل سال ۶۳ در جبهه بودم که در همان سال احمدرضا برادر بزرگترم شهید شد

 

یعنی جانباز هستید؟

 

درصد جانبازی من حدود ۱۵ درصد است. وقتی زخمی شدم برای اولین بار از منطقه دور شدم و برای معالجه به تبریز اعزام شدم بعد از بهبودی نسبی مرا با یک عصا و سیصد تومان پول به ایستگاه راه‌آهن تبریز فرستادند تا به تهران بروم حدود سال ۶۱ بود.

از همان ابتدا چپی بودم

چه زمانی وارد  دانشگاه شدید؟

 

در رشته اقتصاد دانشگاه بابلسر پذیرفته شدم بعد از اتمام ترم اول متوجه شدم در انتخاب رشته اشتباه کرده‌ام و با رتبه حدود ۲۲۰ می‌توانستم در دانشگاه‌های تهران قبول شوم. بعد از پیگیری‌ها و جابه‌جایی که انجام دادم توانستم ادامه تحصیل خود را در رشته اقتصاد شهید بهشتی ادامه بدهم. داودی معاون اول رئیس‌جمهور سابق در دانشگاه استادم بود. در زمان دانشجویی در انجمن اسلامی عضو بودم البته جامعه اسلامی نیز در دانشگاه شکل گرفته اما من از همان ابتدا به اصطلاح چپی بودم. در سال ۶۷ در رشته برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی در مقطع ارشد پذیرفته شدم. آن زمان پرویز داوودی معاون اقتصادی وزارت اقتصاد و دکتر نوربخش وزیر اقتصاد بودند. من جزو دانشجویانی بودم که به وزارت اقتصاد رفتم و بعد از مدتی در سال ۶۹ مدیر کل دفتر تحقیقات سیاست‌های مالی وزارت اقتصاد شدم حدود ۲۵ ساله بودم.

شرایط کاری شما به چه صورت بود؟

در زمان کار در وزارت اقتصاد قرار بود برای گذراندن یک دوره به آمریکا برویم یادم می‌آمد برای اخذ ویزا و مصاحبه باید به سفارت آمریکا در وین می‌رفتیم که یکی از همکاران کراوات بسته بود که به او گفتم کراوات نبندد. نکته جالب در تکمیل فرم سفارتخانه بود، ما در خانواده حدود ۱۲ برادر و خواهر بودیم بر این اساس زمانیکه اسامی آن‌ها را در فرم مربوطه می نوشتم کارمند سفارتخانه آمریکا با تعجب گفت Big family. البته به دلیل اینکه بعد از انجام تحقیقات طولانی ویزا می دادند با وجود اینکه چند هزار دلار داشتیم اما به تهران بازگشتیم، به دلیل اینکه بورسیه سازمان برنامه و بودجه بودم باید برای ادامه خدمت به سازمان برنامه بازمی‌گشتم فروردین سال ۷۱ به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه یاسوج انتخاب شدم. بعد از مدتی به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس انتخاب شدم، آقای جهرمی استاندار فارس و ۱۵ نماینده استان نامه‌ای به رئیس جمهور وقت نوشتند که نباید تاجگردون رئیس برنامه و بودجه فارس شود که رئیس برنامه و بودجه کشور قبول نکرد البته علوی وزیر اطلاعات نماینده لامرد بود و آن نامه را امضا نکرد تا حدود سال ۸۰ در استان فارس بودم.

آقای تاج گردون چه سالی ازدواج کردید؟

سال ۶۸ با دختر عمویم ازدواج کردم و اولین فرزندم سال ۶۹ به دنیا آمد، وضع مالی من به نسبت خوب بود آن زمان آپارتمان در تهران خریدم. دو پسر و یک دختر دارم، پسر بزرگم در رشته عمران تحصیل کرده، پسر دوم در رشته معماری و دخترم نیز در دبیرستان مشغول به تحصیل بوده، همسرم دبیر آموزش و پرورش است.

احمدی نژاد عذر طبیب نیا و دژپسند را از سازمان برنامه و بودجه خواست

از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بگویید.

 

در دولت نهم آقای فرهاد رهبر رئیس سازمان برنامه و بودجه شدند یک جلسه‌ای همراه با او به هیات دولت رفتیم تا کارها را توضیح دهیم. الگوهای بین المللی در زمینه‌های مختلف را توضیح دادم احساس کردم آقای احمدی نژاد توجه نمی‌کند بعد از جلسه به آقای رهبر گفتم خواهش می‌کنم زودتر مرا کنار بگذارید، من باید می‌رفتم چون تصمیم گرفته شده بود البته آقای دکتر رهبر اظهار داشتند چند ماه بمانم آقایان طبیب نیا و دژپسند به سازمان برنامه و بودجه رفتند که بعدها آقای احمدی نژاد عذر آن‌ها را نیز خواست.

از هم دانشگاهی های مشهور خود نام ببرید؟

 

از هم دانشگاه‌های دوران کارشناسی ارشد آقایان درپسند، عسگری رئیس سازمان مالیاتی و حسینی قائم مقام صندوق توسعه ملی هستند، بعد از اتمام کار در سازمان برنامه و بودجه، عضو هیات علمی موسسه آموزش و پژوهش،‌ مدیریت برنامه‌ریزی وابسته به سازمان مدیریت و برنامه بودم بعد در بلژیک دوران دکترا را در رشته مدیریت اقتصادی به اتمام رساندم. نشان خدمت به واسطه پیاده سازی بودجه‌ریزی غیر متمرکزی در سازمان برنامه و بودجه بود. البته در موسسه به من اجازه تدریس هم نمی‌دادند.

چه زمانی به نماینده شدن و انتخابات مجلس فکر کردید؟

 

در دوره هشتم انتخابات مجلس شرکت کردم به محض ثبت نام شورای نگهبان مرا رد کرد البته روزهای آخر مرا تائید کردند. با این وجود با ۳۰۰ رای نفر دوم انتخابات شدم اما اعتراض نکردم و تبریک گفتم که تاثیر خوبی در مردم گذاشت. ۴ تا کاندیدا در شهرستان گچساران تقریبا همیشگی هستند. پسرعمویم سابقه نمایندگی داشت و جانباز فاجعه هفتم تیر بود.

 

پسرعموی شما که سابقه نمایندگی مجلس را دارد، اصلاح طلب بود؟

 

ببینید در آن منطقه می‌گویند یا تاجگردونی هستید یا غیر تاجگردونی که تاجگردونی‌ها اصلاح طلب هستند.

 

کمی درباره انتخابات دوره نهم مجالس بگوید.

 

 در دوره نهم انتخابات مجلس با اختلاف رای در حدود ۱۵ هزار نفر نسبت به نفر دوم  به مجلس راه یافتم. فرهنگ مجلس را می‌شناختم و به کار در مجلس آشنا بودم، از لحاظ تخصصی و فنی نمایندگان مرا برای عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه می‌شناختند و قبول داشتند.

خاطره بد زندگی‌تان چیست؟

 

یک روز قبل از انتخابات مجلس نهم مادرم فوت کرد و انتخابات من خاص شد و روز پیروزی انتخابات با مراسم ختم مادرم همراه شد.

کمی درباره انتخابات کمیسیون برنامه و بودجه و ریاست این کمیسیون صحبت کنید؟

 

یک نکته جالب این است حتی برای ورود به کمیسیون برنامه و بودجه نزدیک بود من و آقای عبداللهی رای نیاوریم که احساس می‌کنیم روسای شعب در رای دهی سیاسی عمل کردند.

در مجلس نماینده برتر نداریم

آیا رئیس شدن تاج گردون در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دلیل رئیس جمهور شدن آقای روحانی بود؟

 

در کمیسیون برنامه و بودجه نمایندگان مشهور سیاسی و اقتصاددان عضو هستند به طور مثال آقای رهبری و عبداللهی رئیس کمیسیون بودند، اما قبول ندارم رئیس شدن من سیاسی بود و اعضا کاملا فنی و تخصصی رای دادند. نمایندگان شهرستان بیشتر واقعیت مناطق دیگر را درک می‌کنند شاید این باعث شد نمایندگان شهرستانی در کمیسیون به من رای دهند، من مشکلات مناطق محروم را بیشتر لمس می‌کنم شاخص نابرابری، عدالت اجتماعی را می‌بینم مثلا پیشنهاد می‌دهم دو درصد اعتبارات ماده ۱۸۰ باید برقرار باشد. البته سابقه من در سازمان برنامه و بودجه نیز در انتخاب من مهم بود. در مجلس نماینده برتر نداریم و هر کسی خود را بالاتر ببیند کنار گذاشته می‌شود.

برای مصباحی‌مقدم احترام قایلم

 

ارتباط شما با آقای مصباحی مقدم در حال حاضر چگونه است؟

ارتباط من با آقای مصباحی مقدم خوب است و همیشه برای او احترام قائل هستیم. امسال در کمیسیون تلفیق صندلی ویژه برای دکتر توکلی و مصباحی مقدم گذاشتم و در سه یا چهار موضوع تلاش کردم آقای مصباحی مقدم در نشست حضور یابد. اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با هم صمیمی هستند. آقای مصباحی مقدم، شخصیت خاصی هستند و از زمانیکه من دانشجو بودم ایشان استاد بود و همواره برای ایشان احترام قائل هستم. آقای مصباحی مقدم در زمینه بودجه به من اعتماد داشت.

آرای من با آقای باهنر برای نایب رئیسی مجلس در انتخابات داخلی فراکسیون رهروان برابر شد

 

در فراکسیون رهروان ولایت قرار بود قبل از انتخابات نایب رئیس مجلس یک انتخابات داخلی برگزار شود تا یک نفر در صحن شرکت کند، آرای من با آقای باهنر برابر شد البته اگر آقای دستغیب درانتخابات فراکسیون شرکت نمی‌کرد رای من در فراکسیون بیشتر می‌شد چراکه رای شیرازی ها در سبد من ریخته می شد.

شعار ما اصلاح طلبان زنده باد مخالف من است/ نماینده مجلس نباید آدم دولت باشد

ارتباط مجلس و دولت چگونه باید باشد؟

نباید اجازه داده شود دولت زیاد در امور مجلس دخالت کند. در برخی مسائل فنی با آقای نوبخت خیلی بحث‌های جدی داشته‌ام، من آقای روحانی را بعد از انتخابات یکبار به جز جلسات عمومی ملاقات کردم. انتقادی‌ترین صحبت‌ها در موضوعات اقتصادی را در جلسه مشترک دولت و مجلس من مطرح کردم و معتقدم نماینده مجلس نباید آدم دولت باشد. با وجود اینکه من به آقای روحانی رای دادم اما نامه تذکر به رئیس‌جمهور را که آقای حسینیان امضاء های آن را جمع می‌کرد را نیز امضا کردم. منظور آن نامه‌ این بود که رئیس جمهور به برخی‌ها گفته بروید به جهنم. حتی آقای حسینیان به من گفت تو امضا  نمی‌کنی؟ که بعد از امضا کردن نامه، گفتم شعار ما اصلاح طلبان زنده باد مخالف من است. به شوخی گفتم این حرف آقای روحانی به دلیل ریشه اصولگرایی اوست که آقای حسینیان گفت‌ انصافا از جانب شما حرف خاصی نشنیده ام. در حال حاضر نیز حامی جدی دولت روحانی هستم.

آقای احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس دهم و ریاست جمهوری شرکت می‌کند

بعید است احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس شرکت کند همچین احساس می‌کنم زمینه برای رئیس جمهور شدن احمدی نژاد فراهم نشود.

 دوستان صمیمی شما در مجلس چه کسانی هستند؟ با خیلی از نمایندگان دوست هستند به نادران و علی محمد احمدی و سقایی بیشتر نزدیک هستم.

ترکیب مجلس آینده چگونه خواهد شد؟

مجلس بعد معتدل‌تر است نتیجه مذاکرات هسته‌ای در انتخابات مجلس مهم است.

لاریجانی ویژگی خاص مثبتی برای حکومت دارد

 

چند عبارت می‌گویم، نظر خود را درباره آن‌ها بیان کنید.

دکتر لاریجانی: یک ویژگی خاص مثبتی برای حکومت دارند من کسی را در مجلس ندیدم به اندازه آقای لاریجانی از دولت حمایت کرده باشد.

تخت جمشید: عظمت

احمدی نژاد: پدیده ناشناخته

استیضاح: احمدی نژاد

فیلم: شیار ۱۴۳ را در سینما دیدم

عقلانیت سیاسی: دکتر لاریجانی

همکلاسی: یک روز به سازمان فنی و حرفه ای شهرستان رفتم کارمند دبیرخانه همکلاسی ام بود. در بازدید از یکی از بیمارستان ها نیز یکی از همکلاسی‌هایم از نیروهای خدماتی بود، شاید اگر به دانشگاه شهید بهشتی نمی‌آمدم وضعیتم اینطور نمی‌شد.

سردار سلیمانی:شجاع

روح الله حسینیان: شیخ مهربان. البته دو یا سه نفر از اعضای جبهه پایداری جواب سلام را هم نمی‌دهند که به آن‌ها می‌گویم جواب سلام واجب است.

لابی: ضرورت پارلمان

شیرین‌ترین خاطره؟ زمانی که در جنگ مجروح  و در بیمارستان تبریز بستری بودم خبر آزادسازی خرمشهر، شیرین‌ترین خاطره‌ام است./پورتال رسمی تاجگردون

منتشر شده در :2015/03/26 - 12:03|شناسه خبر: 6794 955 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه