امروز :پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ساعت : ۲۰:۴۰:۳۲

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

چرا کشورهای عربی به دنبال جعل نام تاریخی خلیج پارس هستند ؟

این نوشتار بر آن است با ارائه اسناد و مدارک نشان دهد خلیج پارس از هزاران پیش با همین نام خوانده میشده است اما در چند دهه‌ی اخیر برخی افراد فرصت طلب و جریانات تفرقه افکن منطقه ای و بین المللی بر آن هستند تا با تاریخ سازی جعلی و تبلیغات گسترده نسبت به اصیل بودن این نام تاریخی تشکیک نموده و زمینه ی اختلافات و کینه و دشمنی‌ها را در منطقه مهیا نمایند.

به گزارش راه ملت؛ در گاه‌شماری ایران ۱۰ اردیبهشت «روز ملی خلیج فارس» نامگذاری شده است، تا فراموش نکنیم ۴۰۱ سال پیش در چنین روزی، امام‌قلی‌خان گرجی فرمانده دلاور و خوشنام ارتش ایران به فرمان شاه عباس صفوی ، ارتش پرتغال را در سال ۱۰۰۱ خورشیدی در نبردی تاریخی در جزیره هرمز در هم کوبید و بیرون راند تا پس از ۱۱۶ سال، بار دیگر فرمانروایی ایران بر دریای پارس استوار گردد.
این نوشتار بر آن است با ارائه اسناد و مدارک نشان دهد خلیج پارس از هزاران پیش با همین نام خوانده میشده است اما در چند دهه‌ی اخیر برخی افراد فرصت طلب و جریانات تفرقه افکن منطقه ای و بین المللی بر آن هستند تا با تاریخ سازی جعلی و تبلیغات گسترده نسبت به اصیل بودن این نام تاریخی تشکیک نموده و زمینه ی اختلافات و کینه و دشمنی‌ها را در منطقه مهیا نمایند .
خلیج پارس (شاخاب پارس یا دریای پارس)، نام آبراهی پراهمیت در آسیای غربی و منطقه خاورمیانه است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه‌جزیره عربستان قرار دارد.

هشت کشور در اطراف خلیج فارس قرار دارند. کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. در این میان سواحل شمالی خلیج فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند.به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی بشمار می‌آید.
اولین بار یونانی ها بودند که خلیج فارس را «پرسیکوس سینوس» یا «سینوس پرسیکوس» که همان خلیج فارس است، نامیده اند. از آنجا که این نام برای اولین بار در منابع درست و معتبر تاریخی که غیر ایرانیان نوشته اند آمده است، هیچ گونه شائبه نژادی در وضع آن وجود ندارد. چنان که یونانیان بودند که نخستین بار، سرزمین ایران را نیز «پارسه» و «پرسپولیس» یعنی شهر یا کشور پارسیان نامیدند. استرابون جغرافیدان قرن اول میلادی نیز به کرات در کتاب خود از خلیج پارس نام برده است. وی محل سکونت اعراب را بین دریای سرخ و خلیج پارس عنوان می کند. همچنین «فلاریوس آریانوس» مورخ دیگر یونانی این آبراهه را خلیج پارس نامیده است.
در همه متون تاریخی و جغرافیایی عربی این آبراهه خلیج پارس و بحر پارس نامیده شده‌است با این حال، این نام‌گذاری از دهه ۱۳۳۰ خورشیدی از سوی ملی‌گرایان عرب مورد چالش واقع شده‌است. کشورهای عربی، از دهه ۱۹۶۰ میلادی و همزمان با گسترش اندیشه‌های پان عربی توسط جمال عبدالناصر از نام جعلی خلیج ع_ ر_ ب_ ی استفاده می‌کنند. این مطلب طی یک بخشنامه از طرف اتحادیه عرب به همه کشورهای عربی رسماً ابلاغ شده‌است. اما سایر کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی همچنان از نام اصلی و کهن خلیج فارس به صورت رسمی استفاده می‌کنند و گاهی اوقات ممکن است در مکاتبات غیررسمی برای سادگی یا تحت نفوذ مالی عربی عبارت خلیج را بکار برند.

منابع اروپایی و عربی از جمله کتاب‌های سرآرنولد ویلسون ،فلیپ و حتی جرجی زیدان و قدری قلعه جی و……به روشنی آورده‌اند : دریانوردی ایرانیان در خلیج پارس، قریب پانصد سال پیش از میلاد مسیح و در دوران سلطنت داریوش اول آغاز شد. داریوش، نخستین ناوگان دریایی جهان را به وجود آورد. کشتی‌های او طول رودخانه سند را تا کرانه‌های اقیانوس هند و دریای عمان و خلیج فارس پیمودند، و سپس شبه جزیره عربستان را دور زده و تا انتهای دریای سرخ کنونی رسیدند. او برای نخستین بار در نزدیکی کانال سوئز مدرن فرمان کندن کانالی را داد و کشتی‌هایش از طریق همین کانال به دریای مدیترانه راه یافتند. در کتیبه‌ای که در محل این کانال به دست آمده نوشته شده‌است:

……من پارسی هستم. از پارس مصر را گشودم. من فرمان کندن این کانال را داده‌ام از رودی که از مصر روان است به دریایی که از پارس آید پس این جوی کنده شد چنان‌که فرمان داده‌ام و ناوها آیند از مصر از این آبراه به فارس چنان‌که خواست من بود».

کتاب تاریخ سفرهای جنگی اسکندر از این خلیج به نام «پرسیکون کیت» که چیزی جز خلیج پارس، نیست نام می برد.

گر چه این آبراه در همه متون تاریخی و جغرافیایی عربی خلیج پارس و بحر پارس نامیده شده‌است با این حال، این نام‌گذاری از دهه ۱۳۳۰ خورشیدی از سوی ملی‌گرایان عرب مورد چالش واقع شده‌است. کشورهای عربی، از دهه ۱۹۶۰ میلادی و با گسترش اندیشه‌های پان عربی توسط جمال عبدالناصر از نام جعلی خلیج ع _ر_ ب_ ی استفاده می‌کنند. این مطلب طی یک بخشنامه از طرف اتحادیه عرب به همه کشورهای عربی رسماً ابلاغ شده‌است. اما سایر کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی همچنان از نام اصلی و کهن خلیج فارس به صورت رسمی استفاده می‌کنند و گاهی اوقات ممکن است در مکاتبات غیررسمی برای سادگی یا تحت نفوذ مالی عربی عبارت خلیج را بکار برند.

علل و عوامل تحریف نام خلیج پارس

۱_مخالفت و رقابت دولت عثمانی با دولت ایران و دشمنی دیرینه عثمانیها با ایرانیان (فراموش نکنیم کشورهای عربی تا قبل از جنگ جهانی اول همواره در قلمرو امپراتوری عثمانی چه از نظر جغرافیایی و چه از نظر مذهبی بودند)
۲-کوتاه شدن دست انگلستان از منابع نفتی ایران و خروج انگلستان از جزایر خلیج پارس و تلاش برای جبران ناکامی ها ای که برای دولتمردان انگلیس به وجود آمده بود
۳-ظهور نسل جدیدی از رهبران ملی گرای افراطی در جهان عرب مانند: جمال عبدالناصر در مصر و عبدالکریم قاسم در عراق و تلاش برای اتحاد کشورهای عرب زبان از شمال آفریقا تا غرب آسیا ۳-نفوذ انگلستان درمیان دولت‌های نوپای عربی و نیاز به ایجاد رقابت و اختلاف بین آنها و دولت مرکزی ایران به منظور تحکیم نفوذ و جای پا برای امپراتوری انگلستان
۴- شکست مفتضحانه کشورهای متحد عربی در چندین جنگ برابر اسرائیل و سرخوردگی آنان در مجامع جهانی و منطقه‌ای و نیاز به دور کردن افکار عمومی کشورهای خود از واقعیت های موجود.

۵- قدرت گرفتن صدام حسین در عراق و تهاجم به خاک ایران و تلاش برای جلوه دادن تجاوز خود به عنوان جنگی عربی- پارسی و نشان دادن خود به عنوان رهبر مبارزات عربی برعلیه ایرانیان (صدام با شعار آزاد کردن جزایر سه گانه ایرانی و واگذار کردن آنها به امارات متحده عربی و همچنین تحریف نام خلیج پارس سعی در تهییج و متحد کردن دولت های عربی بر علیه ایران را داشت)

در پایان ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج پارس و ادای احترام به همه سربازان شجاع این مرز اهورایی که برای پاسداشت ایران بزرگ خون پاک خود را هدیه به کیان وطن نمودند امید است مسئولین،نخبگان،سیاستمداران،و همه کسانی که برای عزت و بزرگی و مانایی این مرز پر گهر دغدغه دارند با شناخت عوامل موثر در تحولات منطقه ای و بین المللی همواره با دفاع مستند،معقول و موثر و یادآوری این که اگر بنابر ادعا باشد بازنده کشورهایی هستند که در طول تاریخ بخشهایی از امپراتوری بزرگ ایران بوده‌اند ، زمینه را برای آگاهی افکار عمومی منطقه از واقعیت های موجود فراهم نمایند.

مهراب هدایت جهان آباد
دانش آموخته ی روابط بین الملل

منتشر شده در :2023/05/01 - 09:05|شناسه خبر: 83681 699 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه