امروز :پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۴:۴۴:۱۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

نسخه‌پیچی دشمنان اسلام برای ‘میزان رشد جمعیت ایران’

به گزارش ک ب آنلاین، اما نکاتی قابل تامل پیرامون برگزاری این سمینار وجود دارد که در دو بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. الف- افراد حاضر در این سمینار و برخی مواضع و سوابقشان – نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در کشور: صندوق جمعیت سازمان ملل از بزرگترین حامیان طرح تنظیم خانواده و پروژه ی […]

nf00385301-1به گزارش ک ب آنلاین، اما نکاتی قابل تامل پیرامون برگزاری این سمینار وجود دارد که در دو بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

الف- افراد حاضر در این سمینار و برخی مواضع و سوابقشان

– نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در کشور: صندوق جمعیت سازمان ملل از بزرگترین حامیان طرح تنظیم خانواده و پروژه ی کاهش جمعیت در ایران بوده است و در این زمینه کمک های مالی بسیاری به کشور داشته است، ولی اکنون که کشور دچار بحران کاهش رشد جمعیت و سالمندی قریب الوقوع ساختار جمعیتی شده است، هیچ برنامه ای برای کمک به افزایش جمعیت ایران ندارد. نه تنها هیچ برنامه ای در این زمینه ندارد بلکه پیر شدن جمعیت ایران را امری حتمی و خدشه ناپذیر می داند تا جایی که، دکتر هولکی اوز در حاشیه ی “همایش یک روزه ی مروری بر آمار نیروی کار” در دانشگاه خلیج فارس بوشهر می گوید: “با توجه به این که سالمندی یکی از پدیده های نوظهور در ایران است، دولت باید برای این قشر برنامه داشته باشد…”

البته این مساله به اینجا ختم نمی شود و جالب است بدانیم که حدود یک ماه پس از اعلام موضع صریحمقام معظم رهبری که فرمودند: “من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم، می تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعیتم. هر اقدام و تدبیری که می خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.” ۱۶/۰۵/۱۳۹۰) هولکی اوز،با حضور در مرکز نور سعادت (یکی از مراکز تحت نظر مرکز بهداشت جنوب تهران) روند انجام عمل وازکتومی در این مرکز را جویا شده و این بازدید را رسانه ای می کند، که عملا اقدامی است بر خلاف سیاست کلی نظام و رهبری مبنی بر افزایش جمعیت. (تاریخ بازدید:۲۷/۶/۱۳۹۰)

نماینده صندوق در سمینار مزبور به ارائه ی مقدمه پرداخت.

• پس از انتشار این خبر در جهان نیوز، سخنرانی آقای هولکی اوز لغو شد و به جای ایشان خانم سودابه احمدزاده، معاون ایشان سخنرانی کرد. طبق گزارش سایت سازمان ملل در ایران، این سمینار با همکاری صندوق جمعیت ملل متحد برگزار شده است.

– دکتر هانس گروث (Hans Groth)، دانش آموخته ی رشته ی پزشکی و مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) است که تا سال ۲۰۱۲ به مدت ۲۴ سال برای شرکت دارویی Pfizer* کار می کرده است.

* شرکت Pfizer که مقرش در نیویورک است در پوشش ارائه ی خدمات مراقبت بهداشتی به سیاست کاهش جمعیت در کشورهای در حال توسعه می پردازد، چنان که این شرکت در سال ۲۰۱۲ با بنیاد بیل گیتس که سیاستهای ضد جمعیتی اش بر کسی پوشیده نیست، بر سر تولید و توزیع سه میلیون دوز داروی تزریقی ضد بارداری که با قیمت مناسب در دسترس زنانِ کشور های در حال توسعه قرار گیرد، توافق می کند.

هانس گروث که هم اکنون رئیس هیئت مدیره ی انجمن جهانی جمعیت و سالمندی دانشگاه سنت گالن سوئیس است، از سخنرانان اصلی سمینار مزبور می باشد، اما آنچه لازم به ذکر است، این که انجمن جهانی جمعیت و سالمندی با شرکت های متعدد اسرائیلی در ارتباط است که از آن جمله می توان به موسسه ی عالی علوم وایزمن (Weizmann Institute of Science)، کمپانی سین واکسن (SynVaccine) و شرکت داروسازی بیوندواکس (BiondVax) اشاره کرد.

همچنین نام و تصویر برخی از همکاران اسرائیلی آقای هانس گروث رئیس هیئت مدیره ی انجمن جهانی جمعیت و سالمندی دانشگاه سنت گالن سوئیس نیز در ذیل قابل مشاهده است.

دکتر هایم کارتی (HaimGarty)
دکتر روث آرنون (Ruth Arnon)
دکتر برتا استرولوویسی (Berta Strulovici)

– دکتر کریستین بیلیکن استورفر (Christian Blickenstorfer) عضو هیئت مدیره ی انجمن جهانی جمعیت و سالمندی دانشگاه سنت گالن سوئیس، یکی دیگر از سخنرانان این سمینار است. دکتر بیلیکن استورفر، کارمند عالیرتبه وزارت امور خارجه سوئیس است و به عنوان سفیر در خیلی از کشورها از جمله آمریکا، اردن و ایران فعالیت داشته و دارد. او در مقاله ی خود با عنوان “توسعه سیاسی و نقش جمعیت در آن” نتیجه می گیرد که بهترین الگوی حکمرانی برای مواجهه با موج بیداری اسلامی برای کشورهای منطقه کشور ترکیه است!

ب: نام این سمینار، برنامه و اهداف آن

نام این سمینار برگرفته از کتابی با همین نام «پویایی جمعیت در کشورهای اسلامی»

Population Dynamics in Muslim Countriesاست که توسط انتشارات آمریکایی اسپرینگر در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است. این کتاب مجموعه ای از مقالات است که دکتر هانس گروث و یکی از همکارانش در انجمن جهانی جمعیت و سالمندی، در مورد تحلیل وضعیت جمعیتی کشورهای مسلمان گرد آورده است. جالب آن که تمام میهمانان خارجی که قرار است در این سمینار به سخنرانی بپردازند، کسانی هستند که در کتاب مزبور مقاله داشته اند و عمدتا نیز همان مقاله هایی را ارائه خواهند کرد که در آن کتاب گردآوری شده. به عنوان مثال خانم بانو ارگوچمن (Banu Akadli Ergocmen)، مقاله ی «مشخصات جمعیت شناختی ترکیه: جزئیات و چالش ها» و خانم زیبا ستار** (Zeba Sathar) مقاله ی «پیش بینی جمعیت آینده ی پاکستان، ۲۰۱۰-۲۰۳۰؛ نیمه ی پر یا نیمه ی خالی لیوان» را ارائه خواهند کرد.

** خانم زیبا ستار که لیسانس اقتصاد و دکترای بهداشت جمعیت دارد، رویکردی کاملا مخالف افزایش جمعیت دارد و با سازمان های بین المللی همکاری می کند.

اما در مورد کتاب «پویایی جمعیت در کشورهای اسلامی» باید گفت که رویکرد این کتاب عمدتا در دو حوزه ی سیاسی قابل بررسی است:

۱- بررسی نقش جمعیت در بیداری اسلامی: هرچند این کتاب به وضع جمعیتی عمده ی کشورهای اسلامی پرداخته است ولی تمرکز ویژه ای بر کشورهایی دارد که در چند سال گذشته، درگیر تحولات بیداری اسلامی بوده اند از جمله مصر، اردن و یمن. البته این رویکرد در کتاب بسیار آشکار است و بارها در مقالات مختلف از عبارت بهار عربی (بدل بیداری اسلامی) استفاده شده است. به عنوان مثال در صفحه ی ۲۳۰ از این کتاب می خوانیم که: «در اواخر سال ۲۰۱۰، بهار عربی از تونس آغاز شد و دولت “بن علی” نخستین رژیم عرب بود که در مقابل این شورش فروپاشید. شورشی که در ابتدا توسط جوانان طبقه ی متوسط رهبری می شد» پرداختن این کتاب به نقش جمعیت جوان کشورها در بیداری اسلامی، نشان دهنده ی هراس غرب از این مزیت است. هراسی که دیگر اکنون، تاویل سخنرانی تاریخی هانتینگتون*** است که سال ها پیش گفته بود: “در دهه گذشته، جوانان در بسیارى از جوامع مسلمانان بیشتر از ۲۰ درصد رشد داشته‏اند. ترکیب جمعیّتى چنین رشدى، ممکن است عواقب اجتماعى و سیاسى داشته باشد. به نظر من این نسلى است که نیروهاى اجتماعى را براى سازمانها و نهضتهاى اسلامى آماده مى‏کند.” ساموئل هانتینگتون در جای دیگری درباره جمعیت کشورهای اسلامی می گوید: «تمدن اسلامی ریشه در نوعی پویایی جمعیت دارد. رشد زاد و ولد که در اکثر کشورهای اسلامی شاهد آن هستیم این چالش را متفاوت کرده، امروزه بیش از ۲۰ درصد جمعیت جهان اسلام را جوانان ۱۵ تا ۲۵ ساله تشکیل داده اند.

***ساموئل هانتینگتون؛مسئول برنامه‏ریزى شوراى امنیّت ملّى دولت کارتر، استاد علوم سیاسی دانشگاه هاروارد و نظریه پرداز جنگ تمدن ها

نکته ی دیگر در این موضوع این که برای معرفی این کتاب در فضای مجازی، شخصیت های برجسته ای در مورد آن اظهار نظر کرده اند، نمونه ای جالب از این اظهار نظر ها مربوط به آقای “هاینریش کرفت” از مسئولین وزارت امور خارجه ی آلمان است که در ذیل آورده شده است. وی می گوید که بیداری اسلامی یک دلیل اساسی دارد آن هم رشد جمعیت در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقاست.

Editorial Reviews

“The uprisings taking place throughout the Middle East and Northern Africa since early ۲۰۱۱ which are reshaping the political and social landscape of the entire region have one root cause: population growth. This book is a must read to all those interested in one of the most consequential developments unfolding before our eyes.“

Heinrich Kreft, Ambassador, German Foreign Ministry, Germany

حال با این توصیف، غرب برای ممانعت از رسیدن بیداری اسلامی به اهدافش باید چه کار کند؟ چه راهی بهتر از اجرای طرح های بشردوستانه ی تنظیم خانواده! توسط سازمان بی طرفی مانند صندوق جمعیت سازمان ملل و انجمن جهانی جمعیت و سالمندی دانشگاه سنت گالن سوئیس،؟!!!

۲- آینده ی جمعیتی مسلمانان در دنیا: این رویکرد در مقالات متعدد به خصوص در مقاله ی معروف دکتر نیکولاس ابرشتات -محقق انستیتو اینترپرایز آمریکا- با نام “کاهش باروری در جهان اسلام: تغییری فاحش که در کمال تعجب کسی متوجه آن نشده است”**** پیگیری شده است. این رویکرد همچنین در مقاله ای دیگر با عنوان «تغییرات جمعیت شناختی در جوامع مسلمان در اروپا: مفاهیم و چالش ها» نیز پیگیری شده است و از نگرانی اتحادیه ی اروپا در مورد افزایش سریع جمعیت مسلمانان در این قاره سخن رفته است.

**** ابرشتات در قسمتی از این مقاله می گوید: “کاهش نرخ باروری در ایران طی ۳۰ سال گذشته حیرت‌انگیز و معادل ۷۰ درصد بوده است. این میزان یکی از سریع‌ترین و چشمگیرترین آمارهای کاهش باروری در تاریخ بشر بوده است!”

همچنین دکتر هانس گروث در مقدمه ی کتاب پویایی جمعیت در کشورهای مسلمان جدول ذیل را آورده است که خود به تنهایی گویای اهداف منتشرکنندگان این کتاب است. در این جدول درصد رشد جمعیت در فاصله ی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ برای مجموع کشورهای جهان ۲۰ درصد، برای اتحادیه ی اروپا نزدیک به ۴ درصد و برای ۵۷ کشور مسلمان دنیا ۳۵ درصد عنوان شده است.

چنانکه ملاحظه می شود از نگرانی های اصلی گردآورندگان این کتاب این است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ جمعیت مسلمانان دنیا تا حدود ۶۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد و به دو میلیارد و دویست میلیون نفر خواهد رسید، در حالی که جمعیت کشورهای اتحادیه اروپا تقریبا در حد همان چهار صد میلیون نفر ثابت خواهد ماند.

ناگفته مشخص است که تحقیقاتی با این رویکرد چه کمکی به غرب برای فایق آمدن بر جنبش بیداری اسلامی و معضل جمعیت جوان مسلمانان دنیا خواهد کرد.

چند سوال در مورد برگزاری سمیناری با این مشخصات

اگر قرار بوده است که عمده ی مطالب کتاب «پویایی جمعیت در کشورهای اسلامی»، عینا در این سمینار ارائه شود چه نیازی به برگزاری آن بوده است و چرا به جای هزینه از بیت المال برای برگزاری این سمینار، کتاب مزبور تهیه نشده و در اختیار مخاطبان قرار نگرفته است؟ چرا نام این سمینار از نام کتابی که در راستای اهداف غرب تهیه شده، گرفته شده است و چرا از نویسندگان این کتاب دعوت به عمل آمده است؟ آیا برگزارکنندگان این سمینار تا به حال از خود پرسیده اند که علت جذابیت موضوع “جمعیت جهان اسلام” برای غربی ها چیست و از این تحقیقات چه چیزی عاید غرب می شود؟

برگزارکنندگان این سمینار ابراز داشته اند که قرار است نتایج این سمینار، زمینه های اجرای سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری را فراهم کند! با توصیفاتی که از این سمینار ارائه شد، این امر چگونه محقق خواهد شد؟ آیا دانشمندانی که با صهیونیست جهانی ارتباط داشته و دانسته یا نادانسته اجیر شده ی اهداف استکباری غرب برای نابودی جمعیت مسلمانان دنیا هستند، خواهند توانست به سیاست کنونی نظام برای افزایش رشد جمعیت کشور کمک کنند؟ آیا هدف از برگزاری این سمینار چیزی جز تحت تاثیر قرار دادن سیاست گذاران جمعیتی کشور و مرعوب ساختن موافقین سیاستهای جمعیتی نظام بوده است؟

سخنرانی و حضور مسئول موسسه ی مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور –آقای دکتر عباسی شوازی- و یکی از نماینده های مجلس –آقای دکتر مرندی- در این سمینار چه معنی ای می تواند داشته باشد؟ چه سنخیتی بین این افراد و دانشمندان دعوت شده وجود دارد؟

آیا نباید این حرکت های مشکوک مورد رصد دستگاه های مسئول کشور قرار گیرد و آیا دستگاه های امنیتی کشور در این زمینه به وظایف خود عمل کرده اند؟

قسمت هایی جالب از نطق های مدعوین به این سمینار، که به صورت محدود و در قالب خبرهایی مهندسی شده به بیرون درز کرده است:

نقل قول های ارائه شده برگرفته از گزارش های ایسنا و ایرنا پیرامون برگزاری این سمینار است.

دکتر محمد جلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران و از برندگان جایزه ی جمعیت سازمان ملل(جایزه ای که به پاس خدمات افراد در کنترل موثر جمعیت کشورهایشان اهدا می شود)، در این سمینار می گوید: تجربه نشان داده است سیاست گذاری ها در این امر، اگر از بالا به پایین باشد، موفق نخواهدشد.

*دکتر عباسی تاکنون برای عادی نشان دادن وضعیت جمعیت ایران از هیچ اقدامی از جمله ارائه ی گزارش خلاف واقع بر خلاف آمارهای رسمی کشور به سازمان ملل در مورد افزایش نرخ باروری ایران، دریغ نکرده است .مطلبی مختصر در مورد ایشان به صورت جداگانه ارائه خواهد شد.

(آیا منظور آقای عباسی شوازی از سیاستگذاری بالا به پایین، جز سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد جمعیت است؟ آیا زمانی که مجلس قانون تنظیم خانواده را از بالا به پایین تصویب کرد، اثرگذار واقع نشد و ما بیست سال زودتر به اهدافمان برای میزان کاهش نرخ باروری نرسیدیم؟ چرا اکنون برخی از دشمنان داخلی کشور، با سیاست های بالا به پایین تنظیم خانواده موافقند و با لغو آن به شدت مقابله می کنند، ولی وقتی نوبت به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری می رسد با اجرای آن مخالفت می کنند؟)

دکتر حسین ملک افضلی از استادان دانشگاه تهران و دیگر برنده ی جایزه ی جمعیت سازمان ملل نیز در این سمینار می گوید: نباید در سیاستگذاری ها عجله کنیم و باید به این فکر کنیم که سیاست های جمعیتی کشور کاملا منطبق با خواسته مردم باشد. به عبارت دیگر باید دید که خواسته مردم چیست؟

اما سوالی که باید از آقای دکتر ملک افضلی پرسید آن که، زمانی که قانون تنظیم خانواده در کشور تصویب و اجرا شد، آیا به خواست مردم توجه شد؟ به عنوان مثال آیا مردم می خواستند که محرومیت های بسیاری عاید فرزند چهارمشان شود؟ به نظر می رسد منظور از این که گفته می شود نباید در سیاستگذاری ها عجله کنیم، این است که سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث جمعیت با عجله تهیه شده است وگرنه چنان که می دانیم اکنون کشور در مرحله ی سیاستگذاری در بحث جمعیت نیست، بلکه باید به سیاستگذاری هایی که در این زمینه شده و توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است جامه ی عمل پوشاند. حال آیا واقعا نباید برای عملی کردن منویات مقام معظم رهبری عجله کرد؟ آیا هنگامی که مقام معظم رهبری دغدغه ی خود را اینگونه بیان می کنند که: «”یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می کند، تن او می لرزد، این مسئله ی جمعیت است.” (۱۹/۰۹/۱۳۹۲)» ما باید بر اساس منویات جناب آقای هانتینگتون به برگزاری سمینار بپردازیم و نام سمینارمان را از یک کتاب منتشر شده در آمریکا بگیریم و از دشمنان اسلام، برای افزایش جمعیت مسلمانان کمک بگیریم و یا باید به سیاست های کلان نظام اسلامی عمل کنیم؟)

– دکتر سودابه احمد زاده معاون نماینده صندوق جمعیت ملل متحد –دکتر هولکی اوز- در جمهوری اسلامی ایران نیز در این سمینار ، کاهش میزان باروری را نه مختص ایران که مسری در بسیاری از کشورها عنوان کرد .

احمد زاده گفت: بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای خاورمیانه تا سال ۲۰۵۰ کاهش میزان باروری را شاهد خواهند بود.

(خانم احمدزاده در لفافه می گوید که این مشکل تنها برای ایران نیست و بسیاری دیگر از کشورها نیز درگیر آن هستند، پس جای نگرانی نیست، ولی نمی گوید که سرعت کاهش میزان باروری در کشور ما در تاریخ بشر بی نظیر است، چنان که دکتر نیکولاس ابرشتات، از محققین انستیتو اینترپرایز آمریکا در مقاله ای می گوید: “کاهش نرخ باروری در ایران طی ۳۰ سال گذشته حیرت‌انگیز و معادل ۷۰ درصد بوده است. این میزان یکی از سریع‌ترین و چشمگیرترین آمارهای کاهش باروری در تاریخ بشر بوده است!”. آیا خانم احمدزاده نمی داند که این امر سبب خواهد شد که اگر هر چه سریعتر دست به کار نشویم و مسیر سیاست های جمعیتی را تغییر ندهیم، سرعت پیر شدن جمعیتمان نیز در تاریخ بشر بی نظیر شود)

در ادامه کنفرانس هانس گروث رئیس مجمع جمعیت شناسی جهانی به ارائه مقاله کوتاهی از جمعیت پرداخت و گفت: سوال اصلی ما این است که چه باید کرد تا فرصتی ایجاد شود و رفاه و ثروت بیشتری داشته باشیم. (باید به آقای گروث و دوستان اسرائیلیش گفت: راه حل این هر چه باشد، قطعا کاهش جمعیت کشورهای در حال توسعه و به خصوص مسلمانان دنیا با تنظیم خانواده و جنگ های ویرانگر نیست، بلکه این است که غربی ها از چپاول منابع مردم در کشورهای در حال توسعه دست بردارند.

خوب بود که آقای هانس گروث لااقل به مطلبی که در کتاب خود آورده اند وفادار می ماندند، و آن را برای شرکت کنندگان در این سمینار بیان می کردند؛ چرا که این فرد در کتابش (بر خلاف اظهار نظر مخالفین افزایش جمعیت در ایران که می گویند باروری در ایران تثبیت شده است و مشکل حادی در زمینه کاهش باروری در ایران وجود ندارد) پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ نرخ باروری ایران به رقم بسیار پایین یک و سه دهم فرزند به ازای هر زن خواهد رسید، صفحه ی ۳۳۰ از کتاب مزبور)

زیبا ستار رئیس شورای جمعیت پاکستان در این سمینار عملکرد ایران در زمینه تنظیم خانواده را موفق خواند و ادامه داد: همیشه از ایران به عنوان الگو در مباحث جمعیتی یاد می‌کنند… متاسفانه ما نتوانسته ایم مثل جمهوری اسلامی ایران گام های عملی خوبی در رابطه با کاهش باروری داشته باشیم. (مقام معظم رهبری ادامه ی سیاست تحدید نسل در کشور پس از سال ۱۳۷۱ را اشتباه می دانند، یعنی این سیاست که هنوز نیز در کشور اجرا می شود، جز سه سال نخستِ اجرای آن، بیش از بیست سال به اشتباه اجرا شده و ادامه پیدا کرده است ولی این فرد سعی در تحمیق مسئولین کشور ما دارد و می گوید عملکرد کشور در این زمینه موفق بوده است. بر فرض که اینگونه باشد، چرا حتی شما دنباله های غرب هم به سالمند شدن کشور ایران در آینده ای نزدیک اذعان دارید؟ این چه سیاست موفقی بوده است که کار را به این بحران خطرناک کشانده است؟)

وی نیاز به اشتغال زایی برای جوانان و مخصوصا زنان را جزو نیازهای اساسی این کشور دانست و گفت: اگر مشارکت زنان در بازار کار زیاد نشود، نمی‌توانیم بهره جمعیتی داشته باشیم. (پیش از این نیز در سال ۱۳۶۸ خانم دکتر نفیس صدیق معاون ‌دبیرکلّ و مدیر کلّ اجرائی ‌صندوق ‌جمعیت سازمان ملل ‌در سفر به ایران گفته بود: “دولت ‌ایران ‌اکنون ‌مصمّم ‌است ‌که ‌در برنامه توسعۀ کشور، مسأله ‌جمعیت ‌را نیز به‌ حساب ‌آورد… امروزه ‌بسیاری ‌از زنان ‌در بیرون ‌از خانه ‌نیز کار می‌کنند و نقش ‌زن ‌تنها بچه ‌زاییدن ‌نیست‌. وانگهی ‌هر کشوری ‌که‌ می خواهد در راه‌ توسعه ‌گام ‌بردارد، نمی‌تواند تنها با نیمی ‌از جمعیت‌ خویش ‌این‌ راه ‌را بپیماید!”. این فرد که تعلقات شدید فمینیستی داشت و اکنون نیز دارد از امضاکنندگان برگه ی حمایت از “کمپین یک میلیون امضا”ی فمینیست های ایرانی می باشد که در متن آن قوانین اسلامی در مورد زن، تبعیض آمیز عنوان شده است)

دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی برگزاری این کنفرانس را یک رویداد مهم در تاریخچه پژوهش جمعیتی دانست و اظهارکرد: با توجه به اینکه استادان ملی و تصمیم گیران دولتی و اعضای مجلس در این سمینار حضور دارند در نتیجه سخنرانی‌ها کمک می‌کند که مسائل جدید جمعیتی را بررسی کنند. (گویا آقای دکتر موضع میهمانان خارجی و ارتباطاتشان با صهیونیزم جهانی هدف اصلی از انتشار کتاب را نمی دانسته اند وگرنه برگزاری این سمینار را یک افتضاح تاریخی می خواندند. خوب است که آقای دکتر مرندی بگویند که ارائه ی مطالب کتابی که در سال ۲۰۱۲ با کمک صهیونیست ها منتشر شده است در چنین سمیناری، چه فایده ای را عاید میهن عزیزمان کرده است؟! آیا این سمینار برای کمک به تدوین سیاست های جدید جمعیتی در ایران به جز توصیه به عجله نکردن در سیاستگذاری، مردود شمردن سیاستگذاری بالا به پایین و پیشنهاد ایجاد اشتغال برای زنان راهکار دیگری ارائه داده است؟ چرا باید از این کتاب که هدف اصلی آن ارائه ی پشتوانه ی تئوریک برای تصمیم سازی در مورد چگونگی مواجهه با جوانان بیشمار کشور های مسلمان یا به عبارت صریح تر مواجهه با موج بیداری اسلامی در منطقه است، با حضور سفیر سوئیس و آقای هانس گروث در کشور اسلامی و انقلابی ما رونمایی شود؟ سفارت سوییس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، چه سودی از این سمینار می برده است که از آن حمایت کرده است؟)

• مشارکت سفارت سوییس در این سمینار در متن خبر منتشر شده در سایت سازمان ملل موجود است. لینک خبر:

http://www.un.org.ir/index.php/۲۰۱۴-۰۱-۲۸-۰۷-۵۵-۲۶/۷۶۰-۶-oct-۲۰۱۴-unfpa-spotlights-population-dynamics-in-muslim-countriesfarsi

البته ماجرای این سمینار به اینجا ختم نمی شود و بعد از ظهر دوشنبه نیز انجمن جمعیت‌شناسی ایران، گردهمایی دیگری در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می کند که اطلاعیه ی آن عینا در ذیل آورده شده است:

بر اساس اعلام دبیرخانه‌ی انجمن جمعیّت‌شناسی ایران، این انجمن با همکاری مؤسّسه‌ی ملّی تحقیقات جمعیّت در نظر دارد نشست تخصّصی بین‏‌المللی با عنوان «پویائی جمعیّت در کشورهای اسلامی» (Population Dynamics in Muslim Countries) را برگزار نماید. هدف از این برنامه، گردهمائی محقّقین ملّی و بین‌المللی از کشورهای پاکستان، ترکیه و سوئیس به منظور ارائه‌ی نتایج تحقیقات و تبادل نظر پیرامون تحوّلات جمعیّتی در کشورهای اسلامی می‌باشد. سمینار فوق در روز دوشنبه چهاردهم مهرماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰ در محلّ تالار گفتگوی دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران واقع در بزرگراه جلال آل احمد، جنب بیمارستان شریعتی برگزار خواهد شد.در این اطّلاعیه از اعضای انجمن جمعیّت‌شناسی ایران برای شرکت در این نشست تخصّصی دعوت به عمل آمده است. برای اطّلاع از برنامه‌های نشست، ادامه‌ی مطلب را کلیک کنید.

Panel Discussion on “Population Dynamics in Muslim Countries”

Organizers:

Population Association of Iran and National Institute of Population Research

Subject Speaker Position

Introduction and Welcoming Professor Mohammad Mirzaei Department of Demography, University of Tehran, and President, Population Association of Iran (PAI)

Moderator

Professor Mohammad Jalal Abbasi-Shavazi

Director, National Institute of Population Research and Vice-President, PAI

Presenters:

Dr. Hans Groth

Chairman of the Board of The World Demographic & Ageing Forum (WDA Forum), University of St. Gallen, Switzerland

Dr. Zeba Sathar

Director, Population Council, Islamabad, Pakistan

Professor Banu Akadlı Ergöçmen

Professor and Head, Department of Demography, Institute of Population Studies, Hacettepe University, Turkey

Date and Time: Monday, ۶ October ۲۰۱۴, ۱۶:۰۰-۱۸:۰۰,

Venue: Dialogue Hall, Faculty of Social Sciences, Jalal-Al-Ahmad, Avenue, University of Tehran

تحلیلی پیرامون علل برگزاری سمینار «پویایی جمعیت در کشورهای مسلمان»

هدف برگزارکنندگان سمینار:

– جلوگیری و یا لااقل به تعویق انداختن اجرای سیاست های افزایش جمعیت در کشور برای کاهش مستمر قدرت ایران و اسلام در جهان

ابزارها برای رسیدن به این هدف

الف: تردیدافکنی مداوم در مورد سیاست های جمعیتی نظام از طریق:

۱- پر افتخار نشان دادن مسیر اشتباهی که در اجرای طرح تنظیم خانواده طی شده است. (ر. ک سخنان دکتر مرندی و همچنین دکتر زیبا ستار از پاکستان که در سمینار مزبور می گوید: متاسفانه ما نتوانسته ایم مثل جمهوری اسلامی ایران گام های عملی خوبی در رابطه با کاهش باروری داشته باشیم. خبرگزاری ایرنا)

۲- مطرح کردن مداوم بحث های فمینیستی: (پیشنهاد دکتر زیبا ستار برای فراهم آوردن اشتغال بیشتر برای زنان)

۳- بهره گیری از مبانی لیبرالی: (مردم باید برای خودشان تصمیم بگیرند و سیاست های بالا به پایین جواب نمی دهد و … که در سخنان دکتر ملک افضلی و دکتر عباسی شوازی در این سمینار مشهود است)

۴- زیر سوال بردن سیاست های کنونی نظام در مورد جمعیت: (بحران جمعیتی نداریم، سیاست ها نباید با عجله تغییر کند، در اجرای سیاست های جمعیتی باید انعطاف داشت، از کارشناس ها باید استفاده شود و طبق نظر جمعیت شناس ها تصمیم گیری شود (منظور از کارشناس ها دکتر عباسی شوازی و آقای دکتر میرزایی است)) تمام این موارد در سمینار مزبور به گونه ای بیان شده اند.

۵- مخالفِ توسعه نشان دادن افزایش جمعیت (انجام این قسمت از کار بر عهده ی “کنفرانس نمایندگان آسیا و اقیانوسیه پیرامون محیط زیست و توسعه” (APPCED)، بود که هفدهمین مجمع عمومی آن در ابتدای شهریور ماه امسال در تهران برگزار شد و بیانیه ی اعتراضی اصولگرایان مجلس را به دنبال داشت)

۶- سوء استفاده از مشکلاتی که بر سر راه افزایش جمعیت وجود دارد و لاینحل نشان دادن آنها: مشکل کم آبی، محیط زیست و … (روزنامه هایی از قبیل شرق بسیار در این زمینه کوشیده اند)

۷- و …

ب: نفوذ در مراکز حساس تصمیم گیری به خصوص مجلس که باعث شده است تاکنون هیچ حرکت قابل ملاحظه ای در مجلس برای تحقق منویات مقام معظم رهبری پیرامون بحران فعلی جمعیت صورت نگیرد.

ج: ایجاد جو رسانه ای شدید برای مرعوب ساختن حامیان افزایش جمعیت و جوان ماندن جمعیت کشور

برگزارکنندگان سمینار چه کسانی هستند؟

۱- افرادی از داخل کشور که با سازمان های بین المللی و برخی بنیادهای صهیونیستی از جمله بنیاد راکفلر در ارتباط هستند و مدتی است که سازمان های اطلاعاتی کشور به آنها حساس شده اند.

۲- کارشناسانی که هنوز معتقد به سیاست کاهش جمعیت هستند، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری را غیرکارشناسی می دانند و بازیچه ی گروه نخست قرار می گیرند. این افراد برای حفظ حیثیت خود و به منظور نقض نشدن برخی تعهدات بین المللی به شدت مراقب پیگیری سیاست های گذشته ی کاهش جمعیت هستند و با هر تغییری در آن سیاست ها، مخالفت می کنند.

۳- دشمن خارجی

نکات قابل تامل در مورد این سمینار

– همکاری سفارت سوییس (حافظ منافع آمریکا در ایران) برای اجرای این سمینار
– حضور افراد پیوسته با صهیونیست ها در این سمینار
– برگرفتن نام سمینار از نام کتابی که در آمریکا چاپ شده است و اهداف مشخصی را دنبال می کرده است و رونمایی از این کتاب در کشور
– حضور برخی تصمیم گیران دولتی و نماینده های مجلس در این مراسم
– حمایت صندوق جمعیت سازمان ملل از این سمینار و حضور و سخنرانی سه استاد دانشگاهی که از ایران جایزه ی جمعیت سازمان ملل را برده اند.
– میزبانی دانشگاه تهران در دانشکده ی مطالعات جهان و علوم اجتماعی از این سمینار
– همزمانی این سمینار با بررسی طرح افزایش نرخ باروری در مجلس نیز تامل برانگیز است، به خصوص این که نماینده های موثر مجلس در بحث جمعیت نیز در این سمینار شرکت می کنند.

منتشر شده در :2014/10/12 - 07:10|شناسه خبر: 925 802 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه