**عده ای اعتقاد دارند همه باید بیاید و در معبد آقایان توبه کنند

 افراد زیادی هستند که برای اصلاح طلبی هزینه داده ولی دیده نمی شوند. چه راهکاری برای استفاده از این افراد هست؟

متاسفانه به دلیل تهمت ها و برچسب هایی که در طول سالیان گذشته به اصلاح طلبان در تمام کشور زده شده است ممانعت هایی برای استفاده از آنها به وجود آمده است. اما باید بدانید اصلاح طلبان خیلی شیفته و به دنبال قدرت نیستند.در همین استان خیلی از اصلاح طلبان هستند که طمع قدرت ندارند و فقط دوست دارند استان پیشرفت کند. دوست دارند جوانان پیشرفت کنند. اما برای من هم جای سوال است که چرا از جوانان و اصلاح طلبان تحصیلکرده استان کهگیلویه و بویراحمد که هیچ برچسبی به آنها نمی چسبد نمی گذارند استفاده شود. الان می بینید که از برخی نیروها ، که در مدیریت استفاده شده مورد هجوم هستند و مدیریت استان کهگیلویه و بویراحمد تحت فشار است برای برداشتن این نیروها فقط به جرم اینکه اصلاح طلب هستند مثل فرماندار کهگیلویه. در حالی که مجموعه اصلاح طلبی استان کهگیلویه و بویراحمد در انتصاب وی هیچ نقشی نداشت. یا در انتصاب فرماندار بویراحمد ما اطلاعی نداشتیم. وی مصاحبه ای انجام داده و مورد هجوم قرار گرفته که باید با وی برخورد شود. همه باید بیاید و در معبد آقایان توبه کنند. از این خبرها نیست. ما به مدیریت استان و برخی مدیریت ها انتقاد داریم. یک فرمانداری را که جمعی از اصلاح طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد هم از انتصاب وی بی خبر بودند و جز گزینه های پیشنهادی هم نبوده به جرم اصلاح طلبی یا تایید صلاحیت نمی شود و یا مورد هجمه و هجوم است. فرماندار بویراحمد گفته اصلاح طلب اصولگرا هستم در حالی که ما این نوع اصلاح طلبی را قبول نداریم. همین آقا یه چهار تا حرفی زده یا نکته ای گفته و مورد هجوم قرار گرفته. بنده نه او  را میشناسم نه او را تاکنون دیده ام و نه با وی ارتباطی داشته و نه ارتباطی دارم اما شنیدم چون حرفی زده، فشارهایی برای برداشتن وی آورده شده است. خب آیا این مسئله درسته؟ پس چرا مردم به روحانی رای دادن؟ چرا این دولت تشکیل شد؟ پس اگر قراره کسی مدیر باشه که مورد تایید شما باشه خوب خودتان باشید. اصلا هیچ تغییری ایجاد نشد. نیازی نیست ما بگیم انتخاباتی برگزار شد دولتی شکل گرفته و روحانی رای آورده. شما که هشت سال بودید بازهم می خواهید خودتان باشید؟ بقیه نهادها هم که دست شماست. حداقل اجازه دهید دولت نیروهای کارآمد را انتخاب کند.

** اصولگرایان همیشه از اختلاف بین اصلاح طلبان مخصوصا در کهگیلویه استفاده کرده اند، چقدر خود و دیگر افراد تاثیرگذار این جریان را در این دودستگی مقصر می دانید؟

اختلاف اصلاح طلبان در کهگیلویه سابقه و تاریخچه ای دارد. بعد از تفکیک ناگهانی دو شهرستان گچساران و کهگیلویه در یک مقطع تاریخی خاص، موجب شد که دو کاندید اصلاح طلب در صحنه حضور یابند و تا کنون اختلاف ادامه دارد اما امیدواریم در این دوره هم اصلاح طلبان کهنه کار آن چهار شهرستان و هم امید بیشتر به نسل جوان داریم که از این اختلاف عبور کرده و با سازوکاری که طراحی می شود از تهران تا استان و شهرستانها و در داخل آن سازوکار به وحدت و انسجامی برسیم که اصلاح طلبان در کنار هم به کاندیدای واحد رای دهند.

**ممکن است شخص مورد توافق در کهگیلویه نیروی سومی باشد و از دو کاندیدای قبلی عبور کنید؟

تمام هم و غم دوستان اصولگرا بر این است که ما نتوانیم در سراسر کشور با نیروهای رده اولمان وارد رقابت انتخاباتی با آنها شویم و سعی می کنند اصلاح طلبان با نیروهای رده دوم و سوم شان با نیروهای رده اول خودشان رقابت کنند. به همین دلیل است که برای نیروهای رده اول ما پرونده سازی می کنند و به هیئت نظارت و دستگاههای چهارگانه می دهند تا برای کاندیداهای رده اول اصلاح طلبان مشکل درست کنند چون شک ندارند که با این نیروهای رده اول، اصولگرایان قدرت رقابت در هیچ کدام از سه حوزه انتخابیه در استان را ندارند. تنها زمانی رای می آورند که نیروهای رده اول ما را رد صلاحیت کنند و یا بین اصلاح طلبان اختلاف بیاندازند. اصلاح طلبان باید به هوش باشند. تلاش ما براین است با تمام موانعی که سر راه اصلاح طلبان است اعم از تعدد کاندیداها یا رد صلاحیتها به ساز و کاری برسیم که رقابت سالمی با اصولگرایان در هر سه حوزه انتخابیه داشته باشیم.

** آیا حاضرید بین کاندیداهای کهگیلویه داور شوید؟

یکی از افراد کوچک اصلاح طلبان در استان هستم. من در کنار همه اصلاح طلبان هر سه حوزه برای وحدت هستم. بحث بودن یا نبودن افراد نیست. بیشتر تمرکز بر طراحی ساز و کاری است که مبتنی بر عقل و خرد جمعی اصلاح طلبان هر حوزه انتخابیه باشد و از دل این ساز و کار هر فردی بیرون آمد مورد حمایت باشد. به لحاظ قانونی و حقوق انسانی همه می توانند کاندیدا شوند و نمی توان جلوی کسی را گرفت بلکه می توان با این روش از فرد خاصی حمایت کرد و حکمیت تنها با همین شیوه امکان پذیر است.

**بزرگواری در جایی گفته بود که ۶۰ درصد اصلاح طلبان به من رای دادند. آیا اگر اصلاح طلبان در کهگیلویه کاندید داشته باشند بازهم آرا آنها به سبد بزرگواری ریخته می شود؟

الان نمی توان پیش بینی کرد که چه کسانی در صحنه انتخابات حضور دارند. بزرگواری درست می گوید چون اصلاح طلبان در دوره گذشته و در سراسر کشور و حتی کهگیلویه کاندیدایی نداشتند و برخی به صورت محدود کاندیدا شده بودند، برخی اصلاح طلبان به بزرگواری رای دادند. اما در انتخابات پیش رو اصلاح طلبان حتما کاندیدا دارند.

 **حتی اگر در این حوزه کاندیدای اصلاح طلب ضعیف و ناشناخته باشد شما حمایت می کنید؟

امیدواریم این اتفاق نیفتد و با سعه صدر برخورد شود و کاندیداهای دارای پایگاه تایید صلاحیت شوند.

 **با توجه به احتمال حضور موحد در صحنه انتخابات کهگیلویه، احتمال رفتن برخی اصلاح طلبان به سمت وی وجود دارد؟

اصلاح طلبان کاندیدای خاص خودشان را دارند، آقای موحد ۱۶ سال با اصلاح طلبان رقابت کر دو رقابتش هم جوانمردانه بود. به این معنی که به دنبال رد صلاحیت رقبایش نبود. ولی ایشان اصولگرا هست و اگر تایید صلاحیت شود کاندیدای اصولگرایان خواهد بود.

** یعنی میفرمایید بزرگواری به دنبال رد صلاحیت رقبای انتخاباتی اش است؟

اثبات شی نفی ما ادا نمی کند. من نگفتم بزرگواری به دنبال این کار است. فقط گفتم موحد این کار را نکرد.

**به نظر می رسد اصلاح طلبان در حوزه گچساران با مشکل خاصی مواجه نباشند. آیا در بویراحمد نیز این اطمینان را دارید که در صورتی که آقای موسوی کاندیدا شود برنده رقابت باشد؟

اگر آقای موسوی کاندیدا و تایید صلاحیت شود اطمینان قطعی داریم که رای اول را با فاصله زیاد خواهد آورد و مشکل خاصی در این حوزه نیست. اما در گچساران رای دادن مردم با بقیه جاهای استان متفاوت است. با نگاهی به انتخابات ملی مثل ریاست جمهوری و دوم خرداد، دوره دوم آقای خاتمی، و چه در دوره بعدش و چه در دوره روحانی مشاهده می شود مردم گچساران مثل مردم تهران رای می دهند. اکثریت مردم گچساران اصلاح طلبانه رای می دهند. و این نوع بینش سیاسی متاثر از  ساختار جمعیتی و دیگر عواملی است که در گچساران وجود دارد. نماینده کنونی هم عملکرد خوبی در آن حوزه انتخابیه داشته است.

**حضور تاجگردون در انتخابات گذشته به صورت فردی بود و حمایت جریان اصلاح طلبی را با خود نداشت. برخی اصولگرایان گچساران هم معتقدند پایگاه رای خوبی در گچساران دارند. آیا آقای تاجگردون در انتخابات آینده رای می آورد؟

من غیب گو نیستم. رای ایشان رای بدنه اصلاح طلبی و نفوذ شخصی خودشان و حسن شهرت خانوادگی بود. شیوه رای دادن مردم گچساران در انتخابات ملی که توضیح داده شد منتها در  انتخابات مجلس نیز گاهی بحث قومیت هم دخیل است. اما مشکل خاصی برای پیروزی کاندیدای اصلاح طلبان در این حوزه نمیبینم.

**آیا دامن زدن اصلاح طلبان به بحث ردصلاحیتها به شکل گسترده از لحاظ روانشناسی به نوعی آماده سازی فضا برای انجام ساده تر این کار و واگذار کردن رقابت از قبل نیست؟

نه. به بحث رد صلاحیت ها نقد داریم، به نظارت استصوابی هم نقد داریم. امیدواریم در این دوره بحث ردصلاحیتها مثل گذشته نباشد و به تایید کاندیداهایمان در هر سه حوزه امیدوار هستیم. از دوره چهارم مجلس تاکنون  با واقعیتی به نام ردصلاحیت روبرو هستیم و در دوره هفتم گستره تر شد اما دلیل نمی شود فکر کنیم این دوره نیز مثل دوره های گذشته است. امیدوار هستیم با توجه به تغییر فضا و شرایط پیش آمده در کشور و انتخاب روحانی این امر نیز کم شود. هیچ کدام از کاندیداهای اصلی ما در هر سه حوزه نقطه ضعف و مشکل خاصی ندارند. بعضی از این آدمها بسیار متدین و معتقد و پایبند به قانون و نظام هستند. برخی مواقع اشتباهاتی می شود و شورای نگهبان نیز خود منکر این امر نیست. گاهی اصولگرایان نیز رد صلاحیت می شوند. اتفاقات می افتد و کشور گسترده است و ۲۹۰ نفر باید برای مجلس انتخاب شوند و تعداد زیادی هم کاندیدا می شوند. در هر حوزه ای ممکن است اتفاق بیفتد. اما حرف اصلاح طلبان در نقد ردصلاحیتهای گسترده است که پذیرفتنی نیست. امیدواریم که این دوره کسانی که پایگاه رای مردمی بالایی دارند و قبلا در مجلس هم بودند تایید صلاحیت شوند.

** بحث قومیت ها باعث شد افرادی در دوره گذشته تشکیلات سیاسی خود را فراموش کنند و براساس قومیت به جریان رقیب رای دهند. آیا بحث قومیت مانع بزرگی در راه وحدت اصلاح طلبان نیست؟

اختلاف شهرستانی و اختلاف ایلی دو زمینه‌ای است که برای اصلاح طلبان آسیب‌زا است و باید به عنوان یک واقعیت آن را پذیرفت. در هر حوزه ای وجود دارد و در کهگیلویه پررنگ تر است. اما در خلا وجود احزاب و تشکل هاست که به  این اختلافها دامن زده می شود. بازی جناحی را به بازی شهرستانی یا بازی ایلی و قومیتی تبدیل می کنند. امیدم بیشتر به نسل جوان است که از این تعصبات ایلی و قبیله ای عبور کرده و به جای قومیت محوری یا شهرستان محوری بتوانیم اصلاحات محور باشیم.

 

دعا میکنیم که این گونه نباشد. هر چند این مسئله را باید به مردم واگذار کرد. آنها خود اصلاح طلبان را تشخیص می دهند. طبق گفته آقای خاتمی باید دایره اصلاح طلبی را گسترده گرفت و عده ای را از محدوده بیرون نیندازیم. گاهی وقتها که پیروزی بدست می آید برخی همدیگر را نفی می کنند و در جریان اصولگرایی نیز این امر اتفاق می افتد. این دایره باید گسترده باشد و حتی برخی از اصولگرایان سالم و متدین و عاقل و فهمیده را اصلاح طلب حساب می کنیم و جز این مجموعه به حساب می آوریم. آقای مطهری الان صدای ملت ایران است. آقای ناطق نوری در مواضع سیاسی خود تجدیدنظر کرده است. یا آقای لاریجانی دیگر مثل قدیم نیست. هر چند اصلاح طلبان نیز تغییر و تحولاتی داشته اند. اصلاح طلبی متعلق به شخص یا عده خاصی نیست. نباید دایره اصلاح طلبی را تنگ بگیریم. اصلاح طلبان چون برآمده از متن و بطن مردم هست پس خود مردم نیز بهترین قاضی هستند.

** درباره حزب ندای ایرانیان گفته می‌شود این حزب برای کنارگذاشتن اصلاح طلبان تندرو شکل گرفته است. نظر شما در این خصوص چیست و آیا در استان نیز تشکیل شده است؟

اصلاح طلب نمیتواند تندرو باشد. اصلاح طلب کسی است که می خواهد در این نظام و در چهارچوب همین قانون اساسی اصلاحات در کشور ایجاد شود. این که تندروی نیست. اصولگرایان قبلا در زمینه تشکلات دانشجویی قبلا از این کارها کردند و یدطولایی هم در این زمینه دارند. مشخصا درباره حزب ندای ایرانیان در جریان تشکیل آن در کشور و استان هستم اما قضاوت خاصی ندارم.

** برخی معتقدند دو کاندید جریان اصلاحات در کهگیلویه پیر بوده و باید بازنشسته شوند. آیا امکان روی آوردن به کاندید جوان و حمایت از آن در این حوزه هست؟

در دنیا، سیاستمداری به سن و سال نیست و بازنشستگی ندارد. دو برادر بزرگواری که گفتید در این حوزه انتخابی هستند و در مقایسه با برخی از اصولگرایان خیلی هم پیر نیستند و بلکه جوان و سرحال هم هستند. هیچ تحول بزرگ اجتماعی و حتی دینی در تاریخ اتفاق نیفتاد مگر با نیروی جوانها. اسلام در زمان ظهور پیامبر اسلام نیز با نیروی جوانان پیش رفت. در انقلاب اسلامی نیز جوانان نقش اساسی داشتند.در انتخابات نیز جوانان می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند. اما بازهم بر طراحی سازوکار برای انتخابات تاکید دارم. طرحی که مبتنی بر عقل جمعی نسبی مجموعه اصلاح طلبان در هر حوزه انتخابیه باشد.

** سازوکاری که از آن صحبت می کنید متناسب با شرایط ویژه استان ما هست؟

طرحی در تهران برای کل کشور آماده شده است. جمعی از اصلاح طلبان در هر استان، شهرستانی در قالب شورایی انتخاب می شوند برای مدیریت انتخابات آینده. این طرح در هر استان متناسب با مقتضیات آن استان و یا شهرستان اجرا می شود. تصمیم گیرندگان غالبا خود افراد همان حوزه انتخابیه هستند. نمی توان به طور قطع از موفقیت این طرح صحبت کرد اما امیدواریم توام با موفقیت باشد به خصوص در کهگیلویه که اصلاح طلبان ۲۴ سال است موفق به ورود به مجلس نشده اند. هیچ اصولگرایی در انتخابات آینده نباید بر سر رای اصلاح طلبان حساب باز کنند چون در هر سه حوزه کاندیدا خواهند داشت و رای شان به سبد اصلاح طلبان ریخته می شود.

**با توجه به حمایت اصلاح طلبان از نماینده کنونی بویراحمد و دنا در انتخابات گذشته، جواب درخوری به حمایت مجموعه اصلاح طلبان داده شد؟

نه چندان. تا جایی که اطلاع دارم تاکید بر استفاده از اصلاح طلبان کم بود. البته آقای بزرگواری در این خصوص تاکید بیشتری بر استفاده از نیروها نسبت به آقای زارعی داشت.

**وحدت و انسجامی که می گویید حول محور سیدباقرموسوی است. برخی معتقدند پایگاه وی در بویراحمد دچار تزلزل شده است.آیا در غیاب وی این انسجام نیز وجود دارد؟

فکر نمیکنم پایگاه آقای موسوی دچار خدشه ای شده باشد بلکه معتقدم بسیار وسیع تر و گسترده تر شده است و اصولگرایان نیز این را می دانند. در مراسم ختم فرزند آقای موسوی، مردم این قضیه را ثابت کردند.آقای موسوی پایگاه خوبی دارد. امیدوارم کاندید شده و تایید صلاحیت و رای بیاورد. و فکر نمیکنم در غیاب وی هم مشکلی پیش بیاید.

**با توجه به معلق شدن دو حزب مشارکت و مجاهدین در دولت گذشته، آیا منع قانونی برای فعالیت اصلاح طلبان وجود ندارد؟

اصلاح طلبان یک جبهه هستند. این جبهه از نظر تشکیلاتی در قالب احزاب ۱۸ گانه که بنام شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند و یکی نیز شورای مشاورین آقای خاتمی فعالیت می کنند که قرار است در این قالب انتخابات آینده مجلس را با محوریت آقای خاتمی مدیریت کنند.

** ظرفیت مدیریت استان در حدی نمیبینم بتواند برای استان کاری کند

در حال حاضر و در این شرایط نمیخواهم همه حرفها را درباره مدیریت استان بزنم. و صلاح هم نمیدانم انتقاداتی که هست را در این شرایط بگویم. شرایط خوبی برای پیشرفت استان مهیا شده بود. نیروهایی در تهران داشتیم که می توانستند به استان کمک کنند. آقای تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و در بودجه ریزی ۹۴ رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شد و استان ما هیچگاه نماینده ای نداشت که چنین موقعیتی داشته باشد و ایشان اعتبارات بی سابقه ای را توانست به استان اختصاص دهد و حتی خود پروژه تعریف کند و اعتبارات پروژه ها را در هر سه حوزه چندبرابر کند، یا  آقای تقوی نژاد مدیرعامل بانک سپه، آقای پناه در سازمان اقتصادی کوثر، آقای غریب پور در حوزه سیمان و پتروشیمی، آقای سیدصفدر حسینی رئیس صندوق توسعه ملی و خیلی از دوستان که در زمینه بانکی، مالی، پولی و اعتباری می توانستیم از پتانسیل آنها استفاده کنیم. هیچ وقت این شرایط را نداشتیم اما متاسفانه ظرفیت مدیریت استان را در آن حد نمیبینم از این زمینه های بوجود آمده بهترین استفاده را کند. قبلا در مصاحبه ای گفتم جهت گیری سیاسی و جهت گیری انتصابات را قبول ندارم و الان هم بر آن نکته تاکید می کنم. مدیرانی به کار گرفته شده اند که برخی از آنها خوب، متخصص و پاک و دارای توان اجرایی هستند و اما بعضی ها این توان را ندارند و ضعیف اند و با یک سری ارتباطات انتخاب شدند. همینجا میگم که مدیران یا اصلاح طلب هستند و یا نیستند و آنهایی که اصلاح طلبند باید کار کنند. همه در اتاق شیشه ای هستند. همه مدیران را به سلامت کاری و مالی و اخلاقی و به کارگیری همه توان و امکانات برای توسعه و پیشرفت استان و سازماندهی مجموعه شان و جذب اعتبارات و تکمیل پروژه ها و رفع یا کاهش بیکاری توصیه می کنیم تا مشکلات استان حل شود اما متاسفانه من برنامه ای نمی بینم. البته به این معنا نیست که باید برنامه هایشان را به من بدهند چون من و دوستان پیگیری می کنیم. مگر می شود استان برنامه ای برای توسعه استان نداشته باشد و ما انتظار توسعه داشته باشیم. از طرف دوستان اصلاح طلب به بخش زیادی از مدیران هشدار می دهیم که روند عملکرد خود را اصلاح کنند. مدیر اگر تمام خصوصیات مدیریتی را داشته باشد اما شجاعت نداشته باشد به درد نمیخورد. اگر تخصص، تحصیلات، تجربه، سلامت مالی داشته باشد اما جربزه و شجاعت نداشته باشد نمیتواند موفق باشد. مدیری که دائماً در حال عقب نشینی است چگونه می تواند استان را توسعه دهد. بعضی از دوستان ما عقب نشینی می کنند. بعضی وقتها با آبروی افراد بازی می شود. فردی را برای جایی مطرح و معرفی و حتی منصوب می کنند اما نمیتوانند از آنها حمایت کنند. این چه مدیریتی است؟

 مدیر ساخت و پاختی که با مخالفان دولت هماهنگ شود، به درد نمی خورد

مدیریت ساخت و پاخت و مدیریتی که با کسانی هماهنگ شود که دولت را قبول ندارند قابل قبول نیست. برخی از فرمانداران بکارگرفته شده اصولگرا هستند چگونه از فرمانداری که اصولگراست حمایت کنیم و بگوییم این فرماندار اصلاح طلبان است؟ حداقل در حوزه انتخابیه کهگیلویه که این گونه نیست. این فرماندار فردا باید انتخابات را برگزار کنند. مذاکرات فراوانی با استاندار انجام شد و بیش از ۱۲ جلسه دو تا سه ساعته با وی برگزار شد اما هیچ نتیجه ای گرفته نشد و ذره ای بها داده نشد. واقعا در برخی از شهرستانها نمی دانیم چه جوابی باید به  اصلاح طلبان دهیم. اصلاح طلبان ناراضی و ناراحتند و این وضعیت قانع کننده نیست. این وضعی که می بینیم را نمیتوان به پای اصلاح طلبان گذاشت. حتی به پای دولت آقای روحانی هم نمیشود گذاشت. در برخی جاها نمی توان نام اعتدال هم بر آن گذاشت. برخی جاها نیروی جبهه پایداری بکار گرفته شده است. ائمه جمعه محترم با استاندار جلسه می گذارند و میگویند فلان فرماندار باید عزل و فلان فرماندار باید نصب شود. آیا این جز وظایف ائمه جمعه است؟ اگر این گونه است به طریق اولی باید نماینده ولی فقیه و نماینده خبرگان این حرفها را بزند. چرا ائمه جمعه از نماینده ولی فقیه تبعیت نمیکنند؟ بعد هم با یک صحبت و یک مذاکره چند قدم عقب نشینی می شود. این عملکرد را چگونه به پای اصلاح طلبان می گذارید؟ اصلاح طلبانی که بیش از ۱۰۰۰ نفر یا بیشتر لیسانس و فوق لیسانس فراغ التحصیل شدند و بیکارند و همزمان با آنها اصولگرایانی که فارغ التحصیل شدند در دوره ۸ ساله احمدی نژاد بلافاصله مسئول اداره شدند ولی اصلاح طلبان کماکان بیکارند. چه جوابی باید به اینها داد؟ این وضع نگران کننده، ناراحت کننده، و باعث دلخوری شدید و نارضایتی اصلاح طلبان در سطح استان هم در کهگیلویه هم در بویراحمد و هم در گچساران شده است. البته وضعیت اصلاح طلبان گچساران از نظر انتصابات تا حدی بهتر هست. با همه این احوال ما حرف زیاد داریم و الان صلاح نمیدانم بیشتر از این حرف بزنم. نیروهای مجموعه دل پردردی دارند و از این وضعیت ناراحتند و  غیرقابل تحمل است و دنبال این هستند نارضایتشان را با نوشته، نامه، مقاله و امثال اینها منتقل کنند. ما آنچه لازم بود را گفتیم اما آنچه به جایی نرسد فریاد است. صدای ما به جایی نرسید. اصلاح طلبان در ابتدا از آقای خادمی حمایت کردند. بعد که روند نامناسب را مشاهده شد سکوت کردند و هنوز هم به سکوت خود ادامه می دهیم اما یک جایی حرفها باید گفته شود. اگر روند نامناسب گفته شده ادامه یابد مجبوریم حرفهایی که تا حالا نگفته ایم را بزنیم.

** ادعا می شود عمده مدیران منصوب شده به لیست پیشنهادی شما نزدیک بوده است.آیا این موضوع را تایید می کنید؟

نه خیر این طوری نیست. لیستهای داده شده برای مدیران کل و برای زیرمجموعه استانداری اسامی افراد موجود است و اگر لازم شد آنها را منتشر میکنیم که چه کسانی پیشنهاد داده شده و چه کسانی بکارگرفته شده اند. البته برخی را بکار گرفتند و از دوستان ما هم هستند و آنها را قبول داریم. تک و توکی شاید بین مدیران کل که آنهم نظر نماینده بوده، نظر استاندار بوده و نظر بخشی از اصلاح طلبان هم بوده است بنابراین انتخاب شده است نه به هویت اینکه نظر و پیشنهاد مجموعه اصلاح طلبان بوده.

برای موفقیت خادمی دعا کردم

**در حال حاضر چه توصیه ای به استاندار دارید؟

توصیه خاصی ندارم. اگر قرار بود به توصیه ها عمل می کرد باید تا الان آثار آن مشاهده می شد. خدا را شاهد میگیرم که از روزی که ایشان استاندار شد و منصوب و معرفی شد من برای وی دعا کردم که خدایا ایشون را موفق بدار. خدایا ایشون را کمک کن. با این انبوه مشکلاتی که در استان هست. با این انبوه مطالبات و انتظاراتی که هست. خدایا کمکش کن که استاندار موفقی باشه. خدایا کمکش کن که بتونه رضایت مردم را جلب کنه و وقتی که ایشون از استانداری میره سربلند و موفق باشه. همچنان هم برای موفقیت وی دعا می کنم. آقای خادمی آدمی نیست کسی دلش بخواد اذیت بشه مخصوصا ما که دلمان نمیخواد هیچ کس اذیت بشه. به خدا قسم میخورم از محکومیت آقای رحیمی هم ناراحت شدم. که معاون آقای احمدی نژاد بود. و دلم نمیخواست که آقای رحیمی چنین مسئله ای را مرتکب بشه و حالا محکوم بشه. شاید برخی ها خوشحال شده باشند اما من قسم خوردم که ناراحت شدم. ما دوست نداریم هیچ اصولگرایی در استان کوچکترین آسیبی ببیند. ما بدخواه کسی نیستیم. چه رسد به آقای خادمی که بالاخره ما با هم سالها دوست بودیم. خیلی طبیعیه که من آرزوی میکردم و آرزو داشته باشم که وی موفق باشه. اما خب واقعیتها را نمیشه انکار کرد. واقعیت همیشه خودشو به شما تحمیل میکنه. خواهش میکنم که بیش از این در مورد مدیران صحبت نکنیم و این فقط یک هشداری است و اگر لازم شد آن موقع… امیدوارم لازم نشه.

آیا می توان این سخنان شما یک هشدار و خط نشان برای استاندار کهگیلویه و بویراحمد قلمداد کنیم که سکوت بالاخره شکسته شد و اصلاح طلبان بر طبل مخالفت کوبیدند؟

نه. ما اهل خط و نشان کشیدن نیستیم.اهل نصیحتیم اهل نقدیم و اهل انتقادیم. به مدیران کل عزیز هم عرض می کنم هر کسی که در کارش موفق نبود و یا خدای نکرده در کارش دچار خطا شد ما ازش تبری می جوییم. مدیران محترم باید مراقب باشند و بدونند که هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان آنها را زیر نطر دارند. در پروژه های عمرانی، در کارهای پیمانکاری، در مزایده ها و مناقصه، در بکارگیری نیرو ، سلامت کاری را نگه دارند. سالم باشند. البته الحمدالله اکثرا آدمای سالمی هستند و تقریبا میتونم بگم همه سالم هستند مگر آنکه خدای نکرده خلافش ثابت بشه. اهل خط و نشون کشیدن نیستیم. اهل هشدار هستیم. هشدار به مدیران استان، هشدار به روند مدیریت در استان.

**آیا شخص استاندار را اصلاح طلب و عملکردش را اصلاح طلبانه می‌دانید؟

آقای خادمی اصلاح طلب بود و هیچ وقت از دایره اصلاح طلبی خارج نبوده و نیست. البته بنده هم تعیین کننده این نیستم که کی اصلاح طلب هست و کی نیست و فقط نظر شخصی خودم را میگم. اما عملکرد آقای خادمی اصلاح طلبانه نیست. این که کسی اصلاح طلب باشه و عملکردش اصلاح طلبانه نباشه امر بعیدی نیست.الان وزرایی هم داریم که اصلاح طلبند اما عملکرد اصلاح طلبانه نداشتند. وزرایی هم داریم که خیلی سابقه اصلاح طلبی ندارند ولی اصلاح طلبانه عمل کردند.خیلی نیازمند رسانه هستیم اما متاسفانه نه امکانش را داریم و نه توانش را. آرزو داریم یک رسانه داشته باشیم. هیچ رسانه ای که مختص اصلاح طلبان در استان باشد، نداریم. اصولگرایان رسانه اختصاصی فراوان دارند. چه مجازی و چه رسانه های نوشتاری و نشریات هفتگی و دوهفته نامه و امثال اینها زیاد دارند و از این جهت غنی هستند اما ما نداریم.

** در مورد افراد فرصت طلب و کسانی که به آدمهای به اصطلاح دوگانه سوز مشهور شده اند چه نظری دارید؟

اپورتونیست ها همیشه بوده و هستند و خواهند بود. کسانی که بر محور منافعشان می چرخند نه بر محور اندیشه و اعتقادات و باورشون. به راحتی فکر و عقیدشون را تغییر می دهند به خاطر این که موقعیت، پست، ثروت و امثال اینها بدست بیارند. اینها در طول تاریخ بودند و الان هم هستند. اینجا باید از اصولگرایان یه تعریفی بکنم. و آن اینکه فرصت طلبان کمتر تونستند در شرایطی که قدرت در دست اصولگرایان هست استفاده کنند. یعنی اصولگرایان دقیق تر نیروهای اصلی خودشون را انتخاب کردند. ما هم در دوره آقای خاتمی و هم در این دوره در استفاده از نیروهای اصلی خودمان ضعیف بوده ایم و فرصت طلبان بین ما بیشتر نفوذ میکنن. گرچه بین اصولگرایان هم نفوذ می کنن. فرصت طلبا به هر دو جناح ضربه می زنند. شخصا راضی هستم یک اصولگرای سالم متدین متخصص باتجربه و مدیر به کار گرفته شود تا یک فرد فرصت طلب. آنهایی که اصولگرایان تلاش کردند تا به کار گرفته شوند باید اخلاقا به روش و منش اصولگرایی پایبند باشند. هر مدیری که در این دوره به کمک اصولگرایان مدیر شد باید از اصولگرایی دفاع کنه و هر مدیری که از ناحیه اصلاح طلبان به کار گرفته شد باید منش اصلاح طلبی خودشو حفظ کنه. این طور نباشد که کسی از طریق اصولگرایی بکارگرفته شد بعد بهش بگیم بیا اصلاح طلبانه عمل کن، ما داریم منافق پروری میکنیم. ما اخلاق را حفظ کنیم بهتره از اینه که به یک سود مقطعی برسیم مهم اینه که پایه های اخلاق در جامعه ما فرو نریزه. هرکس مردانه بر اندیشه خودش اگر حق می داند پایبند بماند. این که مردم را منافق کنیم و چندچهره بکنیم و یا خدای ناکرده مدیران را چندچهره کنیم این پایمال کردن اخلاق است. این آسیب های عمیق و دراز مدت داره. بگذارید اگر نماینده ای کمک کرده تا کسی مدیر بشه باید به همان نماینده پایبند باشه. اگر نماینده ای مال هر شهرستانی در مدیر شدن مدیری نقش داشته باید به همون نماینده پایبند باشه. این برای ما مهم تر از اینه که در انتخابات بیاد از کاندیدای ما حمایت کنه. و این یعنی رعایت اخلاق، مرزبندی ها و مردانه عمل کردن و اعتماد. اعتماد خیلی مهمه. ما نباید اعتماد را از بین ببریم. نباید اخلاق را زیر پا بگذاریم. از مدیران هم میخوایم که اگر نماینده شما را بکار گرفت موظفی از نماینده حمایت کنی. اصولگرایان شما را به مدیریت رساندند پایبند باش به اصولگرایی. اصلاح طلبان شما را به کار گرفتند پایبند باش به اصلاح طلبی. هر کس پایبند باشه به اون مجموعه ای که بهش رشد داده. اگر غیر از این انتظار داشته باشیم یعنی ما میخوایم منافق پروری کنیم. یعنی ما میخوایم افراد چند چهره و فرصت طلب باشند. انشاالله خدا جامعه را از فرصت طلبان نجات دهند.فرصت طلبان کسانی‌اند اصولگرا تر از اصولگراها میشن وقتی قدرت دست اصولگرایان باشد. اصلاح طلب تر از اصلاح طلبان میشن وقتی قدرت کمی دست اصلاح طلبان میفته. اینا ضربه میزنن اینا سواستفاده میکنن. اینا پایبند اخلاق نیستن. اینا ممکنه دهها مشکل درست کنن برای خودشون و برای مجموعه اداری.فرق یک اصولگرا و اصلاح طلب با یک فرصت طلب در اینه که کسی ممکنه اصولگرا باشه فکرش اندیشه اش عملش اخلاقش اصولگرایانه باشه اما به این نتیجه رسیده باشه که اشتباه کرده این خیلی ارزشمنده. و یا حتی کسی اصلاح طلب باشه اما به لحاظ اندیشه و منش و اخلاق و روش به این نتیجه رسیده باشه که اصولگرایی بهتره و به حق نزدیکتره. این خیلی ارزشمنده و ما براش ارج قائلیم. که بره اصولگرا یا اصلاح طلب بشه. اما اون چیزی که مذموم و ناپسند و خلاف اخلاقه اینه که کسی نه فکر و نه روش و نه منش اصلاح طلبانه و یا اصولگرایانه داشته باشه و تمام هدفش رسیدن به قدرت باشه حالا به هر وسیله ای.

**در این دولت و مجموعه مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد از این افراد وجود دارد؟

بله. وجود دارد.

**حاضر به مناظره با اصولگرایان هستید؟

۱۰۰ درصد، آمادگی مناظره درباره گفتمان اصولگرایی و گفتمان اصلاح طلبی و یا عملکرد اصولگرایان و اصلاح طلبان را دارم. اما در حد افراد شاخصش باشند. افرادی که احساس کنیم سطح سوادی دارند و دانش و آگاهی داشته و جامعه آن فرد را به عنوان یک فرد اندیشمند و صاحب نظر و فعال سیاسی بشناسد. از آنهایی که نماینده مجلس بوده اند تا آنهایی که مسئول احزاب اصولگرا هستند. من آمادگی مناظره دارم اما باید ضمانت هم بدهند در مناظره ای که انجام میشود پیگیری قضایی صورت نگیرد./ راک نیوز