امروز :جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۱۵:۵۴

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

بزرگترین فسادهای مالی در دولت‌های نهم و دهم انجام شده است

جلال جلالی زاده، نماینده مجلس ششم و استاد دانشگاه، با بیان اینکه در هر جامعه‌ای اگر حتی از طرف کارمند جزء، فسادی صورت گیرد، مسئولین بالا‌دست باید پاسخگو باشند، به خبرنگار «آفتاب» گفت: مسئولین بالادست و اصلی چه در جریان کارهای زیردستانشان باشند چه نباشند باید پاسخگو باشند.

به نقل از آفتاب: جلال جلالی‌زاده، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، درباره کمپین مطالبه محاکمه احمدی‌نژاد در شبکه‌های اجتماعی گفت: در هشت سال گذشته بدترین آسیب‌ها و زیان‌ها متوجه حیثیت، سیاست و اقتصاد کشور شده است؛ اگر شکل‌گیری چنین کمپین‌هایی به شخصیت وی توهین نکند، می‌تواند بسیار موثرتر از مجلس و … عمل کند و نهاد‌های نظارتی را ملزم به درنظر گرفتن و عمل به خواست عمومی اکثریت جامعه کند.

پس از مشخص شدن جرایم محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که دولت‌های نهم و دهم مرتکب بزرگترین فسادهای مالی و اقتصادی تاریخ ایران شده است. از دل دولتی که خود را پاک‌ترین دولت جمهوری اسلامی می‌دانست افرادی چون محمودرضا خاوری (مدیر عامل بانک ملی ایران)، سعید مرتضوی(مدیر عامل تامین اجتماعی)، بابک زنجانی (در وزارت نفت) و محمدرضا رحیمی( معاون اول و رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی) بیرون آمده که هریک پرونده‌های سنگین و قطوری در دستگاه قضایی دارند. در این میان افکار عمومی معتقدند که باید مشخص شود آیا محمود احمدی‌نژاد نیز در ارتکاب این جرائم نقش داشته و این جرایم با اطلاع او بوده یا نه؛ به همین منظور در برخی شبکه‌های اجتماعی کمپینی مردمی بنام «مطالبه محاکمه احمدی‌نژاد» راه‌اندازی شده است.
جلال جلالی زاده، نماینده مجلس ششم و استاد دانشگاه، با بیان اینکه در هر جامعه‌ای اگر حتی از طرف کارمند جزء، فسادی صورت گیرد، مسئولین بالا‌دست باید پاسخگو باشند، به خبرنگار «آفتاب» گفت: مسئولین بالادست و اصلی چه در جریان کارهای زیردستانشان باشند چه نباشند باید پاسخگو باشند.
وی افزود: اگر محمود احمدی‌نژاد نسبت به فساد‌های متعدد صورت گرفته در دولتش آگاهی داشته و بی‌تفاوت بوده که باید محاکمه علنی شود و اگر آگاه نبوده که بدتر از آن هم هست. چراکه نشان‌دهنده ضعف مدیریتی‌اش بوده و در آن صورت نیز باید بیاید و از مردم عذرخواهی کند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: این رویه نه تنها در مورد احمدی‌نژاد بلکه در مورد هرمسئول دیگری باید اعمال شود که مدیران بالا دستی بیایند و پاسخگوی عملکرد افراد زیر دست خود باشند.
جلالی‌زاده با اشاره به کمپین‌های ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مطالبه محاکمه احمدی‌نژاد اظهار داشت: در مورد بحث تخلفات مالی قوه قضائیه مسئول است با هرکسی در هر رده‌ای که مسئولیت دارد برخورد قانونی کند و ایجاد چنین کمپین‌هایی می‌تواند به عنوان نیروی محرکه‌ای برای دستگاه قضائی کشور باشد به این دلیل که مردم در آنجا می‌توانند به راحتی مطالبات خود را بیان کنند و قوه قضائیه هم با در نظر گرفتن قانون و نظر افکار عمومی اقدام مناسبی انجام دهد.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: این مساله نیز مهم است که در این کمپین‌ها در فضای مجازی، به شخصی که در موضع ضعف و بی‌مسئولیتی قرار دارد نباید توهین و اهانت شود مثلا با کشیدن کاریکاتور یا اینکه همه مشکلات مملکت را متوجه وی کنند. به عقیده من نباید هرکس که در حالت ضعف به سر برد مظلوم کشی شود. این موضوع تناقضی با محاکمه احمدی‌نژاد ندارد یعنی به دلیل اینکه اعمالی برخلاف قانون، دین و اخلاق در دولت او صورت گرفته باید حتما پاسخ گو باشد.
نماینده مجلس ششم ادامه داد: در کشور‌های خارجی اگر مدیری مرتکب عمل خلاف قانونی شود افکار عمومی در فضای مجازی چنان برخوردی با وی می‌کنند که خیلی از این افراد دست به خودکشی می‌زنند چرا که خطای خود را ننگی می‌دانند که خود آن‌ها متوجه کشورشان کرده‌اند. حالا در کشور ما حوادثی بسیار بدتر اعم از اختلاس‌ها و دزدی‌ها و فسادهای سنگین مالی صورت می گیرد ولی اتفاق خاصی نمی‌افتد چراکه افکار عمومی منسجم و جهت‌داری وجود ندارد یک عده واقعا به دنبال محاکمه احمدی‌نژاد هستند اما عده دیگر قصدشان توهین و اهانت به وی است.
جلالی زاده در پایان گفت: شبکه‌های اجتماعی در کل جهان چنان جایی باز کرده‌اند که به عنوان یک نهاد ناظر فراگیر عمل می‌کنند چراکه شبکه‌های اجتماعی در جهان امروز می‌توانند رکن چهارم دموکراسی باشند و امروز هم با توجه به پیشرفت وسائل ارتباط جمعی، دولت‌ها و مسئولین ناچارند در مقابل این شبکه‌های اجتماعی تسلیم شوند و نسبت به خواسته های مردم سر تعظیم فرود بیاورند و اگر هم این کار را انجام ندهند مطمئنا با واکنش جامعه مواجه خواهند شد.
منتشر شده در :2015/02/14 - 12:02|شناسه خبر: 3917 698 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه