امروز :یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۱۰:۰۹:۳۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

تاجگردون: سقف اعتبارات استانی در بودجه سال آینده افزایش یافته است

غلامرضا تاج گردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در موافقت با کلیات این لایحه در سخنانی، گفت: موضوع مقاوم کردن اقتصاد در بودجه باید در اعداد و ارقام نمایان شود.

غلامرضا تاج گردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در موافقت با کلیات این لایحه در سخنانی، گفت: موضوع مقاوم کردن اقتصاد در بودجه باید در اعداد و ارقام نمایان شود.

وی با بیان اینکه سهم نفت پیش از این در بودجه ۳۷ درصد بود که دولت این میزان را به ۳۱ درصد رساند، اما کمیسیون تلفیق آن را به ۲۵ درصد کاهش داد، افزود: در شرایط موجود بیش از این نمی‌توان سهم نفت را در بودجه کم کرد.

نماینده مردم گچساران و باشت با بیان اینکه برداشتی از صندوق توسعه ملی صورت نگرفته است، اظهار داشت: بین برداشت از صندوق توسعه و ورودی به آن تفاوت وجود دارد، در این شرایط دو راه بیشتر وجود ندارد، اینکه ورودی صندوق را ۳۱ درصد کنیم یا اینکه در شرایط کنونی طبق قانون برنامه همان ۲۰ درصد قانون برنامه را نگه داریم.

تاج گردون در همین زمینه، افزود: اگر قرار بود که میزان ورودی صندوق توسعه ۲۰ درصد باشد، در این صورت اجرای طرح‌های عمرانی به نصف می‌رسید. بر این اساس، ما به این نتیجه رسیدیم که شرایط رکودی کشور ایجاب می‌کند که ورودی صندوق ۳۱ درصد باشد و مقامات با این موضوع موافق کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امسال اولین سال در طول سال‌های گذشته است، گفت: ما تأکید داشتیم که سقف تخصیص اعتبارات عمرانی کمتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان نشود، این به این معنی است که مطمئن هستیم ۸۰ درصد پول نفت صرف کارهای عمرانی می‌شود، این کاری است که قرار بود از برنامه سوم توسعه انجام شود، ولی عملیاتی نشده بود.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس همچنین درباره انتقاد برخی نمایندگان از لایحه بودجه مبنی بر هزینه‌تراشی برای کشور، تصریح کرد: ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از هزینه‌های جاری شرکت‌های دولتی را در کمیسیون تلفیق خط زدیم که هیچگاه این اتفاق رخ نداده بوده است و قصد داریم این میزان صرف نیازمندان شود.

تاج گردون اضافه کرد: از ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه‌های شرکت‌های دولتی که حذف شده است، ۸۵۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی،‌ ۶۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات بازنشستگان آموزش و پرورش و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای بخش فرهنگ دینی،‌ ۲۵۰ میلیارد تومان برای دیجیتال کردن شبکه‌های صداوسیما، ۲۵۰ میلیارد تومان برای سرانه آموزش و پرورش و آموزش عالی و ۲۵۰ میلیارد تومان مازاد برای تأمین جهیزیه افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد اختصاص یافته است.

وی با تأکید بر اینکه کمیسیون تلفیق ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه شرکت‌های دولتی را خط زده و به نیازمندان اختصاص داده است، گفت: این بودجه به سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، ریاست‌جمهوری و سایر نهادها داده نشده است و تنها صرف نیازمندان شده است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در ادامه درباره انتقاد برخی از نمایندگان در زمینه افزایش قیمت‌ها در لایحه بودجه ۹۴، تصریح کرد: شاید بنده هم این حرف را قبول داشته و معتقد باشم که باید قیمت‌های حامل‌های انرژی به فوب خلیج فارس برسد، اما باید این نکته را بپذیریم که در حال حاضر جامعه این افزایش قیمت را اجازه نمی‌دهد و ظرفیت تورم را نداریم و نمی‌توان قیمت بنزین ۷۰۰ تومانی را در شرایط تورمی به حدود ۱۴۰۰ تومان برسانیم.

تاج گردون با بیان اینکه نمی‌توان افزایش قیمت را بدون حساب و کتاب انجام داد، گفت: باید شرایط مردم را بسنجیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده، افزود: ما در کمیسیون تلفیق برای حذف یارانه ثروتمندان قید درآمد ۲٫۵ میلیون تومانی را در نظر گرفته‌ایم و از طرف دیگر اجازه افزایش قیمت را نیز نداده‌ایم، ما از جیب مردم برای اجرای طرح‌ها هزینه نکرده‌ایم.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس، تأکید کرد: امسال هیچ نماینده‌ای احساس تبعیض نمی‌کند که به عنوان مثال رئیس کمیسیون و یا فرد دیگری بودجه‌ای را برای اجرای طرح‌ها به حوزه انتخابیه‌اش اختصاص داده و به حوزه‌های انتخابیه دیگر توجه نکرده است.

تاج گردون با بیان اینکه براساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت، قرار بود از محل افزایش قیمت ۷۰ درصد اعتبار سهم اجرای پروژه‌های ملی و ۳۰ درصد صرف پروژه‌های استانی شود، افزود: اما در کمیسیون تلفیق مصوب کردیم که ۶۰ درصد این پول صرف پروژه‌های استانی و ۴۰ درصد سهم طرح‌های ملی شود که این بیانگر این است که سقف اعتبارات استانی در بودجه سال آینده افزایش یافته است.

منتشر شده در :2015/02/17 - 03:02|شناسه خبر: 4155 651 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه