امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۰۳:۴۳:۰۸

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

برگزاری نمایشگاه، کویر اینجاست در کهگیلویه! (+تصاویر)

روز یکشنبه دهم اسفندماه ساعت ده صبح نمایشگاه عکسی تحت عنوان چشم سوم در دو بخش توانمندی ها و محرومیت های استانکهگیلویه وبویراحمد با همکاری انجمن عکاسان انقلاب ودفاع مقدس واداره کل میراث فرهنگی ٬صنایع دستی وگردشگری استان در گالری خانه ملت مجلس شورای اسلامی برپا می شود. حسن غفاری عکاس برجسته هم‌استانی با ارسال […]

روز یکشنبه دهم اسفندماه ساعت ده صبح نمایشگاه عکسی تحت عنوان چشم سوم در دو بخش توانمندی ها و محرومیت های استانکهگیلویه وبویراحمد با همکاری انجمن عکاسان انقلاب ودفاع مقدس واداره کل میراث فرهنگی ٬صنایع دستی وگردشگری استان در گالری خانه ملت مجلس شورای اسلامی برپا می شود.

حسن غفاری عکاس برجسته هم‌استانی با ارسال یادداشتی به همراه چند عکس از نقاط مختلف استان به استقبال این نمایشگاه رفته است:

کویر اینجاست. در کهگیلویه!
کویر درست همینجاست, در بویراحمد٬در گچساران ٬در استان کهگیلویه وبویراحمد !

فریب این چند دار و درخت باقیمانده را اگر نخوریم, کویر همینجاست. در این سرزمین لم یزرع تا چشم کار می کند, آثار به جا مانده از قنات های خشک و نیمه کاره و فرو ریخته ای را می توان دید که به امید آوردن نانی و آبی از اینجا تا چشمه های کم برکت پایتخت کشیده شده و بی حاصل مانده اند.
گاهی وقتها به خودمان می گوییم شاید همه اش به خاطر بلندی این کوه هاست! آری! همین کوه های بلند که نفت و گاز با فشار از میانشان به سوی دشت های از ما بهتران سرازیر می شوند اما پول آنها توان بالا آمدن از گردنه های بین راه را ندارد. از دور به این سرزمین که نگاه می کنی بهشت به نظر می آید, اما اینطور نیست. این کوه ها که مال مردم نیست. این جنگل ها که بودنشان به راهی و کاری نمی خورد, مال مردم نیست. این رودها که به دهان هر کدامشان افساری زده اند, مال این مردم نیست. این زیبایی ها که فایده ای به حال هیچکس ندارد به چه کار این مردم می آید؟ همان بهتر که با خود یکرو باشیم و اقرار کنیم که کویر است این سرزمین و شگفتا که مردم کهگیلویه و بویراحمد از کویر خود دو چیز را بیش از همه به ارث برده اند. سراب را و فقر را! سرابی که با نشان دادن رویایی از نفت و گاز و معادن و دار و درخت ها و ثروت های طبیعی امیدوارشان می کند تا با پاهای سست و لاغر خود قدمی بردارند و فقر که با دهانی باز و چشمانی بسته پشت سر این مردم بی رمق افتاده است به جان تپه ها و رودها و همینطور یکی یکی می بلعدشان و پیش می رود. فقری که اگرچه مردم این سرزمین دوست ندارند به دیگران نشانش بدهند, اما از سر و رویشان می بارد. هر وجدان بیداری با دیدن آنچه که اکنون در این خاک هست و با تصور آنچه که می توانست در چنین سرزمینی باشد, در می یابد که در حق این آب و خاک بی انصافی روا داشته اند. به امید سرزمینی آباد.
روز یکشنبه دهم اسفندماه ساعت ده صبح نمایشگاه عکسی تحت عنوان چشم سوم در دو بخش توانمندی ها و محرومیت های استان کهگیلویه وبویراحمد با همکاری انجمن عکاسان انقلاب ودفاع مقدس واداره کل میراث فرهنگی ٬صنایع دستی وگردشگری استان در گالری خانه ملت مجلس شورای اسلامی برپا می شود. عکس های مناطق محروم توسط عکاسان حرفه ای این انجمن در پاییز امسال با حمایت وهمکاری استانداری وفرمانداری های شهرستانهای استان تهیه شده است این نمایشگاه سعی براین دارد نشان دهنده سرزمینی ثروتمند ولی گرسنه باشد.
واز این طریق وجدان عمومی قانون گذاران مجلس را متوجه شرایط موجود کند . جناب آقای خادمی٬استاندارمحترم ونمایندگان محترم استان ٬آقایان زارعی٬تاجگردون و بزرگواری٬ مدیریت محترم اداره کل میراث فرهنگی ٬صنایع دستی وگردشگری جناب آقای باقری در شکل گیری این نمایشگاه حضور فعال وپیگیری داشته اند . امید آنکه این حرکت آنسان دوستانه موجب آگاهی بخشی در تصمیم های محرومیت زدایی استان شود.

فرزندان ایلات وعشایر استان  نسبت به جوامع شهری استان از کمترین حقوق اجتماعی برخوردارند .

.

همه امکانات یک مرکز بهداشتی درمانی در عشایر سادات محمودی

.

گازهای که در منطقه گچساران شبانه روز می سوزند وموجب آلودگی  هوا و بارش بارانهای اسیدی می شوند ٬ در نتیجه موجب فقرپوشش گیاهی  زمین و کندی رویش گیاهان دشت های منطقه می‌شود

.

مسافرانی که در جاده های خاکی استان باید ساعت ها منتظر عبور وانت بار شوند برای رسیدن به مقصد. بویراحمد منطقه زیلایی

.

پست نگهبانی چاههای نفت گچساران. محرومیت را می توان در خود صنعت نفت استان هم دید

.

گویی ورزش در شرایط موجود فقط حق پسران است

.

اکتشاف و تلاش برای استخراج نفت در یک یورد عشایری در مناطق نفت خیز گچساران٬

.

روزانه مسیر طولانی برای تهیه آب باید طی شود. این صحنه در همه جای استان دیده می شود

.

همه زندگی یک نو عروس در منطقه گلال لوداب بویراحمد

.

بلوط غذای غالب روستائیان استان٬ بلوط نماد مادر لرها ست

منتشر شده در :2015/02/26 - 05:02|شناسه خبر: 4709 1046 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه