امروز :سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۰:۲۳:۱۷

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

درخواست اعضای خبرگان برای کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی

برخی منابع نزدیک به هاشمی رفسنجانی از نامه محرمانه تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان، به او خبر داده‌اند. گفته می‌شود نمایندگان در این نامه از او خواسته‌اند تا برای ریاست کاندیدا شود.

محمدعلی موحدی کرمانی روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس سراسری جبهه پیروان خط امام و رهبری، درباره انتخابات آتی مجلس خبرگان درباره گمانه زنی های قبلی خود که مطرح کرده بود، هاشمی شاهرودی کاندیدا می شود، عنوان کرده است: «آیت الله شاهرودی، آیت الله یزدی، آیت الله جنتی و آیت الله مصباح ممکن است کاندیدا شوند؛ شاید هم آیت الله هاشمی رفسنجانی کاندیدا شود.»

در حالی که تنها چهار روز به برگزاری اجلاس مجلس خبرگان و تعیین هیات رئیسه آن باقی است، پیش‌بینی‌ها از اجماع بر سر ریاست هاشمی رفسنجانی حکایت دارد. با وجود این که مخالفان او سعی می‌کنند با مطرح کردن نام‌های متفاوت برای کاندیداتوری، او را از حضور منصرف کنند. برخی منابع نزدیک به هاشمی رفسنجانی از نامه محرمانه تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان، به او خبر داده‌اند. گفته می‌شود نمایندگان در این نامه از او خواسته‌اند تا برای ریاست کاندیدا شود.

موضوعی که محمدتقی فاضل میبدی هم در گفت‌وگو با آفتاب، تایید کرده و می‌گوید که در صحبت‌هایی که با یکی از اعضای مجلس خبرگان داشته عنوان کرده بیشتر از چهل نفر از نمایندگان خواهان کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی برای ریاست خبرگان هستند.

فاضل میبدی درباره اظهارنظر جدید موحدی کرمانی و احتمال کاندیداتوری چهره‌های دیگر به خبرنگار «آفتاب» می‌گوید: به نظر من این اظهارنظر نشان می‌دهد که اختلافات زیادی در مجلس خبرگان بر سر افراد وجود دارد. زیرا خود این اصولگرایان هم بر سر آن به توافق و وحدت نظر نرسیده‌اند.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ادامه می‌دهد: مسئله مهمی که وجود دارد این است که فشارهایی از بیرون به مجلس خبرگان رهبری وارد می‌شود. برخی قصد دارند در راستای همان اختلافاتی و مسائل سیاسی که دارند آنجا را هم در اختیار خود داشته باشند. در این هفت، هشت سال آینده بالاخره ممکن است که ایران با یک‌سری بحران‌های جدی روبرو شود. من خود بارها گفته‌ام، که شخصا بر این باور هستم که اگر کسی بخواهد به فکر منافع ملی و استقلال مملکت باشد، بهترین فرد در میان این افراد آقای هاشمی رفسنجانی است. چون بر روی ایشان در میان خبرگان اتحاد بیشتری وجود دارد.

او می‌افزاید: درباره صحبت‌های آقای موحدی کرمانی به دو موضوع می توانم اشاره کنم. اول اینکه مشخص می شود که در میان این افراد اختلافات خیلی جدی است و تمرکز بر یک شخص خاص مشکل است. گزینه مهمتر فشارهایی است که از بیرون به مجلس وارد می‌شود، گروهی هستند که در خبرگان اقلیت هستند و می‌خواهند آنجا را به گونه‌ای در اختیار خود داشته باشند که این برای کشور خطرناک است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید می‌کند: اینکه من می‌گویم آقای هاشمی رفسنجانی به این دلیل است که به لحاظ حساسیت و مدیریت بر آن نهاد سوابق آقای هاشمی‌رفسنجانی به خصوص در دهه شصت، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب و در کنار حضرت امام (ره) مشخص، روشن و شفاف است.

فاضل میبدی به صحبت‌هایی که برخی از منتقدان هاشمی رفسنجانی به او نسبت می‌دهند، اشاره و می‌گوید: ممکن است برخی انگشت بر روی برخی حرکات سیاسی که در جایی انجام شده است، بگذارند. اگر قرار بر این باشد در گذشته هر کسی کنکاش کنید ممکن است نقاط حساسی در کارنامه سیاسی خود داشته باشد که مورد انتقاد است.

او درباره اسامی که در کنار هاشمی‌رفسنجانی برای کاندیدا شدن از آنها یاد می‌شود، می‌گوید: افرادی که در کنار نام آقای هاشمی رفسنجانی، نام آنها هم برای کاندیدای خبرگان شدن آمده به نظر من هیچ کدام ذکاوت در مدیریت که خیلی مهم است را ندارند. همچنین آقای هاشمی رفسنجانی از نظر سلامت جسمی هم نسبت به همه این افراد از سلامت بیشتری برخوردار است. از نظر وضعیت سوابق ذهنی و تجربی هم که ایشان جلوتر هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید: این است که اگر دوستان واقعا دلشان به حال این مملکت سوخته که قطعا چنین است، در میان افراد موجود که همه هم محترم هستند، با توجه به شرایط حساسی که در کشور پیش رو داریم، آقای هاشمی رفسنجانی اولویت دارند. باز هم نظر آقایان محترم است. من بعید می‌دانم که اکثریت مجلس خبرگان هم روی گزینه‌های دیگر اتفاق نظر داشته باشند. خود این آقایان می دانند که آقای هاشمی رفسنجانی در دو سه دوره حساس کشور را از بحران نجات داده است. بدترین این بحران‌ها هم، بحران جنگ بود که حضرت امام (ره) بعد از خود، آقای هاشمی رفسنجانی را بر فرماندهی جنگ گذاشتند. کسی دیگری جز آقای هاشمی نمی‌توانست آن بحران را رفع کند.

فاضل میبدی درباره شایعه‌ای که مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه در نامه‌ای محرمانه برخی از نمایندگان مجلس خبرگان از هاشمی رفسنجانی خواسته‌اند تا برای ریاست کاندیدا شود، به خبرنگار آفتاب می‌گوید: من با یکی از نمایندگان خبرگان رهبری که در قم صحبت کردم، این موضوع را تایید کرد که حدود چهل و چند نفر در مجلس خبرگان رهبری، به دنبال این هستند که آقای هاشمی کاندیدا شوند و به ایشان رای دهند. اگر کسی هم استنباط سیاسی کند احتمال واقعیت داشتن این موضوع زیاد است. حدود ۸۰ نفری که در خبرگان حضور دارند خود شاهد بوده‌اند که چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب آقای هاشمی رفسنجانی در مشکلات تدبیرهای خوبی داشته است.

به گزارش آفتاب، او درباره عدم کاندیداتوری هاشمی شاهروی می‌گوید: اگر قرار باشد که آقای هاشمی شاهرودی هم خود کاندیدا نشود، با شناختی که من از ایشان دارم، با توجه به اینکه یک فقیه باهوش هستند، در میان افراد مطرح ایشان هم آقای هاشمی رفسنجانی را ترجیح خواهند داد.

منتشر شده در :2015/03/08 - 02:03|شناسه خبر: 5373 704 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه