امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۰۴:۴۳:۰۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

شیوع بالای نارسایی کلیه در کشور

رئیس انجمن نفرولوژی ایران، از شیوع بالای بیماری کلیه خبر داد و گفت: از هر ۱۰ ایرانی یک نفر دچار این عارضه است

محمدرضا گنجی در نشست خبری به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی، افزود: افرادی که سابقه فشار خون دارند، چاقی، دیابت، استعمال سیگار، رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک و ورزش از عوامل خطر ابتلا به این بیماری است .

وی ادامه داد: بعضی از عوامل نیز در ابتلا به این بیماری موثر است، به گونه ای که سیاهپوستان ۳ برابر سفیدپوستان دچار نارسایی کلیه می شوند و در تحقیق اخیر در کشور مشخص شد ۲۵ درصد مردم بندر ترکمن به بیماری کلیه مبتلا هستند .

رئیس انجمن نفرولوژی ایران افزود: وزارت بهداشت نظر کارشناسی از ما نمی‌گیرد و ما فقط می‌توانیم از متخصصان بخواهیم که توصیه کنند تا مردم کمتر دچار شوند، در حالی که سیاست‌گذاری و زیرساخت‌ها در دست نهادهای دولتی است .

گنجی افزود: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک و داروهای مسکن به کلیه‌ها بیشترین صدمه را می‌زند و شانس ابتلا به نارسایی کلیه پس از ۶۵ سالگی بیشتر می‌شود .

وی گفت: نارسایی مزمن کلیه قابل توقف و آهسته شدن است ولی متأسفانه مشخص نمی‌کند و باید مردم حتماً اگر فاکتورهای خطر را دارند تحت معاینه قرار گیرند .

گنجی افزود: بعضی از شعارها شامل این می‌شود که همیشه سرحال باشید با ورزش کردن، فشار خون را مرتب کنترل کنید، قند خون کنترل شود، آب سالم بنوشید، سیگار نکشید، داروهای مسکن استفاده نشود و مرتب کلیه‌ها تحت معاینه قرار گیرند .

وی در مورد وضعیت متخصصان نفرولوژی نیز گفت:‌ با فارغ‌التحصیلان امسال ۳۰۰ نفر متخصص این رشته را خواهیم داشت، در حالی که با توجه به جمعیت کشور باید تعداد متخصصان از ۲۵۰ نفر به ۸۰۰ نفر افزایش یابد .

رئیس انجمن نفرولوژی ایران گفت: این در حالی است که کسی به سراغ رشته فوق تخصص کلیه نمی‌رود، چرا که تعرفه‌های پایینی دارد و امسال فقط ۸ نفر پذیرش شدند .

در ادامه این نشست خبری، دکتر سید احمد تارا مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت از فرسودگی بیش از نیمی از دستگاهای دیالیز کشور گلایه کرد و گفت: پوششی که برای خدمات سرپایی بیماران کلیوی انجام می‌شود کافی نیست و در نتیجه بیماران زیر خط فقر می‌روند .

وی گفت: شعار امسال روز جهانی کلیه «کلیه‌های سالم برای همه» است که به معنی پوشش همگانی برای مردم است .

تارا ادامه داد: در این موضوع بحث‌های جغرافیایی پوشش جمعیت بر اساس عدالت و عامل سن اهمیت دارد این در حالی است که ۵۰ درصد آثار بیماری کلیه در افراد بالای ۷۰ سال بروز می‌کند .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت گفت: در پوشش جغرافیایی نیز ۲۵۰ فوق‌تخصص کلیه در کشور وجود دارد که نمی‌توانند پوشش کاملی داشته باشند به همین دلیل در طرح پزشک خانواد ۲۳ میلیون نفر از مردم تحت خدمات سطح یک قرار می‌‌گیرند و توسط بهورزان فشار خون و قند خون آنها تحت معاینه قرار می‌گیرد .

تارا گفت: نبود چنین برنامه‌هایی آثار منفی بر جای گذاشته به طوری که می‌بینیم شیوع دیابت در بین بیماران کلیوی از ۱۸ درصد به ۴۵ درصد رسیده و نشان می‌دهند افراد دیالیزی بیماری خود را از دیابت آغاز کرده‌اند .بیش از ۱۰۰ نفرولوژیست‌ در تهران مستقر است در حالی که بسیاری از استان‌های بزرگ ما مانند خراسان شمالی از این متخصص بی‌بهره است و در برخی استان‌ها مانند بوشهر به تازگی نیزوی متخصص اعزام شده است .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت افزود: قبل از اجرای کتاب تعرفه‌ها و تعدیل در نابرابری تعرفه‌ها بسیاری از رشته‌ها بسیار پردرآمد شده بودند و سیر منفی در بسیاری از رشته‌ها وجود داشت .

وی گفت: سالانه ۱۰ تا ۱۲ درصد به بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیه در کشور افزوده می‌شود که بامحاسبه میزان مرگ و میر ۸ درصد می‌شود .

تارا ادامه داد: با تعداد ۵۰ هزار بیمار فعلی و پیش‌بینی رشد آن در سال ۱۴۰۰ که به ۹۰ هزار نفر می‌رسد هزینه زیادی تحمیل خواهد شد چرا که هزینه یک سال ۲۸ هزار بیمار دیالیزی ۱۵۰۰ میلیارد تومان است .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت افزود: ۵ تا ۲۰ درصد بودجه سلامت کشورها را بیماری پیشرفته کلیه می‌بلعد و هزینه یک بیمار دیالیزی در سال بیش از ۵۰ میلیون تومان است .

وی افزود: پرداخت هزینه از جیب این بیماران به کمتر از ۸ درصد رسیده‌ است اما ۷۰ درصد مشکلات به خدمات سرپایی برمی‌گردد که نیاز به حمایت مالی بیشتری دارد به همین دلیل بسته حمایت از بیماران صعب‌العلاج به سمت داروها رفته به طوری که هزینه نسخه داروی هر بیمار کلیه ۵۰۰ هزار تومان می‌شود .

وی گفت: یک درصد بیماران کلیه به مرحله دیالیز و پیوند وارد می‌شوند و ۹۹ درصد به بیماری‌هایی مثل قلب و دیابت دچارند بنابراین باید بیمه‌ها در پیشگیری حوزه ثانویه اقدام کنند .

تارا درمورد وضعیت دستگاه‌های دیالیز گفت: در کشور از ۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه دیالیز حدود ۱۷۰۰ دستگاه فرسودگی جدی دارند و همین تعداد فرسودگی نسبی دارند .

وی افزود: با توجه به این نیاز در ۵ سال آینده به ۵ هزار دستگاه جدید نیازمند هستیم که با کمک خیرین حل نخواهد شد بلکه برنامه بزرگ‌تری باید طراحی شود چرا که عقب‌ماندگی باعث انباشتگی نیاز شده است .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت گفت: برای سال ۹۴ ، ۲ هزار دستگاه جدید نیاز داریم که ۱۲۰۰ دستگاه برای گسترش و ۸۰۰ دستگاه برای جایگزین کردن دستگاه فرسوده است .

وی همچنین در مورد اجرای بسته حمایت از بیماران خاص گفت: هم اکنون پوششی که برای خدمات سرپایی انجام می‌شود امنیت و حفاظت مالی برای بیماران نمی‌آورد و کافی نیست و در نتیجه بیماران زیر خط فقر می‌روند .خدمات سرپایی برای مردم و دولت ۲ برابر خدمات بستری هزینه دارد و هزینه آن بیشتر به مردم تحمیل می‌شود. امیدواریم در سال آینده برنامه‌ای در خور شعارهای دولت داشته باشیم .

وی افزود: در برخی از کشورها بسیاری از تخت‌های دیالیز خارج از بیمارستان خدمات می‌دهد در حالی که در ایران زیر ۳ درصد است بنابراین بخش‌های بیمارستانی باید برای بیماران حاد و نیز بیماران مزمن بد حال فراهم باشد اما برای بیماران دیالیزی در بخش‌های دیگری خارج از بیمارستان باید سرویس‌دهی شود .

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از میزان مرگ و میر بیماران کلیوی وجود ندارد گفت: ۵ تا ۱۰ درصد بیماران دیالیزی ممکن است در سال فوت کنند .

تارا در مورد وضعیت پیوند کلیه به اتباع خارجی گفت: در کشور ما آمار غیررسمی نشان می‌دهد ۲ تا ۳ میلیون ساکن افغانی و طبق آمار رسمی ۹۰۰ هزار افغانی داریم که باید پاسخ درستی برای آن داشته باشیم بنابراین شورای عالی پیوند مصوب کرد فرد افغانی می‌تواند به افغانی دیگر کلیه اهدا کند و اکنون به صورت موردی وزارت بهداشت به آنها مجوز می‌دهد .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت افزود: برای سایر اتباع که تعدادشان کم است به شکل موردی کمیته‌هایی دیده شده که با شرایط سخت به نام بیمار مجوز داده می‌شوند .در موارد گذشته که پیوند کلیه فرد ایرانی به اتباع خارجی انجام شده بود به کاهش اعتباربخشی ۲ بیمارستان متخلف و تعطیل شدن بخش منجر شد که اثر بازدارندگی خوبی داشت .

تارا در پاسخ به این پرسش که گروههایی، ایرانیان را برای اهدای کلیه به خارج از کشور اعزام می کنند، توضیح داد: این گزارش‌ها را می‌توان به وزارت بهداشت و معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال کرد چرا که ما حتماً موضوع را پیگیری می‌کنیم .

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت ادامه داد: اما طبق قانون نمی‌توانیم در این مورد در خارج از کشور نظارتی داشته باشیم بلکه باید از قانون مالکیت فردی استفاده کرد. نمی‌توانیم به افراد بگوییم که در خارج از کشور چه کاری انجام دهند اما در ایران قانونی وجود دارد که با آن برخورد می‌شود در هر صورت زمانی که می‌توان به مردم کشور خودمان کمک کرد کار شایسته‌ ای نیست که اهدای کلیه در خارج از ایران انجام شود .

منتشر شده در :2015/03/09 - 07:03|شناسه خبر: 5445 604 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه