امروز :سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ساعت : ۰۲:۲۴:۰۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

بهترین تمرین ها برای تقویت مغز

ورزش و انجام حرکات ورزشی برای سالم و جوان نگه داشتن جسم انسان توصیه می شود، اما آیا می دانید برای جوان نگه داشتن مغز و دوری از ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل نیز باید تمرینات و حرکات ذهنی و مغزی انجام شود؟

ورزش و انجام حرکات ورزشی برای سالم و جوان نگه داشتن جسم انسان توصیه می شود، اما آیا می دانید برای جوان نگه داشتن مغز و دوری از ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل نیز باید تمرینات و حرکات ذهنی و مغزی انجام شود؟

در ادامه برخی از بهترین تمرین ها برای تقویت مغز گفته می شوند:

تقویت حافظه کوتاه مدت

تقویت حافظه کوتاه مدت به ذهن کمک می کند تا اطلاعات جدید سریع تر به خاطر سپرده شده و در نتیجه با سرعت بالا به کار گرفته شوند. این تمرین، زمان بسیار کمی در حد چند دقیقه در روز را به خود اختصاص می دهد. برای چند ثانیه به فهرستی از چند کلمه تصادفی، مثل فهرست خرید، نگاه کنید و آنها را به خاطر بسپارید. سپس سعی کنید آنها را به ترتیب از حفظ بگویید.

افزایش توان ساماندهی برای به دست آوردن زمان

سازماندهی امور فعالیت های بی فایده و ازدست رفتن زمان را رفع می کند، در نتیجه فرد زمان بیشتری در اختیار خواهد داشت. برای دستیابی به سازماندهی مفید، انجام وظایف با رعایت نظم و بنا بر کارکردها ضروری است. از سوی دیگر، تشخیص اولویت ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تمرین جالبی برای افزایش توان سازماندهی توصیه می شود؛ برای این تمرین باید محله ای را که برایتان آشناست، در ذهن تان تصور کنید و مکان های مختلف مانند خانه ها و مغازه ها را جابه جا و به بهترین شکل ممکن سازماندهی کنید. این تمرین به شما اجازه می دهد تا در محل کارتان بتوانید امور را سازماندهی کنید و زمان کافی داشته باشید و به این ترتیب ذهنتان با آرامش بیشتر به فعالیت می پردازد.

برای تصمیم گیری هایتان استدلال کنید

تصمیم گیری بر اساس عقل سلیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این شیوه نه تنها افراد را از خطرهای احتمالی دور می کند، بلکه به تقویت قوه استدلال نیز کمک می کند. استدلال کردن نیز به نوبه خود از برترین مهارت هایی است که مغز و ذهن را قوی و نیرومند می سازد. بنابراین ذهنتان را به استدلال، شیوه های سازنده و منطقی عادت دهید. برای دستیابی به مهارت استدلال، هر روز پنج دقیقه را صرف کامل کردن سری های عددی منطقی کنید. این نوع از تمرین های روانی به شما کمک می کند که به طور خودکار و بر اساس طرح های منطقی استدلال کنید.

توانایی های مغزی تان را بشناسید

برای به خاطر سپردن فعالیت های روزانه، یک راه حل وجود دارد: هر روز یک چیز جدید در زمینه های متنوع یاد بگیرید. یادگرفتن نکات جدید، بدون این که نورون های مغزی را خسته کند، به حفظ شدن فعالیت های ذهنی منتهی می شود. این تمرین به مغزتان کمک خواهد کرد همیشه بانشاط و آماده یاد گرفتن بماند.

برای این که نکات جدیدی یاد بگیرید، هر روز چند دقیقه را در صفحات آموزشی اینترنت بگذرانید. در پایان مطالعه، اطلاعات کلیدی را جمع بندی کنید. به این ترتیب، نکات فراگرفته شده به شکلی پایدار در ذهن تان حفظ خواهند شد.

سرزندگی ذهن تان را حفظ کنید

فناوری همه جا حضور دارد و تمام کارمندها بیشتر زمان و روز خود را با آن سپری می کنند. گرچه این فناوری ها به صرفه جویی در زمان منجر می شود، به سرزندگی ذهن آسیب می زند. برای حل این مشکل، کافی است هر روز یک محاسبه ذهنی انجام دهید.

به عنوان اولین تمرین، بهترین کار این است که از ماشین حساب برای انجام حساب و کتاب های ساده خودداری کنید. به طور مثال برای حساب کردن سهم هر نفر از دوستان در رستوران، سریع ماشین حساب تلفن همراه تان را به کار نیندازید.

انجام چند فعالیت همزمان مفید است

اگر بتوانید چند کار را همزمان انجام دهید، توانایی های ذهنی تان افزایش قابل توجهی خواهد یافت. تکرار و تمرین از عوامل موفقیت در دستیابی به این شیوه است.

برای تمرین می توانید از کار با نرم افزارها شروع کنید. برای این منظور باید سعی کنید از دکمه های میانبر استفاده کنید؛ باید این قابلیت را تا حدی در خود پرورش دهید که دیگر نیازی به موشواره (ماوس) نداشته باشید. این حرکت باعث می شود که بتوانید همزمان چند کار را در کنار هم و به موازات یکدیگر انجام دهید.

برای بازدهی بالاتر، بیشتر تمرکز کنید

اگر برای متمرکز شدن روی یک پرونده به اندازه کافی توجه ندارید، نباید نگران باشید. با این همه، ممکن است برخی اطلاعات مهم را از قلم بیندازید و بازدهی تان آسیب ببیند. برای رفع این معضل باید تا حد ممکن جلوی اطلاعات مزاحم را بگیرید و اجازه ندهید سطح آگاهی تان افت کند. در این زمینه نیز تمرین مناسبی وجود دارد: به طور منظم، ظرفیت های تمرکزی تان را با استفاده از آزمون استروپ بسنجید. این آزمون کوتاه، به شما کمک می کند که بهتر متمرکز شوید و اطلاعات ذهنی تان را مرتب سازید.

منتشر شده در :2015/03/09 - 07:03|شناسه خبر: 5515 751 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه